Cobra Kai

• USA Cobra Kai
Akčný / Komédia / Dráma / Rodinný / Športový
USA, (2018–2024), 34 h 9 min (Minutáž: 22–49 min)

Ralph Macchio, William Zabka, Xolo Maridueña, Mary Mouser, Courtney Henggeler, Tanner Buchanan, Peyton List, Vanessa Rubio, Jacob Bertrand, Gianni DeCenzo (viac)

Pár desítek let po turnaji, který jim změnil život, na sebe znova narazí soupeři Johnny a Daniel. (Netflix)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (56)

Cobra Kai (2018)

„Dospělí chlapi se budou házet do bazénu!“ Nostalgie, 80. léta, limonádové trable, lehce umělé konflikty a rivalita. A staré dobré karate. První chlastá, čumí na staré fláky, žije sám a čistí septiky, druhému se daří v podnikání, má milující rodinu, je samý úsměv, vzor poctivosti. Johnny Lawrence a Daniel LaRusso. Když prvnímu jmenovanému nabourají milovaného Pontiaca, odchází z opravny s bonsají. Od kohopak ji asi dostal? Je úžasné vidět, jak tvůrci vzali z úvodní trilogie jen to smysluplné (staré dobré karate, slušně uchopené postavy) a obalili to dalšími nosnými prvky (včetně humoru) pro svoje mnohem bohatší vyprávění. Tohle dvacetiletí diváci nemůžou absolutně pobírat. Zázraky se dějí. Úsměvných až zoufalých snah o oživení dávno mrtvých kultů už tady nemálo bylo, tentokrát to vyšlo. Zaslouženě. Laťka zůstává vysoko, potěší i jedince, kteří nemají až tak vřelý vztah k původní filmové trilogii (ale samozřejmě je éra 80. let neminula). Já třeba ulítával spíš na prvním Karate tiger, kdy jsem si finální souboj s Kurtem McKinneym a šklebícím se belgickým Rusem Jean-Claudem přehrával několikrát za sebou. Jednotlivé série si drží kvalitu, ač samozřejmě rivalita mezi Johnnym a Dannym místy mírně nabírá na umělosti. Scénáristé holt hodně chtějí, aby se přiostřilo. Rovněž místy mnohé natahují a ve výsledku se toho v daný díl až tolik nestane. Občas se to zbytečně zavrtává do rodinného melodramatu. I vztahové peripetie jsou poměrně mdlé. Každopádně když to dějově vázne, každá epizoda nabídne pár vtipů, kdy mnohé z nich opravdu fungují. Prostě se sešel tým lidí, kteří nad výsledkem přemýšlejí a rozumějí oběma dobám. A hlavně nás vracejí do té, kterou jsme měli tak rádi. Je rovněž s podivem, že ústřední dvojka (Ralph Macchio a William Zabka) roky sbírala jen filmové drobky a pak přikluše s něčím, v čem funguje naprosto přirozeně. Paráda. „Nevymřelo karate v osmdesátkách?“ LEDEN 2022: Čtvrtá řada měla přijít s něčím novým, ale to se úplně nepovedlo. Sice hlásíme další velký návrat, Terry Silver, padouch z Karate Kid 3, ale najednou jsme v půlce série a uvědomíme si, že sledujeme prakticky to samé, občas přijde mrak, pak zase vysvitne slunce, vývoj postav i děje je víceméně nijaký. Scenáristické protahování rivality mezi ústřední dvojkou bylo až úsměvné. ()

Série 1 (2018) (S01)

„Dospělí chlapi se budou házet do bazénu!“ Nostalgie, 80. léta, limonádové trable, lehce umělé konflikty a rivalita. A staré dobré karate. Kdysi to bylo naopak: sic zmetek, ale prachatej. Otčím Johnnyho Lawrence měl totiž peníze, ale dobře se k němu nechoval. I proto začal Johnny s karate. Daniel LaRusso žil rovněž v neúplné rodině, peníze ale neměli. Teď se jejich role vyměnili. Danny má velký dům a prosperující firmu, Johnny čistí septiky a věsí plazmové televize na špatné stěny. Žije sám, má syna, se kterým se nestýká, do dojo dávno nechodí, chlastá a čumí na staré fláky (Železný orel nebo Do útoku). Prostě uvíznul v 80. letech. Navíc mu zrovna mladá ucha nabořila jeho milovaného Pontiaca. Z opravny odchází s bonsají. Od kohopak ji asi dostal? Je úžasné vidět, jak tvůrci vzali z úvodní trilogie jen to smysluplné (staré dobré karate, slušně uchopené postavy) a obalili to dalšími nosnými prvky (včetně humoru) pro svoje mnohem bohatší vyprávění. Tohle dvacetiletí diváci nemůžou absolutně pobírat. Zázraky se dějí. Úsměvných až zoufalých snah o oživení dávno mrtvých kultů už tady nemálo bylo, tentokrát to vyšlo. Zaslouženě. Je s podivem, že ústřední dvojka (Ralph Macchio a William Zabka) roky sbírala jen filmové drobky a pak přikluše s něčím, v čem funguje naprosto přirozeně. Moc fajn pocit. Mimochodem skvělá hudba. „Až bude po všem, budeš litovat!“ – „Jako by někdy bylo po všem!“ ()

Degenerovaný machr (2018) (S01E01)

Nostalgie, 80. léta, limonádové trable. A staré dobré karate. Kdysi to bylo naopak. Sic zmetek, ale prachatej. Otčím Johnnyho Lawrence měl peníze, ale dobře se k němu nechoval. I proto začal Johnny s karate. Daniel LaRusso žil rovněž v neúplné rodině, peníze navíc neměli. Teď se jejich role vyměnili. Danny má velký dům a prosperující firmu, Johnny čistí septiky a věsí plazmové televize na špatné stěny. Žije sám, má syna, se kterým se nestýká, do dojo dávno nechodí, chlastá a čumí na staré fláky (Železný orel nebo Do útoku). Navíc mu zrovna mladá ucha nabořila jeho milovaného Pontiaca. Z opravny odchází s bonsají. Od kohopak ji asi dostal? Je úžasné vidět, jak tvůrci vzali z úvodní trilogie jen to smysluplné (staré dobré karate, slušně uchopené postavy) a obalili to dalšími nosnými prvky pro svoje mnohem bohatší vyprávění. Tohle dvacetiletí diváci nemůžou absolutně pobírat. ()

Udeř první (2018) (S01E02)

„Astma, alergii na ořechy i ostatní bolístky nech venku!“ – „Ale to jsou skutečné zdravotní problémy!“ Johnny je neandrtálec. Střídá práce, chlastá a čumí na staré fláky v televizi. Jaksi uvíznul v 80. letech. Neumí na počítači, o sociálních sítích neslyšel. Teď ale otevírá dojo, disciplíně se přitom bude muset naučit i on sám. Ve svém jediném žákovi probudí hada. Pak se před ním budou všichni třást. Naopak Danny, vlídný otec dvou dětí a poctivý podnikatel, je samý úsměv, dokud neuvidí obávanou značku: Cobra Kai. Nakonec se tihle dva po pár „nedorozumění“ potkají po mnoha letech na tatami. Je úžasné vidět, jak tvůrci vzali z úvodní trilogie jen to smysluplné (staré dobré karate, slušně uchopené postavy) a obalili to dalšími nosnými prvky pro svoje mnohem bohatší vyprávění. Mimochodem skvělá hudba. ()

Kostlivec (2018) (S01E03)

Tohle dvacetiletí diváci nemůžou absolutně pobírat. Oživení dávno pohřbeného kultu? Před pár lety by se kdekdo takovému záměru vysmál, jenže pár odvážlivců do toho prostě šlo a volně navazuje na sérii z nesmrtelných 80. let. Za mě je to takové „posmutnělé“ loučení s roky dávno minulými: tím, jak se Johnny zuby nehty drží starých postupů (rozdává letáky) a nutí všem okolo to, co je dávno pryč (třeba hudbu Guns N' Roses). Nehledě na to, že svého žáka vyšle na halloweenský ples v kostýmu kostlivce. A právě ples dopadne neslavně: tak nějak pro všechny. ()

Cobra Kai neumírá (2018) (S01E04)

Je s podivem, že tahle dvojka (Ralph Macchio a William Zabka) roky sbírala jen filmové drobky a pak přikluše s něčím, v čem funguje naprosto přirozeně. Moc fajn pocit. Zázraky se díkybohu dějí. Naprosto famózním tahem bylo udělat „hlavnějšího“ hrdinu z Johnnyho Lawrence, záporáka z původního filmu (1984), ve kterém karate pohádka o cestě za získáním úcty a holky snů prostě zabírala. Zabka ho hraje skvěle a zároveň uzmul prvenství za nejsympatičtějšího losera posledních let. Tvůrci na nás dál záměrně sypou osmdesátková klišé, balení Danielovy dcery je dost naivní. Rodinné trable (sám Daniel narazil u dospívající dcery) řeší i Johnny (kluk chodí za školu). A právě Johnny se pokouší naverbovat další studenty pro svůj byznys, ale nevypadá to dobře. ()

Protiváha (2018) (S01E05)

Nostalgie na maximum. Zázraky se dějí. Úsměvných až zoufalých snah o oživení dávno mrtvých kultů už tady nemálo bylo, tentokrát to vyšlo. Zaslouženě. Naprosto famózním tahem bylo udělat „hlavnějšího“ hrdinu z Johnnyho Lawrence, záporáka z původního filmu (1984), ve kterém karate pohádka o cestě za získáním úcty a holky snů prostě zabírala. William Zabka ho hraje skvěle a zároveň uzmul prvenství za nejsympatičtějšího losera posledních let. Daniel hodlá investovat do staré komunity, ale nová pobočka autosalonu není tou hlavní motivací. Karate rival z dospívání bude mít kvůli němu vyšší nájem. Na takovou ješitnost Danielova manželka není zvyklá. Mužské ego promluví i do postavení Sam ve škole. A protože tam evidentně neexistuje pedagogický dozor, Miguel zaválí. ()

Houf (2018) (S01E06)

„Uvědomuje si, že nacisté válku prohráli, že jo? Proč bych se ho měl bát? Protože má na zdi hada?“ Díky Miguelově zápasu jsou tady první zájemci o Cobra Kai. Johnny, který neumí na počítači a o sociálních sítích neslyšel, se přesvědčil, co právě sítě dokážou. Synek Robby si našel práci. Ajaj. Samozřejmě se už dá dva díly očekávat, jakým směrem se to bude ubírat/zamotávat. Laťka je vysoko, potěší i jedince, kteří nemají až tak vřelý vztah k původní filmové trilogii (ale samozřejmě je éra 80. let neminula). Já třeba ulítával spíš na prvním Karate tiger, kdy jsem si finální souboj s Kurtem McKinneym a šklebícím se belgickým Rusem Jean-Claudem přehrával několikrát za sebou. ()

All Valley (2018) (S01E07)

Hodně rad, ohlédnutí i zaručených životních mouder a celkově zbytečně mentorský díl. Každopádně karate turnaj do 18 let bude po zrušení doživotního zákazu i pro Cobra Kai. Daniel dosáhl svého – má nového žáka. Samozřejmě se už dá nějakou dobu očekávat, jakým směrem se to bude ubírat/zamotávat. Laťka je vysoko, potěší i jedince, kteří nemají až tak vřelý vztah k původní filmové trilogii (ale samozřejmě je éra 80. let neminula). Já třeba ulítával spíš na prvním Karate tiger, kdy jsem si finální souboj s Kurtem McKinneym a šklebícím se belgickým Rusem Jean-Claudem přehrával několikrát za sebou. ()

Svlékání kůže (2018) (S01E08)

Trošku ta rivalita mezi Johnnym a Dannym nabírá na umělosti. Scénáristé holt hodně chtějí, aby se přiostřilo. Snad to nebude až příliš na sílu. Jeden varuje svého žáka, druhý svou dceru. Každopádně tvůrci nechtějí ani z jednoho dělat toho „zlého“, což se potvrdí i v samotném závěru. Prostě i na první pohled zmetek má pro svoje jednání důvody. Šampionát All Valley se nicméně blíží. Daniel netuší, že jeho žák je Johnnyho syn. Právě Johnny jde do sebe – hošan splácí dluhy a lednici má plnou vitamínů. Celkově to prostě baví, je vidět, že se sešel tým lidí, kteří nad výsledkem přemýšlejí a rozumějí oběma dobám. A hlavně nás vracejí do té, kterou jsme měli tak rádi. ()

Jiní, a přece stejní (2018) (S01E09)

„Dospělí chlapi se budou házet do bazénu!“ Kouzelné. Na humoru tohohle zázračného seriálového návratu do let minulých je skvělé to, že nejde o nucené situace a gagy, ale prostě vycházejí z povah ústředních dvou postav. Romantická linka slabší, projížďka v autě naopak cool. Pánové zavzpomínají na staré časy a znovu nám připomenou, jak se jejich role vyměnili. Zatímco Danny je za vodou nyní, Johnny měl díky otčímovi peníze v dětství. Závěr zase trochu uměloučký. ()

Slitování (2018) (S01E10)

„Až bude po všem, budeš litovat!“ – „Jako by někdy bylo po všem!“ Tenhle sensei se bez boje nevzdá, ač mnohé prohrál. Finále je tady, ale očekával bych, že si víc pohrajeme s liniemi předchozích devíti dílů. Samotný turnaj, co se akce týče, úplně nestrhne. Navíc jeho klíčová postava (Miguel) se chová jako debil. Nicméně celkově velká poklona. Zázraky se občas dějí. Tvůrci jednoduše vytáhli z původního Karate Kida a jeho pokračování to nejsilnější (staré dobré karate, slušně uchopené postavy) a obalili to dalšími nosnými prvky (včetně humoru) pro svoje mnohem bohatší vyprávění. ()

Série 2 (2019) (S02)

„Svět potřebuje Cobra Kai!“ Jenže ač jsou drsňáci, neútočí na soupeře zezadu, nebo když je zraněný. Karate svět je tudíž zase v pořádku, otázkou je, co s tím udělá návrat známé tváře – Johna Kreese. Laťka zůstává vysoko, potěší i jedince, kteří nemají až tak vřelý vztah k původní filmové trilogii (ale samozřejmě je éra 80. let neminula). Občas se to místy drolí a zbytečně zavrtává do rodinného melodramatu. I vztahové peripetie jsou poměrně mdlé. Každopádně když to dějově vázne, nabídne díky bohu každá epizoda nespočet vtipů, kdy mnohé z nich opravdu skvěle fungují. Dál to baví, je vidět, že se sešel tým lidí, kteří nad výsledkem přemýšlejí a rozumějí oběma dobám. A hlavně nás vracejí do té, kterou jsme měli tak rádi. Johnny se na „stará“ kolena seznamuje s počítačem nebo Facebookem a dál rozsévá moudra po staru (prostě od plic), a když přijde průšvih, zažene ho buď pěstmi, nebo pivem. Báječným kontrastem k Johnnymu je samozřejmě Daniel, uznávaný podnikatel a milující otec. Je samý úsměv, vzor poctivosti. Navíc nechce, aby karate bylo za zloducha. Jenže jeho vášeň pro Miyagi-Do ohrožuje jeho byznys. A když pak na sebe senseiové narazí v restauraci... úžasné. Vyvrcholením série je pak dlouhotrvající bitka dvou skupin přímo na chodbách školy. A ta potvrzená žádost o přátelství... Skvělá pozvánka na třetí sérii. ()

Slitování, 2. část (2019) (S02E01)

„Svět potřebuje Cobra Kai!“ Jenže ač jsou drsňáci, neútočí na soupeře zezadu, nebo když je zraněný. Karate svět je tudíž zase v pořádku, otázkou je, co s tím udělá návrat známé tváře. Danielova škola má hned „nové“ žáky. Rýpání se v rodinných vazbách pokračuje („Místo mě zase řešil vás dva!“). Navazujeme nicméně tam, kde jsme skončili. Holt zázraky se občas dějí. Tvůrci jednoduše vytáhli z původního Karate Kida a jeho pokračování to nejsilnější (staré dobré karate, slušně uchopené postavy) a obalili to dalšími nosnými prvky pro svoje mnohem bohatší vyprávění, které zaujme i v současnosti. ()

Back in Black (2019) (S02E02)

Trochu se nám to zbytečně zavrtává do rodinného melodramatu. Oba senseiové předvedou netradiční tréninkové metody, zlo John Kreese zatím vyčkává. U Daniela to navíc bude o jeho vášni pro Miyagi-Do versus automobilový byznys. Každopádně když to dějově vázne, díky bohu každá epizoda nabídne nespočet vtipů, kdy mnohé z nich opravdu fungují. Dál to baví, je vidět, že se sešel tým lidí, kteří nad výsledkem přemýšlejí a rozumějí oběma dobám. A hlavně nás vracejí do té, kterou jsme měli tak rádi. ()

Oheň a led (2019) (S02E03)

Jeden se zasekl v letech minulých, až na „stará“ kolena se seznamuje s počítačem nebo Facebookem, je staromódní, rozsévá moudra po staru (prostě od plic) a když přijde průšvih, zažene ho buď pěstmi, nebo pivem. Báječným kontrastem k Johnnymu je samozřejmě Daniel, uznávaný podnikatel a milující otec. Je samý úsměv, vzor poctivosti. Navíc nechce, aby karate bylo za zloducha. Miyagi-Do hlavně momentálně potřebuje nové žáky, video o bezplatném karate má ohlas. Dannyho napadne i další forma propagace, ale zase se bude muset vyrovnat s klacky, které mu rival hodí pod nohy. Vztahové peripetie (kdo je koho syn) dost mdlé. ()

Okamžik pravdy (2019) (S02E04)

Jeden se zasekl v letech minulých, až na „stará“ kolena se seznamuje s počítačem nebo Facebookem, je staromódní, má rád staré fláky (ty hudební i filmové), rozsévá moudra po staru (prostě od plic) a když přijde průšvih, zažene ho buď pěstmi, nebo pivem. Báječným kontrastem k Johnnymu je samozřejmě Daniel, uznávaný podnikatel a milující otec. Je samý úsměv, vzor poctivosti. Navíc nechce, aby karate bylo za zloducha. Cobra Kai na sebe nicméně dál strhává veškerou pozornost, Daniel nicméně zůstává trpělivý. Trable mladých (krádež peněženky, vrtkavé přátelství Sam a Aishy) mě nebaví. Chápu, že zápletka se musí nějak rozvíjet, ale… Naopak vliv Johna Kreese sílí. ()

Bez váhání (2019) (S02E05)

Samozřejmě můžeme opakovaně namítat, že kdyby Daniel Johnnyho regulérně vyslechnul (a občas to platí i naopak), leccos by se tím vyřešilo. Ale tvůrci pochopitelně potřebují nějaké dílčí zápletky, takže to budeme nějak respektovat. Eli začíná až příliš prožívat nenápadné poznámky od bývalého senseie Johna Kreese. Odstartuje to rvačkou v obchodním domě, skončí zničením LaRussova doja. Napětí roste. Jsem každopádně rád, že zase můžu dát s čistým svědomím čtyři hvězdy. ()

Koukni doprava (2019) (S02E06)

Jeden se zasekl v letech minulých, druhý je samý úsměv a poctivost. Navíc nechce, aby karate bylo za zloducha. Johnny zjistil, že Robby bydlí s Danielem. Pochopitelně zase nezná souvislosti, ale tvůrcům se to hodí, aby přišli s dalšími (jakože) napjatými momenty. A hodí se to i Kreesovi, který stále víc tlačí dopředu své neortodoxní metody. Ač slíbil, že bude „hodný“. Cobru Kai nicméně kvůli událostem z minula opouští několik žáků. Kam asi zamíří? Tvůrcům se naštěstí dál daří netriviálně navracet mnohé vedlejší charaktery. ()

Klid před bouří (2019) (S02E07)

Samozřejmě můžeme opakovaně namítat, že kdyby Daniel Johnnyho regulérně vyslechnul (a občas to platí i naopak), leccos by se tím vyřešilo. Tvůrci ale pochopitelně potřebují nějaké dílčí zápletky. Obě skupiny žáků vyzkouší nezvyklé tréninkové postupy. V Cobra Kai budou dle očekávání razantnější, což se zamlouvá Johnu Kreesemu, podle kterého je chybou „ukázat jim slabost“. A s Johnnym se neshodnou, což má přinést na závěr série nějaké to napětí. Je jisté, že přinese. ()

Nový Karate Kid přivítá staré známé

Nový Karate Kid přivítá staré známé

25.11.2023

Legendy z plátna jen tak nemizí, zvlášť když je nostalgie v kurzu. Přibližně za rok a pár dnů, tedy 13. prosince 2024, by měla do kin dorazit nová reimaginace klasiky Karate Kid od studia Sony… (viac)

Kdy se vrátí Zaklínač a Stranger Things?

Kdy se vrátí Zaklínač a Stranger Things?

22.04.2021