Pán prstenů: Prsteny moci

• USA The Lord of the Rings: The Rings of Power
USA, (2022–2024), 17 h 57 min (Minutáž: 65–72 min)

Predloha:

J.R.R. Tolkien (kniha)

pestam

Seriál Amazonu začíná velkolepým prologem, v němž se dozvíme o minulosti Galadriel, o jejím vztahu k bratrovi, o výpravě do Středozemě a o válce proti velkému nepříteli Morgothovi. Když jsme se na první díl dívali, ptala se manželka, která má ohledně Tolkienova světa víceméně jen povrchní znalosti: „A tohle je tedy natočeno podle Silmarillionu, jo?“ Odpověděl jsem: „Nikoli, na Silmarillion tvůrci nezískali práva, tohle všechno si vymysleli.“ A ona řekla: „Aha. Tak proč to teda vlastně točili?“ Tuto otázku jsem si kladl během prvního dílu i poté u celého zbytku první řady seriálu. --- Když se před lety objevily zprávy, že Jeff Bezos koupil práva na Pána prstenů za nesmyslnou částku, všichni se na to dívali s podezřením. Amazon ale fanoušky uklidňoval, že u celého procesu tvorby seriálu budou experti z Tolkien Estate, kteří budou dohlížet na to, aby vše bylo naprosto v souladu s předlohou, a konzultace bude poskytovat i spisovatelův vnuk Simon Tolkien. A že Bezos jako bývalý knihkupec vždycky toužil Tolkiena zfilmovat a že ho k tomu hnala především láska k literatuře. Skepse se ale ukázala jako oprávněná. --- Je jasné, že každá adaptace je vlastně nové dílo a hodnotit ji jen na základě toho, jak je věrná předloze, je blbost. Hodnotit odděleně od předlohy ale také nejde – seriál přímo pracuje s divákovým předporozuměním Tolkienovu světu, nevysvětluje, kdo jsou hobiti nebo elfové, neustále se podbízí referencemi na literární předlohu nebo aspoň na filmovou trilogii. Linka s hobity a Gandalfem například funguje jen jako reference, jinak nemá v ději žádný význam. Jinak řečeno: bez znalosti předlohy seriál moc nefunguje, protože divák nerozumí referencím, ale se znalostí předlohy taky ne, protože na to je tam moc velkých charakterových i příběhových odchylek, které budou fanoušky vytrhávat. Takže moc nevím, pro koho to vlastně bylo. --- Zápletky pro mě vesměs nefungovaly. Galadrielino hledání Saurona bylo stejně otravné jako celá její postava. Númenor měl postavy o něco charismatičtější (Elendil), zápletky byly pořád stejně jalové. Děj v Jižních zemích se ukázal být úplně pitomým, když vyšlo najevo, že celou dobu bylo cílem spustit nějaké stavidlo, aby vybouchla sopka. Zápletka s mitrilem se táhla a za celou první sérii se nikam neposunula a léčba shnilého stromu mitrilem byla směšná. Linka s protohobity byla úplně odstřižená od ostatních, ale aspoň jsem ocenil snahu o originální folklór. Scéna, kde komunita vzpomíná na své mrtvé, se mi líbila možná nejvíc z celé série. ---  Nechápal jsem, proč tvůrci nezpracovali pořádně Númenor jako mocné a pyšné království, které prošlo mravním úpadkem, ale mocensky je na vrcholu sil. Předpřipravit si půdu na Sauronovo zajetí a nadhodit strach ze smrtelnosti. Proč udělali z Elendila náhodného kapitána, namísto Pána z Andúnië a vůdce Věrných? Proč neukázali pořádně Eregion a vrchol spolupráce mezi trpaslíky a Noldor? O to tragičtěji pak mohl vyznít jejich rozkol. Proč nerozpracovali příběh Saurona jako Annatara – Pána darů – a místo toho celou linku shrnuli v části jedné epizody? To mohlo a mělo být středobodem seriálu! Pokoušení Galadriel Sauronem mi nepřipadalo z podstaty špatné, ale jako téma se to objevilo z ničeho nic a hned to zase zmizelo. Možná to bylo proto, že tvůrci neměli ta práva, ale pak zase nechápu, jak to, že mohli používat jména jako Aulë nebo Finrod, která myslím ani v Dodatcích nejsou. --- Produkce byla asi nejpovedenějším aspektem seriálu, vizuální podoba lokací byla dobrá až skvělá, kostýmy taky většinou v pohodě, až na některé pitomé zbroje. Choreografie spíš marnější, myslel jsem, že zpomalovačky ve stylu 300 už nefrčí tak deset let. Z ničeho jsem si na zadek nesedl a vůbec nechápu, kde se utopila ta půlmiliarda dolarů. Někdy to působilo až směšně – jako když Elrond s Celebrimborem jdou sami dva pěšky do Morie, jen tak si vykračují úplně bez zavazadel, jako kdyby se to muselo natočit za dvě hodiny, než zapadne slunce. --- Zároveň ale musím říct, že mě ale iritovaly reakce internetu, které celý projekt dopředu odsoudily s tím, že je to „woke“. A i ruku v ruce s tím jdoucí idealizace dvacet let staré trilogie jako té pravé a poctivé adaptace Tolkiena. A zapomínalo se, že i tam docházelo ke změnám ve vzhledu (z Legolase se stal blondýn) a především i v charakteru. Z Gimliho se tak stal jen věšák na trapné vtipy (neboli „comic relief“) a z Denethora úplná karikatura. Frodo byl ve filmu jako dvacetiletý hejsek dost jiná postava oproti knize, kde to byl zralý padesátník. (Pro férovost bych dodal, že Boromir byl zajímavější ve filmu než v knížce, kde to byl dost jednorozměrný dick). I další režijní rozhodnutí byla rozporuplná – třeba to, že armáda mrtvých vypadá jak z Dvanácti úkolů pro Asterixe a Oko Sauronovo jako reflektor na majáku, nemluvě o té debilní scéně v rozšířeném Návratu krále, kde se na hrdiny začnou odněkud sypat desetitisíce lebek nebo vyjednávání s Ústy Sauronovými. Zapomíná se na to, že i filmová trilogie byla ve své době mnohými znalci Tolkienova díla odsouzena a samotný Christopher Tolkien film bojkotoval – z celé rodiny se na premiéře objevil jen již zmíněný Simon. A úplně stranou bych raději nechal filmového Hobita, jednu z největší zhůvěřilostí v dějinách kinematografie. --- Ještě k té otázce rasové vyváženosti, k níž je těžko se nevyjádřit, když byla středobodem většiny reakcí. Samozřejmě z hlediska genetiky nedává smysl, že v malé komunitě hobitů jich je pár bílých a pár černých. Tvůrci programově přijali jiný přístup, a sice „barvoslepost“ – tedy to, že se barva pleti prostě neřeší. Tohle mi nijak nevadilo a argumenty genetikou mi přijdou v souvislosti s Tolkienovým dílem trapné (jak by se geneticky vysvětlilo, že si Elros a Elrond mohli vybrat, zda budou elfové nebo lidé?). Připadalo by mi lepší, kdyby v tom byl nějaký řád (třeba kdyby všichni ti hobiti byli hnědí, což nakonec má oporu i v knihách, kde je řečeno, že Chluponozi (Harfoots) jsou snědí). Ale jsem schopen tenhle přístup přijmout. Naproti se v seriálu trochu stírají rasové rozdíly z knih - Galadriel identifikují jako elfku jen podle toho, že má špičaté uši, Elronda tak trochu šikanují ostatní elfové za to, že není plnokrevný elf, ale jen půlelf, i když se od nich nijak neliší. Přispívá tomu i romantická linka mezi Arondirem a vesnickou léčitelkou – jako subversivní zde vnímám i to, že se jedná o nerovný mezirasový vztah, kde je muž tím „výše“ postaveným. V ostatních případech z Tolkienova světa je to vždycky naopak (Idril a Tuor, Aragorn a Arwen, Thingol a Melian, Beren a Lúthien, Eöl a Aredhel…), tedy že muž se svými mimořádnými schopnostmi dokáže vyšvihnout o úroveň výš. --- S nelibostí jsem sledoval další reprodukci tradičních až klišovitých fantasy tropů, které byly otravné už před dvaceti lety. Trpaslíci jsou hřmotní furiantští burani, kteří jsou směšní svými odlišnými zvyky a estetikou. Nevím, kde se tohle zobrazení vzalo (možná z DaD?), ale s Tolkienovými trpaslíky nemá podle mě moc společného. Alespoň že nedošlo na vousaté trpaslice. Elfové jsou zase bezvousí arogantní snobi, kteří (kromě Elronda) jen strnule postávají a serou mramor. --- Celkově vzato, je to vcelku průměrná fantasy, dá se na to koukat. Nemyslím to jako pochvalu – já jsem se u Pána prstenů vždycky bránil nálepce „fantasy“. Tolkien sice tento žánr (spolu)založil, ale pokoušel se o něco jiného – o vytvoření umělé mytologie našeho světa. Nálepkou „fantasy“ tak podle mě Tolkienovo dílo pozbývá své jedinečnosti a propadá se do zástupu svých vlastních epigonů. Je to nepochybně horší než Rod draka od HBO, asi tak nastejno jako Zaklínač od Netflixu. Lepší než Jacksonův Hobit, ale tam je ta laťka opravdu hodně nízko.--- A tak si říkám, že Bezos to nakonec asi přece jenom netočil z lásky k literatuře. () (menej) (viac)

Ebon

Série 1. Asi nejslabší tři hvězdy, které jsem dal. Výsledek je velmi slabý průměr, který zachraňovaly poslední tři díly. Naprosto tragický koncept, kdy autoři celou dobu nevěděli, co vlastně chtějí sdělit. Přehnané množství překombinovaných linek, žádný centrální motiv. Pro mne, milovníka fantasy a Ardy, zklamání. ()

Warle

1. SÉRIE - Nevím, jestli to zaslouží takovej hejt. Fakt nevím. Na jednu stránku to je krásně vypadající fantasy, na kterou se hezky kouká, díky Bear McCrearymu a Howardu Shorovi se i velmi dobře poslouchá a celkově působí dojmem "feels good to be back". Problém je že na tyhle 2 věci zřejmě padl celý budget. Scénáristicky to je prostě obrovský průšvih. Některé linky fungovaly výborně (hlavně Durin a Elrond), některé bohužel skřípaly celou sérii (Numenor, Harfoots). Závěr série taky bohužel nějak extra nevygradoval. V podstatě se jen objasnilo to, co většina lidí poznala po 2-3 dílech. Výběr některých herců taky nebyl zrovna nejlepší. Bohužel. Co člověk nadělá. Ale nebýt toho, tak by to byla úplně na pohodu fajnová fantasy. Jestli se kálí na Tolkienův odkaz nechám na lidech, kteří umí elfsky a znají Silmarillion nazpaměť. Osobně mě tam pár věcí ohledně lore dost štve (a není to černý elf, to je prostě daň za pošahaně diverzitní svět these days), ale dokážu to skousnout. Doufám, že druhou nebo alespoň třetí sérii dostane někdo schopnější na starost. Určitě mají jak na co navázat, tak také co napravovat. Ale určitě se na další série těším. 75%. ()

Kevadros

Přátelé! Bratři a sestry! Ve vašich očích vidím stejný strach, který mi rve srdce...no ne, vážně, trocha pokory by spoustě z vás prospěla. Mluvím samozřejmě k těm, kteří každý pátek hodinu hladově sledovali show, kterou poté orazítkovali odpadem. Pro mě naprosto nepochopitelná věc - tak když je to taková sra*ka, přece nezkonzumujete všechny díly takovým stylem, že necelý den po premiéře posledního, už pod ním svítí váš drsnej odpad. Ubohost. Mělo to mouchy, jasně že mělo, ale jsem rád, že se tahle produkce uskutečnila. Některé momenty, mě dostaly do kolen, jako Sauron okouzlující, slibující, sličný a podmaňující si Galadriel. Kdyby se zdejší hodnocení nevezlo na vlně xenofobie, strachu, nenávisti a idiocie, dal bych pravděpodobně o hvězdu míň. ()

Wishkah

Není to nový příchod krista, ale těch 64% je nezasloužených. V kontextu netflixovských srágor si tohle v pohodě obhájí 7/10. Já se bavil a i přes několik chyb, které se snad během druhé série vyžehlí, jde o fajn seriál ()

Darik

Dobrá, tohle bylo hodně těžký ohodnotit. Musím přiznat, že po první epizodě jsem byl doslova a do písmene nasraný (nebudu se omlouvat za ten výraz), po druhé to pak ještě vzrostlo. Celkově jsem myslel, že to asi raději ani nebudu chtít vidět, ale pak mě napadla jedna jednoduchá myšlenka (která se nakonec ukázala jako spásná pro celý seriál) - nebudu na to koukat jako na seriál ze světa LOTR, ale jako na nezávislé fantasy. A ono to kupodivu začalo fungovat. Takže pokud si chcete užít zážitek ze světa LOTR, jděte raději jinam, ušetříte si čas, nervy a veeeeelkou spoustu nadávek. Pokud si ale chcete odpočinout, vypnout mozek a užít si trochu toho fantasy příběhu, pak by to mohlo fungovat a mohlo by se vám povést přetrpět těch 9 hodin 1. série. Shrnu to po jednotlivých příběhových linkách. Elrond a Durin jsou fajn (trpaslíci rules), celková tahle linka se mi líbila, i když si tak úplně nemyslím, že by to tak mělo být. Co se týče linky Galadriel a Halbranta (nebo tak nějak), tak to byla celkem hrůza, děs a utrpení, hlavně z důvodu naprosto prkenného výkonu hlavní představitelky (jako vážně, Hollywoode? Tos nenašel někoho, kohokoliv, jiného?). Poslední díl ale trochu zachránil. Linie s vesničanama a tím netradičním špičatým uchem byla asi nejzajímavější, co se tam dělo. Jako vážně jsem rád, že se vrátili zpět k těm nádherným maskám skřetů a nezůstali u té hrůzy z Hobita. Celkově je to sice trochu drsnější, než byl celý LOTR, ale prostě to u téhle linky fungovalo. No a nakonec příběhová linka chluponohů - vím, že to spoustě lidí vadilo (obzváště jednomu kamarádovi), ale mě tahle linka přišla zajímavá a hlavně roztomilá (ano, správně, mluvím o  Nori :D ).    Takže abych to shrnul, tak jako seriál ze světa LOTR fuj, jako samostatné fantasy celkově povedené. Takže hodnotím 75%, ale jen, pokud vypnete mozek (o to přeci u dnešní masivní tvorby jde, že?) ()

mclenin

Za mňa sa teda nejedná o žiadnu televíznu katastrofu ako je (bolo) mnohými prezentované, práve naopak, tým, že som očakával tú prezentovanú katastrofu, som bol nakoniec celkom milo prekvapený a pobavený. Nie som žiadny hardcore LOTR fanúšik a znalec lore-u, milujem Jacksonovu trilógiu, Hobbita považujem za priemer. Tento seriál, jeho prvá séria, ma miestami bavila viac ako Hobbit, predovšetkým všetky scény s orkami / skřetmi, tie sú či už po vizuálnej alebo hudobnej stránke skvelé a naháňajú strach. Na do očí bijúcu woke agendu sa dá zvyknúť, a príbeh bol pre mňa pomerne uchopiteľný (narozdiel napríklad od Zaklínača, ak už mám porovnávať s iným fantasy). Na nedávny Rod Draka sa to síce nechytá, celé to pôsobí naivne a rozprávkovo, ale hej, je to návrat do Stredozeme a tento sa mi páčil viac ako mnohé návraty v rámci takých frančíz ako sú Star Wars či Wizarding World. ()

Prochy38

Nebudu se rozepisovat tak moc, jak bych chtěl. Jsem strašně moc rád, že se po Hobbitovi opět můžeme vrátit do toho světa a tvůrcům za to děkuji. Mrzí mě, že i Pána prstenů zasáhla modernizace tvorby v podobě barev pleti, orientace a pohlaví, ale obávám se, že si spíše budeme muset zvykat .... a samotné dílo? Nadšení!!! když pominu některé postavy, opravdu nadšení. Galadriel nádherná a skvěle vybraná, příběh si jede svou cestou, ale k jednomu cíli a já už chci další sérii! ()

Tristaver

1. série: Drtivé vítězství formy nad obsahem. Výprava, kostýmy, masky - všechno na jedničku, je to vizuální paráda. Škoda hodně slabého scénáře; když to vezmeme v čistém čase, tak dobré tři díly z osmi jsou tady navíc. Říká se, že příběh dělají postavy. V případě Rings of Power to moc nefunguje, a to navzdory tomu, že některé postavy jsou fakt super - Durin, Elrond, Galadriel, Celebrimbor, Miriel, Disa... Ti všichni mi přijdou opravdu podaření. Mimo hobití linii každá přinesla něco zajímavého. Ale jako celek je to nuda, příliš málo děje. Věřím, že v příštích sériích tvůrci trochu zatlačí na pilu. ()

Emo-haunter

Poslední díl byl o třídu lepší, než předešlých sedm. Ale jeden díl celkový dojem nedělá. Totální prznění Tolkienova odkazu v téměř všech směrech. Průser v samotném castu, který je fakt totálně cringe, absolutně tupé dialogy beze smyslu a nějaké síly, přehnaná potřeba diverzity, multikulturalismu, sexuality a kdoví čeho ještě. Ten balík peněz, kteří tvůrci vyfasovali, jde spatřit fakt minimálně, vizuál skoro nikde, míst to připomíná déčkový dobrodružák. Kdyby se to nejmenovalo Pán Prstenů, tak dám tak tři hvězdičky, jenže toto má být fakt odkaz na Tolkiena, a na tuto hru já odmítám přistoupit, jelikož jsem od tohoto skvělého spisovatele četl vše, nejenom Pána Prstenů a Hobita, ale i Sillmarillion, Húrinovy děti, Nedokončené příběhy, List od Nimrala, ale i další jeho méně známé výtvory - chci tím tedy říct, že do toho mohu mluvit doopravdy objektivně. Kromě toho mě taky srala tuna nelogiky, metrák nudných a zbytečných scén, dva pytle absolutně nelogického chování postav a tři tuny pičoidní potřeby být cool v dnešním zkurveném světě, který musí být ve všech spektrech korektní na veřejnosti, v hloubi duše je ale každý totální sráč. Tož toliko k první sérii. Chvíli jsem uvažoval i o dvou hvězdách, ale fakt ne. Jediný díl, který stojí za to, je trošku první a hlavně poslední, ten jediný mě fakt bavil, ten zbytek byl jedna velká komedie o hovně. Nicméně si do druhé série nechávám plusový bod, protože mé hodnocení je na hraně jedné a dvou hvězd a já se přiklonil k jedné, takže kdyby druhá série byla o třídu lepší, přiklonil bych se k lepšímu hodnocení. Nevěřím však tomu ani za kokot, vole... Kdo mě vlastně za celou dobu aspoň trochu bavil z postav? Galadriel, kterou většina hejtí, mně ovšem nevadila, a dobře byla vyobrazena říše trpaslíků. Elfové end, chluponozi ještě větší end, a to ostatní v podstatě také jeden velký end. Děs a hrůza... Neodvažujte se pokurvit druhou sérii ještě víc! Já vím, zněl jsem teď krutě, rozhodně nechci být žádným dementním pseudorecenzentem, chtěl bych ale, aby se tvůrci zamysleli nad tím, co je v tomto případě důležitější. Asi jste mířili více na konzumní diváky, než na fans LOTRa. Otázka je, jestli to byl dobrý tah nebo ne. Protože já jsem ten druhý, a doopravdy jsem skálopevně přesvědčen o tom, že toto šlo udělat o několik úrovní výše! Seriál určitě budu dál sledovat, a doopravdy vám fandím, ať to vypadá jinak. Pevně věřím, že změnu ještě udělat můžete - a k lepšímu, o hodně lepšímu! Ten poslední díl k tomu měl nakročeno:)  ***3,0/10*** ()

Mikino00

Tolkienovu fantazii a vypravěčský um vystřídali průměrní scénáristé chrlící klišé a přihlouplé dialogy jako na běžím páse. Celkově i ústřední dějová linka není nijak výrazná, nebo snad osudová. Postavy totiž nejsou propracované a víceméně jsou nám ukradené. Na druhou stranu vypadá to naprosto famózně, výprava i nápaditost grafického oddělení si zaslouží smeknout. ()

tlamiczka

Dávám jednu hvězdičku, protože jde o totální znásilnění předlohy. Tolkienovi vy se určitě nelíbilo, jak málo homosexuálů, černochů, nebinárních Alžbětek a silných žen je v této verzi jeho epické high fantasy. Také by tam určitě chtěl ještě víc mouder o tom, proč kámen nepluje a loď ano. Navíc Sauron by měl mít ještě světlejší pleť a modřejší oči, aby se dostatečně signalizovala jeho toxická maskulinita. Ne, takovýhle nedostatek moderní genderové a rasové ideologie by se Tolkienovi určitě nelíbil. Jediné, co seriál zachraňuje od Odpad!, je to, jak milá, chytrá, moudrá a sympatická je masová vražedkyně Galadriel a jak si ji většina diváků rychle oblíbila. ()

Klajnik odpad!

1. SÉRIE: Nefunkčně vystavěný děj a postavy, do nichž se divák nezaintresuje, protože s nimi tvůrci scénáře nebyli schopni vhodně pracovat. I kdyby jakákoliv postava zahynula, tak mě by se to nijak nedotklo. Kupříkladu: V základu Galadriinina odhodlání lovit Saurona je smrt jejího bratra. To je sice dost trapné, ale mohlo by být. Jen je třeba věnovat minimálně první epizodu jejich vztahu, aby to pro diváka bylo věrohodné. V intru však bratr malé Galadriel dá jakousi radu, pak se přesuneme k intru, kde nějaké stín (temný pán Morgot) zničí nějakej světélkující strom v zemi elfů, začne válka, Morgot je poražen, Sauron uteče, bratr se ho vydá hledat, off screen umře a Galadriel převezme jeho úkol a dále je vyobrazovaná jako nezlomná a vytrvalá válečnice, co má vždycky pravdu. Debilní a nezajímavá postava. V jeden moment vyskočí z lodi doprostřed oceánu s tím, že své poslání ještě nenaplnila. Takhle tupě by se nikdo do náruče smrti nevydal, ale scénář to tak chtěl a tak Galadriel vyskočí do oceánu a začne plavat. Přirozeně neumře, ale potká někoho, kdo jí zachrání - scénář to tak chtěl... Ač se nám má Galadriel jevit jako velmi schopná (sama je lepší než zbytek jednotky, sama porazí ledového obra) tak se v mnoha ohledech spíše jeví, jak těžce neschopná protože scénář nefunguje. Kupříkladu: Nedojde jí, že symbol, který Sauron zanechal na těle jejího bratra je část mapy. Galadriel navíc procestovala Středozem ve snaze najít Saurona. Podle jejích slov to nedošlo ani nejvyšším elfským učencům. A proč by vůbec Sauron dával takové vodítko? Takovými sračkami může každý divák s dobrým vkusem jenom pohrdat. K čemu mi je, že je to drahé a jdou na tom vidět peníze (podle mě ale ani zdaleka ne tolil, protože kvalitativní úroveň je prostě nízká), když to má děravej příběh, zle napsanej scénář? Nějaký cinefilové lidem vytýkali, že máme být rádi, že takové projekty vznikaj a nestarat se o to, že tam hrajou černoši. Černochy vem čert, ale já bych byl radši, kdyby Prsteny Moci nevznikli, protože si ode mě vyžádaly několik hodin času, ale nepřijdu si, že bych byl odměněn nějakým požitkem nebo nově nabytým uvědoměním. Kdyby mi bylo deset, tolik bych to neřešil a užil si, že je to barevný, akční a dobře to odsýpá. Dnes mě to jen otravuje. Originální trilogii jsem si však užil v deseti a dnes si ji užiji ještě více. ()

Matixed

Není to jako Peter Jackson a nikdy ani nebude, nemá smysl to po několikáté srovnávat. S takovou myšlenkou v povědomí se u mě jednalo o nostalgicky příjemný návrat do Středozemě. Je obdivuhodné, jak byli filmaři šikovní s vyobrazením motivů, které se pohybují v právně zapovězených vodách. Kostýmy, příroda i známé lokace jsou vyobrazené nádherně a jedná se o nejlepší položku mého hodnocení. Akční scény jsou dle standardů dnešní doby se špetkou absurdity. Příběh se těžko hodnotí pouze po shlédnutí první série, poutavý a neurazí, v posledních dílech trochu pokulhává smysl některých věcí. I když nemohu s čistým svědomím hodnotit plným hodnocením, seriál se mi líbil dostatečně, že se k první sérii ještě vrátím. Hodnotím 4*, ke druhé sérii mám velká očekávání a doufám, že mé hodnocení vylepší. ()

kritiklon

Musím bohužel napsat že jsem dlouho čekal na zvrat i na to, že se Prsteny moci rozběhnou na plné obrátky ale je to čím dál horší křeč. Leda by se k další sérii postavily jinak a bez debat i jiná tvůrčí parta. Já musím prsteny moci jakožto velký obdivovatel Jacksonovi trilogie která mě v pubertě uchvátila označit pro mě za největší zklamání minimálně za posledních deset let. Snad každé etnikum ve všech národech Středozemě jsem zkousl ještě dávno před uvedením a řekl jsem si tak co TOPka jako LOTR to nebude ale 4* to s takovým potenciálem a financováním to dát může a taky by mělo. Žel bohu je to snad horší jak Zaklínač - i Zdeněk Troška by měl větší koule než ta banda zoufalců co toto universum totálně znehodnotila. Stručný výčet toho co mi dost vadí: výběr většiny herců, vzezření některých postav, slaboučké dialogy, místy až hloupý scénář, nelogičnosti v ději, vrci co vypadají jak když je zkřížíte s divočáky, duševně labilní Istari co spadl z nebe jenž by měl být příkladem moudrosti a vědění ale je jak idiot co zrovna opustil blázinec, otravná a nesympatická Galadriel s anti sexappealem a v poslední řadě také nulový posun v ději. Je to utahaný a vesměs celkově umělý kýč. Je to plivnutí do tváře předloze a fanouškům. A super vizuál to nezachrání, s tím se tak nějak za tyhle prachy snad počítá. V porovnání s Hobitem kde byl přehršel CGI, bylo tam také pár hloupostí a byl natahovaný jak to jen šlo do tří dílů je proti tomu ještě Hobit Velkofantasy. Obrovsky promarněný potenciál to mi nikdo nevymluvi, mohla to být seriálová událost století... ()

maty39

Dlouho jsem přemýšlel pro jakého diváka je tento seriál zamýšlen. Pokud se na The Rings of Power podívá někdo, kdo to myslí s Tolkienovým dílem seriozně, tak musí být poměrně zklamán. A teď nemyslím nezbytně jen faktické změny oproti předloze. Seriál opouští veškerá témata a myšlenky, která Tolkien vkládal do svých příběhů. Peter Jackson je dokázal do svých děl přenést, někdy s větším úspěchem (LotR), někdy s menším (Hobit). The Rings of Power se vzdávají ambicí na tématicky věrnou adaptaci Tolkiena a jediné co zanechávají jsou jména postav a světa, kde se příběh odehrává. Pokud divák očekává epické zpracování ve stylu filmů Petera Jacksona, tak musí být znechucen. The Rings of Power  vypadají jako seriál s obřím rozpočtem. Veškerá epičnost je ždímána pouze z vizuálu a cgi efektů. Jacksonova trilogie byla epická i když se spolu dvě postavy bavily. Uznávám, že je nefér porovnávat film a seriál. Problém je, že z tohoto díla je vidět, že tvůrci jsou jen nájemní řemeslníci. Ano, dokáží se vyvarovat základních chyb (až na několik nešťasných vyjímek), ale pro seriál s tímto rozpočtem mohli najmout někoho s talentem a vizí. Pak je tady ten divák bez očekávání, kterému stačí generické fantasy ze světa Středozemě. Pokud dokáže přejít některé vychtěné dějové linky a dokáže potlačit kritické myšlení a přijme to jen jako zábavnou historku na večer po shonu běžného dne, pak musí být spokojen. Já osobně jsem měl očekávání. Chápu, že adaptace druhého věku pouze na základě dodatků knih je nevděčná práce a je zapotřebí skutečný talent dokázat vyprávět tento příběh tak aby dělal čest své předloze. Na druhou stranu jsem chtěl v první sérii vidět jen důstojné zobrazení vykování prstenů moci a představení hlavních postav a rozestavení figurek po pověstné šachovnici. Neměl jsem ani problém s Galadriel jako hlavní postavou, tedy až do okamžiku, kdy jsem jí viděl v prvních dílech. To co z ní tvůrci udělali je smutné. Hlavní problém je ve scénáři. Scénáristé nenapsali ani jednu zajímavou postavu. Durin mladší je zajímavý jen díky talentu jeho představitele. Na postavě Galadriel je vidět, že tvůrci ani nepochopili proč Pán prstenů funguje. Hlavní postavy nejsou Gandalf, Aragorn, Legolas a ani Gimli. Hlavními postavami jsou Hobité, což nejsou žádní válečníci a hrdinové, ale obyčejní "lidé", kteří jsou vtaženi do záležitostí čarodějů, elfů a lidí. Aragorn, Gandalf a spol. jsou důvod proč je Pán prstenů epický a rozmáchlý příběh. Frodo, Sam a ostatní Hobiti jsou jsou proxy postavy pro diváka a čtenáře. Proto Pán prstenů funguje nejen jako epické, ale i jako osobní a emocionální vyprávění. V Rings of Power podobná postava zoufale chybí. Chluponozí jsou to nejhorší na celé první sérii. Když k tomu přidám fakt, že celá linka s Galadriel je strašně vychtěná a pokud se v ní divák začne hnípat, tak se rozpadne jako domeček z karet. Celá je tam jen jako berlička kterou tvůrci propojí Numenor, Mordor, Harad a Eregion. Pokud tuto linku porovnáte s Tolkienovým originálem a zjistíte jak jednoduše to je vyřešeno, tak jsem si uvědomil, že jsem sledoval jen nepodstatnou dějovou výplň, která příběhu více škodí než prospívá. Tvůrci v ní jen dávali na obdiv nedostatek kreativity, vytváření paradoxů a nesmyslů. Nekanonické postavy jsou příliš nevýrazné na to aby mě zaujaly, nebo znechutily. Prostě jen existují. A to jak je odbyté kování prstenů moci je trestuhodné. 5/10 Přesto stále doufám, že v druhé sérii přestanou tvůrci vytvářet zbytečné dějové linky a dramata a ukážou válku elfů se Sauronem a že z proto Gandalfa udělají Modrého čaroděje, který bude na východě hledat svého kolegu a Nori potká nepěkný osud. Jen malá vtipná poznámka na závěr. Seriál dělá ze smrti Finroda, bratra Galadriel, drama epických rozměrů a staví na ní motivaci Galadriel k honu na Saurona. Přitom dle knih Finrod byl brzo po smrti převtělen díky tomu že se obětoval pro Berena a žil ve Valinoru se svou milou, kteru opustil, když se vydal do Středozemě. () (menej) (viac)

M1k9

První dojmy: Hudba, vizuální stránka a styl vyprávění má něco společného s pánem prstenů. I přes počáteční neduhy to je zpočátku vpohodě. Okey. Negativa: První špatná zpráva je obsazování rolí dle rasového manuálu a ne dle vhodnosti. Vedlejší dějové linie a postavy jsou zbytečné. Od začátku do konce. Víc a víc štvou, až je to nesnesitelné. Pseudo hobiti zdaleka nenavázali na své předchozí zpracování. Chybí to kouzlo. Pozitiva: Galadriel je krásná. Morfydd Clark skvěle reprezentuje komplikovanou postavu, jedno z mála pojítek s navazující ságou. Pasáže s elfy a trpaslíky drží laťku. Zbytek je meh. Závěr: Pár zajímavých postav, pár povedených nápadů. V celkovém součtu však nepovedená záležitost. Špatně je už koncept seriálu a ochota dělat až příliš mnoho kompromisů.  2.5/10 ()

Flopik

Na tento seriál sa musel tešiť každý fanúšik LOTR a u mňa to nebolo inak nakoľko pôvodnú trilógiu milujem. No a to je najväčší problém tohto seriálu, nakoľko na LOTRa nemá ani zďaleka a kto čakal podobnú bombu bude sklamaný. Kto však dokáže povoliť a nebude zbytočne kritický, užije si toto krásne fantasy v stredozemi. Je to pomalé, málo akčné a kladie sa dôraz skôr na kulisy a veľkoleposť, má to však mať 5 sérii tak nečakám v každej obrovskú bitku o stredozem. Postavy popravde nenadchli, Elrond a Durin ťahúni, mne sa Galadriel páči ale chápem, že väčšina ju nemusí no a Halbrand sa mi páčil až do poslednej časti, dúfam že to vykreslia dobre. Rozhodne to má veľa čo vylepšovať ale v rámci normy som spokojný. Zatiaľ 4*. ()

Eterninox

[SPOILERY!] Na internetech se rozhodně všechno hyperbolizuje, aby byl clickbait, a shazovat Rings of Power jako totální odpad je rozhodně póza. Na druhou stranu ale člověk nemusí být kdovíjaký kinofil nebo Tolkienolog aby viděl, že seriál má vážné nedostatky. *** Osobně mi třeba nijak zvlášť nevadilo, že tvůrci kondenzují skoro veškeré důležité události druhého věku Středozemě (i některé z prvního a třetího) do pár měsíců. To bylo asi nevyhnutelné, pokud každý druhý díl nemá mít novou sadu postav. Skousnout se dá i reimaginace Galadriel jako válečnice, Míriel jako vládnoucí regentky, nebo přidání nových postav a linek, typu Adar a jeho uruci. Koneckonců Jackson taky používal knižní kánon celkem volně. No a narozdíl od mnohých mi bylo docela jedno, že všechny národy Středozemě (až na skřety, haha) mají stejnou etnickou diverzitu jako moderní Amerika. Obsazení mi naopak vlastně přišlo i docela fajné a většina postav uvěřitelně ztvárněná i celkem sympatická. Neocenit taky nešlo rozsáhlé fyzické kulisy, velmi slušnou hudbu od Beara McCrearyho, a spoustu úsilí, které muselo jít do speciálních efektů. *** Kamenem úrazu podle mě ale byl scénář a zápletka, kterým často chybí logika i vnitřní konzistence. Například linka s mitrilem mnohdy působila až nechtěně komicky, a šla by snadno napsat tak, aby byla divácky uvěřitelnější a nepotřebovala by velké mentální gymnastiky s přimyšlenou legendou. Příběh Prstenů Moci taky až příliš používá do očí bijící "oslí můstky", kdy důležitá postava jedná v rozporu s tím, co by měla vědět nebo umět, aby mohlo nastat nějaké drama a mohl se odehrát zbytek děje. Obdobně i všechny velké příběhové zvraty mají dobrý "wow efekt", ale pokud si je člověk začne jen trochu zpětně analyzovat, dávají pramálo smyslu. *** Taky mi přišlo, že seriálu chybí výraznější autorský styl. Ačkoliv filmový Hobit (zvlášť třetí díl) byl šitý značně horkou jehlou a spousta toho musela být přelepovaná green screenem a CGI, Jackson mu pořád dokázal vtisknout distinktivní filmařský rukopis. Ten mi v RoP citelně chyběl, a spíš z toho čišel "made by committee" komerční kalkul, který se snažil přiblížit Jacksonovým kvalitám především citováním jeho scén, postav a estetiky. *** Když se k tomu přidají drobnější nedostatky, jako třeba silně kolísavá kvalita kostýmů a zbrojí (zvlášť u Númenorejců) nebo nevalné akční scény, není divu, že spousta lidí je z toho poněkud zklamaná - zvlášť když se v potaz vezme tolik citovaný mega-rozpočet projektu. V tomhle kontextu je nevyhnutelné i porovnání s podobnými počiny od konkurence, typu Game of Thrones nebo House of the Dragon - což jsou seriály výrazně levnější, ale fungující lépe vypravěčsky a v mnoha ohledech i audiovizuálně. Tenhle rozpor je ale, myslím, hlavně daný tím, že Warner Brothers mají mnoho dekád budované zázemí pro filmaře, s bezpočtem scén a studií, zásobami kostýmů a rekvizit, apod., kdežto "nováčci" jako Amazon nebo Netflix musí všechno stavět od píky. *** Dohromady tedy Rings of Power podle mě neselhávají ani tak jako Tolkienovská adaptace nebo jako výpravná fantasy, ale spíš jako umně podaný příběh, který má člověka vtáhnout do svého světa a "emočně ho zainvestovat" do svých postav a jejich osudů. I tak se ale těším, jak další řady zpracují všechny ty tragédie, které by podle předlohy měly následovat.  Po 1. řadě 65% () (menej) (viac)

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

29.11.2023

Seriálový Fallout má datum premiéry

Seriálový Fallout má datum premiéry

25.10.2023

Seriálová nabídka streamovací služby od Amazonu se brzy rozroste po Pánovi prstenů o další slavnou značku. Už příští duben totiž na Prime Video dorazí adaptace kultovní herní série Fallout od… (viac)