Uprostřed noci na pusté losangeleské ulici Mulholland Drive se schyluje k vraždě. Do luxusního cadillacu však narazí vůz řízený opilými mladíky dřív, než stačí muž ve večerním obleku zastřelit elegantní tmavovlásku. Muži v autě zemřou, otřesená žena bloudí nočními ulicemi. Plavovláska Betty Elmsová, která právě přijela z rodného kanadského zapadákova Deep River do Hollywoodu, vyděšenou oběť ráno najde v zamčeném bytě poblíž Sunset Boulevardu, který jí na čas přenechala tetička Ruth. Neznámá, která si podle plakátu na film Gilda začne říkat Rita, ztratila paměť - a Betty se rozhodne pomoci jí pátrat po minulosti plné temných stínů. Zároveň se pokouší realizovat svůj sen stát se herečkou.
Důležitou roli v navzájem propletených příbězích obou žen hraje režisér Adam Kesher přeobsazující zrovna hlavní ženskou roli ve svém příštím hitu Příběh Sylvie Northové, ale i byteček v Sierra Bonita, kam se uchylují dívky, které v hollywoodském světě snů zabloudily na své cestě ke slávě. Nesmíme ovšem zapomenout ani na herečku jménem Camilla Rhodesová, filmového bosse jménem Roque, který s lidmi zachází jako s bezmocnými loutkami, a na jeho mafiánské pohůnky - bratry Castiglianeovy. Svou roli hraje i zlověstný sen, který v restauraci Winkie's na Sunset Boulevardu vypráví velice vyděšený muž jménem Dan... a také podivný noční podnik s názvem Klub Ticha, kabelka s pětadvaceti tisíci dolary a modrá krabice neznámého obsahu, od níž dost dlouho schází ten správný klíč.
V příběhu vystavěném na principech snu si autor pohrává s tím, co si obvykle představujeme pod logikou vyprávění, tradiční chronologií, totožností filmových postav i neměnnou podobou předmětů ve filmovém příběhu. Divák si teprve postupně skládá "skutečný" příběh filmu, který se výrazně liší od "vnějšího" příběhu, který sleduje. Stejně jako v Lost Highway totiž sledujeme cesty vyšinuté mysli, která po naplnění jistého definitivního činu zkouší výčitkám svědomí uniknout do svých představ. Možná, že touha po úniku z reality se ovšem i podruhé zvrhne jen v další zlý sen o lásce k nesprávné osobě... (Artcam Films)

SOLOM.

Tohle mysteriózní drama s polo-romantickou zápletkou David Lynch zvládl opět s přehledem a nejeden divák si zas bude mlátit rukou do hlavy, jakže to ten režisér zase myslel. Tentokrát však zápletka není zas až tak složitá, tedy pokud se díváte pořádně a neusínáte u tohoto. Najde se tu sice i několik slabších pasáží, které to klidně můžou způsobit (spánek), ale jinak jsem se bavil od začátku až dokonce. Především pak hlavně díky dvojici Watts – Harring a jejich „pátrání“. Jako bonbonek pro mužské publikum tu máme šanci vidět i „lesbické“ hrátky. Přiznám se však, že víc než odhalená Naomi mě zaujala hudební vložka (a to především v onom zvláštním klubu) – „kecám…“Jinak k vytvořené atmosféře nemám téměř žádné výhrady, potemnělost, zvraty i nečekané situace – super… ()

JASON_X

Brilantní Lynchův návrat do starých osvědčených kolejí po nepříliš zdařilé (v mých očích) Lost Highway. Opět se mu podařilo krásné a působivé dílo - dějem, obrazem i hudbou. Prvotřídní herecký koncert v podání Naomi W. Přitažlivá femme fatale Laura H. Nezapomenutelná scéna pití espressa. Hitman-smolař jakoby vypůjčený z nějakého Tarantinova scénáře. Postava cowboye. Herecký casting. Návštěva divadelního představení. A řada dalších skvělých momentů. Téměř realistický děj ke konci plnokrevně surrealisticky "zlynchovatí" po otevření Modré Krychle. Famózní. Při několika prvních projekcích jsem se snažil závěr filmu pochopit, nebo aspoň částečně vysvětlit, hledal v něm zbůhdarma různé alegorie, paraboly, hyperboly... a dnes nechápu proč. Je to zkrátka Lynch a proč ho chtít nějak vysvětlovat? Příjemnější je zastavit myšlenky, dívat se a nasávat tu úžasnou atmosféru. ()

veru_needy

Úžasný film. Zvláštní film. Toto se skutečně vydařilo. Na poprvé to vypadá, že vše chápeme, ale poslední půl hodinu jsme ješte zmatenější než kdy jindy. Film je potřeba rozhodně vidět víckrát, protože na poprvé se nedá zcela pochopit (když jste pomalejší jako já). První část je vlastně sen, touha hlavní protagonistky o tom, jak si představuje svůj život v Hollywoodu, potom následuje probuzení do kruté reality. To se ješte dá, ale co ta záhadná postava za kavárnou? Staří lidé, kteří ji ve snu doprovázejí z letiště? Co záhadný muž za oponou? Co ta šílná scéna v kabaretě? Vyznáte se v chování Adama? Co ten záhadný cowboy? Jakou úlohu hraje Dan a jeho zvláštní zdání o přízraku? Otázek je mnoho, odpovědi se už však hledají zhurta. David Lynch má prostě zvláštní oblibu mást diváka. Film je však úžasný. Myslím tím jednotlivé (zdánlivě nesouvislé) scény, zajímavý odraz nelítostného Hollywoodu, divočina kde si musíte hlídat vlastní záda. Trošku šílených scén, černého humoru, překrásná hudba a jemný decentní nádech erotiky hlavných představitelek. Nečekaný konec, velmi znepokojivý. Na poprvé jsem si hlavně vychutnávala krásnou krajinu, některé zápletky a hlavně přenádhernou hudbu. Děj jsem sice chápala, ale s velkýma mezerama. To se mi povedlo doladit až později, kdy jsem si začala všímat věcí, které mi předtím utíkaly. Každopádně mistrovský kousek, kterým jsem fascinována. - "It's 6980, Mulholland Drive." ()

Mgb21

Moje hodnocení nemůže být jiné, protože Lynchovi filmy miluju. Tu jejich děsivou atmosféru, ty podivné postavičky, výbornou hudbu a ten pocit na konci filmu, kdy nevíte co si máte myslet a jste dokonale zmateni. Tenhle film má všechno. Musím si fo pusti ještě několikrát, abych to pochopil. A to je jen dobře, tenhle film si to zaslouží. ()

Beastmaster4

Dal jsem si film po 5 letech znovu a víc se do něj ponořil. Konečně jsem snad pochopil děj, ale stejně mi některé detaily nesedí a unikají. Atmosféra je jedinečná. První půli sledujete klasický příběh, ničím extra zajímavý, místy trochu obyčejný. Jenže už tady pár detailů, scén aj. vytváří jakési tajemno, jednotlivé záběry vás napínají a hudba Angela Badalamentiho jim dodává zvláštnost a napětí. Druhá půlka na vás zaútočí sledem časově nenavazujících i navazujících událostí a namíchá vám ze všeho, co jste dosud sledovali pořádně hustý koktejl. Kdo má problém pochopit děj, nebo ho pochopí z části, je chycen do další pasti a tou je řada nepochopených a nevysvětlených symbolů, téměř sci-fi událostí a psychologických hádanek. Naomi Watts spolu s Laurou Harring tvoří perfektní dvojici a dokážu si představit Lynchovu spokojenost s jejich výkonem. Obě dodali filmu onu potřebnou naivní, kriminální a temnou atmosféru. Klobouk dolů! ()

Sawy

On tam ten klíč je. A když ho najdete, možná se vám najednou bude Mulholland Drive zdát banálnější, než by bylo příjemné. Ale ta atmosféra, ta atmosféra. Club Silencio je asi vrchol celé Lynchovy tvorby. 90 % ()

Richie666

Tak tohle mě fakt brutálně zlynčovalo... Nervydrásající psycho příběh, který však podle mého názoru snad lze pochopit. Mimochodem muž za bufáčem mě vyděsil k smrti. ()

seale

Totální psychedelie... proletěla jsem se dvěma až třemi dimenzemi. Jsem naštvaná že jsem se na to podívala, protože jsem pocítila strach, a jsem i moc ráda, protože jsem si odnesla dobrý zážitek ... Lynch je geniální blázen :-) ()

Listeroman

Tento film se asi tříčtvrtinu filmu dobíral k nějakému vyvrcholení to bylo jasné. Klasicky napínavý příběh s nedojasněnou pointou.. ale potom z ničeho nic změna! Vše se najednou obrátí vzhůru nohama a člověk musí začít přemýšlet co se stalo, proč se to stalo. takhle jsem přemýšlel pár minut až mi to došlo, přesně tohle je to co jsem měl cítit.. nevědět nic a myslelt si že s toho něco dostanu a vyřeším to ale to nejde.. každý si tím asi musel projít.. Jedná se asi o nejmysterióznější film co jsem kdy viděl.. u všech předchozích je zápletka ale zde je jakoby vynechána a rovnou přesunuta k dramatickému konci což není pro lidskou mysl jednoduché.. Tento film se nesmí brát jako ostatní filmy tohoto tipu toto je něco zcela jedinečného a dokonalého. Ještě teď si říkám nepřehlídl jsem něco? ()

jerry12

100%. David Lynch je manipulátorem, mystifikátorem, lhářem a provokatérem. Především je však geniálním a působivým filmařem, jehož snímky mě naprosto ničí svou atmosférou a mystikou. Mulholland Drive je záležitost, která dokáže maximálně šokovat, upoutat, uchvátit, zaujmout, rozebrat diváka a vyplavit ohromné množství tak rozporuplných emocí, že pak už nezbývá než ležet a hodiny přemýšlet, co nám to tu právě bylo zprostředkováno. Mulholland Drive jsem zpracovával hodně dlouhou dobu, a když už si myslím, že jsem ho zpracoval, podívám se na něj znovu a opět tápu. David Lynch je režisérem, který totálně vybočuje z konvencí, a jeho Mulholland Drive je filmem, který si nejvíce ze všech zaslouží přídomek "výjimečný". Film, který se může místy zdát zmateným a nevyrovnaným, ale v konečném důsledku, po závěrečných titulcích, se z něj stává film naprosto dokonale interpretovaný a tak silně psychologicky vlivný, že na něj nelze zapomenout. Výjimečný a tak neuvěřitelně šokující. ()

faced

Možná záměrně zasadil Lynch svoji filmovou hříčku do prostředí filmového byznysu, ve kterém místo kvality vládnou vlivní v pozadí. Byl-li někomu tímto filmem skutečně udělen políček, jenž si často (nevím proč) přisuzují zrazení diváci, pak spíše kolegům filmařům, kteří svými díly vychovávají publikum k takové pohodlnosti a neschopnosti analyzovat a přemýšlet nad tím, co sledují. Ať už jsou přívlastky, které film posbíral u všech, jenž nepochopili, více či méně trefné, faktem zůstává, že Mulholland Dr. je velkým milníkem v historii moderního filmu s vysokou ambicí kultivovat filmového diváka i filmové tvůrce. ()

hendrich6

Na první shlédnutí jsem film příliš nepochopil,názor,že první půlka je sen a druhá realita je podle mě pravdivý,ale stále se tam objevují věci,které mi tam nesedí a které nechápu.Takový film jsem ale ještě neviděl a velmi mě upoutal.Naomi Watts byla skvělá jako vždy,ale i přesto že si o Mulholland Drive myslím,že je to geniální kousek,tak dávám mezi 85 % a 90 %.Až si to pustím podruhý a pochopím to úplně,tak rád přidám pátou hvězdu. ()

ScarPoul

Úplná empatia, Ja som niekto iný. Ilúžia. Lynch vs Hollywood. Túžba. Strach. Krása. Tieto a mnohé ďalšie prvky, definujú tento film ako jedno z najúžasnejších vizuálnych a hudobných diel aké som mal kedy možnosť vidieť. Ak dakedy Lynch vo svojej tvorbe smeroval k filmu, ktorý by bol dokonalý aj po Mazacej Hlave, tak je to práve tento. Mullholand drive sa stal filmom, ktorý nie lenže vytvára ilúziu toho o čom si myslíme, že je smerodajné, ale hlavne to podáva spôsobom, ktorý vás núti žasnúť. Scény v klubu Silencio. Túžba Diane po Camille. Láska Betty k Rite. Snaha o vytvorenie Adamovho filmu v podaní neprekonateľného Therouxa, to všetko v Lynchovej precíznej réžií. Naozaj ťažko sa mi hľadajú slová, ktoré by dokázali opísať tento film. Každá jedna jeho zložka je dokonalá a má svoje miesto či už v konaní postáv, alebo stavbe príbehu. A Badalamentiho hudba v tomto snímku hravo konkuruje inak dokonalej hudbe z mestečka Twin Peaks. Jeden z najlepších filmov 21.storočia z neskutočne dojemnou a dychberúcou Naomi Watts. ()

Ai.ma

Po přečtení klíče k pochopení Mulholland Dr. jsem si to dnes pustil po letech znovu...a tam kde jsem předtím viděl přesně to, co zde popisují ostatní - drzost ve smyslu " on si tam teď hodí nějaké pasáže aby to nikdo nepochopil a všichni o tom mluvili" nyní vidím velmi propracovaný mechanismus výpovědi mladé, svými sny strhané ženy. Je to vlastně love story. Mrazivá, plná silných scén. (scéna vyjednávání režiséra a bratrů ....už nevím jak se jmenovali je moje druhá nejoblíbenější v dějinách filmu) Byl bych docela rád, kdyby Lynch natočil v tomto duchu čistokrevný horor.. ()

maseer2

Lynch si tady stejně jako v Lost Highway pohrává s diváky a já to opět nepochopil.. popravdě jsem snahu pochopit tuhle skládanku vzdal okamžitě po skončení, protože tohle je zkrátka Lynch a lámat si s tím hlavu nemá moc smysl.. přesto si mě ta typická lynchovská atmosféra i tady podmanila a byl jsem filmem (především ve druhé polovině) jakoby omámen.. suma sumárum - skvělá atmosféra, rozkouskovaný a nejasný děj, výborná lesbická scéna, slabší než Lost Highway, nepochopeno.. 4* ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

02.12.2022

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest letos nabízí velmi kvalitní dramaturgii a zajímavé hosty. Tím jistě nevyhledávanějším bude francouzská herečka Catherine Deneuve… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz