Zločiny Velké Prahy

Česko, 2021, 11 h 3 min (Minutáž: 63–69 min)

Réžia:

Jaroslav Brabec

Kamera:

Pavel Berkovič

Hudba:

Jan Ponocný

Jaroslav Plesl, Jiří Langmajer, Denis Šafařík, Lenka Vlasáková, Sabina Rojková, Darija Pavlovičová, Lucie Žáčková, Miroslav Táborský, Jiří Bartoška (viac)

Dne 1. ledna 1922 došlo ke sloučení centrální Prahy s třiceti osmi městy a obcemi, které ji obklopovaly. Vznikla tak Velká Praha a pražská státní policie začala pracovat tam, kde dosud působilo jen četnictvo. Byl to prostor méně bohatý a vznešený, ale o to pestřejší a živější. Velká Praha byla tvořena nejen klasickou městskou zástavbou, ale i vesnicemi, lesy, zemědělskými statky, továrnami, bohatými vilami i chudinskými slumy. Hlavní postavou je inspektor Budík, muž velmi lidský, zmítaný nectnostmi i slabostmi, nicméně také mimořádně bystrý, všímavý a především schopný velké psychologické exhibice, kterou se vyznačují slavní detektivové. Zmítá se ale územím Velké Prahy - ani městem, ani venkovem - odsunutý z centra města bank, restaurací, divadel, která tak miluje. Stále elegantní se brodí v blátě a hnoji předměstí a soustřeďuje svůj mozek na nečekané zkratky a obraty. (Česká televize)

GTS_PUNK

Seriál Českej televízie z roku 2021, príbehovo vracajúci sa o storočie späť, sa snaží prinavrátiť slávu a ducha niekdajších populárnych kriminálok, odohrávajúcich sa v časoch slávnej Prvej republiky. Je preto na mieste sa pýtať, či konečný výsledok týmto snahám zodpovedá. Odpoveďou v tomto prípade však bude musieť byť nie, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Tým prvým je kvalita ponúkaného príbehu, najmä potom samotných prípadov, ktoré v konečnom dôsledku vyznievajú a pôsobia veľmi jednoducho, často sú predvídateľné, a chýba im divácky atraktívnejšie, možno aj komplikovanejšie poňatie so zauzlením či zvratom. Takto samotné epizódy - prípady, síce sem-tam ponúkajúce aj svetlé momenty, však veľmi rýchlo vyšumia z divákovej mysle, a sú skôr oddychovými záležitosťami, než niečím, pri čom treba aj rozmýšľať a spájať si súvislosti. Súvisí to možno aj s postavami a vzťahmi medzi nimi, na ktoré sa miestami kladie väčší dôraz, ako na samotnú kriminálnu stránku seriálu. A to celej veci pomerne škodí, pretože charaktery, rovnako ako v podstate všetko ostatné, sú nanajvýš priemerné. Mnohé známe mená v epizódnych rolách to nezachraňujú a hlavné seriálové osadenstvo takisto nie je ničím dvakrát zaujímavé. Jaroslav Plesl ako inšpektor Budík môže svojím vystupovaním a ironickými poznámkami po čase začať niekomu dokonca vadiť. Problémom seriálu je aj skutočnosť, že hoci sa odohráva v roku 1922, z výpravy a celkovej dobovej atmosféry to cítiť len žalostne málo. Tvorcovia si v tomto smere mali dať rozhodne viac záležať, pretože dobové oblečenie a niekoľko starých modelov áut kvalitnú atmosféru nespraví. "Ponoriť" celý seriál do tmavších tónov by tiež nemuselo byť na škodu, takto je v ňom na kriminálku až príliš svetla a slnka. Zločiny Velké Prahy predstavujú skôr oddychovú záležitosť, ktorá môže bežať v pozadí počas rodinnej návštevy. Nejde však o seriál, pri ktorom by milovník kriminálneho žánru našiel dostatočnú satisfakciu. Treba zas a znovu spomenúť to staré známe "raz vidieť stačí". Naozaj seriál neponúka nič kvôli čomu by sa divák, ktorý ho už raz videl, mal k nemu vracať späť. A tí, ktorí ho nevideli, by mali zvoliť niečo lepšie. Ponuka na seriálovom poli je viac než pestrá. Tak teda servus, pane inšpektore. ()

čmeld

Povedená kriminální série s autentickým zachycením doby. J. Plesl předvedl, že neumí jen magory a podivíny, ale i vážné a vážené postavy. Škoda utnutého závěru paralelního děje....nabízí se druhá řada? ()

Trixinka

Mohla to být povedená historická kriminálka, nebýt ovšem řady nelogických věcí, někdy až zbytečného a otravného soukromí hlavních postav a bohužel i nezajímavých případů. Herecky a technicky (vylíčení doby) je seriál zvládnutý slušně, ovšem výše uvedené negativa celkový dojem značně kazí. Těžko lze uvěřit např. tomu, že dcera inspektora Budíka otěhotní, poté si dá kokain a jen tak mimochodem potratí v koupelně a nikdo si toho kromě její sestry nevšimne? Dále tu máme skoro v každé epizodě opakující se pokus o vtip v podobě čištění bot hlavního hrdiny, naprosto zbytečný milostný poměr nováčka týmu a dcery Budíka, poněkud klišé příběh inspektora Havlíka aneb jak slušná prostitutka ke štěstí přišla a mnoho dalších občas zarážejících věcí. Hodnotím jako průměr, kouknout se na tento seriál dá, ale znovu si jej asi v brzké době nepustíte. ()

rublik05

Těšil jsem se na další povedenou detektivku z mého oblíbeného období první republiky, která by se teoreticky konečně mohla kvalitativně přiblížit legendárním Četnickým humoreskám. Očekávání bylo tedy obrovské. Už první díl dal ale jasně najevo, že veškeré mé očekávání bylo až zbytečně moc velké. Nemohu tvrdit, že by se tvůrcům nepovedlo dobové prostředí nebo atmosféra, to nikoliv. Největší problém jsem měl s všudypřítomnou nudou a hlavně totálně odfláknutým příběhem. Každá epizoda sice měla jiný zločin a vyšetřování, dohromady ale všech 10 epizod nepřineslo nic zajímavého, co by stálo za poohlédnutí, nedej bože k opakovanému shlédnutí. I slibné herecké obsazení mě svým způsobem zklamalo, Jaroslav Plesl ani Jiří Langmajer na mě nijak nezapůsobili a jejich pověstné charisma jako by se zcela vytratilo. Příště to třeba soudruzi z ČT vymyslí mnohem smysluplněji a hlavně zajímavěji, aby se nejednalo jen o pouhou tuctovou, podprůměrnou, ale především jednorázovou záležitost. 3/10. ()

Inozuka

Ke konci série jsem si buď zvykl na tu podivnou směs dobové kriminálky, komedie a romantického filmu nebo se série postupně zlepšovala, každopádně mi trvalo pár dílů, než jsem se na styl vyprávění naladil. Většina herců, zde obsazených, patří k mým oblíbencům a asi hráli dle scénáře dobře, problém však byla zřejmě předloha sama. Případy byly zvláštně vypointované, romantická linie mezi jednotlivými díly moc nenavazovala a zamýšlené vtipy moc vtipné nebyly. Navíc mě dost iritovalo zdánlivě originální, avšak velice nepravděpodobné jméno hlavní postavy - Budík. Fakt k popukání ... Nakonec tedy s odřenýma ušima za tři a pocit promarněné šance. ()

boni

Ve výsledku zklamání, těšil jsem se alespoň na něco jako byli Četníci z Luhačovic, tajně jsem doufal v kvalitativní přiblížení k Četnickým humoreskám... a dostal jsem, ani vlastně nevím. Skvělé herecké obsazení, průměrné zápletky, chudou výpravu a příšernou kameru. Od velkého projektu veřejnoprávní televize bychom měli právem očekávat více. ()

Flexaret odpad!

"Četl jste, Hlaváčku, moji knihu: Zbytečné seriály o kriminalistice? Je všude k dostání." Je velkou záhadou, proč vlastně tento seriál vznikl. Detektivní zápletky nezaujmou téměř ničím, stejně tak jako postavy vyšetřovatelů či pachatelů. Vše je zvláštním způsobem sterilní, jako by se jen odškrtávaly položky toho, co by asi měla dobová kriminálka obsahovat. Není tu ani snaha udělat dobrou žánrovku či evokovat dobu  první republiky. Ve všem se jede na půl plynu, na sedativní jistotu. Osobní linie nebo náznaky problémů doby jsou jen další výplní, aby se dodržela stopáž. ()

BigBang

Sice oslava diverzity, v každém dílu jedna "menšina". Ale když je to dělané z hlediska nostalgie za monarchií, tak i takovou masírku snesu. Nebo: spíš než nostalgie za monarchií je to prostší nostalgie za dobami před válkou. Pokud jde o zpracování, čekal jsem pitomou selanku. Nečekal jsem, co přišlo: skvělé zobrazení, jak většina mužů středního věku žije život v tichém zoufalství. Takže kýč, ale takový, který mě úspěšně dojímá. Plus tedy pana Plesla jsem bezmezný fanoušek, a vůbec na celou trojici detektivů byla radost pohledět. Chápu, že postava policajta sukničkáře je velké klišé - ale od pana Langmajera toho ladymana beru a ještě se u toho přitrouble spokojeně usmívám. ()

hiczech

Minimum akce, absence honiček vozy tehdejších časů ulicemi Prahy, velmi dobře vystavěné, jednotlivé případy. Skvělé obsazení nejen hlavních protagonistů. Parádní hudba. U mne úchvatná Darija Pavlovičová a milý prcek s nádhernou češtinou - Mira Štěpánová. Dvěma slovy - skvělá série. ()

Lavinia

Velmi příjemný, dobově dobře propracovaný a věrný seriál, který přesvědčivě ukazuje dobové názory a jednání. Doporučuji. PS. Na legionáře nadával můj dědeček velmi procítěně a dlouho. ()

Hrabovo

K čemu bylo dobré předstírat, že 5 postav mluví maďarsky, když ten jazyk ovládala pouze jedna? Příběhy se vlekly a některé byly jen těžko uvěřitelné, kamera věčně našišato, hudba někdy spíš rušila než podbarvovala. Obě dcery podaly nejistý herecký výkon. ()

Mamlas odpad!

Odpadní a nudná záležitost z hlediska námětů, příběhů, scénáře, prostředí, vyšetřování, hereckých výkonů i protivné hudby a spousty otravné vaty. Extra kapitolou je odporná neposedná nakřivo kamera se záběry od kolen a obraz doplněný protivnými filtry, což umocňuje nepříjemný pocit za sledování až na úroveň úplného zhnusení. (6%) ()

ostravak30

Od počátku se seriáloví tvůrci i herci samotní do jisté míry stylizovali do seriálu Hříšní lidé města pražského. Mnohokrát sami na toto dílo odkazovali. Je tedy logické, a filmaři se tomu ani moc nebránili, že je třeba jistého srovnání. Podle mě je hlavní rozdíl v atmosféře. Zatímco u slavnějšího kolegy působí atmosféra opravdu prvorepublikově, detektivové trochu noblesně stejně jako podezřelí a ostatní postavy, zde vydiíme místy až ponurou atmosféru, která jde ruku v ruce s velmi neobvyklými postavami. Tak předně inspektor Budík. Původně šlechta, nyní běžní lidé. A stále se na svou minulost odkazují. Nové časy jim evidentně moc nesedí. To postava Jiřího Langmajera je jiné kafe. Nejen, že přeřízne prakticky kteroukoli ženskou která se mu namane, ale svůj největší talent předvede hned v první díle. Několikrát je zdůrazněno, že je potřeba s vyšetřováním spěchat, protože ministr už jede ve vlaku,ale inspektor Rudolf Havlík si užívá v posteli a nikam nespěchá. To policejní agent Martin Nováček nenadbíhá dceři svého šéfa, ale rovnou mu ji svede. A tak trochu se zapomněl v posledním díle pochlubit nejen tím, že s dcerou udržuje vztah, ale že ji také oplodnil. Prakticky všichni pachatelé nebo podezřelí ztratili k policii repspekt a podle toho se k vyšetřovatelům i chovají. Asi úlitba modernímu divákovi. Ale tenkrát ještě měli respekt k policistům veliký a takové chování, jaké jsme mohli sledovat zde, bylo naprosto nemístné. Ostatně i v Četnických humoreskách bylo vidět, jak moc velký respekt z četníků obyvatelé měli, až na vyjímky, samozřejmě. Celková atmosféra byla místy spíše hororová nebo tajuplná. Postavy spolu rozprávěly tak, že by u toho jeden usnul. Až na pátý díl byl seriál přehlídkou nudy a nezáživnosti a to i v dialozích. Zločiny Velké Prahy nám ale odhalily to, co lze s jistotou tušit. Takhle nějak by vypadaly tehdejší seriály točené dnes. ()

DeDanu

Když jsem pochopila, že se mám přestat rozčilovat nad tím šnekntempem vyprávění, přijala jsem ho a pak jsem si v klidu užívala půvabných exteriérů, nádherných interiérů a dokonalých kostýmů. Detektivka se tam také někde mihla. Někdy není tak úplně špatné zpomalit, dát si dobrou kávičku a jen vnímat krásu. ()

Vojta00

Co se mi nelíbilo: Detektivní zápletky tak nějak postrádaly moment překvapení, chvíli, kdy zůstanete koukat s otevřenou pusou, překvapivý závěr. Děj a postup vyšetřování často dospěl k závěru takovým pomalejším tempem, indicie jsme se dozvídali postupně, že se na konci žádné šokující vyvrcholení nekonalo. Nebylo tam poirotovské posezení plné překvapivých odhalení ;-) Co se mi líbilo: I přes výtky, hlavně to, že to je detektivka. Ty mě ke sledování vždycky přitáhnou nějak víc než jiné žánry. Herecké obsazení. A to jak hlavních postav, tak vedlejších i epizodních rolí. A za třetí, prostředí první republiky, pro které mám trochu slabost. Na rozdíl od Hříšných Lidí Města Pražského, kteří se natáčeli koncem šedesátých let, kdy po 20+ letech totality padala z domů omítka a ulice byly šedivé a ušmudlané, což se do seriálu moc nehodilo, máme naštěstí dnes už spoustu hezky opravených míst jak ve městech, tak na venkově, kam se dal seriál zasadit. Shrnutí: Říkám si ale, že když by se děj odehrával v současnosti, první díl by byl asi i můj poslední. P.S.: Víte, že jeden z herců hrál i v Harry Potterovi ;-) ()

PamelaJJK

Zdejší popravčí četa se opět vyznamenala... Zločiny Velké Prahy nejsou dokonalé a jsou spíše (objektivně vzato) na čtyři hvězdy, ale... Nemá smysl srovnávat, lépe je přistoupit k tomuto seriálu bez předsudků. Ano, "Zločiny" jsou jiné než "Hříšní lidé", "Panoptikum", "Humoresky" a další, ale to by snad mělo být plus. Postavy jsou zajímavé, některé si sympatie získaly hned, u jiných to byla trnitá cesta. Vizualita je OK, kamera, případy a lokace taktéž. Zajímavé je spojení se současnou hudbou. Plusem je i to, že nejsou vyloženě doslovné a polopatické. Obsazení je parádní a nemá smysl někoho vyzdvihovat, protože bych musel vyzdvihnout všechny. Lehce nudné a nezáživné dva díly (1. a 3.) jsou tou šmouhou na lesku "Zločinů", kvůki kterým to není subjektivně úplně top. Ale jelikož jste zde seriál "pěkně" sejmuli, tak neobjektivně přivřu oči a jsme na vrcholu. Se závěrem série jsem dospěl k názoru, že bych se pokračování nebránil a uvítal bych ho. ()

Mamutol

V seriálu jednoznačně převažuje řešení rodinných vztahů než samotná práce vyšetřovatelů. Jednotlivé příběhy jsou poměrně jednoduché, nudné, bez akce a k vyřešení případů většinou stačí závěrečné přiznání pachatelů. Vzhledem k tomu, co se dneska v televizi vysílá za smradlavý srágory, musím tomuto nevšednímu seriálu dát alespoň 3 hvězdy za výpravu a historické prostředí. ()

Gig

Předně chci říct, že Zločiny Velké Prahy nejsou Hříšní lidé ani Četnickel humoresky a tak je trěba se dívat na tento seriál. Možná se zdá, že díly se vlečou, ale krásně zapadají do celé mozajky. Člověk má na konci chuť si pustit další díl, který není. Mladý Nováček má trochu charakteristiku Havelky z Panoptika, ale tím to končí. Zajímavá je postava inspektora Budíka a jeho rodiny - tj. manželka, maďarská služka apd. Mnozí tu vytýkají, že chcou tu řešit detektivku a že je rodinné peripetie nezajímají. Mě naopak. Jsem rád, že to není ala Poirot a co díl, to nezávislý případ. Jsem rád, že se to řeší i věci okolo, tj. jako v životě. Jen mi trochu vadí, že případy jsou jako na běžícím pásu tj. jeden případ skonči, začíná nový. Proč nemůžou řešit vraždu a během ní nezačne něco nového. Tak to v životě není. Fajn je, že i v malých či epizodních rolích se objeví známí herci. Skvělá byla role - snad i poslední - paní Chramostové. ()

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

15.09.2020

Ačkoli je podzim, Finále Plzeň je! I přes složité jarní období se organizátoři rozhodli největší plzeňský filmový festival nezrušit, ale pouze přesunout. Během šesti dnů včetně prodlouženého víkendu… (viac)