Zdánlivě nenápadný pan Poulíček (P. Liška). Ve skutečnosti válečný hrdina, odborník na výbušniny, pak neúspěšný vynálezce, a nakonec písař na stroji v písárně, patřící jeho příteli z války. Ten přítel mu ovšem spí se ženou (T. Hofová). Už je toho moc, toho nepochopení, zrady, ponížení, toho životního pádu. Pan Poulíček se rozhodne konat. Mstít se za svůj zmarněný život a trestat. První to odnese zrádný přítel, co mu spí se ženou. Je zastřelen. Vraždu vyšetřuje vrchní inspektor Budík (J. Plesl) a jeho muži (J. Langmajer a D. Šafařík). Tentokrát však nemají vraha na konci příběhu, ale na jeho samém začátku. Je tu ovšem problém, ten vrah se zavře ve svém bytě spolu se ženou, revolverem a bednou dynamitu. To je ovšem zcela nová hra, kterou kriminalista Budík nezná, které nerozumí. Vražda je vlastně nicotná proti tomu, čím pan Poulíček vyhrožuje. Stačí malý pohyb jeho prstu a dům vyletí do vzduchu. Možná i kus ulice. Ale proč to ten člověk dělá? Je to blázen, nebo je za tím něco jiného? Co vlastně chce? Budík musí mnohé pochopit, aby ten šílený případ nějak zvládl, aby porozuměl. Nakonec se mu to samozřejmě podaří – ale ne tak úplně… (Česká televize)

helraiser

Zatím jednoznačně nejlepší a nejakcnějsí díl. Zapojení asistenčního vojska geniální. Atmosféra první republiky opět výborná. O napětí v tomto případě není nouze a závěr to tedy byl mazec. Tentokrát jsem opravdu zvědavej na příští díl, jak tohle dopadne. Za mě opět super a tentokrát mi ani nevadila romantická vata. ()

quixote odpad!

Budík s korunní svědkyní Poulíčkovou se na hotelu sblížili tak, jak by to od vrchního inspektora té doby asi nikdo nečekal, zvlášť když to nebylo nezbytné kvůli vyřešení případu. Hm. Asi chtěli ukázat, že inspektor není žádný suchar. Jinak policisté, vojsko i hasiči si dávali vzhledem k vypjaté situaci hodně načas, napětí, které naopak mělo gradovat, postupně vyprchalo a děj se dovlekl až k závěrečnému – dost neuvěřitelnému, vzhledem k tomu, jaká fatální chyba mu předcházela – výbuchu (přeneseně se tak dá označit i scénář nejen toho dílu). Nechápu, proč je skupinka nejvyšších šéfů podána jako banda kašparů. Rozvalující se kocour je sice pěkný, ale tyhle rádobyvtipné "ornamenty" působí ve finále přinejmenším trapné. ()

Radko

Zneuznaný geniálny vynálezca sa trápi slabou platenou nudnou prácou pisára na stroji (ten rachot strojov v miestnosti plnej pisárov bol neskutočný!). Okrem toho, že slabo zarába, má traumu z vojny a serie ho aj manželkina nevera. Jedného dňa sa rozhodne všetko poriešiť. Ukázať svetu, že on nie je človek mak, človek milión. Zaslúži si predsa úctu vrchnosti, polície, armády i médií. A tak vezme debnu dynamitu a vyhráža sa, že odpáli dom aj kus ulice. Armádu aj políciu postaví do haptáku. Ústredná časť epizódy je postavená na vyjednávaní s ním, no práve tu to zlyháva. Zvláštne, dokopy nič neriešiace odchody a príchody, lascívne odbočky (flirtovanie inšpektora, kauza pudrenka) vytvárajú zabudnuteľnú zmesku, ktorej veľmi nepomáha ani explozívne finále. ()

topi odpad!

To snad už ne! Tady fakt ten scénář vůbec nedává smysl, situace jsou nelogické a totálně idiotské! Konec tomu nasadil korunu a poslal tento díl do sraček. Neskutečný, jak tvůrci dokážou tenhle seriál prznit. Děj zas lítá sem a tam, střihy jsou zmatené a v časové rovině se odehrávající zcela nemožné! Zbytečný kolem toho něco dál psát, případně odkazuji na komentář uživatele honajz. Přestávám s tímhle amatérským hnojem ztrácet čas, radši si pustím jednání z parlamentu, tam se taky děje hovno a mentální úroveň těch šizuňků je stejná jako u tvůrců tohoto televizního skvostu, za který musíme platit poplatky. Že oni budou spolu nějak spolčeni? ()

honajz odpad!

Během sledováni tohoto opět mimořádně nudného a hloupého dílu jsem jen nevěřícně kroutil hlavou, pak jsem si začal psát poznámky. Například: Proč auta jednou jezdí vlevo, podruhé vpravo? Měla by přece jezdit jen vlevo. Jak to, že výstřel z pistole takového kalibru a při otevřených dveřích žádná z písařek neslyšela a šly se podívat až potom, co Poulíček (dále pro jednoduchost Liška) odešel? Proč do role obsadili Lišku, který nejenom, že neumí mluvit (asi má vadu řeči, což mi u herce přijde trapné), ale ani to nedokázal přesvědčivě uhrát? Jak to, že si policajti jezdí sem a tam mezi barákem s Liškou a policejním ředitelstvím a jak to, že to často zvládají tak rychle? Proč se nepokusili do bytu dostat okny do ulice (kterými v úvodu šmíruje Liška svou ženu)? Proč se kurnik nesnažili využít noc a případný spánek Lišky? Jak měl Liška zajištěno, že v noci neusne a ruka mu neuklouzne po páce? Proč se v tomto dílu pořád mluví o atentátnících, když to pro děj nemá význam? Jak chodil Liška ty dva dny na záchod? Jak mohl mít Nováček schůzku s mladou, když zrovna předstíral novináře u Lišky? Proč položil Liškovi tak blbou otázku („Co na to vaše žena?“) Proč to vojsko jako vojenskou věc (Liška představuje bývalého vojáka) rovnou neřešilo a po vojensku? Porč jsme zas museli vidět nahý zadek? (To není otázka prudérnosti, ale představení doby, jak nebyla, navíc to zas nemělo žádný význam pro děj.) Proč nezkontrolovali těch 40 vynálezů, které si Liška chtěl nechat patentovat? Nebyli by tak překvapení z těch dráty ovládaných pistolí. Proč se kamera snaží navodit často dojem potápějícího se Titaniku? Atd., atd., už nebudu nudit. ()

• V Josefově u Opočna se natáčela většina tohoto dílu. (Česká televize)
  • Premiéru zhlédlo 1,8 milionu diváků starších 15 let, čímž se seriál stal nejsledovanějším pořadem večera i celého dne. (rublik05)
  • Písárnu vybudovanou ve Dvoře Králové pro účely natáčení tohoto dílu vybavili filmaři osmnácti historickými psacími stroji. (Česká televize)