Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Slovensko Hviezdne vojny (viac)

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi. Ten se řídí svým osudem, zachraňuje princeznu a pomáhá povstalcům svrhnout Impérium společně s takovými nezapomenutelnými spojenci jako: Obi-Wan Kenobi, domýšlivý Han Solo, loajální Chewbacca a droidové R2-D2 a C3PO. (oficiálny text distribútora)

Drakon

První sci-fi film co jsem kdy viděl a hned jeden z nejlepších ze všech, v dnešní době sice už výprava ani triky nejsou úplně úchvatné (i když po úpravě z roku 1997 se to citelně zlepšilo), ale je to prostě totální klasika kterou viděl snad každý. Oproti nové trilogii lepší herci a celkově lépe vymyšlené postavy, ale podstatně slabší "velkolepost". ()

triscimy

Star Wars jsem donedávna nikdy dříve neviděl... a rozhodl jsem se je sledovat postupně od 1 do 6... Zdůrazňuji to proto, že na mé hodnocení to mohlo mít zásadní vliv. První tři díly mě více než uspokojily a ve víře, že to nejlepší mě čeká, jsem se usadil k Nové naději. Bohuže musím konstatovat, že hned od začátku pro mě epizoda IV znamenala konec nadějí. Doba dělá svoje, ale nechci celé své hodnocení svalovat na efekty, i příběh mi tentokrát přišel až příliš naivní a nikterak dramatický. Chyběly mi pořádné souboje se světelnými meči- to plácání co tam předváděli asi 2 minuty nic moc... chyběli mi Jediové a pak mě také zarazily určité dějové nesrovnalosti vůči předchozím (tedy vlastně následujícím) dílům. Navíc Luke mi nebyl příliš sympatický, oproti charisma Christensena čajíček (o hereckém výkonu ani nemluvě), též princezna Lea se nedá srovnávat s Natalie Portman, zároveň Ewan McGregor mi přišel jako jediný pravý Obi-Wan. Vlastně zůstaly pouhé dvě postavy, co mě bavily, a to R2 s Han Solem. To je trošku málo na kultovní film. :( Kdybych hodnotil oproti III, tak ani ty tři hvězdy snad nedám, ale to si asi nemůžu dovolit přeci jen na svou dobu... a tak dále. ()

HORHAC

Na to, že je to film o tom, jak mladý hlavní hrdina s pomocí moudrého staříka zachraňuje princeznu ze spárů chlápka v umělohmotném brnění a potkává přitom roboty a mimozemšťany všech možných tvarů (a odehrává se to v jedné předaleké galaxii), je to opravdu úspěch. ()

Feuer

Ak je keď na prvú trilogie sa krásne pozerá,geniálne efekty a spracovanie.Pre mňa stále bude ten správny Star Wars stará trilogia ()

Godlieb

Kdysi dávno v jedné vzdálené galaxii... Titulky zná asi každý, ale na to co následuje po nich má mnoho lidí odlišný názor. Pravěké triky, amatérská výprava, prkenné dialogy, místy špatně napsané postavy, to všechno stvořilo legendu, kterou i přes svůj odpor ke sci-fi v jakékoliv podobě také respektuji a klaním se jí. Kdepak Epizoda I a II (trojka už je mnohem lepší), tohle je pravý začátek série, to nejlepší z béček let sedmdesátých a osmdesátých. Mark Hamill mi po letech už nepřijde tak sympatická a "drobet" přehrává, Harrison Ford je ještě mladík a sluší mu to, Carrie Fisher si potom už skoro neškrtla což je rozhodně škoda neboť oplývala nesporným ženským půvabem, Alec Guinness je v nejhorší roli své kariéry kouzelný. Tohle je těžká klasika mého dětství, a ani v dospělosti na ni nedám dopustit. ()

henny2010

Patřím mezi příznivce SW a musím říct, že rozjezd byl z první třetiny této ságy pro mně nejslabší. Lucas jako režisér je vcelku dobrý, ale víc než režisér je trikař, v tom neměl konkurenci. To můžeme vidět v dalších dílech z té první třetiny, kde se režie chytli jiní a (aspoň pro mně) to zabralo. Začátek je vcelku nudný a pochvilkách jsem koukal na čas, jestli si už nehodlá pospíšit. Trošku mě povzbudilo přijetí Aleca Guinesse cobi Obi-Wana Kenobiho a tímto okamžikem to pro mně začalo! Do tlupy odbojářů se přidal ještě charismatický "řidič" Ford, který tomu dal trošku vtipnou šťávu. Následovalo spousty úchvatných momentů - Obi-Wan vs Darth Vader, souboj leteckých kluzáků. Film jako celek bych hodnotil asi 4*, protože ten scénář je opravdu slabý a režie v určitých momentech se taky pohybuje na tenkém ledu. Jak jsem říkal, ty triky to je opravdu něco. Mám rád sc-fi a proto tu 5* dám, celkově je to tak 85%. ()

raiden14

Stvorka na mna posobila po poslednom pozerani ako "najnudnejsia" ,"najroztahanejsia" atd., to vsak nemeni absolutne nic na tom, ze je genialna, su tam svetelne mece;) a aj na sucasnu dobu stale krasne efekty. Ten kto nikdy nevidel v detstve star wars, pravdepodobne ich kuzlu uz teraz neprepadne, pre nas ostatnych vsak stale zostanu TOU filmovou sagou. Uprimne, kto z vas nikdy nechcel byt jedi/sith? ()

boticelli odpad!

Plastove svitici mece, podivna chlupata obluda, mala pojizdna pracka (nebo co to bylo) a dalsi nesourode postavy a nastroje doplnene velesmesnymi trikovymi efekty...Velice neesteticky zazitek. ()

Masinfira

Perfektní hudba, perfektní efekty, perfektní děj... co mi trošičku vadí je stařík Obi van K. Čekal bych ho malinko hustějšího v souboji s DV (jasně, díly před byly natočeny po... ale mistr Yoda vypadá už poprvé, jak jsem ho spatřil tak na 150 let a stejně je to sekáč, takže bych totéž čekal i od OvK, ale holt se nedá nic dělat). Pro mě silný zážitek jak emocionální, tak díky hereckým výkonům (například Ford je skvělý). Zatím nejlepší díl (viděl jsem první 4) ()

Voldy

Co k tomu ještě říci? Lucas vytvořil nezapomenutelnou pohádku pro dospělé. Darth Vader s vynikajícím basovým hlasem J. E. Jonese. Williamsova hudba - skvělá v tomto případě znamená málo. Božská. ()

snookiest

Nudné od začátku do konce, jen trikové efekty mě zaujaly. Co k tomu dodat? Dějová linie opět slabošská, co k těmto americkým filmům patří ()

UnCool

Moc nechápu, jak zde někdo může psát o naivitě, tento film měl na svou dobu neskutečné triky a i v dnešní době je pořád na co se dívat. Tomuto filmu nechybí spád ani dobrý příběh. S klidným svědomím tvrdím, že tento díl byl prvním skvěle posazeným stavebním kamenem nejlepší sci-fi ságy! ()

Traktorista

Nemá smysl to nějak moc rozmazávat, stejně nikdo tu správnou atmosféru nikdy nepochopíme, bo tam těžko někdo v tom 77 byl. Díky desetiletému zpoždění se ale i přes to dokázala série SW prodrat do duší mnohých. Klasika všech klasik, přelomový film, který nastolil směr vesmírných sci-fi. ()

chemik11

Jsem asi ovlivněn dnešní dobou s efekty. Možná za to může fakt, že jsem ty starší díly viděl poprvé před pár lety (! opravdu, nějak se mi to vyhlo) a jako první jsem viděl ty novejší díly, Skrytá hrozba a Pomsta Sithů, ty se mi líbí daleko víc, hlavně Pomsta je nejlepší. V těch starších mi prostě chybělo víc soubojů, víc akce. V tomhle ohledu se mi líbí třetí díl, Návrat Jediho, ten byl přecijen akčnější. Při prvním dílu jsem se docela nudil. Možná, kdybych viděl starší díly dřív než ty novější, a kdybych je viděl tak před deseti a více rokama, tak by se mi to líbilo daleko víc. ()

Kaspor

Film,který změnil pohled na Sci-fi a celkově na všechny efekty od základů,v té době neznámí herci a režisér,který byl spíše považován za blázna,stvořily toto velkolepé dílo své doby. ()

Mrliš

Jedna hvězda z nostalgie, když jsem na tom byl jako malý v kině. Tato celá série může bavit děti do věku max.7 let. Pak už snad každý musí vidět co to je za slátaninu a ubohost. ()

Vesmírná parodie Spaceballs dostane pokračování

Vesmírná parodie Spaceballs dostane pokračování

22.06.2024

Ve vesmíru bude opět pořádná řachanda, klasická sci-fi parodie na ságu Star Wars z dílny oscarového režiséra, scenáristy a herce Mela Brookse (Producenti, Ohnivá sedla) pod názvem Spaceballs z roku… (viac)

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes