Benedetta

• Francúzsko Benedetta (viac)

Schopnosť konať zázraky vynesie charizmatickej Benedette koncom 17. storočia výsadné postavenie v kláštore v Toskánsku. Keď jej slabosť pre mladú a živelnú Bartolomeu prerastie do nespútanej vášne, začína sa hra plná intríg siahajúca do vyšších poschodí talianskej cirkvi. (ASFK)

celticek

Řekl bych lehký nadprůměr. Někdy té sexuality a sadomasochismu bylo až moc. Samozřejmě to má své kladné stránky - konec biskupa se mi velmi zamlouval. Jinak se tam lže jak když tiskne. S Jménem růže to ale třeba srovnat nejde. ()

pushover

Otíku, senzační film, francouzkej! To musíš vidět! Je to trochu náboženský a trochu erotický, no já bych na to šel ještě jednou, ale nemůžu, musím se koukat na besedu o hovězím dobytku. Oťas, v žádným případě neodcházej před koncem, konec je úplně nejlepší! ()

Clark_Kent

Tak jsem se dočkal. Hlubší myšlení, dráždivost, provokace i kousek pornografie. Profesionální kousek od zkušeného Paula Verhoevena. Benedetta a Bartolomea s nahotou nešetřili a povedlo se. Dalo se koukat. Chytlavý drama, který by nemělo uniknout žádnýmu fajnšmejkrovi. ()

wege

Ta holka má prostě zmatek v hlavně. Miluje více Boha? Tu holku? Nebo jen chce pořádnou roštovačku? Celý ten film je příjemný, zároveň mu něco chybí. Takový nějaký ten final touch, aby všechny ty různé dílčí příběhy, jednotlivé komponenty do sebe krásně zapadly a nezůstaly stát tak samostatně. Je to poctivá filmařina, herecky taky dobrý, ale prostě není to nic s větším dopadem na diváka. ()

Stillborn83

Verhoeven šokuje aj po 80-ke. Ďalej už obsahuje (SPOILERY). Nechýba výsmech z cirkvi a provokácia veriacich, nahota, vlastne - veľa nahoty (opäť), úchylné detaily ako vibrátor z vyrezávanej sošky Panny Márie, mocenské hry a v neposlednom rade zaujímavý, aj keď v podstate komornejší príbeh. A neokukaní herci. A hlavne, bola Benedetta Carlini svätica, alebo jej slušne povedané len preskočilo, alebo to mala všetko dokonale premyslené? Najviac sa prikláňam práve k poslednej možnosti, keďže odznie v úvode filmu, keď ju ako dievča prijímajú do kláštora a jedna mníška jej hovorí, že je inteligentná a to nie je veľmi dobre... Len neviem prečo som nemal pocit, že sa to odohráva v 17. storočí... Dôležitý fakt na záver, netreba zabúdať, že tento príbeh je natočený na základe skutočných udalostí (myslím, že až na tie detaily, ktoré sa zrodili v hlave starého chlípknika a provokatéra Verhoevena). ()

ANTYCHRYST

Tolika pro mě zajímavých témat najednou.. 17.stoleti..černá smrt..lesbičky..klášter..jeptišky.. a nesmí chybět zmrdsky představitel církve.. Odvaha tomu neschází.. scénka..masturbujici kočky s dřevěným robertkem..vyřezáványm s panenky Marie....no tvll....:) :) To je Top!!! Už jen za tohle klobouk dolů.. celou dobu jsem přemýšlel zdali t její vidiny jsou pravé ci jen klame..v rámci žánru 100 % a odvaha tohle natočit:) Ja jsem spokojen ()

SAINTS

Film satiruje náboženstvo ako formu moci,horiacú v telesných rozkošiach,trestoch,rúhani,vrúcnej oddanosti a pochybností.Všetko je tu protikladom zbožnosti a skúsený Verhoeven všetko sleduje až do krajnosti tým že provokuje a necháva nás v permanetných pochybnostiach až do samého konca.Verhoeven je aj vo svojom veku stále provokativny a odvážny.Najlepšie komentáre:filmfanouch,skeksis,mrhlad, ()

Pete

Verhoeven je zpátky, znovu ve formě, a i když provokuje a někoho možná i místy šokuje, určitě ne prvoplánově. Obdivuji u něj, jak dokáže podat tolik vážných témat a myšlenek svou divácky atraktivní formou, s tak neodolatelně cynickým nadhledem, a zaujme i tam, kde by jiní tvůrci sklouzli do nudného artu. Na filmech je přeci krásné i to, když si dovedou s divákem pěkně nepředvídatelně pohrát. V podstatě kromě přecejen krapet "přepáleného" závěru, který byl trochu na hranici, nemám co vytknout, a považuji Benedettu za takovou vzdálenou příbuznou Goyových přízraků Formana, což myslím jako velkou pochvalu. Zaplať Pánbůh, že i v dnešní duchovně a morálně vyprázdněné době přehlcené kýčem vznikají takovéhle snímky. ()

mac000

Málokdo dokáže zápasit s vinou a vyjít z toho bez úhony... Pomalu plynoucí film nabírá na obrátkách a mění se v ne zcela sourodou směsici Russellových The Devils a Vávrova Kladiva na čarodějnice. Verhoevenova záliba šokovat se nezapře, i když zde se zde projevuje v poněkud umírněnější formě. Církevní procesy s kacíři zaujmou mj. tím, že na základě byť jediné a důkazy nepodložené výpovědi opravňují - ve jménu Božím - k použití práva útrpného (v jeho nejrafinovanější podobě). Režisér nicméně dokáže vygradovat napětí až do poslední minuty filmu. ()

Anthonny

Paul Verhoeven nesklamal a aj v rokoch priniesol kvalitný drsný historicky príbeh z Toskánskeho kláštora ktorý nenudil aj vďaka hlavnej predstaviteľky Virginie Efiri. ()

Grondal

Psychologický film, ktorý toho môže ponúknuť omnoho viac, než len kontroverziu. Film bol všade prezentovaný iba cez svoju dráždivú formu, avšak to je nakoniec na ňom, to najmenej zaujímavé. V podstate sa jedná o psychologický sondu do sveta ženského kláštora a do toho, ako jeho beh dokážu formovať úplne bežné svetské záležitosti, ako napríklad túžba (po postavení, inom človeku, ...). Najzaujímavejšie je vyobrazenie Benedetty, ktorej vďaka režisérskemu uchopeniu nevidíme do hlavy a teda aj to ako som ju počas sledovania vnímal balansovalo medzi sväticou a diablom. Určite by som tento film neodporučil každému a sexuálna kontroverzia je v tomto prípade skôr zbytočná, pretože film by mohol rovnako dobre fungovať aj bez nej... ale bez niečoho podobného by to asi nebol Verhoeven. ()

nula87

Dráždivé drama z italského kláštera - víra, stigmata, erotické dusno. To vše se nakonec překlopí v ožehavé kličkování plné intrik, do kterého zasáhnou jak nejvyšší patra církve, tak mor. 75% ()

ostravak30

A teď si zase jednou budou všichni lámat hlavu, co pravd\y v příběhu skutečně zůstalo a kde se pohybuje fikce. Benedetta popisuje mnohé z toho, co sám nejsem ani schopen pojmenovat. Především ale zastaralost systému jménem církve, která se za celá staletí proměnila opravdu jen málo. Těžko říct, o co šlo jeptišce nejvíc. O moc, postavení, o vášeň s Bartolomeou. Nebo všechno naráz. A také jí muselo být jasné, že s tímhle si nevystačí napořád. Měla skutečné vize a těmi pak prokládala své touhy nebo to celé byl výmysl. Na druhé straně říká Bůh, abychom milovali bližního svého a z tohoto pohledu by i kněží, jeptišky a papežové měli tolerovat gaye a lesby. Mě spíše zaujalo, že hlavní roli ztvárnila Virginie Efira, která sice měla představovat ani ne třicetiletou ženu, ale její 4 křížky na ni již byly patrné. Ovšem celkový vizuál vypadá slušně a pozoruhodný byl i závěr. ()

hrumsrt

Tak jsem tomu dal druhou šanci! Paul Verhoeven byl v devadestkách asi nejzajímavější režisér vůbec, když divákům naservíroval tituly jako Total Recall, Základní instinkt anebo Hvězdnou pěchotu. Všechno tohle jsou ikonické snímky svojí doby, které patří mezi to nejlepší z filmu vůbec a pravidelně rok co rok mám pocit, že jsou lepší a lepší.. Ovšem vrcholu Paul Verhoeven už došel a jeho další režijní kousky v 21. století už nejsou tak přelomové a u některých bych i vyloučil, že mohou časem dozrát. A pak je tu Benedettta.. Film jsem viděl už někdy koncem roku 2021, ale tehdy jsem tak neholdoval Verhoevenovi a ani jsem nepřemýšlel tak jako nyní, a proto jsem napoprvé snímek patřičně nedocenil... Benedetta je možná i vrchol Verhoevenova provokatérství. Tady se nejen nešetří s nahotou a erotickými scénami, ale kromě toho jde o tak masivní kritiku církve, že to snad muselo v Polsko jít na černou listinu.. Myslím si, že od 00's se Verhoeven více podvolil mainstreamu a někdy dokonce točil skoro a jen pro Akademii, dokud se ale po pětileté pauze nevrátil s Benedettou.. Příběh o vztahu dvou řádových sester v italském klášteře, který začne jako přátelský, aby se postupně překlenul k lesbické romanci. A že je to Verhoeven, můžeme tak nahlédnout několikrát přímo pod peřinu jejich vztahu a přímo sledovat, jak porušují pokání a oddávají se sebeuspokojování.. Už jen tímhle by dokázal leckoho rozohnit/potěšit, ale představa o lesbickém sesterském klášteře nestačí.. Ona totiž sestra Benedetta není jen nemravně hezká homosexuálka, ale taky začne tvrdit, že skrze ní promlouvá Ježíš a jeho slova přeměňuje do různých zázračných a nevysvětlitelných událostí. Je snad Kristovou vyvolenou?.. Kde Verhoeven rýpe do zkorumpovanosti a zkaženosti církve, tu na druhou stranu ukazuje mýtické projevy Benedettiny výjimečnosti.. A kde na jednu stranu vidíme dvě holky líbající svoje poprsí (Virginie Efiře nelze nezávidět výbavu), tu Benedetta dokládá svoji výjimečnost propíchnutými dlaněmi. Jde snad o obhajobu svého nepřípustného vztahu s druhou sestrou Bartolomeou, anebo je to zázrak? To je otázka, kterou se příběh snaží klást a nedá na ni do konce úplně jednoznačnou odpověď.. Film je oslavou velkoleposti filmového vyprávění a Verhoeven dokazuje, že i bez sebevětších sci-fi prvků, nebo akce dokáže vyprávět nesmírně dravou podívanou.. A co prvně vypadá jako stařecky dementní zvěčnění lesbického porna, dokázali tvůrci přehoupnout do jednoho epického příběhu. Divák nezná pravdu a do posledního záběru Vám Verhoeven nedá úplné rozhřešení.. Ale takovýhle obraz církve můžu! Nesmírně poutavé vyprávění, pokaždé velmi chytře okořeněno něčím nepřístupnějším, aby diváka zase udržel na svojí straně. Soudem vygradované finále je jen napínavou třešničkou. Zůstává tak jedním z nejlepších a taky nejpodlejších kousků z Verhoevenovy tvůrčí kariéry a opravdu stálo za to, že po letech zase došel s něčím novým. Až z toho nakonec je jeho druhý nejlepší film vůbec! Tohle je odvážné pohlazení pro všechny nekonvenční slídili, nadržence a anarchisty. 90% () (menej) (viac)

iz67

O čem jiném točit temně než o středověku. Vlastně takový povrchní blábol, který znasilnuje hlavně logiku a spojitost vývoje postav, takže pak dráždí výsledná samoúčelnost. ()

blondboss

Paul Verhoeven opäť raz ukázal, že sa nebojí pustiť do kontroverzných tém, a navyše ich predniesť ešte kontroverznejšie. Snímok, ktorý odhaľuje zvrátenosti cirkvi v onej dobe a zároveň poukazuje na vnútorné rozpoloženie hlavnej hrdinky a jej večný boj s túžbami tohto sveta. Pre mňa to bolo režijne dosť ťažko stráviteľné, keďže niektoré scény mi prišli až prepálené, ale dosť tomu pomohol hudobný sprievod a slušné herecké výkony. Tento film nie je pre každého, ale určite prináša niečo unikátne, čo môže diváka osloviť. 60 % ()

kundichlup

Dvě holky z kláštera si mastí pochvy jezu-dildem za doprovodu lobotomických dialogů. Groteskně spíchnuté kulisy filmu ve mně způsobují ani ne tak záchvěvy orgasmu, ale otřesy bránice (přirozeně ve špatnou chvíli). Jsem (roz)třesena, že tento monument má být rajcovní, provokativní a “zde vložte další sexy slova".  Že prý byli diváci rozjívení kontroverzí, zatímco jiní divoce kopulují vestoje. Auč. Duchovní telenovela přenesena do "trú" středověké Itálie s erektilní dysfunkcí. ()

Paul Verhoeven točí lesbický thriller

Paul Verhoeven točí lesbický thriller

08.08.2018

Režisér Paul Verhoeven (RoboCop, Hvězdná pěchota) se do paměti filmových fandů nadosmrti zapsal jako autor kultovních pecek Total Recall s Arnoldem Schwarzeneggerem či erotického thrilleru Základní… (viac)