Vrahovia mesiaca kvetov

• Česko Zabijáci rozkvetlého měsíce (viac)

Neuveriteľný príbeh podľa skutočných udalostí o bohatých Indiánoch, nekonečnej ľudskej chamtivosti, vlne hrozných zločinov, ktoré spočiatku nikto nechcel vyšetrovať, a láske, ktorá sa môže zrodiť z tých najnižších pohnútok. (Cinemart SK)

campix

Is this Cinema? Velmi pravděpodobně ano. Velký Martin Scorsese se vrací po Irishmanovi trošku na zem a s jiným streamovacím gigantem za zády servíruje monumentální více než tříhodinovou sondu do duše lidí, kteří na divokém západě bojují o stále nabývající jmění způsobené novými nalezišti ropy. Není to vůbec divácká záležitost a pomalu plynoucí drama ukazuje prakticky jenom to zlé. Každá z postav je tak trošku karikaturou a buď trpí nebo velkou bolest způsobuje. Sledujeme sérií podivných úmrtí bohatých Indiánů z kmene Osedžů, ke kterým se dostávají do přízně jmění chtivý běloši a starají se o jejich rychlé i pomalé konce. Velmi zajímavé, ale tak roztažené, že Zabijáci rozkvetlého měsíce nejsou podívanou pro všechny a Scorsese se ani netváří, že by chtěl, aby tomu tak bylo. Což je naprosto v pořádku. Herecky je to samozřejmě bezchybné a Leo si zapisuje další hit. Stojí za vidění. ()

LasT_Olt

Aby bylo hned na začátek jasno, já nejsem nějaký Scorseseho uctívač. Jeho filmy jsou často ukrutně dlouhé nebo jsou to nedej bože mafiánky, to už je pro mě teprve utrpení. Prokletý ostrov je asi jediná světlá chvilka v jeho kariéře kde opravdu dokážu uznale pokývat hlavou a prohlásit, že to natočil člověk který je svým postavením vysoko nad nadprůměrem.  Takže jako větrem ošlehaný kritik, který si večer sedne k PC, zapálí si doutník a pustí si k tomu na gramci nějakou osudovou laskominu, můžu ukázat na Zabijáky rozkvetlého měsíce prstem a říct že to byl film od pravého gurmána pro gurmány. Do místního řetězce kinosálů jsem potáhl jen kvůli Dicapriovi, mám rád když hraje nějakého pořádného zmrda, třeba farmáře bavlny či úspěšného makléře, každý dobrý herec prostě pořádně vynikne až když si zahraje nějakou svini a panejo Leo je v tomhle filmu slizskej, slizskej, slizskej. Odhoďte Titanic, tohle je v jeho podání ta pořádně twisted love story, hlavně z pozice Lily Gladstone a její postavy Hopehnasdanvokamekfa (zkráceně Mollie). Z něho se mi chvílema dělalo až fyzicky zle, to Bob byl ještě dobrej. Já mám tyhle příběhy docela rád, je to návrat do reality a to že jsme obklopeni krysami a bezpáteřníky. V prvních dvaceti minutách jsem nasedl a pevně se držel až do konce, aniž bych se pustil nebo pozvracel, což se rozhodně nepoštěstí každému. V klidu, já sám čumím, že se mi to tolik líbilo. ()

FrankSusta

I přes to, že Zabijáci rozkvetlého měsíce mají tři hodiny a dvacet šest minut, tak tato recenze bude velice krátké, jelikož se jedná o velice náročný film, během něhož několikrát obměníte svůj názor na tento film a vyjdete z něho s velice rozporuplnými pocity. Sledujete v něm totiž takovou jakousi westernovskou mafiánku o bandě, jednoduše řečeno sráčů, kteří se jednoduše řečeno neštítí vůbec ničeho – i když to je složitější -, a proto je velice těžké s někým sympatizovat či někoho odsuzovat. Chápete, že to, co se ve filmu děje, není úplně v pořádku, ale na druhou stranu si to vždy dokáže film odůvodnit, proč to není ani úplně špatně. A takto se to ve filmu stane několikrát. Zejména pak ze začátku to je velice náročné, kdy se střídají scény plné radosti se scénami brutalit, ke všemu ve velice reálném kabátku. Zkrátka, je to Scorsese. Musím též říct, že se za mě jedná o Scorseseho nejartovější film, minimálně jsem to tak pociťoval svým rozvleklým tempem a celkovým stylem natočení. Možná to bylo těma indiánama, ale nevím, zda toto tvrzení brát jako pochvalné nebo za rasistické. Zároveň chci upozornit, že co se při porovnání se Scorseseho posledním filmem Irčan týče, minimálně co se délky týče, toto mi přijde mnohem rozvleklejší a ukecanější. Tím to ale samozřejmě nechci shazovat, protože i přes to, že by pár scén šlo zkrátit, ne-li přímo vyřadit, tak vše do sebe v podstatě zapadá a mně se to líbilo. Též mi přišlo, jakoby se Scorsese po delší době pokoušel o film, co by působil mnohem starší, minimálně o dvacet let. Ať už šlo o westernové ladění, které tedy není rozhodně cítit z každé minuty filmu, nebo o kameru, která se svojí občasnou přesvíceností, rozostřením či ne zas takovou precizností a zaostřením každého detailu, jak je již prakticky v každém druhém filmu působí zkrátka minimálně o těch dvacet let starší než je. Jinak, co se herců týče, DiCaprio exceluje a jeho povislá držka, co si pro film zvolil mi vůbec nepřišla jako špatně zvolená, De Niro je zase živel a takový hodně jiný Fotr je lotr, Jesse Plemons mě velice mile překvapil, ale především pak Lily Gladstone… uff, neuvěřitelná lehkost hraní a pokud si na někoho z hereckého obsazení sázím na Oscary, je to ona. Tím nechci říct, že Dicaprio a De Niro hrají špatně, to rozhodně ne, podle mě na Oscary nominováni budou, ale nemyslím si, že vyhrají. Celkově to si myslím o celém filmu, že bude mnohokrát nominován, ale nemyslím si, že bude na výhry extra úspěšný, vzhledem k těm všem mástrpícům, co letos vyšli, mezi které řadím třeba Oppenheimera, On se bojí, a v podstatě i Barbie nebo Asteroid City, co se technických věcí týče. Neříkám, že je toto špatné, jen že letos vyšlo dost kvalitních filmů, které bude těžké překonat. Nakonec bych řekl, že kvůli rozporuplným pocitům jsem někde mezi pěti a čtyřmi hvězdami a 8,5/10. Mluvené slovo ZDE: P.S. Inu, čekal jsem tu recenzi kratší, dokonce i na to, že mi stále přijde, že ji budu doplňovat. ()

Angelopul

Přiznám se, že jsem přeci jen čekal trochu víc, vzhledem k tématu nějaký další rozměr, nějakou vícevrstevnatost, a ne jen další gangsterku, tentokrát jen v jiných kulisách. A nelíbilo se mi ani moc CGI, retrospektivní pasáže a dlouhá stopáž, kdy každej další scorseseho film je vlastně rovnou directosrs cut, ale nebylo by na škodu mu to trochu prostřihat. ()

čidlo

Film si určitě zaslouží oscara za vypravu,kostýmy a herecké výkony..To je ale tak vše. Když by měl 150min tak i nominaci za režiji. 74% ()

BoXBe

Scorseseho film. Lidi jsou bestie. Jestli jsem pro toto sdělení potřeboval strávit u dobrého filmu tři a půl hodiny? Neumím říct. Kvalita špičková. Chyběla hlubší katarze nebo silnější zásah. Ve srovnání s jinými Scorseseho filmy připomíná Silence, tam taky nevím, proč bych to měl někdy po návštěvě kina vidět znovu. Na rozdíl od jiných Scorseseho majstrštyků. ()

Reverse01

Nový film Martina Scorseseho krásne definuje režisérov súčasný štýl. Porovnanie jeho filmov by bolo v tomto prípade veľmi vhodné, keďže okrem mafiánskeho prostredia je známy aj rýchlym tempom a skvelým rozpravačským talentom. Tento krát vás Scorsese nevedie za ruku počas filmu ani vám ho neuľahčí prerozprávaním, ale naopak vás pustí do dejiska filmu, kde sa môžete stratiť. Áno, tempo filmu je veľmi pomalé, ale nikto sa nemôže čudovať, že takéto tempo tomuto 80 ročnému velikánovi momentálne vyhovuje. V samotnom príbehu filmu je veľmi podrobne opísaná problematika indiánskeho kmeňa Osage, ktorá vďaka svojmu bohatstvu zažila veľmi krušné obdobia v 20. storočí. Začiatok a stred filmu ma po pravde upútali najviac a koniec bol z časti miernym sklamaním práve z toho dôvodu, ktorý som načrtol vyššie. Scorsese vždy vedel ako ukončiť film a zanechať diváka prilepeného k sedačke s otvorenými ústami. Tento krát to však bolo iné. Cez to všetko tento film dýcha skrz plátno, môžete sa preniesť do tohto obdobia, vidieť a cítiť s postavami hlavne ich trápenie a smútok. Ako povedal sám režisér v jednom rozhovore: "Killers of the Flower Moon is a perfect theatrical experience" 80% ()

majo0007

Pre Európana totálne banálny a nezaujímavý scenár. Ako keby Američan sledoval slovenské mafiánske porevolučné 90tky... úplne u riti. Prečo Scorsese na sklonku života venoval svoju energiu zrovna tomuto tématu... holt senilita tě brácho dohoní! ()

fantassia

Stačila by tomu tak polovina času a bylo by to dost solidní, takhle ale přepálený to je úplně zbytečně. Morální  úpadek společnosti to vystihlo dost dobře, považuju si, že to byli  úplně obyčejní zmetci, tak jak to běžně v životě chodí, bez příkras, jinak už nic. ()

nineweh

Být to čtyřdílná minisérie, dávám 4 hvězdy. Ale takhle to prostě bylo navzdory všem nesporným kvalitám především úmorně dlouhé. (A jinak teda Lily Gladstone dokonalá, ale DiCaprio poslední dobou už tak trochu přehrává a nesahal jí po kotníky.) ()

sir-dave

Scorsese je bezpochyby pan režisér, DiCaprio velký herec, ale strašně rozvleklý epos o indiánském kmeni a zkorumpovanými bělochy, který je tak trochu western, tak trochu kriminální drama a tak trochu soudní drama. Neskutečně dlouho rozehraná první část, kde "jen" mizí indiáni, by jinde vydalo za celou stopáž filmu. Když se konečně na scénu dostává nově složená Edgarova FBI a začne se ptát jak mohl spáchat sebevraždu střelou do zátylku, přichází to nejzajímavější. Zpovědi ze soudní síně už pak příliš netrápí. DiCaprio, DeNiro a Gladstone předvádí co to jde. Na můj vkus však dlouhé. ()

Triple H

Človek by mal miestami pocit akoby sa majster už pomaly lúčil. Svojím spôsobom. V závere sa tomuto pocitu vyhnúť nedá. Vecí, ktoré odkazujú na režisérovu tvorbu je dosť - jeho dvaja najdvornejší herci, v úvode si spomenieme na tracking shot z Goodfellas, v druhej polovici na naháňačky policajtov a zlodejov z tamtiež. Je tu dysfunkčný aj pragmatizmom motivovaný vzťah ako Ginger a Ace z Casina. Sú tu meditatívnejšie chvíľky ako z Kundun či Silence. Je tu trochu dekadencie ako z Vlka z Wall Street. Je tu aj trochu intríg ako z The Departed, hovoríme o krvavej americkej histórii ako Gangy New Yorku a je to dlhé, predlhé ako The Irishman (a ešte pomalšie). Do režisérových  začiatkov pred rok 1990 sa už veľmi nevraciame, iba ak tým, že pod. ako v Mean Streets či Taxi Driver či Raging Bull - tu vám žiadna postava nepríde cool, čo je pre režiséra, ktorý do určitej miery aspoň trochu racionalizoval, glorifikoval zločin a pokrivené charaktery už od Goodfellas, pomerne veľká zmena v závere jeho kariéry, plynule nadväzujúca na posledných 30 minút Irishmana a ide v tejto akejsi morálnej zodpovednosti ešte ďalej. Chýba trošku viac energie či dynamika, čo filmu mohlo pomôcť viac zabaviť, ale to je to - Scorsese ani nesympaticky pokrivený Di Caprio či falošný De Niro nás zabaviť nechcú, treba si ich tentokrát odsedieť a podobne ako v Irishmanovi, to najsilnejšie sa šetrí na záverečnú polhodinu. Okrem úvodu a pár vizuálne vychytaných scén, nie je cieľom ani ohúriť umeleckou exhibíciou, ale naopak neglorifikovať a reflektovať tú samozrejmosť s akou postavy páchajú vo filme jednu horšiu vec za druhou, a klesajú stále hlbšie do vlastnej diery tak, že sa časom viac-menej stáva ani nie nevyhnutné, že sa z nej už nevyhrabú, je to už aj jedno, lebo z toľkého svinstva sa vyhrabať ani nedá. Možno keby sa Scorsese formálne a celkovo do tej dekadencie a bahna ponoril ešte viac, bol by ešte pôsobivejší, ale snaží sa disciplinovane nestavať film na instantnej shock value - necháva diváka, aby si veci prebral sám. A je čo, lebo sa jedná o pomerne fascinujúcu a morálne už asi absolútne neobhájiteľnú historickú kuriozitu, kedy najprv biely muž otvorene agresívne vraždil a zabral, potom s ospravedlnením niečo vrátil a priniesol cesty, autá, ohnivú vodu a lieky (tu príznačne tráviace proti vôli pod zámienkou pomoci), a keď zistil že to niečo má neočakávane vysokú cenu, tak už na úplného svinského hulváta pravidlá prevrátil celé naruby znova, a potajme vraždil a ľstivo zobral znova. Je možno škoda že sa viac nezaoberáme širším spoločenským či právnym kontextom, lebo práve účelové obracanie pravidiel naruby až takýmto spôsobom je niečo, čo robí príbeh zaujímavý. Scorsese sa ale zameriava skôr na morálny úpadok a akési zdanie jeho normálnosti. Film neladí dokopy úplne ako iné režisérove klasiky a ubrať minimálne 20 minút by určite neuškodilo (ešte viac ako v Irishmanovi). Ale na konci to je predsa len o niečom a záver pôsobí aj ako režisérova emocionálna úľava, akýsi balvan, ktorý zo seba po troch hodinách disciplinovanej depresie, alebo dekádach rýpania sa v tom horšom, potreboval zhodiť. Fakt, že má 80 rokov a stále tvorí na takejto úrovni - klobúk dole. Neviem či to je naozaj objektívne 5, ale 80-ka...ktovie koľkokrát ešte od neho niečo uvidíme. () (menej) (viac)

BROKEN_

Je to dlouhý a filmu chybí gradace. Také mi zde chyběla nějaká zapamatovatelná scéna. Jinak je to, ale skvěle zvládnutý film. Herecky špičkově zahraný, režijně absolutně mistrovsky zpracovaný (Scorsese je zkrátka borec). Jsem rád, že jsem mohl film podpořit v kině. Tyhle filmy se musejí podporovat, aby nám v kinech neběželi pouze komiksovky ne? 8/10 ()

Motinski

Máloktorý režisér by ukočíroval podobne rozsiahlý materiál takto pútavo. Killers of the Flower Moon je jeden z najkrajšie vyzerajúcich Scorseseho filmov za posledných 10 rokov minimálne. Keby uspel vo väčšine oscarových kategóriach, nikto nemôže povedať krivé slovo. Od výpravy, strihu, hudby až k dobovým kostýmom je všetko vyšperkované do detailov. A to ešte nehovorím o hercoch. Dicaprio iba štandard, no Gladstone bezchybná a Robert DeNiro na staré kolená prekonáva svoje najikonickejšie úlohy. Úprimne ale musím povedať, 200 minút je veľa. Keby sa vyškrtla kľudne aj pol hodina, moc by to nevadilo a na konci by mi srdce bilo intenzívnejšie. Hlavne stred filmu občas strácal moju pozornosť. Tématicky ide o silne kafe, no stupňovanie príbehu a zvraty k tomu nie sú adekvátne tvrdo podané. Ajtak ale ide o udalosť ktorú som rád že som videl v kine. ()

UhLee

(8/10). Už dlouho se mi nestalo, že by mě nějaký film dostal do kina hlavně kvůli traileru. Hladoví vlci mě nalákali do kina a já jsem měl možnost okusit tento jedinečný pokrm, který mi trvalo přežvýkat neuvěřitelné 3,5 hodiny. Apple ukázal, že dělá nejen kvalitní elektroniku, ale začíná výrazně promlouvat i do filmového průmyslu. Velice oceňuji Apple, že dali film nejprve exkluzivně do kina a až po nějaké době film zamíří na streaming. Jedná se totiž o jedinečný zážitek, který je potřeba vidět v kině. Killers of the Flower Moon jsou opulentním filmem, který prezentuje velice neznámé téma. Všichni lidé mají tak trochu povědomí o tom, že Native Americans z Ameriky nezmizeli jenom tak. A někteří dokonce vědí, že na tom mají hlavní podíl jejich bílí "bratři". Proto jsem nadšený z toho, že legendární Martin Scorsese prezentuje široké veřejnosti tuto neznámou tragédii, skrze silný audiovizuální zážitek. Je to totiž opravdu hutné drama, které není lehké sledovat. Režisér vás lehce vtáhne do děje a nepustí vás po celou dobu stopáže. Film na vás skrz plátno dýchá a vy jste doslova přikováni k sedačkám. Prožíváte radosti i strasti s brilantně napsanými postavami, jejichž osudy vám nejsou lhostejné. V paměti mi utkvělo hned několik figurek, které se v průběhu pohybovaly po této šachovnici. V první řadě jsou tady samozřejmé dvorní herci režiséra. Máme tady veterána Roberta De Nira, který odvádí standardní výkon, kdy se ve vás při každém jeho dialogu zažíná pomalu vařit krev. Pak tady máme truhlíka Leonarda DiCapria, který má po celý film na ústech obrácený rohlík. Nevím, jestli se mi jeho herecký výkon líbil, ale jeho výraz mi v paměti zůstane určitě dlouho. Které postavy mi zůstanou v paměti hluboko zakořeněné, tak to je určitě velký herecký objev Lily Gladstone. Její sečtělý a silný projev vás uhrane, protože to, co ona si musela jako postava vytrpět je na jednoho člověka příliš. Několikrát vám během projekce pukne srdce a toto je očividný útok na Oscara. V neposlední radě tady máme menší role, které se mi však vryly do paměti paradoxně nejhlouběji. Tatanka Means byl jako jeden z vyšetřovatelů nejvíce cool a lačnil jsem po přídavku. Už dlouho se mi nestalo, že by mi nějaká vedlejší postava takto padla do oka. Pokud jsem u předchozího herce lačnil, tak tady jsem přímo žebral o větší porci stopáže s tímto zlověstným obrem, neboť Brendan Fraser si ukradl nejednu scénu jenom pro sebe. Nesmím opomenout geniální hudbu dnes již bohužel zesnulého Robbieho Robertsona. Killers of the Flower Moon jsou svědectvím o tom, že lidská chamtivost nezná mezí. Ukazuje destrukci lidských charakterů kvůli zisku. Je to opravdu silný šálek kávy, který během sledování několikrát kopne. Jsem moc rád, že se točí takovéto filmy a smekám poctu režisérovi. Na stará kolena natočit takovouto bombu? To je pořádný flex. PS: Na diváka, který vydrží až dokonce čeká poté dojemné překvapení z ranku Schindlerova seznamu. "Can you find the wolves in this picture?" ()

Cedr

Nesmyslná délka plná hluchých míst by šla bez nadsázky sestříhat na polovinu a jinak poměrně chytlavému námětu a kvalitním produkčním hodnotám (oproti Irishmanovi) by to výrazně prospělo. Takhle jde jen o senilní natahovanou vatu. ()

jedna_vrana

Najprv som filmu uštedrila „len“ štyri hviezdičky.  Vážení priatelia, nekameňujte ma, ja som Leonardov antifanúšik. Ani neviem, ako sa vo mne antipatia voči jeho hereckým výkonom takto vyhrotila, jednoducho ma jeho tvár nebaví. (Čím je starší, tým viac mi výzorom pripomína nášho premiéra Fica.) Pardón. Ale k filmu. Je postavený na reálnych udalostiach, o ktorých som nevedela, ale... Ak vo vás film zanechá takéto silné emócie, musíte skonštatovať, že bol vynikajúci. Film, o ktorom premýšľate ešte niekoľko dní po tom, ako ste ho videli. Neprekážala ani stopáž, Scorcese chcel toho povedať divákom veľa. Niektorí herci vo vedľajších úlohách si zaslúžia ocenenie, či už Oscarom alebo len podobne dobré recenzie, ako táto moja. Učebnice dejepisu by mali obsahovať state aj o takýchto príbehoch, ktoré nezapadajú do dobrého obrazu o svete, lipnúcom na zisku. ()

Lachtaan

Megalomanský opus megalomanského režiséra, který si už od plenek v branži nikdy nebral na paškál zrovna lehká a málo objemná témata. Stopáží nabobtnalá výprava do nelehkého soužití původních obyvatel USA s těmi, co přišli vykořisťovat i za cenu nejvyšší. A hlavně obsáhlá nálož informací, emocí i několika nadbytečných scén, která mohla z kin vypudit obyčejné diváky, ale ty, kteří neadorují jen Lea Dicapria, nýbrž i kvalitní filmařinu, mohla donutit vydržet těch smrtonosných 206 minut. Nebudu lhát, že mi vyhovovalo vidět teď celkem na 4x na streamu a udělat si z toho takovou minisérii. Ale svým způsobem tak působivou, že jsem se přirovnání k nezáživnému Irčanovi bál zbytečně. [viděno na Apple TV+ 3.3.2024] ()

Tosi

Krutopřísný tři a půl hodiny, ale tak precizně odvyprávěnej příběh aby člověk pohledal.  Zaplat'pánbů poctivá filmařina ještě nevymřela a DiCaprio s tím šklebem byl pěkná držka. ()

DragonnCZ

Nebýt té únavné délky vrním blahem. Scorsese je dominantní režisér a i dnes se umí překonávat a jeho ambice na filmovém plátně jsou znatelné. Leonardo nezklamal jako obvykle a jeho filmová manželka byla ne-li lepší a užíval jsem si každý její dialog. Zasazení, prostředí, kulisy, příběh a kamera filmu si mě získalo, ale určitě by bezpochyby prospělo kdyby film byl kratší bez tolika odnoží, umělého natahování a zbytečné komplexnosti příběhu ... Tak či tak uděluji 7 bodů z 10. ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (viac)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

08.01.2024

Večer v neděli 7. ledna proběhl v kalifornských Beverly Hills 81. ročník předávání cen Zlatý glóbus. Moderátorem ceremoniálu byl komik Jo Koy a jeho přímý přenos vysílala ve Spojených státech… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD