Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Slovensko Hviezdne vojny (viac)

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi. Ten se řídí svým osudem, zachraňuje princeznu a pomáhá povstalcům svrhnout Impérium společně s takovými nezapomenutelnými spojenci jako: Obi-Wan Kenobi, domýšlivý Han Solo, loajální Chewbacca a droidové R2-D2 a C3PO. (oficiálny text distribútora)

cirkulace

Pro mě obrovský šok, protože jak už jsem psal v příspěvku ke Skryté hrozbě, koukal jsem na Star Wars pěkně od prvního dílu. Takže ta technologická propast je určitě veliká. Ale jinak jsem byl dá se říci i překvapen. Na rok 1977 úžasně revoluční film a efekty. V tomhle roce a tímhle filmem se začali psát dějiny pořádného sci-fi a celých kultovních Star Wars. Jenomže škoda, že pro mě je to jen čtvrtý díl celé ságy, který se moderní trilogii co se týče zábavnosti a akčnosti samozřejmě nemůže rovnat. Bohužel pro tenhle film, narodil jsem se ve špatný čas. ()

HennessyVSOP

První díl hvězdných válek, v té době jsem ještě nebyl ani připojen na pupeční šňůru. Z hlediska speciálních efektů převratové. Z hlediska děje sice naivní, ale na druhou stranu uchvacující (taková pohádka pro tatínky). Kult který vznikl kolem tohohle filmu je jasným důkazem, že Star Wars mají své neskutečné kouzlo. Navíc stará trilogie si nese přesně to, co nová nemá. Nadhled a inteligentní humor v podání Han Sola; charismatického záporáka a kouzlo uvěřitelnosti kolem toho všeho. Jako rozjezd skvélé trilogie byla Nová naděje výborná, ale ty pravá esa vytáhl Lucas z rukávu až v dalším díle. A abych nezapomněl tak soundtrack je samozřejmě prvotřídní. ()

DansteR

"I've been waiting for you, Obi-Wan. We meet again, at last. The circle is now complete. When I left you, I was but the learner; now *I* am the master."...Začít uprostřed??? Proč ne když jste George Lucas. Nakopnutí ságy od prostředka jak má být. Neláká Vás jen vědět co bude dál, ale i to co bylo před tím. To se Lucasovi vážně povedlo, i když dnes tehdejší hvězdy jako Hamill nebo Carrie Fisher nepotkáme na plátně navždy si je budeme pamatovat jako ty co spolu s Lucasem nakopli tuto ságu a mohu-li říct celý fenomén hvězdných válek. Jako začátek více než slušné 80% ()

Sever

První z prvních, na tu dobu neuvěřitelné kostýmy a víceméně vše neuvěřitelné. Jako většina zde, jsem na čtyřcce vyrostl. Tento díl se stal legendou a posunul asi celou kinematografii dál. To tak pro začátek. Po zhlédnutí nových epizod, mám strach, že původní dostali trochu na frak a to z důvodu, že i když jsem si to nechtěl připustit, tak je vše moc zdlouhavé. Ale to je tou dobou kdy se točilo a co bylo k dispozici. Příběh jako takový člověka vtáhne do děje a všehovšudey tak nějak pochopí o co vlastně jde. Finální scéna je luxusní, na tu dobu ta bitva ve vesmíru překonala některé bitvy, které se točí dodnes. Naopak některé scény jsou trochu zbytečné viz prohledávání hvězdy smrti a hledání princezny(sestričky) a co nejvíc, jakým způsobem se sebou nechá zatočit Obi-wan. Po několika letech když jsem se nad tím zamýšlel, tak si jen řeknu, proč takhle ... vím kvůli Lukovi, ale mohli to udělat trochu jinak. howgh ()

Naghavi

Krásný film...Jako dítě jsem tomu ději příliš nerozuměl, natož abych si uvědomil, že je to vlastně čtvrtý film ze ságy, ale tenkrát ve škole na prvním stupni jsme se s klukama bavili o těch nevídaných ''raketách'' a jiných úchvatných věcech, které byly na svou dobu vyjímečné... ()

Chris_Mike

Tohle a ještě s Čerty nejsou žerty, jsou mé dva první filmy co nějak pamatuji a oba dodnes miluji. Tohle je prostě legenda, nejlepší světové sci-fi, už jen to co Lucas dokázal, tehdy v 77', ale o tom bych tady mohl psát do nekonečna. 5* ()

Meratin

Má matka onehdy říkala, že viděla jeden díl, a nelíbilo se jí to, tedy se na zbytek dívat nebude. Avšak já odpovídám, že kdo neviděl star wars, ten neviděl nic. ()

kacer4

Nebyť tohoto filmu, nezačalo by to najlepšie a najoriginálnejšie v mojom živote. Mal som asi 10 rokov, keď som dilm videl prvý krát, a uz od vtedy ho milujem ako celú sériu. Dokonalý film, až na ten úder hlavy :). ()

LencaN

Nebudu dávat plné hodnocení, protože to je klasika. Upřímně mě začátek moc nebavil, ten úvod byl trochu uvadlý. Ale jak se tam objevily příšerky a Harrison Ford, tak to nabralo na obrátkách. Musím říct, že jsem se trochu bála, že to bude celé pro chlapy a bude to ve vážném scifi aranžmá. Ale tohle bylo laděno do komedie, takže se mi dost ulevilo. Líbilo se mi pošťuchování těch dvou robotků, zlatého a modrého, to bylo roztomilé. Akční scény, kdy se střelci vydali zničit vesmírnou megastanici byly holt zastaralé, všechno hned vybouchlo a jediný kdo přežil byl nepřekvapivě Luke Skywalker jakožto hlavní hrdina. Celkově se mi to líbilo, ale kvůli tomu nezáživnému začátku, který neměl daleko od toho, aby mě odradil od dalšího koukání nemůžu dát plný počet hvězd. Každopádně jsem ráda, že jsem Epizodu IV dokoukala do konce. PS: Ale poslední činy Obi-Wan-Kenobiho trochu nechápu, že to šlo bez boje, prostě jen tak se nechal... přitom jich na ně nebyla až taková přesila, takže tohle mi přišlo hodně na efekt, aby pak Lukovi mohl šeptat z 'druhé strany' do ucha povzbudivé řeči. PPS: akorát nechápu, co všichni obdivují na princezně Leie, hezká sice byla, ale že by to byla kráska hodná role v takových kultovních snímcích, to říct nemůžu. ()

kishi_SO

na svoju dobu priniesol George Lucas nieco uzasneho. Rozmanity vesmir plny roznorodych potvoriek a postav, mnoho svetov a hlavne rad Jedi (podla scitania ludu, v CR velmi rozsirene vierovyznanie). Stramak Ford a rajcovna Fisher, R2D2 ktoreho by chcel kazdy a Darth Vader ako obavany Jedi temnej sily. Nech Vas sila sprevadza k dalsej epizode. ()

PeteBuck

Keď som to prvýkrát videl, tak som mal Harrisona Forda spojenú s Indianom Jonesom. Takže Luke Skywalker bol pre mňa vedľajší a môj najobľúbenejší hrdina bol Han Solo. Čo k tomuto filmu dodať? Začiatok neskutočného kultu. Prvé tri časti Hviezdnych vojen (pardon epizódy IV, V, VI) jednoznačne sprevádzala sila. ()

Dvorka96

Tomuto filmu jsem dal 5 hvězd, a proto vám dám 5 důvodů, kvůli kterým stojí zato se na něj podívat. 1. důvod: Ochránci míru v Galaxii nazývaní rytíři Jedi. 2. důvod: "To není měsíc", ano mluvím tu o opravdu obří Hvězdě smrti hlavní hrozbě Impéria proti Rebelům. 3. důvod: Tento film má opravdu jedno z nejlepších zvukových podbarvení k filmu, které jsem kdy slyšel. 4. důvod: Harrison Ford jako vesmírný pirát Han Solo. Nejlepší důvod jsem si nechal na konec, ano je to Darth Vader, ke kterému není snad co dodat. ()

Jack_F.

Řekl bych, že spousta fotrů prostě jen masturbuje u krásně přikrášlených vpomínek..ale to je normální, jsou tací, kteří tvrdí, že za komančů to bylo super a fronty na hajzl papír byly vlastně fajn. Takoví si pak myslí, že George Lucas pak točil horší filmy, ale prostě vaše očekávání byly nasazena příliš vysoko a paměťové buňky střikaly radostí u starých dílu až příliš ochotně. Herecké výkony žádná sláva, papundekl místo kulis...kdyby si to nějaký režisér dovolil v dnešní době, obsadit herce, kteří nejsou na 100% dle vaší chuti(o kulisách nemluvě), tak by to byly 3 hvězdy ani byste nemrkli. Nemám rád tu falešnou nostalgii. Taky miluju atmosféru Mortal Kombatu, ale vím, že až takovou kvalitu prostě neměl. Stejně tak můj milovaný Star Wars... i když jeho svět miluju, tak první filmy nic moc. ()

Emperor1

Člověk asi musí být fanouškem žánru a díla samotného, aby docenil kvalitu tohoto filmu (a změti dalších dílů či seriálů). Nechápu kult, který kolem toho vzniknul, stejně jako to nechápu třeba u Pána prstenů, který je sice o něčem úplně jiném, nicméně mě to splývá. V obou případech se to bere moc vážně a přitom to působí legračně. Nebo nudně. Prostě tenhle typ filmů není pro mě, není to možná vina těch filmů, ale ani u sebe to nepovažuji za zločin. Není to ani žánrem, sci-fi mám rád (Vetřelec, Věc ...) a zjistil jsem, že i fantasy mě může bavit (např. Hra o trůny, tam se shodneme, že?). Tento film ale na mě působí jako rozpohybovaný komiks a já komiksy nikdy moc nečetl. ()

Foogas odpad!

61. nejlepší film? Na IMDB dokonce 19.? Ani omylem. Infantilní šaškárna, která se neskutečně vleče. Šermování zářivkama, laserový zbraně, co se trefí jen do těch "zlých", zvířecí kreatury v čele s vrčícím Chewbaccou a orgasmicky pípajícím R2D2. Ve své době jistě převratné efekty a člověk s touhle sérií vyrůstal, ale to je asi tak všechno z kvalit. ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes