Skupinke kamarátov vo vykričanej newyorskej štvrti sa jeden z ich žartíkov vymkol z rúk a skončil sa smrťou. Dostali sa do nápravného ústavu pre mladistvých, kde im sadistickí dozorcovia spravili zo života peklo, kvôli ktorému po rokoch nemyslia na nič iné, ako rafinovanú a zničujúcu pomstu. (STV)

_DAVE_

Brilantni drama ktere tezi hlavne z propracovaneho pribehu. I pres vcelku dlohou stopaz se u zivotniho pribehu ctyr chlapcu z predmesti New Yorku urcite nudit nebudete. ()

July

Silný film, u něhož jsem si několikrát vzpomněla na Vykoupení z věznice Shawshank (tady paralelu snad nemusím vysvětlovat) a na Misii (další role Roberta de Nira jakožto kněze stojícího před těžkým rozhodnutím). Vynikající herecké výkony a úžasná hudba Johna Williamse, známá z jeho tvorby poměrně málo - což platí o celém tomto filmu. A je to škoda, protože je opravdu nezapomenutelný. ()

Micro41CZ

Další klenot epické šíře stylu Tenkrát v Americe s ústředním motivem přátelství několika chlapců, jehož bravurní herecké obsazení a reflexe ožehavých a kontroverzních etických otázek a problémů nastoluje strhující atmosféru. Dospívání mladých kluků je zde situováno do prostoru nadvlády gangsterské ikony, jež svým duchem tyto děti svádí ke dráze zločinců (a počátek této dráhy je zásadně potrestán). Naproti tomu se postava kněze konstituuje jako opozitum těmto vzorcům chování. O to více k zamyšlení působí závěr filmu a kardinální otázka moralního postoje a rozhodnutí kněze vůči spravedlnosti, Bohu, přátelství a soudům. ()

Javad

Zaujali ma dve postavy: Robert De Niro ako kňaz, správajúci sa a vyzerajúci (aj napriek tomu že je oblečený ako kňaz) ako mafián (v jeho postave proste tie náznaky nájdete) a Kevin Bacon ako úchylný dozorca v nápravnom ústave pre mladistvých chlapcov (brilantný výkon!), ostatný herci priemer (oproti iným postavám ktoré hrali, hlavne Brad Pitt a Dustin Hoffman) a príbeh tiež len niečo čo tu už mnohokrát bolo v iných podobách. Ale! Réžia skúseného Barryho Levinsona je výnimočná (dokázal neuveriteľné veci už pri Rain Manovi - Oskar) a tým pádom sa dostávame na 4*, bez neho by to bolo za 2,5 * ()

rockwoman

Tohle je pravdivý příběh o přátelství silnějším než krev. Stačila jedna nevinná dětská klukovina, jeden okamžik a životy čtyř přátel se navždy změnily. Konec jejich dětství se odehrál v pekle zvaném Wilkinsonova polepšovna. Konec ticha a čas pomsty nastal po letech. Některé jizvy jsou ale tak hluboké, že se nikdy úplně nezacelí. .... "Čtyři gladiátoři, nejhorší kvartet co kdy hrál na rohu Pekelný Kuchyně. Génius tomu chtěl říkat hrabě a jeho kristi. Před námi ležela oslnivá budoucnost a my jsme si mysleli že se budeme znát navždy." ()

Bobik9

Hodně kontroverzní kousek, který člověka doslova šokuje. Film, který rozdělí své diváky na dvě strany. Ten, kdo tomu uvěří a ten kdo ne. Já osobně tomu věřím, i když raději bych nevěděl. Děsivý příběh, který podle mého rozhodně nekončí happy endem, jak jeho vypravěč tvrdí. Barry Levinson má čich na hitovky a umí je velmi dobře. K tomu přičtěme naprosto výborného Bacona, kvalitního Pitta a De Nira a v neposlední řadě zajímavého Hoffmana. Hudba John Williams, který je pro mě největším filmovím hudebníkem všech dob. Velmi dobrý příběh, ze kterého mám ale velice smíšené pocity. ()

noriaki

Strhující freska o zmařených osudech a nekonečném koloběhu násilí. Skvěle zahraná, ještě lépe napsaná a mistrně zrežírovaná. Snímek prakticky nemá slabinu, přesto jsem si občas říkal, jestli by nebyl působivější, kdyby scénář obě poloviny filmu prohodil. Začal by v osmdesátých letech a pak by se přes flashbacky propracoval k drtivé pointě. Jsem ale natolik soudný, abych na filmu nechtěl změnit ani minutu. Subjektivně nejlepší Barry Levinson. ()

mikestiff

V devadesátkách asi lidem stačilo málo. Kluci z drsné ulice si nechají v pasťáku všechno líbit a další hromada divných věci které nezachrání ani super obsazení. ()

PetrPan2

Je asi velice těžké natočit film o sexuálním zneužívání odehrávající se v nápravném zařízení pro mladistvé delikventy, aniž by to nesklouzlo k perverznostem béčkového ražení či naopak přehnanému moralizujícímu patosu. Tomuto filmu se to dokonale podařilo. Výborný scénář vynášejí ještě výše dobré herecké výkony ať už hlavních představitelů (těch dětských i těch dospělých) nebo postav ve vedlejších rolích. ()

Mihail123

Slušne napísaný, natočený príbeh o partii mladých ľudí, v popredí s hereckou elitou (Brad Pitt hrá prekvapivo dobre). Silný príbeh priateľstva, 4* i keď film ku koncu stráca tempo. ()

shantim

Jde o docela slušný snímek zabývající se zneužíváním dětí v církevních školách. Nejde však o nějaké mimořádné dílo a největší devizou jsou herecké výkony Bacona a DeNira. 70% hvězdiček ()

Mishqo

šokujúce a emotívne ale sem tam aj vtipné a osviežujúce s vynikajúcou hudbou od Johna Williamsa, scenárom a hereckými výkonmi...malo to dušu a nebol to len kadejaké prázdny film 90% ()

Angelic-77

Propracovaný a chytře vymyšlený příběh, který má i nemá happy end, díky čemuž působí mnohem víc realisticky než většina podobných, prvoplánově dojemných filmů. A to herecké obsazení, to je prostě dokonalost, která vše jen podtrhuje. ()

Ceres

18 let mi tenhle film unikal. Pamatuji si, jak ho měli ve videopůjčovně, ale já chtěl vidět jiné filmy. Plně souhlasím, že je to nedoceněný film s výborným obsazením a výkony. Filmová chuťovka za plné hodnocení. ()

VanTom

Šikovně zmanipulované soudní přelíčení s cílem osvobodit (vinné) obžalované a vykonat rafinovanou pomstu zároveň zvýrazňuje (a)morální rozporuplnost jejich pohnutých/zničených osudů, za které mohla jedna klukovská výtržnost – a pobyt v "nápravném" zařízení pak změnil vše (s výjimkou pout celoživotního přátelství). Scénář má hodně co vyprávět, proto sype informace i trochu útržkovitě, nicméně zručně graduje (od vyrůstání v Hell's Kitchen, přes pasťák až k onomu soudu) a závěrečný sentiment (navzdory zveličení Williamsovou hudbou) katarzně usměrňuje. ()

Spock

„Bezstarostné“ dětství se po velké klukovině mění pro všechny čtyři kamarády v těžkou životní zkoušku za zdmi výchovného ústavu pro mladistvé. Projdou si zneužíváním a ponižováním ze strany některých dozorců. Po letech se pak nabízí šance na pomstu o které snili už jako malí. Jejich plány se pak začnou znenadání realizovat, když dva z nich náhodou potkají a zavraždí největšího ze svých trapitelů. Kevin Bacon byl ve své roli pedofilního dozorce zvlášť přesvědčivý. Film těží z knižní předlohy, kterou jsem bohužel nečetl, ale vzhledem k tomu, že podle ní vznikl tak dobrý film bude i samotná kniha na vysoké úrovni. Spáči patří k těm filmům, kde se sešlo velké množství kvalitních herců a to se např. Dustin Hoffman objeví až v půlce filmu. Jedna z věcí, které bych filmu vytknul, je nevyváženost mezi první a druhou polovinou. První část byla jasně lepší a já ji „hltal“ mnohem více než závěr, ten už byl v mnohém předvídatelný a bez předešlé atmosféry. ()