Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Slovensko Hviezdne vojny (viac)

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi. Ten se řídí svým osudem, zachraňuje princeznu a pomáhá povstalcům svrhnout Impérium společně s takovými nezapomenutelnými spojenci jako: Obi-Wan Kenobi, domýšlivý Han Solo, loajální Chewbacca a droidové R2-D2 a C3PO. (oficiálny text distribútora)

KennyNevym

Co dodat. Film co mě za mlada uchvátil a nastartoval mojí posedlost sci-fi tvorbou. Lidé co zažili původní trilogii na tento film nedájí dopustit a na druhé straně lidé co se zamilovali do Star Wars až od nové trilogie tvrdící, že tato epizoda je nic než vykopávka. Je potřeba pamatovat, že bez tohoto filmu by ničeho co tak milujeme nebylo. Příběhově sice nebyl tak do hloubky zpracován, pořád je to ale nestárnoucí klasika kterou může člověk vidět po sté a pořád se skvěle baví. ()

JamesSi

Režie není nic moc. Herectví je přijatelné. Kostýmy jsou směšné. Film jsem viděl ve verzi s přidaným CGI a některé scény byly vážně otravné. Přechody byli na nic. Některé nápady jsou fajn a film má slušnou atmosféru. V té době to muselo býti skvělé. Pořekadlo Nostalgie to je svině EDIT po zhlédnutí Harmyho remasteru: 7/10. Vizuály jsou o dost lepší v neupravované verzi. ()

HiddenDragon

"New Hope" je z dnesniho pohledu opravdu trikove zastarala (i pres digit. facelift, ktery puv. trilogie ziskala na prelomu tisicileti) a kdybych mel byt objektivni, bylo by to na 4 hvezdy. Ale chci vzit v uvahu, jak moc tento film ovlivnil svet. kinematografii. Je to myslim jeden z prvnich filmu, kolem ktereho vzniklo opravdove franchisingove silenstvi. Nejen ze se staly popularnimi ruzne hracky ci figurky, ale dal vzniknout celemu megauniversu, ktere uz dnes obnasi nespocet knih, komiksu ci videoher a vzniklo diky nemu jedno z nejslavnejsich trikarskych studii - Industrial Light and Magic. Pritom to vse z pomerne jednoduche, vesmirne, defacto pohadky, ktera i vpodstate zacina frazi "za sedmero horami" - aka "v predaleke galaxii" :) Zamerne je divak trochu maten cislovkou 4, ze se diva na rozsahlou serii, jejiz kompletni pribeh se dotocil az o mnoho let pozdeji v r. 2019 dilem "Vzestup Skywalkera". // Toto je jakysi "stred" pribehu. Divak se seznamuje s Lukem Skywalkerem, ktereho ceka hrdinska cesta za znicenim zkazonosne vesmirne stanice, Hvezdy smrti, ktera ja nejvetsi zbrani mocneho Imperia. Za pomoci Obi-Wana Kenobiho, rytire Jedi, a dalsich slavnych postav - Hana Sola a Chewbaccy - zachrani princeznu Leiu a prida se k rebelum, aby se postavili Darth Vaderovi a znicili despotickou risi. Zni to naivne a idealisticky, ale funguje to dostatecne. // Lucas a jeho kolegove nakonec v prubehu let stvorili mnoho dalsich legend a vedlejsich pribehu o Sithech, Sile apod., takze obsahnout dnes vse do detailu je snad nemozne. Po dodatecnem natoceni novych trilogii, ktere "New Hope" predchazi a nasleduji, lze s mensimi vytkami rici, ze zamer se zdaril. Pribehy na sebe pomerne navazuji a doplnuji se a jen par detailu nesedi, napr. ze Ben Kenobi tvrdi, ze jmeno Obi-Wan prestal uzivat davno pred Lukovym narozenim, coz s Epizodou 3 - "Pomsta Sithu" nesouhlasi. Dale napr. tu vubec nezazni cisarovo jmeno (Palpatine) a Vader je tu trochu poskokem Tarkina, coz neladi s "Rogue One" (2016), kde jiz byl jednom z hlavnich muzu Imperia. Jinak to hlavni ale pomerne dobre pasuje a tudiz se da koukat na Star Wars jak ve sledu, v jakem byly filmy natoceny, tak i dle chronologie pribehu, cili nejdriv Epizody 1-3 (plus doplnky "Rogue One" a "Solo") a az pote starou trilogii 4-6 (a samozrejme nejnovejsi 7-9). Zkratka podle gusta kazdeho divaka. A to je myslim znacne plus, vzhledem k tomu, kolik realneho casu (nikoliv pribehoveho) deli stare a novejsi dily. "New Hope" jak rikam sice uz neohromi triky jako v dobe vzniku, kdy na oscarech posbirala, co se dalo, ale ma na dnesni pomery zase jakousi ryzost a hmatatelnost, ktere novejsi serii z let 1999-2005 plne digitalnich triku na zelenych pozadich tak nejak chybi. [6x Oscar 1978: Vyprava, Kostymy, Zvuk, Strih, Vizualni efekty, Hudba] ()

Han22

Nesmrtelná klasika, nejlepší sci-fi všech dob a možná pro mě nejoblíbenější film všech dob. Tenhle film mě v mládí formoval v kategorii sci-fi, protože má všechno co tu miluju - vesmír, vesmírné lodě, laserové souboje, boj proti velkému zlu a plus spoustu věcí, které miluju v normálních filmech - akci, dobrodružství, odlehčující hlášky, náznaky romantiky. K tomu na svoji dobu nepřekonatelné efekty, krásná Williamsova hudba se spoustou nezapomenutelných motivů a úplně nový druh sci-fi. Star Wars skončila éru temných ponurých dystopií a nastolili éru dobrodružství a efektů. Mohl bych pokračovat dále o kultu, který to stvořilo, o výborných hrách, ale je to zbytečné. Moje přezdívka na různé sítě vznikla v mých 22 letech a vychází z Hana Sola, nejlepšího antihrdiny co existoval. Síla tě bude provázet navždy Luku! Sci-fi roku 1977 a film který si v tom roce zasloužil oskara za nejlepší film. ()

Zagros

Málokterý film se může chlubit tím, že tak zásadním způsobem ovlivnil kinematografii, to samotné by na maximální hodnocení mohlo stačit. Dalších důvodů je ale celá řada. Silný příběh na pozadí celogalaktického konfliktu. Výtečně napsané a skvěle obsazené charaktery, které si zamilujete. Dokonale vyvážený poměr akce a vtipu. Na jednu stranu budete neskutečně napnutí, na druhou stranu se občas odlehčeně zasmějete. Hudba! Možná jde o vůbec nejznámější a nejpovedenější filmovou znělku vůbec. Speciální efekty byly na svoji dobu úchvatné a rozhodně se mi líbí více než ty digitální v novějších dílech. Dá se něco i vytknout? Možná tradiční schémata a občasná klišé? Milerád odpouštím a kdykoli se do tohoto filmového světa rád znovu vypravím. Pětkrát bravo pro George Lucase. ()

Davej

Jak už tu bylo mnohokrát řečeno, Hvězdné války jsou výborná pohádka . A Alec Guiness je nejlepší učitel bojových umění všech dob. ()

cold

O tomto filmu bylo již napsáno vše, jak kladně tak záporně, ale jedno se mu upřít nedá JE TO BOMBA...... Klasika, Klasika, Klasika bez tohoto filmu si neumím představit moderní kinematografii. Odhodlání a výdrž George Lucase je uchvátná. Začít z půlky chtělo dosti odvahy.____ Objektivně, ale vzato je IV. a I. epizoda nejslabší (začátky jsou vždy těžké). Tyto 4* nic neznamenají. Musíte si uvědomit, že to není samostatný film, ale součást serie, které dávám 5*. ()

DocBrown

První díl (film) byl rozhodně přelom v dějinách filmu, i když určitě ne kvůli značně prostému příběhu. Forma zde zcela jasně předčí obsah a nebýt Han Sola (bez jeho postavy by se příběh příliš nezměnil), byla by to jen čistá pohádka, boj dobra se zlem. To co bylo ale ve své době zcela vyjímečně je vizualní stránka, na svou dobu nevídané vesmírné souboje s vypiplanými modely, ale i zvuková stránka. A to nejen geniální Williamsova hudba, ale i Guinnessův a zejména Jonesův nenadabovatelný hlasový projev. Lucas spíše než na sci-fi reálie myslel na efekt, takže stíhačky ve vesmíru kvílejí jak Stuky, útok na Hvězdu smrti je ve stylu populárních Dam Busters a lasery létají proklatě pomalu, ale alespoň, narozdíl od budoucích filmů, to není zneužíváno k jejich vykrývání světelnými meči. Rozhodně Lucasovi nevěřím, že už měl celý příběh rozplánovaný, protože tu není ani zmínka i Emperorovi a Darth Vader cítí přítomnost Obi Wana, nikoli svého (nastávajícího) syna a dcery. Nová trilogie má s tímhle už pramálo společného a místo originality je to už jen ždímačka na peníze. 95% (hodnocení pro originál, ne ten zprasenej remix) ()

Ripley

Pro mne dokonalost bez zbytečných komentářů.To platí i pro ostatní díly série.Kouzlu Star Wars propadl.Bohužel i temné straně ;-). ()

dopita

Hvězdný války jsou strašně naivní film, ale má svý kouzlo a poprávu je to klasika. George Lucas ve své době přišel s něčím, co bylo naprosto novátorské. V podstatě vynalezl komerční film, kterej si neklade jinej cíl, než diváka pobavit a samozřejmě (a to hlavně) vydělat balík peněz. Navíc přišel s trikama, který do té doby nikdo neviděl. Zkrátka jeden z nejzásadnějších filmů co byly natočeny. A to i přes to, že film je v podstatě strašná blbina a notočit to někdo dneska, tak se mu vysměju. Srandovní je scénář i herecký výkony. Že je scénář přihlouplej nevadí, v sedmdesátejch letech to Lucasovi všichni zbaštili a já mu to baštím dodnes. Ovšem s hercema Geroge Lucas, na rozdíl od nových dílů z přelomu tisíciletí, neměl šťastnou ruku. Mark Hamill je nevýraznej, Carrie Fisherová je nesympatická a Alec Guiness zjevně nevěděl co má hrát, takže křečovitě přehrává až hanba a je na něm vidět že vůbec nechápe, kde se to octl. Takže nejlíp nakonec dopadl Harrison Ford, kterej pojal roli sympaticky a uvěřitelně, radost pohledět. ()

Mazlik4

I 35 let po premiéře není problém sehnat plakát, hračku, tričko, ... s motivem "SW". Tímto bych definoval fenomén! Kultovní sci-fi, které přerostlo samo sebe. ()

Paity

Sci-fi klasika, jakou nemohou překonat žádné Avatary a podobné vyumělkované nesmysly hrající jen na efektní strunu. Tohle je zábava, tohle je napětí..... připočtěte TEMNOU STRANU SÍLY a vyjde vám, že i po desítkách let si tohle lidé budou pouštět znovu a znovu. ()

Fary

Kdyz se na tohle clovek diva po shlednuti prvnich tri dilu, prijde mu to jako nepovedene pokracovani. Pokud ale vezmete v uvahu, ze tohle natocili o 30 let driv, tak se z toho razem stava docela koukatelna zalezitost. Skoda jen, ze oproti predchozim trem dilum tu pokulhava choreografie, Darth Vader pusobi spis jako prestarly blbecek v masce, ze ktereho si nikdo moc nedela a z Kenobiho srsi vic sebevedomi, nez mistra Yody v predchozich dilech. ()

RichardLev

Star Wars jsou pro mě dokonalým příkladem klasického dobrodružného příběhu, kde hrdina pod vedením mentora bojuje proti zlu. Film vznikl, i když ho nikdo nechtěl točit, nikdo v něm nechtěl hrát, kina ho nechtěla promítat a všichni si mysleli, že to bude propadák. Film vznikl jen díky úsilí a víře George Lucase, který do toho do poslední vteřiny dal vše, i když byl během natáčení diagnostikovaný přepracováním a měl si dát pauzu. Film, který změnil světovou kinematografii a dal za vznik novému fenoménu. Pro mě dokonalá podívaná s úžasnou hudbou a jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. ()

spiderakhero

Začátek jednoho velkého fenoménu, kinematografický kultovní triumf. Jak jinak Epizodu IV popsat. K tomuhle se vždy rád vrátím. Nejvíce rozhodně zapůsobí samotný koncept Star Wars - bitva mezi dobrem a zlem (klišé to už je až dneska) rozléhající se po celé galaxii. K tomu akční scény a sympatické postavy, jak ty kladné, tak i záporné. Tohle nikdy nezestárne! ()

Vesmírná parodie Spaceballs dostane pokračování

Vesmírná parodie Spaceballs dostane pokračování

22.06.2024

Ve vesmíru bude opět pořádná řachanda, klasická sci-fi parodie na ságu Star Wars z dílny oscarového režiséra, scenáristy a herce Mela Brookse (Producenti, Ohnivá sedla) pod názvem Spaceballs z roku… (viac)

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes