Skvělí herci v hlavních rolích – George Clooney, Sean Penn, Nick Nolte a Woody Harrelson – se pouští do nebezpečné akce ve filmu, který přináší drásavě realistický pohled na válečný i morální chaos v Tichomoří během 2. světové války. Film byl v roce 1998 nominován na sedm cen Akademie, včetně ceny za nejlepší film a nejlepší režii (Terrence Malick). Tenká červená linie je filmové mistrovské dílo, které nemá srovnání. Gene Siskel ho označil za “brilantní... hrůzu nahánějící... nejlepší současný válečný film!” (oficiálny text distribútora)

Marty_cz

Přes veškerý úžas tohoto film jsem se nemohl zbavit pocitu, že mě ve filmu něco vadí. Poněkud zvláštní kamera na kterou jsem si musel zvyknout a byla to právě ona co mě neustále odtrhávala od vcítění se do postav. Další poněkud zvláštní hudební doprovod, který jako soundtrack je pěkný, ale ve filmu mi přišlo, že se příliš do válečného filmu nehodí, dokonce se mi tak zdálo, že se nehodí ani do doby kdy postavy bloudí v myšlenkách mimo válečnou realitu. ()

B3n

Hviezdne obsadenie na všetkých postoch ešte nezaručuje hviezdnu zábavu. Je neuveriteľné, že Terrence Malick mal natočených šesť hodín materiálu a po zostrihaní do troch hodín by mohol film ešte na polovicu skrátiť, aby sa divák neunudil a nezaspal. Buď natáčam akčný film, alebo natáčam sondu do duše vojaka, alebo natáčam dokumentárny film o kráse pacifickej prírody. Treba sa buď rozhodnúť pre jeden motív, alebo namiešať tieto ingrediencie v správnom pomere, inak dostanem rozpačitý veľkofilm. Chápem hodnotenia od 60% po 100%. ()

RipperTM

Válka je jen jedna. Ničí životy, kamarádství, vztahy, ničí lidi samotné a jejich jednání. Když se tak dívám na ten bezmála tříhodinový barvitý snímek nasáklý jako houba krvavým prachem válek a násilí, které je zjemňováno mým oblíbeným soundtrackem se slovy "Jisas Yu Holem Hand Blong Mi" pod taktovkou mistra ve svém oboru Hanse Zimmera, říkám jsi, jak bychom si měli vážit bezpečí. V samotném filmu jsem proklouzl i nudnějšími pasážemi, kde ani snaha o hlubokou myšlenku v nevěřícném dialogu nebyla tou záchrannou brzdou. V protikladu však byli úžasné vnitřní monology, které byly skutečným oživením častého bezduší. Možná jsou některé komponenty maličko zkreslené, avšak jsem toho názoru, že je film bezesporu jednou z perel na náhrdelníku válečných filmů. Sean Penn, Adrien Brody, James Caviezel, kombinace herců víc než zajímavá, všichni se svým originálním bujarým charakterem. Nejen kvůli této hvězdné trojce stojí film za tři hodiny času náročnějšího diváka. ()

Neronius

Tenhle film byl celkem dost nudnej.. skoro celej film byl jen o blbých keců a "bad feelů" o válce... kdyby tam nebylo těch pár bitev a dobří herci, tak dám horší hodnocení... ()

pollstro

The Thin Red Line se nachází v neskutečně těžké pozici, jelikož snímek vyšel ve stejném roce jako fenomenální Saving Private Ryan. Většina lidí se snaží tyto filmy navzájem porovnávat a poukazovat na to, který z těch dvou je lepší. Bohužel nikdo z těchto lidí nepochopil význam obou filmů. The Thin Red Line je dle mého názoru významově hlubší a propracovanější dílo, které tlačí na diváka a vyvolává v něm smíšené pocity. Terrence Malick po dvaceti letech natočil válečný snímek, který poukazuje na její hrůzy a prolíná to kouzelnými poetickými monology, které jsou významově opravdu hluboké a jejichž význam ve vás zanechá stopy a donutí vás nad nimi přemýšlet. Po filmové stránce nemám co vytknout, brilantní kamera, která mě neustále ohromovala svými průlety nad bojištěm, jak se pohybovala ve vysoké trávě a nabízela nádherné pohledy na úžasnou přírodu. Hans Zimmer zas a opět stvořil geniální soundtrack, který v jistých místech tlačí film společně s hrůzostrašnými záběry do výšin kinematografie. Nemůžu si pomoct, ale lehce v tomto snímku vidím spojitost s Apocalypse Now, ačkoliv se jedná i jiný příběh a válku, významově strašně podobné a pocitově hluboké. The Thin Red Line je vynikajícím protiválečným filmem, který nabízí opravdu děsivé záběry z války a k tomu všemu tlačí na divákovu psychiku a dává mu jasně najevo svůj názor na onu válku. Obrovská škoda, že se snímek objevil v kinech v tentýž rok, co několikrát zmiňovaný a porovnávaný snímek Saving Private Ryan, protože kdyby to bylo jinak, odnesl by si řadu Oscarů. Mrzí mě, že mnoho lidí nepochopilo význam a hledají v tom absolutně něco jiného. Tohle je dílo, které svým obsahem a hlavně myšlenkou prorazilo do světové kinematografie a právem mu patří velké uznání. Terrence Malick je génius a stvořil film, který v mnoha lidech vyvolal opravdu silné pocity. Nejsilnější okamžik bez váhání je moment, když Japonci obklíčí Jima Caviezela, ten jeho pohled, který jasně dával najevo jeho povznesení nad všemi ostatními. Nesmrtelná scéna. "War don't ennoble men. It turns them into dogs... poisons the soul." ()

patbat

Je to, no jak bych to jen řekl - DLOUHÉ. A to nemyslím, že 170 minut je moc, to není nic neobvyklého, ale je to strašně natažené, zdlouhavé a časem i nudné. Ale vyvažuje to za mě jeden z nejlepších soundtracků Hanse Zimmera celé jeho kariéry. Pouze díky tomu dávám 3*. ()

dudo24

Toto je veľké dielo. Rozprávaná existenciálna poézia a chaos vojny sprevádzané skvelou hudbou a krásnymi scenériami. Pohľady do tvárí jednotlivých vojakov, z hociktorej strany, vždy skvele zachytili atmosféru scény pred alebo po boji. Napriek tomu, že sa dej neuprednostňoval postavy aj to málo, čo sme sa o každej dozvedeli, stačilo na jej základné poňatie a sympatizovanie. Na akcii sa mi dosť páčilo aká bola chaotická, čo sa týka koordinácie tela jednotlivých vojakov. Základný výcvik, prvý stret zoči voči nepriateľovi a tým pádom zmätkovanie. Tak to aj malo podľa mňa vyzerať. Pobavilo ma, koľko známych hereckých tvárí som tam videl. Film mohol kľudne skončiť po hodine a štyridsiatich piatich minútach, aj to by bol veľmi prijateľný koniec. Tak či tak by som hodnotil plnými piatimi hviezdami. ()

bigjames

Je to dlouhé, občas to dokonce působí až úmorně dlouze...byl jsem po shlédnutí docela unavený, ale to je tak asi jediná výtka. Film má silnou atmosféru prodchnutou filozofováním typickým pro Malicka a ne překvapivě excelentní hudební doprovod, protože Hans Zimmer je prostě zárukou kvality. Kromě témat jako zbytečnost války nebo maličkost a nedůležitost lidského života zde najdeme i další prvky, ve kterých se Terrence vyžívá - např. obdiv k majestátnosti přírody, což díky vynikající práci s kamerou dosti vyčnívá. Obsazení je kapitola sama pro sebe a přestože někteří z velkých herců dostanou ve snímku poměrně málo prostoru, i tak je radost jejich výkony sledovat. ()

Salus

Budu asi dost osamocený s hodnocením, ale mě ten film příšerně zklamal. Pokud se bojuje, je to O.K., ale jakmile dojde na ten šílený existencionalismus, KDE TO JSEM, KAM TO JDU, CO TADY VUBEC DĚLÁM, tak to jde do háje. Střihačovy nůžky měly podle mého názoru zapracovat s mnohem větší razancí a ubrat tak poctivých 30 minut zbytečností. ()

TesterX

Vyborne vykony hercu a dusna atmosfera (ne)prijemne brnkaji na psychiku, avsak zdlouhavost a nekoncici tlachani o nicem nuti divaka udelat si kavu. ()

casyy

To poeticko – filozofické pojetí mělo nejspíš tomuto snímku na poli válečných filmů zajistit jakousi výjimečnost. Svým způsobem se to i podařilo, i když u nemalého počtu diváků to způsobilo celkový nudný a zdlouhavý dojem z filmu. Chápu, že uprostřed toho válečného běsnění se může člověk velmi lehce dostat do řešení základních existencionálních otázek, ale prokládat jimi tak velkou část filmu mi přijde zbytečné. Herecké obsazení je vskutku pestré a nesmírně kvalitní. Ale cpát za každou cenu do takových cameo herce formátu Clooneyho a Travolty je až příliš samoúčelné. Kontrast mezi odporností války a uklidňujícím nádechem retrospektiv je dost možná potřebný, ale jeho ztvárnění mi do kontextu příběhu vůbec nezapadá. Při pohledu na předchozí řádky vidím jen kritiku, což nejspíš nekoresponduje s mým nadprůměrným hodnocením. To je hlavně díky úžasné obrazové stránce filmu. Nádherná scenérie přírody, opravdu sugestivní zpracování bojových sekvencí (zvláště pak útok „sedmi statečných“ na kulometné hnízdo a následný střet japonských a amerických čet v boji muže proti muži) a především výborné výkony Nolteho, Cusacka, Penna ale hlavně neskutečně charismatického Jima Caviezela mi připravily opravdu nevšední filmový zážitek. ()

TotalFilm

Bitva o ostrov Guadalcanal byla prvním velkým americkým vítězstvím nad Japonci od smutně proslulého Pearl Harboru. Režisér Terrence Mallick zachycuje tuto významnou válečnou epizodu jako absurdní krvavou skvrnu na původní rajské atmosféře tropického ostrova. Hrdinů tenké červené Linie je hned několik a důležitější než jejich životy jsou pro Mallicka jejich motivace a touhy. Opakovaně dezertující Witt hledá lepší svět, zatímco seržant Welsh už ani nevěří, že něco takového existuje. Kapitán Staros se snaží šetřit životy lidí, které ambiciózní plukovník Tall žene tvrdou rukou vstříc japonským kulumetným hnízdům. Kapitán Gaff jen odvádí svoji práci a vojín Bell myslí na manželku. Co vlastně tihle nezkušení Američani a koneckonců i ti zdecimovaní Japonci pohledávají na Guadalcanalu? Kde se v nich bere schopnost zabíjet ty druhé? Co jsme to my lidé vlastně zač? Malick se nebojí pořádně zafilozofovat. Tahle odvaha u něj jde tak daleko, že nechává postavy mizet podle toho, jak se mu to zrovna hodí, a dějová kostra filmu nepatří k nejrafinovanějším. Kupodivu to velmi dobře funguje. Zřejmě díky skvělému hereckému obsazení a vpravdě oslňující práci kameramana Johna Tolla. Tenká červená linie není klasickým válečným filmem. Není v ní podstatné, o co se bojuje, důležité je, že se to vůbec občas stává. Zkrátka a jednoduše je to docela náročné dílo. ()

wir2k

Je to krásný, dalo by se říci i poetický pohled na strašnou událost v lidských dějinách, rozhodně doporučuju film lidem kteří hledají něco víc než akci a ty ostatní ty se u něj skvěle prospí ()

persefone

Tohle není film o jednom hlavním hrdinovi a pár vedlejších přihrávačích. Je to celá plejáda skvělých herců, fascinuje mě, že spousta z nich se filmem pouze "promíhává", např. takový John Travolta nebo George Clooney atd. Nádherná opojná hudba. Osobně považuji Tenkou červenou linii za lepší než Zachraňte vojína Ryana. ()

vlada-xxx

Velice ubohy pokus o valecne drama....je neuveritelne,jak je mozne s takovym hereckym obsazenim tak zprznit slibny valecny namet. Ten reziser je mamlas. ()

Disney zahazuje značku Fox

Disney zahazuje značku Fox

19.01.2020

Malick workoholikem

Malick workoholikem

25.11.2016

Legendární filmař Terrence Malick nikdy netočil závratným tempem. Mezi Nebeskými dny a Tenkou červenou linií třeba nechal díru 20 let, od roku 2011 se ale podivuhodně rozjel. Po šestileté pauze… (viac)