Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Slovensko Hviezdne vojny (viac)

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi. Ten se řídí svým osudem, zachraňuje princeznu a pomáhá povstalcům svrhnout Impérium společně s takovými nezapomenutelnými spojenci jako: Obi-Wan Kenobi, domýšlivý Han Solo, loajální Chewbacca a droidové R2-D2 a C3PO. (oficiálny text distribútora)

PanPyzamo

George Lucas vytvořil něco neskutečného. Obrovský svět plný postav a přitom vše dává smysl a je to takové... Prostě dobré. Zároveň pohádkové, zároveň i pro dospělé. Efekty na tu dobu neskutečné a příběh jeden velký MASTERPIECE. Dostat všechno tohle na filmové plátno nejspíš nebylo vůbec snadné, ovšem povedlo se a Lucas může být na sebe pyšný, protože vytvořil jednu z nejslavnějších a nejpopulárnějších sérií vůbec. 9/10 ()

JesterKruger

Tak tenhle díl mám okoukán ze všech nejvíc, a rovnou v několika verzích. Nejprve jsem tento díly spatřil jako mladší ve zvláštním vydání z roku 1997. Pak jsem měl příležitost zhlédnout DVD verzi z roku 2004, pak jsem měl šanci vidět verzi z roku 2011, a nakonec jsem měl tu čest vidět tento film i v původní verzi z roku 1977 (rozdíl mezi těmito verzemi je délka, zlepšené CGI efekty, apod.) ()

Lendak

Williamsova hudba zreje ako víno a efekty furt vyzerajú úžasne. A to je tak asi všetko. Réžia nevýrazná, scenár hrozne skratkovitý a detinský, postavy ploché bez výraznejších emócií a mohol by som ďalej pokračovať. Nikdy som veľmi nepochopil ten hype okolo ST. Rozhodne si to zaslúži rešpekt za to, jaký kult to okolo seba vytvorilo ale reálne je toto jedno z najlepších diel kinematografie? ()

serdehelan

Prvý film z nekonečného univerza StarWars, ktoré Lucasovi zarobilo miliony a infantilizovalo sci-fi celý filmový priemysel. Pozitívum je, že kvôli vzniku filmu vzniklo trikové štúdio ILM, ktoré potom umožnilo vznik oveľa lepších filmov. V dnešnej dobe už ani nie je možné vidieť film s pôvodnými trikmi, ale len verziu s remasterovanými a dodigitlizovanými trikmi a scénami. ()

david141474

Takže tímto to všechno začalo. Jedna velká, slavná sága, která změnila žánr sci-fi od základů a která oloupila plno lidí o jejich věrné srdce jiné ságy. Tento fenomén nebyl dodnes zapomenut a do teď vychází pár seriálů a na filmy se stále čeká. Já si ale myslím, že čtvrtý díl patří k těm nejlepším. I když místo Jedi (džedáj) tady čeští dabéři říkají Jedi (jedy). Na to si ale zvyknete, takže žádný problém. Tento díl má plno silných scén, takže o drásající atmosféru je postaráno. Už první scéna vás dokáže pohltit takovým způsobem, že do konce od toho nespustíte oči a to je záruka kvality. Soundtrack je naprosto perfektní! Děj je taky hodně fajne. Souboje, i když je tu jen jeden, jsou taky dost silný. Úhlavní zlosyn Darth Vader si tady krade každou scénu pro sebe. Nechť je Davidu Prowsi země lehká. Herecký výkony jsou na perfektní úrovni. No a všechny scény z hvězdy smrti jsou neskutečný! Následné pokusy o zničení jsou taky naprosto perfektní. No s konec je jen takový vtipný odlehčení celé myšlenky filmu. Já su velice spokojen a mohu ze srdce doporučit! 10/10 Tak tímto to všechno začalo! ()

Xylobalsam

Vim, ze plno lidi ted ve Hvezdnych valkach vidi prumerne sci-fi, ale musite si uvedomit, ze v roce 1977 to musela byt neuveritelna podivana, kterou do te doby nikdo nenabidl. ()

Vital

George Lucas napsal a zrežíroval tento dílek velmi dobře,když vidim,jaký jsou v tom filmu modely a kolik tam je věcí co se na tom lidi napatlali,aby to vypadalo jak to v konečném výsledku vypadá,a navíc to dělali uplně poprvé,tak jen skláním klobouk.Závěrečná letecká bitka je fakt skvělá,a v žádném sci-fi filmu jsem neviděl tak hezké detaily na stíhačky nebo letadla. ()

bery77

George Lucas rozjíždí své mistrovské dílo, které trvá dohromady skoro 30 let. První díl kde se seznamujeme s budoucím rytířem Jedi Lukem, pašerákem Hanem, princeznou Leiou a Lukovím prvním mistrem Obi-wanem, je opravdu mistrovské dílo hlavně co se týče vizuálních efektů musím opravdu smeknout, protože to co předvedl nemělo ve své době obdoby. Dávám 4 a půl hvězdy. ()

Johnner

První díl sám o sobě legendu ještě netvoří. Je sice geniální námětem, fantazií, castingem i vizuálními efekty samozřejmě, ale obsahuje několik scénáristických hrubek, konkrétně například s tehdejšího jediovským světem nepoznamenaného pohledu podivným odstraněním Obi-Vana. ()

hanzi_111

Začátek největší ságy v galaxii... Dokonalé triky v roce 1977 a koukatelné i dnes. Star Wars Ep.IV odstartovala neskutečnou mánii a šílenství po celém světě. Osobně tuhle sérii zbožňuju. ()

J.Bourne89

Co jsem koupil kačera Donalda s gumovým světelným mečem, stal jsem se příznivcem SW a tento díl je ze všech zdaleka nejlepší. Jako v jediném jsem měl opravdu strach z hlavních záporáků, protože jsem ještě opravdu nevěděl, co je to ten černý plecháč vlastně zač. ()

jaska

Waw, nikdy by ma nenapadlo, že raz budem túžiť po svetelnom meči a že si na nástenku hodím kartičku s písmenkami: „May the force by with you (Nech ťa sila sprevádza). Jednoducho, ja už chápem prečo má tento film, celá tato séria, toľko nadšencov. Treba vidieť a zistíš to aj ty... :D ()

stooper

první ze šestidílné serie. Film, kterému nikdo nevěřil a který umlčel všechny nedůvěřivce. Bravo pane Lucasi. Jeden z nejpřelomovějších snímků všech dob. Jediný film podobného ražení, který dokázal celé hvězdné války předčít je jejich turecký remix :-D ()

Fanfán

lepší vzpomínka na filmové dětství? No možná cesta do pravěku či vinnetou - ale hvězdný války? Ty jsem si pustil nedávno asi po dvou letech a opravdu jsem nemohl a jak jsem dospěl - proboha, já se zamiloval do Lei, i když se mi dřív nelíbila. Teď bych s ní... Hodnocení všech dílů je na pět hvězdiček, protože je to srdcovka a nemůžu se na film koukat okem filmového kritika, to mi opravdu nepřísluší. Takže se tu projevuje moje závislost, ale kdyby nebylo SW, moje dětství by bylo výrazně chudší ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes