Mandalorián - Season 3

(séria)
USA, 2023, 6 h (Minutáž: 33–59 min)

Malarkey

Ze třetí sérií se tak nějak vytratila ta epizodnost jednotlivých postav, která působila, jako když Mandalorian díl co díl řeší vedlejší úkoly a hlavní vlastně totálně hází za hlavu.  Tedy přesně tak, proč mě tento seriál tak moc bavil. Tady je to tedy spíše naopak . Více se to tváří už jako konstantně samostatná série o sjednocení Mandalorianů a jejich boj za vlast. Bylo to dobré, mělo to vysloveně super momenty, ale nejlepší to stejně bylo, když se objevili mimo Mandalor a na scéně se zjevil Jack Black a Christopher Lloyd. ()

T2

3.séria - Technicky a kostýmovo zas vycibrené ale dejovo to začína troška pokrívkavať ako keby zas dochádzali dobré nápady. Záver série ale čo to zas zachraňuje. /75%/ ()

Algernons

Třetí série se vypořádávala s řadou problémů (Zrušení Rangers of the New Republic, odchod Giny Carano, Boba Fett) a ten nejzásadnější byl, jak navázat po Bobovi? Je očividné, že tu původně Grogu neměl být. Zároveň spoustě lidí nesedl více uvědomělí tón, který si nehraje na drsný a špinavý svět jako první dvě série, ale z nějakého důvodu lidem tato přímočarost vadí více, než přetvářka a stěžují si tak na věci, které byly přítomné i v prvních dvou sériích. Jako by jim to otevřelo oči. Avšak já jsem ve výsledku nadmíru spokojen, změna zaměření na znovuzískání Mandaloru a na vztah Bo s Mandem, kteří mají často úplně jiný pohled na svět mě bavila. Stejně jako růst jejich vztahu a postupný vývoj. A ikdyž tu místy Grogu působí navíc, nakonec se krásně poprali s jeho zakomponováním a dalším krokem ve vztahu s Dinem. U série šla taky cítit mnohem větší produkční hodnota, která nadělila víc kulis, lokací, planet, komparzistů a akce (hlavně té vesmírné) než první dvě série dohromady. Díky tomu působí celá galaxie a éra Nové republiky hmatatelněji a uvěřitelněji. Avšak občasné tápání, rozervanost skrze zrušení Rangers of the New republic a zkratkovitost z toho dělá nejslabší sérii, kde to zachraňují hlavně poslední epizody, které mi to přehouply na maximální uspokojení ze světa Star Wars. Tyhle tři série, jsou momentálně má oblíbená trilogie. Někdo může mít strach z toho, že to vymýšlí tvůrci za pochodu, ale jde vidět že Favreau v tom dokáže plavat a rozumí dílu, které stvořil a ví vždy, jak jednotlivé dílky zapasovat a znovu využít. Je to prostě machr! ()

Fr

„VEDL SIS DOBŘE PRCKU…“ Tohle už nejsou jen epizody, ale skutečnej příběh! Parádní sci-fi pohádka s roztomilým Groguem, ve který se objeví i legendy Christopher Loyd  nebo Jack Black. Asi kurva lepší než Mrazík… /// -------------- POD ČAROU: ------------------------------------------------ 1.) Postavu „Grogu“ vytvořil režisér a scénárista Jon Favreau. Vedla ho k tomu snaha víc rozvést příběh Yody a jeho druhu, rytířského řádu Jediú. 2.) Filmová loutka „Grogu“ má cenovku cca 5 mil. USD. 3.) Thx za titule „Martina Ivančíková“. ///                         PŘÍBĚH  ****  HUMOR  *  AKCE  **  NAPĚTÍ  * ()

3DD!3

Pomalá expozice, rozestavení pěšců na šachovnici až k mistrovskému finálovém dvojdílu, který si co do rozmachu nezadá s filmem. Skvělé využití Bo a získávání respektu vůči Mandovi. Snaha o epizodičnost se trochu bije s vyprávěním většího příběhu, ale nakonec to do sebe všechno pěkně zapadne. Vždycky to podrží skvělý Grogu, který už jede na jistotu a ukazuje, že si vybral správně. Vynikajicí závěr! ()

Kaka

Trojka opouští klasickou epizodovost, která je známá z prvních dvou sérií a buduje obsáhlejší příběh, který se prolíná všemi díly zatím poslední série. Z prvu se rozehrávají karty trochu neobratně a pomalu a divák moc neví co má čekat v dalších dílech, ale zhruba od polovina nabere třetí Mandalorian dobré tempo a sveřepě směřuje k nabušenému finále. Nechybí SW gadgety a dost zábavných momentů, především kolem Groga. Jako epická Star Wars alternace je to jen občas, ale feel good seriál je Mando skoro neustále. ()

Spiker01

První část třetí sezóny měla velmi pomalý rzojezd, člověk z toho cítil, že tvůrcu tak nějak nevědí, kam chtějí příběh směřovat, ostatně sami přiznali, že nemají vymyšlený konec seriálu. Ani se nedivím, že čísla sledovanosti poněkud kolísaly, samozřejmě covidová čísla byla jedinečná, leč i já jsem ke konci dva díly úplně vynechal a nakoukal je až před koncem sezóny. Dost mě překvapilo, jak v posledních několika dílech tvůrci dost šlápli na plyn co se týče výpravy a finále je vyloženě prošpikované cgi v jedné obří bitvě, na kterou se fakt pěkně koukalo, možná by se neztratila ani na plátně. Jsou to sice více obrázky nežli příběh, ale seriál pořád má Pedra Pascalla, který seriál neskutečně táhne kupředu, což bylo i dobře vidět na "spin-offu" s Bobem Fettem. Třetí řada přišla tak nějak z neočekávání a prostě tu byla, tu čtvrtou si dám za pár let zase rád. PS : Přidávám se k lidem, kterým už nyní chyběla Gina Carano. ()

sepp

Bait and switch dokonán a Kathleen Kennedy se to tedy opravdu podařilo - zaškrtila i tu poslední slepici, co snášela zlatá vejce a SW jsou definitivně mrtvá záležitost. A normies s consoomers tu slintají blahem a dávají 5* jak smyslů zbavení. Ti aspoň trochu vnímající či mající více než 5 mozkových buněk se diví, proč je S3 tak zvláštní či stále ještě kladou otázky, proč se Mando objevil ve dvou epizodách The Book of Boba Fett, jelikož jim to (oprávněně) stále nedá spát a vrtá hlavou i po roce od toho megaprůseru, kterým TBBF byl. Stručně řečenmo, za vším je vnitřní boj v Disney, který se za ty uplynulé roky v Disney odehrával a který bohužel Favreau pro tuto chvíli prohrál. Kathleen Kennedy se svým nohsledem Filonim převzali otěže nejdřív nad TBBF a následně i nad S3 Manda, aby zvrátili návrat Lukea v Mandovi a tím pokus Favreaua o vyškrtnutí sequelů z kánonu. Favreau toto bohužel neustál a ač je pod S3 Manda formálně podepsán, je veřejným tajemstvím, že nad S3 zlomil hůl a celá jela jen podle not Filoniho a KK. Jediné, čím se lze pro tuto chvíli chlácholit je to, že čísla sledovanosti S3 jsou katastrofální a společně s dalšími SW průsery (Ahsoka) a totálními sračkami (Acolyte), které se nám Disney chystá vmést do tváře, je toto snad prvním hřebíčkem do rakve KK. ()

-bad-mad-wolf-

Zatím nejslabší série, jejíž jednotlivá dobrodružství zaostávají za předchozími. Rámcový příběh je sice dobrý, nepředvídatelný a někam se posouvá, na druhou stranu trpí strašlivými, ba až amatérskými scenáristickými nedodělky (stačí si spočítat, kolikrát v rámci série rozhodne o vývoji náhoda nebo naprosto irelevantní rozhodnutí kohokoliv - a jak často se takové rozhodnutí stane správným a snadno proveditelným, přestože křičí imbecilitou na třicet parseků). Navzdory výše napsanému ale Mandalorianovi zůstává to hlavní, proč na něj koukat (alespoň pro mě): je prostě zábavný a kvalitně ošetřený. Pokles sledovanosti je plně pochopitelný - snad se nehezká situace v pozadí projektu nějak vyřeší a nebude třeba v brzké době zavírat vrátka. ()

Shakers

3. séria - 90%. Druhá séria mi prišla lepšia, no trojka ma bavila zas viac ako prvá. Mando je tu trošku odsunutý na vedľajšiu koľaj a celý príbeh je hlavne o Mandalorianoch, no nevadilo mi to. Úvod tretej série nie je úplne strhujúci, no posledné diely (5,7,8) šliapnu na plyn a okrem perfektnej Star Wars zábavy, dostaneme trošku temnejší ton, keďže Impérium, znova vstáva s popola. Filoni a Favreau pekne prepojujú Manda s novou sequelovou trilógiu a taktiež nechýbajú odkazy na ďalšie seriáli. ()

filmfanouch

Star Wars se na stříbrná plátna ještě nějakou dobu nevrátí (po minulých zkušenostech se plánům na tři nové filmy dá věřit poměrně těžce), minimální jistou by ovšem v blízkých letech měl být film, který by měl sloužit jako vyvrcholení seriálů z období, které odstartoval Mandalorian. První hraný seriál ze světa Star Wars si své fanoušky získal velmi snadno. I přes zdánlivě minimální produkční hodnoty vypadá seriál na streamovací poměry velkolepě, nepostrádá nádech Star Wars, citlivěji pracuje s výraznějším a výraznějším tématem rodičovství a otcovství, kterému přispívá především přítomnost milovaného Grogua/Baby Yody a také se ukazuje, že tvůrce seriálu Jon Favreau se nějak pomalu pokouší i skrze další chystané seriály a oznámený film v režii Davea Filoniho vyplnit 30 let velkou časovou díru mezi Návratem Jediho a Sílou se probouzí. 3. série Mandaloriana poté dokazuje, že jde o běh na dlouhou trať, který úmyslně ponechává výrazně otevřená vrátka na několik dalších let. Na druhou stranu zvládá nadále vyvolávat dojem, že jsou Star Wars v tomto tvůrčím kruhu a časové ose nadále v dobrých rukou. Ostřílené Star Wars režijní tvůrce Ricka Famuyiwu, Carla Weaherse (also Greeg Karga) a Bryce Dallas Howard doplňují nováčci v podobě Rachel Morrison, Lee Isaaca Chunga a Petera Ramseyho, ty poté prakticky po celou dobu zvládají vyvolávat nádech toho pravého Star Wars dobrodružství. Přispívá tomu i fakt, že v porovnání s předchozími dvěma sériemi působí třetí série velkolepěji a omezený rozpočet čerpá na maximum. Virtuální studio Volume bude i v nejbližších letech terčem mnoha debat a úvah nad tím, zda kinematografii jako takové pomalu nešponuje oprátku, minimálně v rámci 3. sérii Mandaloriana ovšem budoucnost Volume vůbec netkví tak černě, minimálně kulisy rozhodně nepůsobí laciněji. I samotná výprava a přítomnost různých mimozemšťanů zvládá ostatně vyvolávat dojem výraznějších produkčních hodnot, především poslední dvě epizody poté působí skutečně velkolepým dojmem, který by zvládl obstát i na velkém plátně. I když to na konci 2. série vypadalo, že Grogu našel nového nejlepšího kamaráda v podobě farmářského chlapce z Tatooineu, seriál Boba Fett: Zákon podsvětí jasně naznačil, že Mandalorian o svého maskota nepřijde. Už nyní se v tamtamech šeptá, že návrat Grogua byl výrazným rozkazem z vedení a muselo dojít k nějaké dodatečné formě jeho zakomponování, prakticky vůbec to ovšem nevadí. V jistých případech sice může Grogu působit jako křoví, které v jistých epizodách má v podstatě nulový vliv na samotnou zápletku, tvůrci ovšem alespoň nezapomněli na to hlavní a tak nadále budují otco/synovské pouto mezi titulním Mandalorianem a jeho nalezencem. Minimálně finále dodává jejich vztahu dočasnou sladkou tečku, která sice nezvládá emocionálně rozpůlit jako takové finále 2. série, přesto ovšem tyto emoce správně fungují, především i proto, že k finále 3. série tak nějak směřoval dosavadní děj celého seriálu. Grogu se navíc stává i v akci užitečnější a tak svého tatínka někdy nehodlává jen tak nechat na holičkách. Jejich vztah je prozatím radost sledovat, dá se očekávat, že i do budoucna bude jejich vztah jedním z hlavních pilířů tohoto seriálového Star Wars univerza.  Din Djarin ovšem není jediný Mandalorian přítomný v seriálu, stejně prominentní roli má ostatně Bo-Katan Kryze v podání Katee Sackhoff. U té se více vykresluje její dilema se slavným Darksaberem, i díky odhalení pozadí jí finále zvládá nadělit dostatečnou satisfakci, především se navíc nějak buduje pouto mezi ní a Jarinem, i zde se ukazuje, že se s touto postavou dá nějak zajímavě pracovat. Především i proto, že i když je stejně jako Djarin Kryze Mandalorian, oba pochází k prakticky jiných světů. Dochází tak ke konfrontaci dvou typů mandaloriánských kultur, které ovšem v zájmu o obnovení zlatého věku Mandalore musí nějak spolupracovat. I to se nakonec zužitkuje ve velkolepém finále, které naznačuje, že se nový Zlatý věk Mandaloru možná skutečně blíží. Zároveň Favreau jako tvůrce a scenárista většiny epizod plní sliby o tom, že seriál nějak vyplní nastavenou díru. Odhalují se tak nové informace o fungování Nové Republiky, kdy je jasné, že nový systém možná od počátku nevyhnutelně směřuje ke svému zániku. Většina 3. epizody v tomto ohledu připomene až seriál Andor, kdy se ukazuje, že nic není úplně černobílé a že zlo nikdy nespí. I zde jsou jistě zasetá semínka, které se teprve dočkají řádného vypěstování, stačí ovšem už představení jedné imperiální rady, lákání na návrat jednoho známého velkoadmirála a především návrat fantastického Giancarla Esposita do role Moffa Gideona, aby bylo jasné, že i když se Impérium již zdánlivě nenachází na vrcholu potravního řetěze, stále umí vystrčit drápky.  Přitom všem se pořád ukazuje, že za seriálem stojí tvůrci Star Wars, kteří se nebojí sem tam udělat fanouškům tohoto světa radost. Ahmed Best, který je dodnes nadále terčem posměchů díky ztvárňování Jar Jar Binkse, se dočkal částečného vykoupení v podobě stylové role rytíře Jedi jménem Kelleran Beq. Christopher Lloyd se tu objevuje v roli bývalého Separatisty, který uctívá odkaz známého hraběte Dooku. Vykoukne nějaká ta postava ze Star Wars: Povstalci, objeví se jedno mýtické stvoření, které se nejspíš šetří na později a nebo se otevírají zajímavá vrátka skrze nová potencionálně zajímavá pravidla ohledně klonování. Opět platí, že Mandalorian v tomto ohledu spíše rozevírá různé linky do budoucna a různé motivy se uzavření dočkají až časem. Přesto je vidět, že za seriálem skutečně stojí tvůrci, kteří vědí, co chtějí, zároveň zhruba vědí, v jaké formě zvládají fanouškům Star Wars udělat radost a částečně se možná i pokusí o vykoupení u těch, kteří nadále nepřenesli fakt, že odkoupením Disney většina příběhů nově spadajících do sekce legendy není kánon.  Přitom všem je tam pořád cítit westernová atmosféra, prozkoumávání planety Mandalore v 2. epizodě zvládá mít chvílemi až hororový nádech, většina 3. epizody či úvod 7. epizody zvládá vyvolávat nádech Blade Runnera, dorazí dokonce i JablinskiGames a dokonce i Star Wars verze pana Smee z Petera Pana. Jakkoli navíc může každá epizoda Mandaloriana působit až epizodně a volně, ve finále po vzoru 1. a 2. série vše do sebe fantasticky zapadne ve finále, které dodává maximální satisfakci a vyvolává chuť po další várce. Mandalorian pochopitelně nemůže dělat radost všem a snaha o dodržování kánonu mu pořád bude podrážet nohy, při přistoupení na pravidla je pořád ovšem mnoho důvodu k nadšení. 3. série Mandaloriana tak ukazuje, že seriál ještě vyčerpaný není, události kolem konfliktů Nové Republiky a Imperiálního pozůstatku naopak svádějí k zajímavým událostem, které již brzy představí nejen seriál Ahsoka, ale také 4. série Mandaloriana, na kterou též bude výrazně bolet čekat.... PS: Konečně se R5-D4 dočkal spravedlnosti! () (menej) (viac)

Vavča

Din Djarin je zpět na cestě ke svým soukmenovcům a příběh nám pěkně epicky košatí, navíc ukazuje i rehabilitační program Nové republiky pro imperiální zbytky, a vděčných bodů by se tady dalo najít více. Rozhodně si nebudete moct stěžovat na nedostatek akce a děje, vesmírní piráti,  jeden záporák jenž má skrz naskrz černé nejen srdce. Grogu mi do settingu tentokrát úplně nesedí a podle mě by se to obešlo zcela bez něj, protože prostě mám určité názory na SWU a podle nich Jedi se popelí u Jediů, nebo někdo sám, než aby mu dělal Mandalorian babysitting, ale budiž. Katee Sackhoff je zpět a rozhodně její postava nabyla na větší důležitosti. Díly jsou svěží, nápadité a závěrečný dvojdíl je vyloženě epický. Hudba opět perfektně sedí. Pouze dodatek, stínová rada Impéria fajn, ale přece jen v rámci SWU má být existence Thrawna naprostým tajemstvím, ale je mi jasné, že to je příběhový ark pro nový Disney projekt Ashoka  kde se můžeme těšit na 8 dílů. ()

AllShallFall

Mandalorian je super seriál a zvednutí Star Wars na úroveň nepřekonatelnou. Každá série je jedinečná přitom v podstatě je to jeden příběh a to co jsme na začátku nevěděli, jsme se závěrem 3 série dozvěděli. Samozřejmě i tak mám otázky a rád bych viděl to propojení s episodami a věřím, že to přijde. Věřím že tohle není konec a bude ještě nějaká série a nebo film. Hodně nám napoví také Ashoka, jelikož i ta byla hezky namotaná do příběhu. Uvidíme. ()

marhoul

Chyba, že jsem nepočkala na projekci na jeden zátah. Týden pauza trojce nijak neprospěla, domnívám se, že sešup dolů je výrazný. Laskavě hodnocení nadsadím,  Baby Yodu zkrátka žeru. Bez nesympatické, unylé  Bo- Mikádo Kryze bych se zvesela obešla, ale celkově mě návrat do světa Hvězdných válek potěšil. ()

mm13

No dobre no, finále to ako-tak zachraňuje. Ale aj tak je to celé príliš "bezstarostné", vyrozprávané len aby bolo. Nikto si tu s ničím extra neláme hlavu, niet tu jediného nápadu, nad ktorým by sa dalo čo i len uznanlivo pokývať hlavou. Také obyčajné, vlastne všedné, ničím mimoriadne. Žiadne skutočné prekážky, žiadne poriadne dilemy. Štvrtú sériu si môžu nechať! (i keď putovanie ústrednej dvojice v službách Republiky nie je vôbec zlý koncept, chcelo by to však najať poriadnych scenáristov, nie dovoliť, aby si s tým nejaký samozvanec robil čo chce a plnil si svoje infantilné sníčky... skoro úplne celý Star Wars Disney je taký, čomu sa tu vlastne čudujem!?) ()

Padme_Anakin

Tenhle filmový svět je mému srdci blízký, vždycky mám naladěno a kdykoli se ráda podívám na pohádkově dobrodružný příběh a napínavé cestování po planetách, obzvláště je-li hlavní postavou Mando a jeho okouzlující malý svěřenec.. Poslední díl byl pro mě nejlepší a nejemotivnější.. ()