Dole hlavou

• Česko Kapsy plné dynamitu (viac)

Nenosí kolty a své nepřátele kosí účinnějším způsobem... Juan Miranda je chladnokrevný zloděj a šéf početné rodiny, která se živí okrádáním náhodných pocestných a přepadáním dostavníků. V době, kdy kolem něho doslova „vře“ mexická revoluce, zajímá se jen o to, jak rychle naplnit vlastní žaludek. Zlomyslná náhoda mu jednoho dne postaví do cesty muže, s jakým se ve svém životě ještě nikdy nesetkal: John H. Mallory jezdí na motocyklu, z ničeho a nikoho nemá strach, přímo ďábelským způsobem zachází s dynamitem a dělá jen to, co chce. Na rozdíl od všech členů své tlupy Miranda rázem pochopí, že to je ten správný člověk, který mu může pomoci splnit dlouholetý sen. Tím není nic jiného než vykradení velké banky v městě Mesa Verde. A tak se pokusí Johna H. Malloryho pro svůj záměr získat. Ten však má naprosto odlišné plány, o nichž ale příliš nemluví. Přesto se cesty obou rozdílně uvažujících mužů spojí… Western natočil producent a režisér italského původu Sergio Leone, který se proslavil tím, že na jedné straně bořil zaběhnutá schémata žánru (ve filmech Pro pár dolarů, Pro hrst dolarů navíc, Tenkrát na Západě), aby jim současně vrátil původní jednoduchost a humor. Také v tomto příběhu, v němž revoluce v Mexiku a motivy terorismu mají důležité místo, rozhodně nechybí drsnost, neotřelý pohled na westernové postavy, prvky nadsázky i černě laděná komika. Hudbu napsal známý skladatel Ennio Morricone. Postavu svérázného a nevypočitatelného Johna H. Malloryho ztvárnil James Coburn (Sedm statečných, Náš muž Flint), úlohu živočišného Juana Mirandy vytvořil Rod Steiger (Zastavárník, V žáru noci, Takhle se s dámou nejedná). (Česká televize)

joker.george

Nikdo snad nepochybuje o tom, že je Sergio Leone král westernů. A tímhle opusem to jen potvrzuje, zatímco první půlka se podobá ,,dolarové trilogii'' druhé se nese v úplně odlišném duchu - smutnějším a výpravnějším a lehce připomíná Tenkrát na Západě. Ta první ,,westernovější'' první část dává spoustu nápověd k tomu co přinese ta druhá, a přestože je polovina přeťata rázně jako samotná revoluce přestřelkou s kulomety, radostí a následným vystřízlivěním a osaměním, tak spolu souzní i díky Morriconemu (opět), flashbackům do minulosti Malloryho a neopakovatelnému stylu PANA režiséra... ()

Cheeter

Za mě asi nejslabší Leoneho film, který jsem viděl. Sice tam ty prvky, které jsem zvykl vidět u jiných westernů byly, ale celkově to nějak nebylo ono... Škoda, protože ostatní jeho filmy opravdu stály za to! Aspoň ty, co jsem viděl. ()

Juto

Výsledný mix zasnívanosti, násilia a politiky je trochu nemotorný, no lepí sa vám to do hlavy. Skvelé momenty si v hlave vychutnáte až oveľa neskôr. Leone má úžasný zmysel pre detail, a na svoju dobu má film veľkolepé efekty. Je to dobrá zábava po celú dobu. 8,5/10 ()

c.tucker

Jak jinak než výborný z filmů Sergia Leone. Jeho styl se zde opět nezapře. Super začátek s pojídáním různého jídla. perfektní vyobrazení postav jak je u něj typické. Ještě že jsem o tento kousek nepřišel. ()

mortak

Jednotlivé části jsou výborné, odhalování Malloryho minulosti je díky Morriconově hudbě nezapomenutelné, ale přece jen kombinovat hrůzy masového vraždění s odlehčenou dobrodružnou podívanou není moc stravitelné, a málokdo si s tímto filmem věděl rady, o čemž svědčí neustálé přestříhávání, či volba anglického názvu dle dřívějšího Leonova úspěšného filmu. I Mirandův vývoj od zloděje k revolucionáři není moc pochopitelný. Ale i tak film nese pečeť génia, a rozhodně patří k Leoneho úspěchům. ()

majo25

Tak Leonovi to nevyšlo tak dobre ako v prípade dolárovej trilógie. Revolucionistickému a novowesternovskému (automobily, motorky) snímku nemožno uprieť veľkoleposť a niektorým scénam aj zaujímavú vizuálnu stránku (napríklad s vlakmi). Ale nebyť Coburna, neviem-neviem, ako by to dopadlo. Roda Steigera by som bez okuliarov a s vlasmi nespoznával, ale svoje si zastal. Príbeh ma extra nezaujal a kvôli premrštenej stopáži viackrát nudil. K postavám som si nevedel za celý ten dlhý čas vybudovať silnejší vzťah a v podstate mi bolo jedno, čo sa s nimi stane. Čo je vlastne častá záležitosť v špageti westernoch. Výrazne zostrihať a vyrezať komedionálne scény a mohli by sme sa baviť o silnejších troch hviezdach. Nepopieram však, ani sa nedivím, že svojich stúpencov si film našiel. ()

MJMilan

I přes děj, který jsem ve výsledku uznal jako trošku slabší musím říct, že tento film byl úžasný. Neustále se tu něco dělo, s každou minutou jste chtěli znát další a tak to má u kvalitních snímků být. Rod Steiger tu zároveň vytvořil skvělou postavu, ač hodně podobnou Ellimu Wallachovi z filmu Hodný, zlý a ošklivý. Celý film byl udělán ve velice přátelském duchu dvou hlavních hrdinů a to i přesto, že všude okolo koukala ze křoví smrt. Vynikající film, nejméně 90 %. Když už něco Leone natočil, stálo to zato. Za zmínku stojí i skvělá hudba - koho jiného než mistra Ennia Morriconeho. ()

Mylouch

Požehnáním každého žánrového filmu je mít typového herce kvalit Roda Steigera. Zde ve westernu z "osobnější" doby počátku 20.st. ( "Když je revoluce, je zmatek. Když je zmatek, má člověk, kterej ví, co chce, šanci to dostat") s klasicky lékárnicky citlivě váženou mírou nadsázky, občas Morriconeho hudbou náladově podpořenou nebo zvážněním překonávanou. "Já nechci bejt hrdina, já chci peníze !!" Film o cestě za snem, která končí jinak, a vážnosti rozhodnutí. ... "Určitě je tohle Mesa Verde?" ()

Radiq

Tenhle film znám jenom jako Kapsy plné dynamitu a jinak to ani znat nechcu. Ten druhej název "Hlavu dolů" je blbej. Docela mě dostalo, že na začátku použili citát od Mao Ce Tunga, cosi o revoluci nebo co... No a tohle je asi poslední western od Leoneho, kterej stojí za to a drží se starejc dobrejch drsnejch kolejí (a je tady ještě dobrá hudba)... i když i tady je to už trošičku jinak. IRA terorista James Coburn je sice drsnej a dobrej hláškař ("A máš to, ty blbe!" nebo "Když upadnu, tak budou muset překreslit mapy."), ale dynamit jako zbraň mi tam moc nesedí. Ale neva. Všechno vynahrazuje skvělej buran mexikánec sedlák, kterej hned ze začátku pochčije mravence, nechá se drsně ponižovat, ale pak jako správnej buranskej mstitel přepadne dostavník, voprcá paničku atd. No ale neni to jenom o těch dvou, je to taky o mexické revoluci, armádě, popravách atd. A prostě se to nebojí nepředvídatenejch situací. Prostě vychytanej filmek, kterej asi neni tak známej, ale o to je to větší sqost... ()

Courtemanche

První polovina je neskutečně chytrý Leone. Promyšlené detaily, originální, Leone by dokázal tady deset minut roztáhnout snad i na hodinu, tolik nápadu má. Coburn byl velmi dobrou volbou, a Rod Steiger je opravdu neskutečný. Ve filmu nechybí ani groteska, chybí ale stejně dobrá druhá polovina. Jde poznat že nepsal to jen jeden člověk. 4,5/5 ()

SeanLSD

Sergio Leone pôvodne chcel, aby film natáčal niekto iný - Sam Peckinpah či Peter Bogdanovich.. Škoda, že sa tak nestalo, lebo tento príbeh o tom, ako sa bandita omylom stal hrdinom mexickej revolúcie akosi utrpel samozdevalvovaním sa veľkého tvorcu. Väčšina scén a záberov je dlhšia než by bolo vhodné aj pre dlhé scény a zábery (ktoré obľubujem), angličtina mi v tomto prípade vyslovene trhala uši, náznaky sebaparódie (aj v Morriconeho hudbe) nejdú dohromady so scénami masového vraždenia.. Zo začiatku iba pozadie mexického boja za nezávislosť sa postupne stáva témou hlavnou, no film sa pritom snaží aj akosi všeobecnejšie vypovedať o revolúcií ako takej. Nedarí sa mu však postihnúť to akosi komplexnejšie, vysloviť sa (najbližšie k tomu má Mirandov monológ o tom, že revolúcia je keď ľudia, čo čítajú knihy idú za tými, čo nie, aby sa následne chopili moci a pre tých, čo knihy nečítajú, sa napokon aj tak nič nezmení) a zastaví sa u veľkých akčných scén a pätosu. ___ Zostane tak predovšetkým príbeh spriatelenia ústredného dua banditu a teroristu, kde prvý chce zneužiť druhého pre sebecké ciele, aby sa stal pravý opak pre ciele ak už nie ušľachtilé, tak aspoň kolektívne.. Napriek tejto charizmatickej dvojici je však HLAVOU DOLU / KAPSY PLNÉ DYNAMITU / VTEDY ZA REVOLÚCIE prvým (a posledným) westernom Sergia Leoneho, ktorý si netúžim pozrieť znova. ()

Wallas

Klasický špageti-western, plus irský terorista jezdící na motorce, tank, kulomet, výborné dialogy. Sergio Leone dělá parodii sama sebe, kupodivu to vychází. ()

A.Beech

"Len idiot môže v takejto chvíli spať". Film u ktorého som mal celkom veľké očakávania, ktoré neboli úplne splnené do bodky. Potenciál obrovský. Réžia Leone, hudba Morricone, Steiger vyzerá ako Wallach z predošlej "leonovky" a Coburn sa mi sem svojim zjavom proste hodí. Ale potenciál, ktorý film mal, nebol podľa mojich predstáv naplnený. Začiatok tak ako sa patrí. Stretnutie Coburna so Steigerom (a jeho dynamitom) bola pre mňa jedna z najlepších westernových scén vôbec. Ale druhá polovica filmu...tam to už na mňa nefungovalo tak, ako malo. Nuda začala pracovať a prestal som miestami vnímať dej a tak som sa mierne stratil, priznávam. Dávam 4*, aj keď také slabšie (aj tak sa počítajú rovnako), pretože keď zoberiem film ako celok, dojem bol dobrý a určite som si z filmu niečo odniesol (Steiger, Coburn a dynamit). ()

andrii

Kapsy plné dynamitu zasypaly prostor kraje "přátelství v zástavě," vyhodily do povětří, rozprášily každou mlčenlivou minutu. ()

Liznic

Jako by velký obdivovatel Leoneho filmů chtěl udělat vlastní verzi a i když se snažili opravdu hodně (záběry, postavy, hudba, ....) nebylo to dobrý a místo to hodně nudilo. Btw nevydržel jsem to sledovat dýl jak do půlky. ()

neoBlast

Sergia Leoneho nevyhledávám, ale vždy když se k některému jeho westernu dokopu, tak jsem znovu překvapen zábavností s jakou umí podat tento žánr. I když Kapsy plné dynamitu natáhl na extrémní dvouapůl hodinovou stopáž, neměl jsem pocit vaty či přebytečnosti scén. Leone režíruje s klidem a suverenitou, ke které se přidává i klasicky Morricone. Snad jenom postavy vypadají jak ze secondhandu, protože jsou jen další variací na Leoneho předchozí charaktery (ale dobrý výběr herců se musí ocenit). 80 % ()

danoo

Stále dosť kvalitný snímok nedosahuje neuveriteľnú plastickosť predchádzajúcich diel kráľa italowesternu. Je pravda, že sa v ňom stretávajú jeho viaceré charakteristické črty - kompozície Ennia Morriconeho, scenérie à la John-Ford-Country, odromantizovanie hrdinov a dôraz na detail - ide však len o dobrodružný film plný zvratov a prekvapení. Ten všadeprítomný pokus o o výraznú psychologizáciou postáv zasadenú do historického rámca zvládol Quentin Tarantino v „Inglorious Basterds“ oveľa lepšie. ()