Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Slovensko Hviezdne vojny (viac)

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi. Ten se řídí svým osudem, zachraňuje princeznu a pomáhá povstalcům svrhnout Impérium společně s takovými nezapomenutelnými spojenci jako: Obi-Wan Kenobi, domýšlivý Han Solo, loajální Chewbacca a droidové R2-D2 a C3PO. (oficiálny text distribútora)

pugs

"Bezva holka. Zabil bych ji, ale začíná se mi líbit." Ako prvé vám poviem, že tie efekty sú aj teraz geniálne! Zoberte si dnešné nízkorozpočtové filmy a pozrite sa aké je to celé digitálne a umelé. George Lucas prišiel s novou technikou a je to paráda až do dnes. Ale tá najväčšia haluz je, že keď sa Episode III natočila až v roku 2005, tak to všetko do seba krásne zapadá a nadväzuje. Ak nepoznáte Star Wars SPOILERY, tak ďalej nečítajte. Keby som to pred tým nevidel, tak by som vôbec nespoznal, že Darth Vader je otec Luka Skywalkera. Obi-Wan hovorí v hádankách aneb "Mým žákem byl Darth Vader a ten zabil tvého otce" - no kto by na to prišiel? Celé je to zaťažené do jedného tajomného hávu, že si samo vyžaduje ďaľšiu epizódu. Ou jé! 10/10 ()

zolo23

Jeden z prvých amerických filmov po 89-tom, ktorý som si vychutnal na plátne. A to,že som mal ústa otvorené nemusím ani hovoriť. ()

giovanni3

Na tomto díle je zásadní Hvězda smrti a její jednoduché zničení planety a vůbec její hrozba na stranu druhou její zničení bylo velmi snadné. Celé pátrání po plánech bylo spíše únavné jak zajímavé. Celkově se ale člověk stále baví tradičními ,,zbraněmi,, celé série a to prostředím a efekty (ač dnes již působí dosti zastarale) což zvyšuje samotné hodnocení bez ohledu na status této série a její legendárnost. 4z5 ()

venca163

Tehdy to byla určitě zaslouženě náramná pecka, ale dneska už jsme Star Wars světem zahlcený ze všech možnejch kanálů a na po x-tý původní díl už tolik neoslní (a možná ani napoprvý, když už je divák zhejčkanej lepšíma trikama). Když z toho sejmeme stvoření novýho (jasně že úplně bombovýho) SW světa, zbyde jen průměrný dobrodružný sci-fi kde jsou průměrně hláškující postavy. Odebrání bodů za originalitu ale není tak úplně fér, takže poctivý 4 hvězdice. (75%) ()

Darth_AK

Komentář obsahuje SPOILERY! Star Wars, epizoda čtvrtá, New Hope. Začnu jako správný SW fanda: Je to kult, který navždy změnil kinematografii, oh yeah! A teď vážně. Kult to je, kinematografii to změnilo, ale za to já prostě 5* nedám, i když mě to neskutečně mrzí, ale..no ono to vyplyne z výpisu děje. Vezmu to z pohledu člověka, který to jako já viděl I-VI, tudíž..Na začátku sledujeme vpád Vadera a jeho kamarádů v bílých uniformách. Po nové trilogii je tu sice zhoršení v efektech, ale je to v pořádku a naopak to k příběhu docela ladí, ale to co mi vadí je jiná věc. Zoufalá princezna Leia (neskutečně sexy žena) hodí plány hvězdy smrti do R2-D2, načež je zatknuta a finálně na Hvězdě smrti taky uvězněna. R2-D2 unikne i s jedním z nejhůř hláškujícím robotem v galaxii, C3-PO, načež skončí v největší díře v galaxii (která se tak v průběhu ságy stává pomalu středobodem galaxie), na planetě Tatooine. To co se stane pak je opravdu "nářez". Dva roboti se šinou pouští asi 20 minut filmu a hlášky C3-PO opravdu k dobrému pocitu z této části nestačí. Mezitím rozběhne Impérium pátrání na vlastních nohách, ve vylepšené verzi už na CGI zvířatech. Oba droidi se dostanou do ruky Luku Skywalkerovi, který shodou okolností v R2-D2 najde videozprávu sexy princezny a hned touží najít Bena Kenobiho. Jeho strýček, který asi zapomněl,, že Luka dostali od Obiho říká, že Obi-Wan je čaroděj a podobné inteligentní prupovídky, ale Lukovi naštěstí ujede R2-D2, tak se aspoň dostane na chvíli z domu. Při pátrání najde i Bena, který mu řekne samé lži a Luke (mimochodem hrající jak poleno) se radši rozhodne vrátit zpátky ke strýčkovi, ale bohužel dojede už jen k vypálenému domu. Jak se ukáže, asi ho moc rád neměl, protože se ani nerozhlédne, nezabrečí, a odjede zpět za Obi-Wanem, který ho s sebou vezme do Mos Eisley. zde si seženou aspekt, který filmu přidává 2*-Hana Sola. Harrison Ford je bezkonkurenčně nejlepším článkem filmu, i když už nestřílí první. Spolu uletí ve Vraku tisíciletí na Alderaan, který však objeví roztrhaný na kouličky. A proč? Protože velkomoff Tarkin chtěl princezně demonstrovat, že umí i něco jiného než koukat na její prsa a s kamennou tváří zdevastuje celou planetu. To už Death Star přitáhne paprskem Millenium Falcona a chystá se největší přeblafnutí a také nejhorší část filmu, aspoň dle mě-záchrana princezny. Celá armáda stormtrooperů se nechá obalamutit jedním pašerákem, starým dědkem, polenem a dvěma roboty, kteří jsou sice předmětem hledání, ale na Death Star jsou evidentně každému ukradení. Švarný Han s polenem Lukem zachraňují princeznu, která má drzé narážky a celkově odmlouvá, ale Hana za ní žene touha po jejím bohatství, takže to přežívá. Po dramatické scéně v lisu na odpadky...se naši hrdinové dostanou zase na vrak tisíciletí, přičemž cestou je nejsou schopny desítky vojáků zastavit, co je i na mě moc. Pak přijde druhá porážka po Alderaanu, když Obi-Wan vyzve na souboj Vadera, načež se staneme svědky střetu dvou důchodců o místo v tramvaji, protože je to naprosto otřesné. Obi i Anakin si navzájem vykládají životní moudra, ale mečem máchají jak švadlena z Horní Dolní. Nakonec se Obi-Wan v rámci fair-play nechá zabít, což Luke přejde jedním výkřikem Nooo! A pak asi 10 vteřinovým smutkem. Han pláchne na skrytou základnu Rebelů, po cestě sestřelí dohromady s polenem pár stíhaček a přistanou, načež se schýli k finální bitvě. Vystartuje asi 30 rebelských stíhaček a to přeháním, aby zničily nejmocnější stanici, co kdy byla postavena pomocí dvoumetrové díry. Ukáže se, že stanice, která má průměr 900 kilometrů, má na obranu asi jen tři stíhačky, takže Rebelové uspějí, Luke použije sílu a Han ho zachrání, načež všem sexy princezna předá medaile za to, že dokázali porazit armádu dementních imperiálů. Tlesky tlesk. Nuže a proč 4*? Kdybych to viděl jako normální film v televizi tak by to bylo za 3*, ale! u Star Wars pod 4* prostě jít nemůžu a jako celek ságy to funguje dobře. Moje generace, nepolíbená nostalgickými vzpomínkami ale asi bude spíše vnímat mizerný souboj, logické chyby a hlavně výkon některých herců. Já jdu na 4*. Má to krásně naivní příběh, Hana, princeznu a Vadera, plus nějáké ty vtípky, akci a nakonec nesmrtelnou hudbu. I když popravdě, Vader je tu spíš zatím takovej otloukánek v kyblíku, vytáhne se až v dalším díle. 4* a ať žije Han a Leia! () (menej) (viac)

P1tr

Začátek velkého fenoménu je vizuálně krásný, nastiňuje potenciál nového světa se širokými možnostmi a zajímavými postavami, ale bohužel se mu nedaří naplno rozjet. První polovina se celkem vleče a ději trvá dlouho, než nabere plné obrátky a i poté se nejedná o čistou a plně přesvědčivou kvalitu, neboť je poznat, že se tvůrci teprve rozjíždějí a učí se s vlastním světem pracovat. Epizoda IV je bezpochyby příjemné dobrodružství, ale chvílemi se nelze zbavit dojmu, že její kvalitě přidává hodně aura vyjímečného filmu a koukat se na ní bez historického kontextu, bylo by to o něco horší. Kdyby ale hoďme stranou a za současných okolností musím prohlásit Novou naději za dobrý film a druhý nejlepší díl původní trilogie. ()

fiLLthe3DD

Pohádkové sci-fi z předaleké galaxie... Vynechám-li Lucasovo prznění pomocí CGI, jsou "Star Wars" po technické stránce bezesporu jedním z nejlepších snímků všech dob. Rovněž i příběh má něco do sebe a postavy jsou poměrně sympatické, ale... Největší chybou asi je, že jsem snímek viděl až po prequel (1999-2005) trilogii, kde přehršel CGI působí sice více než rušivě, nicméně dle mého názoru se právě tam Lucas vytasil s lepším příběhem (to rádoby politické intrikaření, všemi kritizovaný vztah mezi Anakinem a Padmé, který osobně považuji za to nejlepší, jelikož bez toho by zrod Dartha Vadera vůbec neměl tak dramatický nádech) a zajímavějšími postavami - už jen ústřední trojice Anakin, Obi-Wan a Padmé mi přišla záživnější a herecky vyspělejší než hlavní obsazení tohoto dílu... Nicméně věřím, že vidět jako první starou trilogii, tak tu novou rovněž proklínám :) ()

Fox85

Po nepříliš povedené epizodě 8 jsme si musel trochu spravit chuť a pustit si tenhle klenot, který to všechno odstartoval ()

Smileface

Prní díl kostry na kterou se pridali další dva zezadu a nyní i další 3 zepředu.Asi nejmonumentálnější příběh(a filmový projekt) jaký kdy kdo natočil začínal a končil právě tady,na nevlídné planětě pokryté pískem a osvětlené dvěma slunci... ()

Luksa

Nekrásnější pohádka ve sci-fi hávu jaká byla kdy natočena. A ultimátní srdcovka, film viděný snad stokrát, že znám každou repliku a scénku nazpaměť. A kdykoliv se na to s chutí podívám znova, lehkost a zábavnost tohoto díla nevyprchává. ()

lewwin

George Lucas svým prvním dílem resp. čtvrtou epizodou Hvězdných válek nastolil vysokou laťku všem, kteří chtěli přijít s nějakým 'skvělým' nápadem v oblasti sci-fi kinematografie. Téměř mystický příběh, na svou dobu skvělé technické zpracování, kvalitní scénář a přitom klasický souboj dobra a zla okořeněný laserovými meči a vesmírnými stíhačkami, je i teď - po téměř třiceti letech - velkým filmovým zážitkem. Epizody IV - VI se snažím vnímat jako jeden celek, a nemůžu si pomoci, ale IMHO jedna z nejlepších sérií vůbec. Co mě ale mrzí, je to, že Lucas absolutně - promiňte to slovo - zkurvil další díly, a to epizody I - II (III. epizodu jsem ještě neviděl). Suchý scénář, výkony podle mě nic moc, a přehršel triků... a hlavně nepřesvědčivý Anakin Skywalker...velmi nepřesvědčivý. Do toho infantilní Jar-Jar a mnoho dalších 'záplat', které se snaží zalepit díry ve filmu. Ale kdoví - třeba třetí epizoda příjemně překvapí. ()

BMAJTZ

Ja jakozto clovek vcelku Star Warsem nepolibeny (vzdycky jsem mel radeji Star Trek) jsem 4. epizodu poprve poradne videl az po shlednuti prvnich tri tedy az po nove trilogii. No a musim pripustit ze me moc nenadchla, ze vsech 6ti dilu mi prisla nejnudnejsi a prestoze je treba pochvalit Lucase, ze i kdyz je tento film vlastne prvni tak vesktere letouny vypadaji opravdu skvele a neni mezi nima moc velky rozdil v porovnani s modernejsi verzi. Nicmene pribeh mi prisel neskonale jednoduchou zalezitosti kterou by vymyslelo male dite. Akcni sceny nejsou upne spatne pokud bych bral palne zbrane ovsem boje s mecem mi prisly slabe a postavy Obi-Wava a Darth Vadera jakoby "vymekly" a sermirske choreografie mi prijdou naprosto toporne (jakoby ty postavy drzely mec v ruce poprve). Jak rikam pribehove to taky nijak skvele neni a kdybych mel vybrat nejzbytecnejsi dil ktery nijak sagu neposunul vpred a nijak pribehve neprispel tak by u me tenhle dil jednoznacne vyhral. Obektivne vzato je ale treba rici ze na sci-fi z roku 1977 je to opravdu vyborne a kdybych to nemel porovnavat s dalsimi dily dal bych tomu procent vic takhle je to pro me pouze lehce nadprumerne sci-fi a nejhorsi Star Wars film 60% ()

DeLaMorte

Tuhle ságu a tím více po doplnění nové trilogie,která posouvá tu starou na 4-5-6 díl mám hrozně rád.Jak jsem již zmínil v jednom z komentářů považuji tento celek Star Wars za svou osobní Sci-Fi bibli. ()

Houda666

Pomerne originálny snímok, ktorý technologicky posunul hranice tvorby vizuálnych efektov a navždy zmenil americkú kinematografiu. Po dejovej stránke mi však toto dielo pripadá veľmi triviálne s častými plytkými dialógmi. Lucas si celkovo dal záležať na detailoch, až na pár výnimiek. Napríklad scéna v pohostinstve vyzerá ako keby bola natočená na nejakom maškarnom plese (masky pôsobia veľmi komicky) a záverečná bitka so svetelnými mečmi vyzerá akoby sa pasovali dvaja senilný dôchodcovia. Tento film má bez pochýb veľmi vysokú historickú hodnotu, no pre mladšieho diváka, odchovaného prevažne na modernom Hollywoode, nemusí byť zas až tak záživný. Hodnotenie: 80% ()

Maynard.

Úžasná vesmírná pohádka, ve které je krásně znázorněn boj dobra proti zlu. Na to, že je film starý přes neuvěřitelných 30 let, tak nabízí tolik efektů, že se není čemu divit, že se stal ve své době zlomovým filmem ve sci-fi žánru. Dokonale navazuje na předchozí díly a pokračuje dál ve fantastickém tempu. Obi Van si bohužel zahrál jen chvíli, ale i přes to je to nejcharismatičtější postava SW. Darth Vader zatím pořád největší krutovládce bez smilování a prozatím bez náznaku v sobě předpovězeného dobra. Nejvíc mám rád nezapomenutelnou scénu s lisem, z toho jsem měl vždy strašnou hrůzu :o) A co mě těší, tak že mám před sebou V díl, který je podle mnohých právem označován jako nejlepší... JO!!! ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes