Cobra Kai

• USA Cobra Kai
Akčný / Komédia / Dráma / Rodinný / Športový
USA, (2018–2024), 34 h 9 min (Minutáž: 22–49 min)

Ralph Macchio, William Zabka, Xolo Maridueña, Mary Mouser, Courtney Henggeler, Tanner Buchanan, Peyton List, Vanessa Rubio, Jacob Bertrand, Gianni DeCenzo (viac)

Pár desítek let po turnaji, který jim změnil život, na sebe znova narazí soupeři Johnny a Daniel. (Netflix)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (56)

Glory of Love (2019) (S02E08)

Danielova vášeň pro Miyagi-Do ohrožuje jeho byznys, což si nyní vůbec poprvé uvědomil. První lekce bez Johna Kreese, který razil pěsti, ale chybělo používání hlavy a Johnny se holt nechtěl vracet ke starým metodám. A když jsme u té minulosti, celý díl několikrát připomene, že tvůrci prostě mají rádi 80. léta. A když pak Johnny hledá štěstí na seznamce... skvělé. Opakovaně se navíc ukazuje, jak mohou některé křivdy minulosti přiživovat nová nedorozumění. ()

Pulpo (2019) (S02E09)

„Nejde o kvantitu, ale o kvalitu!“ Laťka je vysoko, potěší i jedince, kteří nemají až tak vřelý vztah k původní trilogii (ale samozřejmě je éra 80. let neminula). Léto pomalu končí, brzy začne škola a je tedy třeba se zase skamarádit. Dvě doja se tak potkají na jedné party. A senseiové to budou mít podobné: narazí totiž na sebe v restauraci. A pak si dámy zajdou přepudrovat nosy. Cool nápad. Jak prosté, přitom účinné. Díl, který to (úvod druhé série přeci jenom trochu ztrácel dech) zase spolehlivě tahá nahoru. ()

Žádné slitování (2019) (S02E10)

Škoda zase trochu umělého úvodu s přespáním opilé dcerky. Konflikt našich dvou hrdinů po fajn večeru v restauraci je tak zase o zbytečných scénáristických berličkách. Postupně ale přejedeme k tomu hlavnímu. Kreese se jim dostal do hlavy. Nevysvětlení rozdílu mezi soucitem a ctí bude mít dohru. Navíc na téhle střední škole holt nemají pedagogické dozory (viz někdejší rvačka v jídelně). Dlouhotrvající bitka dvou skupin přímo na chodbách školy cool. Stejně jako návrat do dojo. Finále maximálně silné. A ta potvrzená žádost o přátelství. Skvělá pozvánka na třetí sérii. ()

Série 3 (2021) (S03)

„Nevymřelo karate v osmdesátkách?“ Jasně, že ne. Každopádně jeden leží v kómatu, druhého vyloučili ze školy a zmizel kdovíkam. A John Kreese dosáhl svého. Život se po velké rvačce ve West Valley vrací do normálu jen velmi pozvolna. A zejména Daniel nehodlá přijmout „karate“ jako zloducha. Zároveň se stále ozývá životní filosofie mistra Miyagiho, ostatně Daniel při služební cestě zamíří i do jeho rodného města na Okinawě. A my se díky tomu dočkáme dalšího milého návratu. Předchozí události zamávají i s Johnnym, nakonec se otřepe a nehodlá své sny hodit jen tak přes palubu („Orlům nikdo na hlavu nesere. To oni serou ostatním.“). Také ten se dočká úžasné společnosti (však si počkejte) a my s ním dalšího velkého vzpomínání na staré dobré časy. A víc, než kdy dřív platí, že se ve třetí sérii rozdílnost (ale i podobnost) a desítky let trvající rivalita mezi ústředním duem daří prodávat na jedničku. Ačkoliv karate souboje neplatí za hlavní tahák seriálu, když přijde jejich čas, prakticky vždy jde o výborně uchopenou choreografii. Je s podivem, že ústřední dvojka (Ralph Macchio a William Zabka) roky sbírala jen filmové drobky a pak přikluše s něčím, v čem funguje naprosto přirozeně. Čtvrtá série snad brzy zaklepe na dveře. ()

Následky (2021) (S03E01)

„Nevymřelo karate v osmdesátkách?“ Jasně, že ne. Každopádně jeden leží v kómatu, druhého vyloučili ze školy a zmizel kdovíkam. Život se po velké rvačce ve West Valley vrací do normálu jen velmi pozvolna, ten Johnnyho zase jen díky chlastu. Důsledky dávných sporů trvají, každopádně Kreese dosáhl svého. Rozdílnost (a paradoxně i podobnost) těch dvou (Daniel a Johnny) a desítky let trvající rivalitu úspěšně prodáváme dál. ()

Přirozenost versus disciplína (2021) (S03E02)

Karate ve městě nemá nejlepší pověst, protože rvačka ve West Valley popudila hodně lidí. Johnnyho syn je po bitce stále nezvěstný. Spolu s Danielem ho hledají. Tihle dva spolu v autě… no, skvělé. Jen ta rvačka v autodílně skončí pro tyhle dva zase jaksi nevěrohodně. Vracíme se v čase do roku 1965 a podíváme se na mladého otloukánka Johna Kreese. A pak zpátky do současnosti, ve které chce sebevědomý Kreese posílit jádro Cobry Kai. A i na příkladu Tory (situace u ní doma), kterou se snaží přimět k návratu do dojo, je patrné, že tvůrci prostě nehodlají „vytvářet“ záporné postavy. Prostě i na první pohled zmetek má pro svoje jednání důvody (viz Eli, který není takový, jak se tváří, či právě odkaz na Kreesovo dospívání). ()

A teď za to zaplatíš (2021) (S03E03)

Miguela čeká po školní rvačce nejistá budoucnost. Zatím mu zbývá doufat, že klapne náročná operace. Ovšem ta něco stojí. Jeho konkurent Robby dostal mírnější trest. Zase přijdou nějaké ty třenice (jeho syn vs. jeho žák) a pak i fakt, že Danielův byznys je kvůli pošramocené pověsti ve vážném ohrožení. Na dálku přispěchá na pomoc – kdo jiný – pan Miyagi. Návštěva u otčíma cool. Mám radost, že se překvapivě elegantně „vracíme“ do doby, která svou zlatou éru prožila v 80. a 90. letech. ()

Správná cesta (2021) (S03E04)

Životní filosofie mistra Miyagiho trvá. Daniel totiž na služební cestě zamíří i do jeho rodného města na Okinawě. A my se díky tomu dočkáme dalšího milého návratu. A celkově tenhle výlet sehrál Macchio krásně. Johnny se pokusí urovnat vztahy s Robbym, ale dál se mu to nedaří. To samé platí o rivalitě obou dojo na školní půdě. ()

Mijagi-Do (2021) (S03E05)

„Nemám facebook, zahodil jsem telefon!“ – „Víte ale, že je i na počítači, že?“ Ale ale, ze Sam je rebelka, která ignoruje pravidla a usiluje o návrat Miyagi-Do. Danielova cesta za dalšími technikami a sebepoznáním na Okinawě pokračuje, navíc se potká se starým nepřítelem. Pokračuje rovněž snaha postavit se na nohy. Paní LaRusso drsná. Jestřáb udeřil (ale radost z toho nemá). Právě karate souboje neplatí za hlavní tahák seriálu, když ale přijde jejich čas, prakticky vždy jde o výborně uchopenou choreografii. ()

Král Cobra (2021) (S03E06)

Vliv Johna Kreese dál roste, dosáhl svého, ovšem Eli ze svého minulého boje radost nemá. V dojo se navíc objeví noví rekruti. A nebude s nimi žádné slitování. Mnohem odlehčenější je pak Johnnyho snaha zorientovat se v sociálních sítích. Vtipné chvíle. Solidní jsou i flashbacky z Vietnamu, kdy se podíváme na (a máme pochopit) mladého Kreese. Platí, že ve třetí sérii se rozdílnost (ale i podobnost) a desítky let trvající rivalita mezi ústřední dvojkou daří prodávat na jedničku. ()

Překážky (2021) (S03E07)

Vyhrát, ale neublížit ostatním. Platí, že ve třetí sérii se rozdílnost (ale i podobnost) a desítky let trvající rivalita mezi ústřední dvojkou daří prodávat na jedničku. Krapet traumatizovaná Sam už se nechce po nedávných událostech ke karate vracet, naopak Miguel je zpět ve škole. Po svých. Jenže záhy zjišťuje, že v Cobra Kai převažuje stádo slepých ovcí. Johnny mezitím shání nové prostory pro dojo. A chce přivést „staronové“ žáky. ()

Hodný, zlý a drsňácký (2021) (S03E08)

„Orlům nikdo na hlavu nesere. To oni serou ostatním.“ Johnny je zpět, otevírá se i Miyagi-Do. Jenže turnaj All Valley je po incidentu ve škole v ohrožení, na jednání se potkají mistři tří soupeřících škol karate. Daniel ovšem nehodlá přijmout „karate“ jako zloducha. Každopádně schůze o osudu turnaje je patřičně ulítlá a osmdesátkově naivní. Robby je venku. ()

Feel the Night (2021) (S03E09)

Robby si vybral špatného senseie, Johnny zase špatnou objednávku v restauraci. Společnost má ale luxusní. Díl o velkém vzpomínání na staré dobré časy a snaha spojit dvě dojo proti Cobra Kai. Je s podivem, že tahle dvojka (Ralph Macchio a William Zabka) roky sbírala jen filmové drobky a pak přikluše s něčím, v čem funguje naprosto přirozeně. Radost!! Dál navíc velmi sympaticky demonstrujeme, jak mohou křivdy minulosti i po mnoha letech plodit nové a hlubší sváry. ()

19. prosince (2021) (S03E10)

Setkání ze střední na vánočním večírku. Daniel, Johnny a Ali spolu, zatímco u prvního jmenovaného se doma dějí nehezké věci. Vracíme se flashbacky do Vietnamu, kde dál pokračují nemilé osudy mladého Kreese. Závěr není nakonec tak úderný, nicméně se tři senseiové potkávají/utkávají v jednom dojo. Čtvrtá série snad brzy zaklepe na dveře. ()

Série 4 (2021) (S04)

Ajaj, koukám, že nakonec mi z toho vyšly jen tři hvězdy. Asi se ale není čemu divit, protože čtvrtá řada prostě měla přijít s něčím novým, ale to se úplně nepovedlo. Johnny a Daniel začali spolupracovat. Jen mají krapet protichůdné přístupy. Cílem je nicméně příprava na turnaj, který rozhodne o všem. Zatímco podle Daniela je důležité mít emoce pod kontrolou, podle Johnnyho je drsnější útočit první („Trénujeme karate, ne jógu.“). Hlásíme nicméně další velký návrat, Thomas Ian Griffith, tedy Terry Silver, padouch z Karate Kid 3. Prý nechce opakovat minulost, ale poučit se z ní. Najednou jsme ale už v půlce série a uvědomíme si, že sledujeme prakticky to samé, občas přijde mrak, pak zase vysvitne slunce, vývoj postav i děje je víceméně nijaký. Scenáristické protahování rivality mezi ústřední dvojkou je až úsměvné. Chování některých postav je pár epizod otravné, mluvím o mladých kusech. S tím souvisí i seriálový neduh, tj. ačkoliv máme množství vedlejších postav, přidáváme další, které (až na výjimky) ději nijak zvlášť neprospívají. Karate turnaj, stejně jako úplný závěr nakonec fajn. Tvůrci se samozřejmě nechtějí loučit, i když mám nemalé obavy, aby to neuškodilo předchozímu velmi dobrému dojmu. Někdy to opravdu připomínalo spíš vztahovou limonádu pro menší kluky, než je asi cílovka. ()

Jdeme na to (2021) (S04E01)

LaRussova rodina se vzpamatovává z toho, že jejich dům posloužil coby bitevní pole, každopádně Johnny a Daniel začali spolupracovat. Jen mají krapet protichůdné přístupy. Cílem je nicméně příprava na turnaj, který rozhodne o všem. Zatímco podle Daniela je důležité mít emoce pod kontrolou, podle Johnnyho je drsnější útočit první („Trénujeme karate, ne jógu.“). Hlásíme nicméně další velký návrat, Thomas Ian Griffith, tedy Terry Silver, padouch z Karate Kid 3. Každopádně je patrné, že čtvrtá řada musí přijít s něčím novým. Protože mírně dětinské neshody mezi ústřední dvojicí a návraty za motivy série Karate Kid už potřebují i něco navíc. Tak uvidíme. ()

Nejdřív uč stát (2021) (S04E02)

Studenti chtějí, aby spolu Johnny a Daniel vycházeli („Vyzkoušíme to. Naučím tě styl Mijagi-Do a ty mě Orlího tesáku!“) a je to vlastně docela fajn. Na scéně se objevuje nová postava, malý Kenny, který se na nové škole stane terčem šikany. Telenovela pro (trochu odrostlejší) kluky pokračuje, ač to tak nějak chápu, nicméně vůbec tomu nepomáhá scenáristické protahování rivality mezi ústřední dvojkou. Místy jsou ty neshody dost umělé až úsměvné. ()

Pak uč létat (2021) (S04E03)

Spolupráce nakonec funguje, Johnny dokonce z legrace naznačí legendární jestřábí kop, který jsme v devadesátkách zkoušeli snad úplně všichni. Aby byli co nejlépe připravení na All Valley, vymění si své skupiny a ukáží jim trochu jiný přístup ke karate. Závěr ale znovu naznačí, že se malichernostem a umělým dětinským neshodám nevyhneme asi ani tentokrát. Malý Kenny už nechce, aby se mu ostatní smáli. A pak si Terry Silver, padouch z Karate Kid 3, sváže vlasy do culíku. ()

Bicefalie (2021) (S04E04)

Kreese představí studentům jednoho z největších bojovníků tohoto sportu, společně je mají posunout na další úroveň. Terry každopádně nechce opakovat minulost, ale poučit se z ní. Miguel nadále poslouchá rady, že vyhnout se konfliktu může být tím nejodvážnějším, co může udělat. Jenže paličák Johnny razí úplně jinou teorii. Nicméně čtyři díly sledujeme prakticky to samé, občas přijde mrak, pak zase vysvitne slunce, vývoj postav i děje je víceméně nijaký. A legendární heroická arénovka Krvavý sport to nezachrání. ()

Mečbol (2021) (S04E05)

„Johnny Lawrence hraje druhé housle Dannymu LaRussovi?“ Setkání čtyř velkých senseiů. A víceméně další ze spouštěčů, kdy je jasné, že Johnny svou dosavadní „roli“ nehodlá akceptovat. Navíc nedává, že jeho dávný sok vede Miguela. Souboj senseiů na tři vítězné body má mnohé rozseknout. Johnnyho příprava je samozřejmě cool, v mnohém odkazuje ke starým béčkovým porevolučním VHS flákům. Závěr pochopitelně potěší. Nicméně celý seriál byl postavený mimo jiné na tom, jak staré křivdy promlouvají do současnosti, každopádně tihle dva si už dávno dokázali „vyrobit“ nové (umělejší) sváry. ()

Studio Sony odsouvá plánované premiéry

Studio Sony odsouvá plánované premiéry

27.04.2024

Pokud jste fanoušky komiksových filmů a těšili jste se toto léto na pořádnou porci akční zábavy, máme pro vás špatnou zprávu. Sólovka spider-manovského záporáka ze stránek Marvel Comics, dlouho… (viac)

Nový Karate Kid přivítá staré známé

Nový Karate Kid přivítá staré známé

25.11.2023

Legendy z plátna jen tak nemizí, zvlášť když je nostalgie v kurzu. Přibližně za rok a pár dnů, tedy 13. prosince 2024, by měla do kin dorazit nová reimaginace klasiky Karate Kid od studia Sony… (viac)

Kdy se vrátí Zaklínač a Stranger Things?

Kdy se vrátí Zaklínač a Stranger Things?

22.04.2021