Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Slovensko Hviezdne vojny (viac)

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi. Ten se řídí svým osudem, zachraňuje princeznu a pomáhá povstalcům svrhnout Impérium společně s takovými nezapomenutelnými spojenci jako: Obi-Wan Kenobi, domýšlivý Han Solo, loajální Chewbacca a droidové R2-D2 a C3PO. (oficiálny text distribútora)

vaava

Miluju starou školu sci-fi, a i když je tenhle film přelomovou záležitostí, tak do ní pořád patří. Kdo by uvěřil, že v robotovi R2-D2 je zkrčený lilipután. Film sám o sobě je ryze oddechovou záležitostí bez hlubších myšlenek, ale jako součást dvanáctihodinového mistrovského počinu se stal legendou kinematografie, která, myslím, nikdy nezemře. ()

strixa

Tuhle epizodu bych mohla vidět snad stokrát a nikdy by se mi neomrzela. Luke je prostě boží, špičkující se Han a Leia skvělý, můj oblíbenec R2D2 srší vtipama a obecně všechno je daleko vtipnější, optimističtější a stylovější než nový díly. Možná díky tomu, že jsem to poprvý viděla celkem malá, mě to tak pohltilo a když to vidim znova, vrací mě to zpátky. Princezna Leia pro mě navždycky zůstane idolem a Padmé absolutně strčí do kapsy. ()

hamir0

Kdyby měl celý film tak o 20 minut kratší stopáž, dokázal bych ocenit jeho nápaditost, neotřelost a na tu dobu skvělé triky. Nudná první polovina ale celý snímek hodně sráží a ani skvělá hudba jej nezachrání - legenda, nelegenda. ()

Godhaj

,,Jen žádný hlouposti, děda chtěl abysme tu na něj počkali.“ Úplně nejstarší díl Hvězdných válek je oproti těm pozdějším jednoduchou pohádkou zasazenou do scifi hávu. Jediové ještě nejsou tak mocní, souboje na světelné meče jsou zatím jen pomalým mácháním dvou důchodců. Velmi jednoduchý příběh je ovšem zpracován zručně, film má pěknou atmosféru a poměrně vydaření scénář. Vesmírné bitvy nejsou špatné, ale ještě z nich čiší jistá strnulost. Přes tyto zápory se však pořád jedná o celkem povedený začátek kultovní ságy, jejíž lepší díly měly teprve přijít. ()

Brooks

Ako rozbeh najslávnejšej filmovej ságy vynikajúce. Snímka je od prvej do poslednej minúty narvaná napätím, akciou a vtipom, ale chýba tomu osudovosť a komplikované postavy/ prepracované pozadie príbehu Impéria. Veď i ten ikonický Darth Vader, ktorý sa v nasledujúcom dieli vyvinie v najzaujímavejšiu postavu celej série, je tu len tuctový zloduch zameniteľný s akýmkolvek iným záporákom z nejakého polozabudnutého sci-fi béčka zo sedemdesiatych rokov. 4*. ()

Lilien

Ťažko sa dá niečo vytknúť filmu ktorý odštartoval jeden s najväčších fenoménov v dejinách. SW je kult, od tituliek,cez hudbu, postavy proste všetko. ()

Knor

Vyjímečná klasika, která změnila svět, film a životy generací lidí. Jsem oddaný fanda od malička a navždy budu. ()

J.e.r.e.c

Příběh farmářského synka, který se vydal ke hvězdám, co znamenají války, je krásný i po letech, ale když na film nebudu koukat shovívavým okem nostalgika, a pokusím se ho navíc vnímat v kontextu logiky celého světa SW, najdu v něm spoustu nedotažeností. Ani sci-fi propriety nemohou zastřít pohádkovost celého konceptu - Luke je jako hloupý Honza, který vyráží do světa na zkušenou, z čehož se stane quest za zachránu království a vysvobození princezny ze spárů zlého Lorda Helmy. A s tím vším mu pomáhá kouzelný dědeček. Tahle naivita bohužel příliš nekoresponduje se snahou vytvořit reálně vypadající obraz Galaxie trpící pod nadvládou nacistického Impéria. Lucas jako by nevěděl, jestli má udělat film pro děti nebo pro dospělé; tak tam narval ode všeho trochu a výsledek je nutně poněkud nekonzistentní. Respekt budícího Vadera doplňují často až komicky neschopní oficíři a stormtroopeři, Han má být pašerák a drsoň k pohledání, kterému jde především o kšeft, ale přitom se chová jako zastydlý puběrťák se srdcem zlatým jako žíly na Klondiku. Triky vesměs fungují i dnes, aniž by vysloveně bily do očí, (teď nemluvím o sekvencích, které byly přidány až 20 let po vzniku originálního filmu), ovšem některé momenty už vypadají zastarale. Srovnat souboj Vadera s Obi-Wanem, který svou prkenností připomíná zápolení uklízeček o odhozenou plechovku z přestávkové reklamy u hokeje, s čímkoliv z nové trilogie, vysloveně bolí. Stejně jako zacházení se Silou. Jediům trvá roky dřiny, než ji dokážou ovládnout, Anakin potřeboval 10 let na Jedi Academy a po boku Kenobiho, aby se z něj stala špička v oboru. Luke, kterej o Síle neslyšel ani ň, dokáže po pár seancích poslat torpédo poslepu do miniaturní větrací šachty. Dialogy šustí papírem a všudypřítomné přehrávání Forda i Carrie Fisher, spolu s praštěnou dvoumetrovou opicí a laurelo-hardyovsky se špičkujícími robůtky, posouvají Naději až někam ke břehům komedie. Vader s Tarkinem kopou za záporáky věru udatně, ale nakonec stejně dostanou na prdel od dvacítky X-Wingů a jednoho Sokolíka. Impérium se tentokrát zrovna nevytáhlo, ale jeho čas měl ještě přijít. Přes celkově chatrnou konstrukci nelze nemít tenhle film rád. 80 % ()

HarqAlAda

Neobjektívnych 5 hviezd. Keďže milujem Hviezdne vojny, videl som ich snáď tisíckrát v rôznych obdobiach, v rôznych jazykoch na rôznych nosičoch a rôznych kvalít spracovania od obrazu po zvuk až po efekty (remastered aj neremastered, vystrihnuté scény, dokumenty atď). Viem ako Lucas so svojím tímom ovplyvnil kinematofrafiu a špeciálne efekty, takže nemôžem inak než 100% a plných 5 hviezd. Kašľať na väčšie či menšie chybky ktoré z Hviezdnych vojen robia skôr rozprávku ako sci-fi. Rozprávky som mal aj tak vždy rád ;) ()

Hank_Scorpio

Tak tento film nikdy neomrzí. Ani sa mi nechce veriť, že tento film natočil sám Lucas (keď sa o to pokúšal znovu v prequeloch, veľmi mu to nevyšlo). Hoci v novších edíciách nové efekty pôsobia rušivo, nikdy nestráca svoje čaro. Vidieť to v kine v roku 77, bol by to nezabudnuteľný zážitok. Jednoznačných 100% ()

deric

Film, který začal legendární sérii, je relativně jednoduchý s několika geniálními scénami. Třeba když Darth Vader škrtí kapitána Antillese a suše prohlásí "I find your lack of faith disturbing". Ačkoliv co se týká efektů a kulis film značně zaostává za ostatními díly, tak u mě rozhodně předčí později natočený díl Episode I. ()

RAFT

Na tu dobu se jedná o velkolepý unikát ,to se nedá ani popsat .Film odstartoval pěknou ságu.Režisér natočil opravdu skvělý film . Alec Guinness na obi-wana byl skvělý herec .Luke dobře navázal na Anakina alias darth vader .Ford další postava do star wars ,které občas nechybí špetka humoru a žvejkal další chlupatá opice ,která střílí z pušky .Imperium dostane konečně na prdel .Leila je do filmu vybrána dobře k této herečce nemám co bych vytknul.Hamil taktéž dobrý .Režijne je film skvěle natočený.Hudba od Williamse to se nedá ani popsat dokonalé.90% ()

Comida

Klasika díky které si divák zamiluje Star Wars (nebo aspoň každý druhý). Respektive ten svět Hvězdných válek kterému George Lucas tímto prvním snímkem "předepsal" pravidla fungování universa které jsem si zamiloval. Tímto je pro mne režisér génius. Zajímavé postavy vedené kvalitními hereckými výkony. A ten podle mne nejlepší záporák v historii kinematografie. Není to nikdo jiný než Darth Vader který v době uvedení snímku musel působit tajemně. Čím se může snímek také chlubit není jen originální příběh zasazený do úžasně zajímavého světa, ale také výborné efekty ve filmu. Pro někoho můžou působit úsměvně, nicméně já v nich vidím kouzlo které přispívá k celkové kráse snímku. Oproti nové trilogii (I.,II. a III. epizodě) je tento počátek staré trilogie (i jako další dva snímky) dobrodružnou podívanou která pro někoho nejspíš působí jako pohádka, ale tento fakt také přispívá k nádherné atmosféře. Jedna z nejlepších filmových skladeb. Úžasný úvod. Doporučuji všem fanouškům sci-fi. 10/10. ()

shade000

Kde bolo tam bolo, v neďalekej galaxií. Pre mňa jednodznačne najlepšia filmová séria. Trošku iný nádych pre mňa svet Hviezdnych vojen dostal po prečítaní životopisu samotného Georga Lucasa. Jedna z najlepších filmových scén je určite Binary Sunset. Sci-Fi numero uno... ()

celticek

Klasika klasik, tady nemůžu jinak než za plný počet. Parádní je taky backstory, kdy byl Lucas skoro švorc a vsadil všechno na jednu kartu. Studio mu dokonce nechalo práva na merchandising. Fenomén. ()

Vesmírná parodie Spaceballs dostane pokračování

Vesmírná parodie Spaceballs dostane pokračování

22.06.2024

Ve vesmíru bude opět pořádná řachanda, klasická sci-fi parodie na ságu Star Wars z dílny oscarového režiséra, scenáristy a herce Mela Brookse (Producenti, Ohnivá sedla) pod názvem Spaceballs z roku… (viac)

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes