Vánoce v domě zlatníka Vejvody (M. Vašut). Do štědrovečerní atmosféry vstupují dva tajemní mniši s prosbou o pohostinství a ochranu před sněhovou bouří. Zlatník je zbožný muž a jejich prosbě vyhoví. Ráno jsou mniši pryč, prostě zmizeli. Zato se objevila mrtvola zlatníka se smrtelnou ranou na hlavě. Zmizel Vejvodův zlatý křížek, který zlatník nosil na krku. Zkrátka vánoční vražda, ze které nemá vrchní inspektor Budík (J. Plesl) a jeho muži žádnou radost. Nicméně jsou policisté a musí sloužit i o Vánocích. Dva tajemní mniši (J. Nosek a M. Krátký), údajně nesoucí pastýřský list do kláštera, představují první směr vyšetřování. Dostává je na starosti policejní agent Nováček (D. Šafařík). Druhý směr se zabývá rodinou mrtvého zlatníka, a ani tady nejde o jednoduchou záležitost. Brzy se prozrazují utajené vztahy, dvojaké charaktery i složité pohnutky, ale Budík si stále nemůže vybrat, který z možných motivů vede k vraždě. Všechny splývají v neuchopitelný chaos a teprve Budíkův spásný nápad, takřka kriminalistické prozření, přivede vánoční noci k překvapivému konci. A není to konec jen překvapivý, Budíkovo kriminalistické prozření si vybere svou daň i na něm samém. (Česká televize)

topi odpad!

Vyvrcholením telenovely se stala šukačka Budíkových. To je fakt ubohost. Scénář, za který by se nemusel stydět ani ignorantní blbec. Vrah odhalen opět hned ze startu a zbytek jen nucená vata. Nováček v betli s Budíkovou dcerou, předávání si dárků, miluji tě, já tebe taky...WTF??? Já jsem sledoval TV Barrandov??? ()

otík

Závěrečný díl (možná první série?) ukázal slabinu tohoto seriálu - některé díly byly slušné, jiné slabší, další velmi slabé. Tento díl jako poslední bohužel patřil mezi ty velmi slabé. Roztahané tempo, nezajímavý krimi příběh, vedlejší linka kolem Budíkovy rodiny už spíše trapná. Škoda, závěr seriálu mohl být rozhodně lepší. ()

klukluka

Převažující dojmy: 1. Lidé navlečení do kostýmů á lá 20. léta 20. století řeší problémy typické pro 20. léta století jedenadvacátého. 2. Tohle jsem už přece někde viděl...? (vrahem je obecní debil, jenom se tentokrát nejmenuje Michal, nýbrž Ferda, ale stejně jako Michal i Ferda se zřítí z výšky a zabije se). 3. Padl tady rekord v počtu přání k Vánocům? 4. Kam se vytratila linka rivality mezi Pleslovým Budíkem a Malého šéfinspektorem Malé Prahy? Od čeho to tu ta jeho postava vlastně byla..? ()

Agatha

Ze zvědavosti jsem chtěl dát šanci poslednímu dílu, ale musim upřímně říct, že se to nedalo. Nezáživný, prostoduchý, unylý, nepovedený. Po asi 50 minutách jsem od toho odešel a je mi úplně jedno kdo byl oním zločincem. Spíš lituju, že jsem k tomu vůbec zasedl. Ze slušnosti 1 * za výpravu a nikdy více. Tento seriál = vyhozené peníze. ()

Crocuta

Uff - tak máme konečně poslední dávku této koncentrované monarchistické propagandy a staromilství za sebou. Seriál je plný dobrých a osobně sympatických herců (jen namátkou Plesl, Langmajer, Vlasáková, Bjelac, ale nakonec i ten Šafařík), ovšem v těch předvídatelných epizodách plných vaty a sentimentálního lkaní nad starými dobrými časy (nejlíp stejně bylo za toho osvíceného a pokrokově panevropského mocnářství, že?) nic moc nezachrání ani sebelepší herec. Komentář k popukání: Untentrauer. ()

• Kvůli nedostatku sněhu museli filmaři zasněžovat krajinu třiceti pytli umělého sněhu. (Česká televize)
  • Epizoda se stala nejsledovanějším pořadem večera a také celého dne, premiéru si nenechalo ujít 1,55 milionu diváků starších 15 let. (rublik05)