Žofie Půlpytlová (P. Lustigová), bohabojná žena, je zastřelena v lesíku na pokraji Prahy. Její muž (L. Veselý) je bývalý legionář a alkoholik, střílející v opilosti po krysách na zídce. Tři synové, farář Karel (K. Krhovják), truhlář František (P. Šmíd) a Vojta (P. Vančura), co pro osobní neštěstí opustil Boha a byl svou matkou proklet. Vrchnímu inspektoru Budíkovi (J. Plesl) je rychle jasné, že problém se s největší pravděpodobností skrývá v téhle podivné rodině. Ale ta se před ním a jeho muži uzavírá do sebe. Dlouho trvá, než pronikne do sítě spletitých vztahů a závislostí, do složitých vztahů, na jejichž konci je vražda hluboce věřící ženy a matky, jejíž dobrota je ovšem poněkud… zvláštní. Teprve když Budík pochopí, s kým se v její osobě setkává, může se pohnout dál. A je to těžká cesta, plná zámlk, utajených významů i lidského smutku. Krůček po krůčku vrchní inspektor najde vraha – o to nic – ale opět je z toho další hořké vítězství, tak obvyklé v jeho policejní kariéře. (Česká televize)

honajz

Je hodně smutné, že tenhle díl skutečně patřil k těm lepším (vlastně tomu jednomu lepšímu) v tomto seriálu. Jen mne překvapilo, že to neudělal ten farář, to by se dnes hodilo při tom boji proti katolické církvi, že? ;-) Každopádně pachatele divák odhalí docela brzy (ono ani není moc z čeho brát). Pokud jde o Budíkovu rodinu, fakt nechápu, co mají obě holky v hlavách za seno a proč se obě už neléčí na psychiatrii. Jinak jsme ještě zjistili, že Budík umí střílet. Jo, a prosím vás, páni autoři, ve 20. - 30. letech se z církve nedalo „vystoupit“. Kdo byl pokřtěn, měl zápis ve farní matrice a tím byl doživotně katolík. Mohli jste leda tak přestat chodit do kostela. No a jinak už mě vyloženě štve každý záběr, kde si Budík čistí boty - po sto prvé to není ani vtipné (ne že by to kdy vtipné bylo). ()

rakovnik

Zatím nejlepší díl seriálu, kdy vražda, její vyšetřování a pozadí bylo nejen zajímavé, ale prolínalo se též do osobního života kriminalistů. Přitom právě osobní linka byla ale silně omezená. S postavou pachatele jsem se nechal nachytat. Potěšilo mě též natáčení ve Zbečně, k němuž mám vztah. Na kládě před Hamousovým statkem (hospoda) pamatuji ještě posedávajícího původního majitele, pana Barchánka. Občas jsem se i zasmál, ovšem úplný konec mi přišel zbytečný. ()

klukluka

Tahle epizoda má zatím snad nejlepší hodnocení a mně přišla naopak k uzoufání nudná a nekonečně dlouhá. Epizodická linka byla slaboučká a seriálová pojednávající o Nováčkovi a Elišce je šíleně statická. Snad že se to odehrává na malém časovém prostoru, ale i tak by to mohlo být o něčem jiném, než o panickém strachu z odhaleného vztahu a těhotenství. ()

Peabody

nějak nechápu, jak se tento díl líbí - zcela zásadní problém je podle mne to, že nejprve Budík jde s půlpytlem hledat revolver do šuplete, kde jsou jen hadry a zbraň tam není. Po nějaké době tam revolver najdou a ihned zatknou půlpytla. WTF??? to jako že po vraždě ho tam neuklidil a pak po několika dnech ano? Velmi rafinovaný notor. Mně to přijde jako scénáristická bota erste klasse. Problém druhý, ono se to opakuje už několik dílů, hlavní pátrací metoda je, že prvního, kdo to technicky mohl udělat a mohl mít nějaký sebemenší důvod, sebereme, vyslechneme a obviníme z vraždy, přičemž mu Langoš otcovsky vysvětlí že přiznání je polehčující okolnost. No a v tomto dílu se takto postupovalo sekvenčně dokud zbýval někdo, kdo ještě mohl být podezřelý a koho nám někdo jiný rozmluvil (tu policista, tu kněz). Ceterem autem že mi hudba přijde strašná, přetékání přes střihy do zcela jiné atmosféry mi vadí a patologické kývání kamerou mi přijde taky špatné. A jen technicky ad honajz, vystoupit z církve myslím šlo a jde to dodnes, udělá se poznámka do matriky. Ve 20 letech se to dělo, lidé přecházeli do československé církve, nebo demonstrativně zůstávali bezvěrci. Nejsem ale historik. ()

topi

Tenhle díl se zatím ze všech epizod nejvíce věnuje samotnému vyšetřování a na vatu kolem moc místa nezbývá. No, když pominu hospodské scény s mladým Nováčkem a inspektorem Havlíkem, který se mu snaží pomoci v jeho nepříliš záviděníhodné situaci a těhotné dcerušky Budíka, která se v závěru předávkuje kokainem, proboha, snad nepotratí?? Haha, tohle je fakt šaškárna, která przní samotnou dějovou linku případu, která je však scénářem taky tak trochu mimo mísu. ()

• Ani jednomu zvířátku nebylo ublíženo, rozstřílené krysy v tomto dílu jsou digitální, řekl VFX supervizor Marek Pilip. (sator)
  • Hostinec, kde pracovala Otylka, je ve skutečnosti Hamousův statek ve Zbečně. Zajímavé je, že ve velké světnici skutečně býval i výčep. (rakovnik)
  • Premiéru epizody sledovalo 1,7 milionu diváků starších 15 let, čímž se seriál Zločiny Velké Prahy stal nejsledovanějším pořadem večera i celého dne. (rublik05)