Benedetta

• Francúzsko Benedetta (viac)

Schopnosť konať zázraky vynesie charizmatickej Benedette koncom 17. storočia výsadné postavenie v kláštore v Toskánsku. Keď jej slabosť pre mladú a živelnú Bartolomeu prerastie do nespútanej vášne, začína sa hra plná intríg siahajúca do vyšších poschodí talianskej cirkvi. (ASFK)

mortak

Dvě třetiny filmu se nezvykle střídmý Verhoeven snaží proniknout do mysli Benedetty, aby to všechno svým typickým způsobem shodil ze stolu v závěrečném přepáleném finále. Jako kdyby v poslední čtvrthodině  zapomněl, že se mu pod rukama vzniká výborný historický film. ()

BoXBe

Nic proti námětu, zpracování do velké míry upoutalo pozornost, ale trochu mi v tom chyběla syrovost, smrad a špína od Toma Tykwera, kterou uměl prodat v Parfému - Příběhu vraha a taky očividně chyběl odhadem asi dvojnásobek rozpočtu - podle IMDb je Benedetta za 24 mil. dolarů, Parfém stál toho času 60 mil. dolarů. A podle stejného zdroje si Benedetta nevydělala, Parfém ano. Nejsou si oba filmy příliš vzdálené, zejména, co se hlavních postav týče. A bylo fajn si dát po řadě hollywoodských produkcí pěknou francouzštinu. Co se týče vzruchu a protestů okolo uvedení, tak není o čem. Ano, puritáni žijí s klapkami na očích a nechtějí si ani připustit vyobrazení něčeho, co je v kontextu církevních hříchů jen kapka v moři a velmi uvěřitelná kapka. To bych hned mohl připomenout Spotlight, který ani nemusí do středověku, aby zalomcoval přesvědčením dokonalé čistoty nejen církve, ale celých komunit. Na Benedettu jsem vánočně navázal Kmotrem III, ten církev taky nešetřil. ()

okkac

Verhoevene, i ty jeden chlípníku. Jsem rád, že i po osmdesátce máš stále chuť provokovat. Černá kniha je stále lepší, ale Benedetta zas lepší, než Elle nebo Steekspel. To mi připomělo, že bych měl stále od tebe dohnat Oranžského vojáka, Spetters a zatracované Showgirls, abych měl tvoji tvorbu kompletní. ()

dr.fish

Jsem člověk staré školy a proto stále ještě věřím, že film má člověku něco dát, přinést, poučit, přivést k zamyšlení, pobavit.  Upřímně jsem nucen říci, že jsem nenašel důvod vzniku Benedetty. A tak ve mně po skončení nezůstalo nic, maximálně jen musím uznat,  že si s tím tvůrci dali práci. A za to řemeslo dám 55%. ()

andrii

Papežka sladkých moruší, nebo Jidáška sošných slov? Neomylná. Smilná. Pokušitelka šípů z kuší, bez/s retuší? Dbá na, či dobírá si nebe modlitebních loží? Rochní se v pevnosti "šachového" roucha. Pod nedbalkami. Ach, Bože, až bledne Erós, Afrodité... Horečnatá důvěrnice univerza netušených Pi/ru/et. Před nastoupeným koncilem. Supí. Zapálená muška mší. V brunátných mdlobách zápolí s existencí (s)extáze. Celá Ďáblova herečka. ()

viperDavid

Kdyby tam bylo víc sexu a mnohem mnohem méně vymyšleného boha, bylo by to lepší. Jasně chápu, že se to k tomu hodí, ale mě už unavuje, že jakoukoliv kravinu, kterou omezenci neumí vysvětlit hází na boha. Ale uznávám že to k sobě neskutečně hodí, hlavně lesbická láska a klášter, to je něco. ()

Johnny.ARN

No ale musím povedať, že ešte nikdy som tak dobre nepohonil pri kresťanskom filme, ako práve tu. A to je aj jediné pozitívum. Príbeh je hlúposť, zázraky sú hlúposť, komunikácia s bohom je najväčšia hlúposť. A ešte obsadenie bolo fajn. 3 z 5 ()

hroubek

Paul Verhoeven dokazuje, že nepatří do starého železe. Opět krásně pobuřuje a šokuje, a je vždy o krok před divákem. Verhoeven si hraje s diváky a s jejím očekáváním. Film velmi dobře klame tělem a ne vždy dostaneme, to co očekáváme. Což, pak může mít za následek lehce rozporuplné reakce. Důležité je, že je to parádně natočené, osobité a má to velmi cynický přesah, kterým se ukazuje, že církev a náboženství je tak silné, jako lidé, jenž ho provozují. Díky tomuto přesahu mám film několik vrstev a je svým způsobem nejednoznačný. Hodně se mi líbilo, že film klade otázky, na které nedává přesné odpovědi a my jako diváci sledujeme, jak se s tím postavy vyrovnávají. Někdy je to setkání s realitou bolestivé, a někdy může přinášet slasti a orgasmy. Verhoeven nešokuje záměrně, ale vždy vychází z toho, co se v příběhu děje, a o to více to funguje. Režisér má k dispozici velmi kvalitní herce, jenž místy podávají hodně fyzický výkon. Virginie Efira je v této roli parádní a má krásné herecké proměny. Charlotte Rampling tyto role umí a zde je moc dobrá, a scéna v posteli je působivá. Daphne Patakia předvádí hodně silný výkon a líbilo se mi jak svou roli pojala. Osobně jsem měl místy problém s tempem a trochu jsem se nudil. Ne všechno, co nám Verhoeven předvede mi sedlo na sto procent. Buď to bych někde ubral, nebo přidal - vize s Ježíšem, scény s abatyší, kritice církve atd.. Líbila se mi atmosféra, vizuální stránka je působivá, film umí zaujmout a překvapit a lesbické scény jdou na dřeň a herečky je prodávají velmi intenzivně. Benedetta je povedený a hlavně zajímavý film, jenž ve mě roste. ()

VanTom

Ale jo, je to stále klasicky divácky žánrový, podvratný Verhoeven, který se nerozpakuje prvoplánově šokovat a znechutit (erotikou, krví, církevním oportunismem), zatímco hned pod slupkou schovává promyšlenou provokaci a nejednoznačnost (byla Benedetta světice s vizemi od boha, nemocná schizofrenička, zvrácená vypočítavá mrcha – anebo od každého kousek?). Leckdy už zachází za hranu, ale mne jeho nepodbízivé u(vědo)mění a nekonvenčnost hladící proti srsti prostě baví. ()

Skeksis

Neviem, prečo v poslednom čase natrafím na filmy s tupou ženskou, ktorá má bludy, a na lesby. Tento film spĺňal obidve kritériá. Ale tieto lesby (samozrejme zároveň mníšky) neboli až tak tupé. Vystrúhať si zo sošky Panny Márie dildo, to chce celkom um. Pripadalo mi to ako niečo medzi Životom Briana a Exorcistom a Menom ruže... vlastne neviem čo. Neviem, či by som chcela mať v pi.. drevený kolík vystrúhaný zo sošky. To by bolo asi na gynekológa. No neviem, možno si ho niekde Verhoeven dáva pravidelne, a je spokojný, takže spytovať sa ho rozhodne nebudem. Konečne niekto zase pranieruje cirkev, takže za to tie tri. A mimochodom, toto bola pre mňa zväčša čierna komédia, ale určite nie  Drama / Historický / Romantický / Životopisný ()

zigíš

Malá Benedetta vídá Ježíše. Často a ráda s ním mluví a vůbec, je jeho velkou fanynkou. Taky má ráda maminku a tatínka, kteří ji šoupnou do kláštera, ať je Ježíškovi blíž. Malá Bartolomea nemá maminku, umřela, pravděpodobně na mor. Tatínek a bráškové mají Bartolomeu rádi, moc rádi ! Dokonce v takové míře, která je u tatínků a brášků mírně přes čáru (i v dobách temna). Ne nepřekvapivě skončí taky v klášteře. Holky si hned padnou do voka a začnou blbnout (ať se abatyše klidně na hlavu staví). Jsem rád, že se Verhoeven rozpomněl na své historické laskominy Cathy Tippel a Flesh+Blood a předvádí nám nejen jeho typické trade marky ale hlavně středověk ve své neopakovatelně smrduté a perverzní ´kráse´. A předvádí to v plné síle :) ()

Herzeleid

Nevšední, provokativní, kontroverzní. Pohled do světa jeptišek a křesťanské víry společně s intrikami. Snímek se logicky věnuje náboženskému tématu, avšak je založený na intrikách a milostných hrátkách, což mu dává zajímavý náboj. ()

KASUGI

Erotická čuňárna s jeptiškama v kostele? Nezájem. Že to je od Verhoevena? Sem s tím! Jediný režisér, od kterého snesu takový typ filmu. A tenhle mohl být dobrý. Fakt jsem si tak před koncem říkal: "Dobře Pavle, okej, máš to všechno správně načatý. Teď jenom nechej upálit tu krávu a máš to ode mně za slušné čtyři hvězdy. No nestrhlo se to v náramnou frašku? Aneb, jak má biskup ve středověku kolem sebe pouze pár zbrojnošů a ještě tak neschopných, že je zmydlí dav dědků a babek. Tenhle happy end (chápu, že je to asi podle předlohy, ale i tak...) je typicky hollywoodský, což je obrovský paradox, protože právě proto utekl Verhoeven z Hollywoodu zpátky do Evropy, aby točil po svém a bez buzerace. A celý ten děj tak nějak vyšumí do prázdna. Hrozně tam chybí nějaká emočně silná zakončující  scéna. Každopádně tak jako tak Paulovi fandím a jeho odchod plně chápu. Bylo nesmírným balzámem na duši, sledovat středověkou Itálii bez černochů a číňanů, kteří tam etnicky nemají co pohledávat a úplně jsem si při sledování dovedl představit Hollywood, nebo Netflix verzi. Také bylo velmi milým potěšením slyšet v áčkovém historickém filmu prdy. Ne, jako vážně. Nejsem žádný fekálista, ale když se nad tím zamyslíte, tak se prdí jenom v komediích a parodiích a do vážného filmu se to každý bojí dát (nebo nebojí, ale Hollywood). Ještě že tu máme chlíváka Paula. Škoda, fakt to mohl být dobrý film. ()

Autogram

Tak to bolo filmové žrádlo. Úplne narušilo moju predstavu o ženskom kláštore. A nielen tými krásnymi nahými ženami, ale aj prevahou lží nad pravdou, násilia nad súcitom a vypočítavosti nad vierou. Chápem, že film je film, ale dokázal ma dostať do deja tak, že vyše dve hodiny ubehli ako nič. –––– Tělo je tvůj nejhorší nepřítel. Je lepší necítit se v něm dobře. ()

blackkocour

Toskánský masakr robertkovým krucifixem, aneb Všechny cesty vedou do Pekla. Jáma lvová, ohnivé jezero, hořící keř, meh, přeci stojí si jednou za čas olíznout kus chlupatý broskvičky. Já jsem směrem k tomuto filmu dost pozitivně. Bortit pravidla, náboženství, lidské zásady, sexualitu, se už těžko najde (o tom mě už přesvědčil Mladý papež), a že to stařec ve svým neuctivém věku pořád umí prokázat, co ho ještě dokáže úchylně zmastit hada. Krásně natočená, středověkem krásně políbená a zvířatkama hojna, (kdo vypustil kozy ven..). Já se přiznám, mě nikdy nebralo porno s jeptiškama. Ono, celé to "oh bože, oh bože", je už takové ošumělé, a jak má porno svou nevýhodu, člověk začne být náročný. Potom přistoupíme k tvrdějšímu zacházení, a takové BDSM, znásilnění a Sado maso, už nepřijde na škodu, a to mastné šťouchání do masa šukny, je už takový odpočinkový relax při luštění křížovky. Erotické scény byly vcelku nudné, já si třeba užíval namakaného Krista, co tak stylově řezal kokosy mozkomorům excalibrem, jak nějaký Assasin's Creed. Proč si místo Iron Golemů, a Spajdr-Geyů, nelepíte na zeď pokojíčků Drsoňe Ježíše?? Benedetta byla taky pěkně k šuku, a ta její keřovitá jeskyňka mi pěkně naježila chlupy. Možná to bude zvláštní eskorta úchylů, ale našlo by se péčko se stigmatama? Jako hřebíkem do dlaně asi nikdo dostat nechce, ale jak už vyznělo, jedině bolest tě dovede k Bohu. Klášter by mohl bejt, třeba takový hárem, a za přijetí musíš matce představené vylízat kvalitně žabinec, nebo to dělat s deseti kněžímaaa... já se zase musím rouhat, já asi v tom pekle fakt zhniju. Tak ve jménu Pátrise, k ucha svatýmu a .. tomu dalšímu, Ámen. ()

sedm.1

Paul Verhoeven se na opravdu již stará kolena rozhodl ve svém filmu pro trochu lechtivé a jemně kontroverzní téma, a to konkrétně z prostředí kláštera v období konce 17. století, kde se snažil o poutavé zpracování dvou vzájemně propletených linií, a to lesbického vztahu dvou sester a vtělení Krista do těla jedné z nich. OK, proč ne, říkal jsem si na začátku, ale nyní říkám, žádná hitparáda to tedy není ani v jednom ohledu. Jako jestli mělo vyvolat bouřlivé reakce ono lesbické téma, tak nevím, nevím, nicméně osobně si myslím, že pokud už někdo chce z prostředí církve vyvolat nějaké kontroverze a masové pozdvižení, tak zrovna tato látka je to nejmenší, co si myslím, že se jinak za zdmi právě všech těchto institucí odehrávalo a odehrává, každopádně herečky se tu nestyděly, obě navíc byly výrazné a sexy, takže pár ,,honičů,, si tuto podívanou z tohoto důvodu jistě oblíbí, jen hlavně pro ně ještě jen tak mimochodem škoda, že k oné nějaké ,,akci,, dojde až hodně po polovině filmu a o žádné orgie se též nejedná, takže zkrátka v tomto ohledu bych nadšení krapet zklidnil a úplně za trefu do černého bych to taky nepovažoval. A co se týče toho vtělení Krista, stigmat, nebo co to bylo, omlouvám se, jako fanatický ateista mám k všem těmto označením a ,,událostem,, prostě totální odpor, takže zkrátka té kašpařiny s Božími znameními, tak to celé působí tak nějak nevýrazně a nezajímavě, a nakonec vlastně ani ve výsledku moc netuším, co to mělo celé znamenat, ovšem jelikož mi to bylo ale i úplně jedno, tak mi to vlastně ani tak nevadí. Takže ústřední zápletka a téma za mě nic moc přesvědčivého, nicméně na druhou stranu mě to story ale zároveň ani vyloženě nenudilo a v rámci možností se to dá. Co mě každopádně na této podívané ale oslovilo vážně hodně, tak to bylo zpracování atmosféry a celkový vizuál, kdy jsem si vyloženě užíval přítomné nekompromisní prostředí, syrové období moru, všude přítomnou špínu a chudobu, bezmoc vůči církvi, to vše tu působí skutečně silným dojmem, který Benedettu nakonec zásadním způsobem posouvá mezi poměrně výrazné snímky, které si minimálně kvůli tomu zaslouží pozornost. ()

Vajonek

Náboženství, víra, fanatismus, mystično, chtíč, erotika, vášeň, výjimečnost, průměrnost, zpátečnictví, omezenost, sobectví, faleš, (ne)spravedlnost, tajemství, sektářství... A mnoho dalšího... Vše je v tomto filmu podáváno velkolepě, výrazně, mnohdy až nepříjemně naturalisticky (a to teď nemluvím o erotických scénách, které mi připadaly provokativní, ale poměrně vkusné, nijak pohoršující - odmyslíme-li si tedy to z náboženského hlediska pomyslné znesvěcení všeho možného). Chvílemi jsem přemýšlela, jestli mám ještě brát některé scény vážně, jestli už to nepřekročilo hranice určité vkusnosti a není to spíš k smíchu (v místech, kde to vtipné být asi úplně nemělo). A nepřišla jsem na to doteď (několik dní po zhlédnutí). Benedetta je každopádně film, který vás nenechá chladnými, dokáže vzbudit emoce, "nahrne" toho na vás z různých soudků opravdu hodně a donutí nad tím dlouze přemýšlet (abyste to pak stejně nevymysleli). Takže film, který zanechá určitou stopu, není snadno zaměnitelný, zapadnutelný, je originální a má něco do sebe. A to se počítá. ()

Lukoboss

P. Verhoeven stojí za několika kultovníma filmama v čele se Základním instinktem, kterej jednoznačně patří mezi TOP thrillery devadesátých let. Takže se dalo očekávat poměrně zkušený vedení celýho snímku a do určité míry se to daří, jinde ale zase naráží, resp. ztrácí dech. Nutno dodat, že jsem Benedettu hodně dlouho odkládal, vůbec jsem se k tomu neměl, jsem těžkej bezvěrec, dokonce bych řekl, že se nakláním spíš na tu druhou stranu. Ale musím říct, že jsem byl možná až překvapenej kritikou, která se směrem k "největší a nejstarší firmě světa" snáší. Zaplať, moc nepřemýšlej, nerozhlížej se, ale nedej bože (aha!), když se snaží ojebat někdo ty, kteří ojebávají tímhle svinstvem ostatní. Pak je to na život a na smrt. Problém ale je, že jsem se v polovině filmu podíval na hodiny a s hrůzou zjistil, že to bude trvat ještě jednou tolik. Přestalo mě to bavit, zajímat, začalo nudit, natahovalo se to v mých očích donekonečna jak žvýkačka na rozpáleným chodníku v létě. Nepotřebuju to vidět znovu, nic mě na tom neláká. ()

Paul Verhoeven točí lesbický thriller

Paul Verhoeven točí lesbický thriller

08.08.2018

Režisér Paul Verhoeven (RoboCop, Hvězdná pěchota) se do paměti filmových fandů nadosmrti zapsal jako autor kultovních pecek Total Recall s Arnoldem Schwarzeneggerem či erotického thrilleru Základní… (viac)