Nová postava na českém televizním seriálovém nebi – inspektor Hynek Budík (J. Plesl). Zkušený rakousko-uherský kriminalista, manžel šlechtičny (L. Vlasáková) a otec dvou dcer (S. Rojková, D. Pavlovičová), se po převratu v roce 1918 stává čechoslovákem a příslušníkem kriminální policie nového Československého státu. A v roce 1922, kdy se náš děj začíná odvíjet, se dočká i toužebně očekávaného povýšení. Má to ovšem háček: toho roku totiž z obcí, obklopujících tehdejší Prahu, sloučením vzniká tak zvaná Velká Praha. A právě ta výrazně zasáhne do osudu našeho hrdiny. Spolu se svými kolegy, inspektorem Rudolfem Havlíkem (J. Langmajer) a policejním agentem Martinem Nováčkem (D. Šafařík), bude inspektor Budík zápasit se zločinem v trochu jiném prostředí, než na jaké byl dosud zvyklý. Hned první případ, který dostane jen pár hodin po svém jmenování, se odehrává na předměstí, na zemědělském statku mezi krávami, a bývalý elitní městský policista místo po pražském chodníku šlape v hnoji. Ale i v takovém prostředí se odehrávají zločiny a dáma, utopená v studni statku, je navíc sestrou ministra. Ten se vrací nočním vlakem z Budapešti, ráno bude v Praze. Detektivové Velké Prahy mají jen tu jednu noc na to, aby vraždu vyřešili a nevypadali tak na samém počátku svého ustavení jako hlupáci. Detektivní práce pod takovým tlakem není jednoduchá, ale vrchní inspektor Budík a jeho muži jsou policejní profesionálové, zvyklí hledat, logicky uvažovat a dedukovat všude a za všech okolností… (Česká televize)

Aniki odpad!

Dovolím si paralelu s dalším skvostem vysílaným na ČT, Hlavou medúzy. Po prvním díle stejná nekvalita, obrovská nuda. Plesl, kterého jinak můžu, se pro roli vrchňoinšpektora nehodí ani za mák, Langmajer je bohužel velmi trapnej, i když za to vlastně nemůže - role. No a zbytek? Škoda mluvit, snad jedině Vlasákyně, kdyby dostala prostor. Tvůrcům se navíc vůbec nepodařilo navodit dobovou atmosféru a to je jaksi u dobového filmu tak trochu průser a ostuda, ostuda celého výrobního štábu. ()

Malarkey

Neurazilo mě to. Přiznávám, že jsem se hodně těšil a první díl byl takový úvodní, ale to u podobných seriálů občas tak bývá. První díl má být úvodní, má nás seznámit s postavami, s prostředím a musím říct, že to všechno se mu povedlo. Proto nechápu, kde se tu vzali ti kritici s jednou hvězdičkou. Hlava medúzy měla jasně horší náběh. Co ale vnímám podobně, tak neskutečně béčková hudba. Jednak jí je hodně a druhak mi chybí nějaký výraznější motiv. V rámci seriálu to udělá zatraceně moc a tady mi to strašně chybí. Nicméně dvojka Plesl - Langmajer super. Langmajerovo po sexu: "jsem tu služebně" mě upřímně rozesmálo. Je to holt klasik :-) Na další díly se určitě těším a jsem moc zvědav. ()

klukluka

Hodnocení této epizody zatím mírně nad padesáti procenty - takže bída, ale stejně to do budoucna vidím na spolehlivý televizní evergreen. Pokud v něčem spatřuji problém, pak v tom, že minimálně po prvním díle jsem jako divák nezískal dojem, že bych měl svému jmenovci inspektoru Budíkovi fandit. Policajt, kterej by chtěl zalézt do pelechu, místo aby se neprodleně vydal na místo činu, je prostě kokot. Ale třeba to tak chtěli..? Vacátko takhle ale nikdy neselhal. Rušily mě i některé slabé záběry, například průjezd auta nad ránem, poté co policejní tým opustil statek. Kdyby to natočili iphonem, tak by to muselo mít lepší kvalitu a barvy. Sledovanost 2,2 mio diváků, na Kavkách se jistě tančily oslavné tanečky. ()

Radko

Svojráznu poetiku I. Československej republiky vystriedala politika. Presun od práce v kancelárii do terénu symbolizujú zablatené topánky. Motív vhodnej obuvi zdatne vydrží do konca epizódy. Súlože nakrútené veľmi puritánsky, skôr sa o nich hovorí, často v náznakoch ("triasol sa strop"). Alebo počuť vzdychy a vŕzganie postele - zastupujú odmenu za dobre vykonanú prácu. Alebo sa ukáže pár pred a po akte (Langmajer horlivo si plniaci služobné úlohy). Politický diskurz sa v kapitalizme zmenil: povýšenecká šľachta zdanlivo odsúdená, ale trpená, nepredstavuje zjavné zlo, no boľševici - od počiatku zločinci a podvodníci. V studni sa, okrem dámy, našlo aj pár vtipných momentov a dialógov, no na viac ako na slabý priemer to nevytiahli. ()

fabecc1222

Tak se ČT zase pustila do vod období První republiky, zase... Humoresky, Trampoty, potažmo ještě mnohem starší věci, téma je již vyčerpáno, je čas si to přiznat a zkusit něco nového. Tragéd Šafařík, který je herecky na úrovni průměrného ochotníka nemá v TV co dělat, tomu chybí ještě mnoho let hereckých škol a talentu. Prapodivná kamera, kdy tvůrce napadlo, že ušetří za kameramana tak, že postaví kameru na zem, budou všechny zabírat zespoda. Případ si tak nezajimavě plyne, ničím nezaujme. ()

• První díl seriálu sledovalo v neděli večer 31. 1. 2021 více než dva miliony diváků starších 15 let. Šlo o nejlepší výsledek večera i celého dne. (SONY_)
  • V epizodě jede parní vlak v roce 1922 po betonových pražcích, které však v té době neexistovaly. (d80)
  • Pád do studny se točil v obřím akváriu. Samotnou studnu dostavěl pro filmaře její majitel v Uhersku na Pardubicku. (Česká televize)