Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Slovensko Hviezdne vojny (viac)

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi. Ten se řídí svým osudem, zachraňuje princeznu a pomáhá povstalcům svrhnout Impérium společně s takovými nezapomenutelnými spojenci jako: Obi-Wan Kenobi, domýšlivý Han Solo, loajální Chewbacca a droidové R2-D2 a C3PO. (oficiálny text distribútora)

mrclTV

Trošku jednoduché, tažkopádne alebo na dnešnú dobu nebodaj smiešne, ale stále je to ten PRVÝ film, ktorým sa všetko začalo. Tretí najlepší z môjho pohľadu. Raz som niekde počul, že celý koncept Star Wars je prekopírovany Robin Hood do sci-fi kulís (máme tu bojovnú prinzeznú, odvážnych rebelov a zákerného "šľachtica", čo chce všetku moc pre seba + nejaké tie telenovelovské rodinné zápletky). Ale je to super zábava, tak no a čo?! ()

Berty00

Najprv žáner nepoznaný no po tomto sakramensky obľúbený.George Lucas proste vedel že toto dielo nás dostane a myslím že je to najúspešnejšia séria všetkých čias.Prešlo 38 rokov a fil akoby vyšiel včera,len s tým rozdielom že už je ďalších 5 častí.Perfektné herecké obsadenie,skvelé vizuálne efekty,John Williams a na svete je dielo ktoré pozná každá živá bytosť na zemi ()

AgnesDee

Tento film je prostě kultovní jak v rámci speciálních efektů, tak i různých věcí. Za toto všechno si ho nesmírně vážím, ale protože nejsem moc fanynka sci-fi, nemůžu ho považovat za svůj oblíbený. Do dějin kinematografie se zapíše pouze pozitivně, ale v mém výběru filmů se nikdy neobjeví. ()

PeterJon

Veľký kandidát na odpad, keď tomu dám 2* tak to je veľkorysé gesto. Nové epizódy I-III sa dali pozerať, ale tu sú béčkové herecké výkony Harrissona Forda a Marka Hamilla, trápne prestrelky a timing. Príšerná a hlučná hudba, umelé a nekreatívne masky rôznych rás. Absencia Yody spôsobuje aj absenciu spirituality, žiadne zaujímavé duchovné rozhovory, jedine keď Darth Vader povedal generálovi: "I find your lack of faith disturbing". Mám už len malú chuť pozerať ďalšie epizódy. ()

0verseer

„A long time ago, in a galaxy far, far away...“ A čo nasleduje ďalej už poznáte. Star Wars IV: A New Hope alebo ako sa rodí legenda. Lucas dokázal svoje vízie a sny o vesmírnom univerze majstrovsky preniesť na filmové plátna. Film, ktorý sa stal temer synonymom slova sci-fi a naštartoval hotové šialenstvo. Efekty dychberúce na to, že film už pomaly oslavuje 40 rokov. Dokonalý mix zábavy, humoru, akcie a napätia počas záverečnej bitky. A tá Williamsova hudba... Existuje vôbec nejaká iná filmová znelka, ktorá by bola kultovejšia ako ústredný motív SW? Dosť pochybujem. https://www.youtube.com/watch?v=_D0ZQPqeJkk ()

helrohir

Počiatok celej vesmírnej ságy, ktorá sa stala pre mnohých ľudí nesmrteľným kultom. Hoci ja sa medzi absolútnych a nekritických fanúšikov nezaraďujem, bez okolkov priznám, že ma Star Wars filmy proste bavia. Zaručenou podmienkou úspechu je priniesť na plátno postavy, ktoré sú divákovi sympatické a sú plné charizmy. To sa Lucasovi podarilo a štvorlístok Hamill, Ford, Fisher a Guinness tvoria jednu z najzabudnuteľnejších partií vo svete filmu. Prelomovým je tento film aj z hľadiska vizuálnych efektov, ktoré pôsobia na rok vzniku veľmi sviežo (hoci nájde sa aj pár slabších miest, hlavne záverečný nálet...). Najdôležitejším meradlom je však príbeh, ktorý je vo všetkých ohľadoch skvelým mixom akcie, dobrodružstva a ľahkého humoru. Nie je to však úplný top film z tejto ságy, hlavne kvôli pomalšiemu rozbehu, charakterovo ešte nedotiahnutému Darth Vaderovi a celkovo v porovnaní s nasledujúcim dielom nie je vo viacerých smeroch úplne "dotiahnutý". 80%. ()

PlayEasy

"Kdysi dávno v předaleké galaxii"...... se zrodila legenda. Revoluce žánru sci-fi, milník světové kinematografie, svého času doslova zjev z jiné planety. Ale nemůžeme si pomoct, dnes, v kontextu celé ságy, to až tak účinně nepůsobí. 80% ()

honzia

Hvězdné války mě ovládly ani ne filmem samotným, hereckým obsazením, triky či hudbou, ale příběhem. Ač jsou v celé sáze filmy zpracováním lepší či horší, ten příběh je silou, která promíjí všechny nedokonalosti (I,II,III,IV,V,VI -A JAK DOPADNE TA DALŠÍ NA TO SI POČKÁM). Každopádně se stali sci-fi klasikou. ()

horor2

Dnes již nemá cenu komentovat a prozrazovat tuhle klasiku. Můžu snad jen dodat, že na svou dobu a možnosti, je film přelomový a nastartoval dlouhou ságu, která mě nikdy neomrzí. Kdo neviděl a je vyznavačem žánru, musí chybu napravit. ()

Nathaniell

První ze tří - starých / nových - nebo - nových / starých - epizod. Dokonalý rozjezd, i když celkem ucouranej. Takové zahřívací kolo. Ano, jistě z toho byli všichni jako z novinky odvaření. Každopádně se smiřte s faktem, že ta doba je už 41 let pryč. Navíc když dvojka překoná jedničku, je to podle mě úspěch. Celkem paradox: Nejslabší díl původní série Hvězdných Válek režíroval sám Lucas. Já se picnu. :-D :-D 4* ()

MartinTerran

Stará dobrá sci-fi klasika. Ve své době (i v mé, jak jsem to viděl poprvé) to bylo super, ale v dnešní době jsou efekty vtipné, ale to na kvalitě filmu neubírá, jelikož příběh je složitý a spletitý, který prostupuje celou ságou. Síla a všechny věci okolo jsou zajímavě promyšlené. Hudba je zde na vysoké úrovni a dnes už legendární. Za mě dobrý "začátek" série. Hodnocení: 84/100. ()

Barghest

Ne, ani napodruhý mě tenhle fenomén nestrhnul. Vlastně jsem se docela nudila. A ten malej zelenej skřet mě nepokrytě sere ve všech dílech. (Tady vlastně nebyl co?) Můžou se takový věci vůbec říkat nahlas? ()

Tominni

Filmová klasika, která vytvořila legendu Star Wars. Sice se poprvé setkáváme s Obi-Wan Kenobim, Hanem Solo (výborný Harrison Ford) a Lukem Skywalkerem v boji proti Darth Vaderovi za cílem zničení Hvězdy smrti, ale …..přestože to je první film, triky jsou na svojí dobu úžasné, tak to pro mě není ten nejlepší díl celé série. ()

PAVLIS

50% Chápu, že ve své době byla tato epizoda asi zjevení. Dnes mám ale problém najít v ní nějaké kvality kromě ústřední melodie a charismatického Forda. Hamill, Fisher a C3PO jsou otravní, Vader směšný, triky předpotopní, souboje ve vzduchu i na zemi nepřehledná změť světelných čar… U nové trilogie jsem si říkal, jestli byl Lucas vždy tak průměrný až podprůměrný scénárista a režisér a po této epizodě se mi zdá, že ano. PS: Pozitivní je, že první tři nové díly série dávají této epizodě hlubší význam, než kdy měla sama o sobě. (27.12.2020 – ČSFD 88% / 86% IMDB) ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes