Dole hlavou

• Česko Kapsy plné dynamitu (viac)

Nenosí kolty a své nepřátele kosí účinnějším způsobem... Juan Miranda je chladnokrevný zloděj a šéf početné rodiny, která se živí okrádáním náhodných pocestných a přepadáním dostavníků. V době, kdy kolem něho doslova „vře“ mexická revoluce, zajímá se jen o to, jak rychle naplnit vlastní žaludek. Zlomyslná náhoda mu jednoho dne postaví do cesty muže, s jakým se ve svém životě ještě nikdy nesetkal: John H. Mallory jezdí na motocyklu, z ničeho a nikoho nemá strach, přímo ďábelským způsobem zachází s dynamitem a dělá jen to, co chce. Na rozdíl od všech členů své tlupy Miranda rázem pochopí, že to je ten správný člověk, který mu může pomoci splnit dlouholetý sen. Tím není nic jiného než vykradení velké banky v městě Mesa Verde. A tak se pokusí Johna H. Malloryho pro svůj záměr získat. Ten však má naprosto odlišné plány, o nichž ale příliš nemluví. Přesto se cesty obou rozdílně uvažujících mužů spojí… Western natočil producent a režisér italského původu Sergio Leone, který se proslavil tím, že na jedné straně bořil zaběhnutá schémata žánru (ve filmech Pro pár dolarů, Pro hrst dolarů navíc, Tenkrát na Západě), aby jim současně vrátil původní jednoduchost a humor. Také v tomto příběhu, v němž revoluce v Mexiku a motivy terorismu mají důležité místo, rozhodně nechybí drsnost, neotřelý pohled na westernové postavy, prvky nadsázky i černě laděná komika. Hudbu napsal známý skladatel Ennio Morricone. Postavu svérázného a nevypočitatelného Johna H. Malloryho ztvárnil James Coburn (Sedm statečných, Náš muž Flint), úlohu živočišného Juana Mirandy vytvořil Rod Steiger (Zastavárník, V žáru noci, Takhle se s dámou nejedná). (Česká televize)

Wawer

Tak jako mám Leoneho styl rád, tato politická agitka mi od něj nesedla. Je sice místy protkaná geniální filmařinou, skvělou hudbou a velmi dobře vypointovanými scénami, ale jinak je to 2 a půl hodiny úmorného trmácení, které víceméně nikam nevede. Chybí tomu gradace, která dělala jeho předchozí filmy výjimečnými, jako scénárista bohužel přešel z dokonale fungujících schématických zápletek ke složité, chotické a tu on neukočíruje. ()

Gastovski

Nevím, jestli to bylo delší verzí, ale docela jsem se během filmu nudil. Herci výborní, muzika jak jinak než skvělá, ale v tomto případě tomu možná uškodila ta půlhodina navíc. Postrádal jsem tam kouzlo a šmrnc jeho předchozích westernů. ()

kamigava

Druhý díl Leoneho americké trilogie je podle mého názoru víc vtipnější než Tenkrát na západě, ale celkově není lepší. Rod Steiger je velice rázný a přímočarý pistolník, který se v jednom kole směje. Coburn mu nakonec pomáhá se super zázračnou vodičkou, která má větší ráži než dynamit. Nejlepší na tom je, že Coburnovi je nějaká revoluce úplně ukradená a dělá sám to, co uzná za vhodné a je ve prospěch jeho "rodiny". Začátek byl velice povedený a takový převrat jsem tedy nečekal. Myslím tu úvodní scénu ve vlaku s těma boháčema. Už to není ten typický western, kde naproti sobě stojí dva pistolníci (nebo i tři) a nevědí, kdo koho zastřelí prvního. Scéna s kulometem a ničením flotily to ale celkem vykompenzuje. Bez Eastwooda už to není to pravé ořechové. Líbilo se mi, jak Coburn místo toho aby získal prachy, osvobodil politické vězně. Stal se z něj hrdina bez dolarů. To jsem se zasmál. Tenkrát na západě je notoricky známý wetsern a je to film, který je asi hlavním představitelem westernového žánru. Když Kapsy plné dynamitu není tak dobrý wetsern jako Tenkrát na západě, měl bych dát západu lepší hodnocení, ale i na tu stopáž se tam nic moc zajímavého neudálo a bylo by to zase nespravedlivé vůči Hodný, zlý a ošklivý, který je opradu typický a humorný western. Takže co si vybrat? Nechám tomu tři hvězdy a budu spokojený. Je to více legrační než Tenkrát na západě, ale s tím revolučním motivem mi to moc nesedí. ()

Saur.us

Leone se přenusul o pár desítek let dopředu a natočil lehce humornou ale především dobrodružnou výpravu do Mesa Verde, za zlatem a svobodou. ()

godycz

rodova zivotni role. leone si uziva, to co uz ma vybrousene. pomala kamera, dialogy, hudba...uplne chapu proc ho ma tarantino jako vzor....dela to hodne podobne.... ()

Galahad

Leoneho mám hodně rád, ale tohle se mi vůbec nelíbilo, jako by to natáčel nějaký jeho obdivovatel, jeho stopy to neslo, ale byl to odvar jeho dřívějších filmů, tentokrát originalitu nahrazoval akcí. To samé platí o Moricconeho hudbě: nemastná neslaná... ()

lsd

Příběh je určitě zajímavý(spojení westernu s různými revolucemi), ale hlavně zbytečně dlouhá stopáž dělá z kapes docela nudu. Zde Leone nedokázal rozumně naložit s délkou, takže je zde hodně zbytečných scén, což v největší klasice Tenkrát na západě není. ()

Joll

Určitě ne tak úchvatné jako Cokoliv z Dollarove trilogie či Tenkrát na západě ale za 4hvězdičky to určitě stojí. ()

kkarx

Viděl jsem directors cut verzi (2:30) a ta se mi zdála až moc natahovaná. Řemeslné zpracování je ale na jedničku - nádherná kamera, výborní herci, dobře zvolené lokace, opět skvělá hudba. Steiger i Coburn jsou úžasní herci. Zkrátit to tak o hodinku bylo by to perfektní. ()

sadlokan

Takže vlastně takovej remake The BAD,The God...ale tak jako s nějakou větší ideou,než jenom ukrást prachy,i když se to tak nechce tvářit.Eli Wallach asi neměl čas a Eastwoodovi nesluší kníry.Leone s Morriconem taky neměli úplně nejlepší tvůrčí záchvaty,přesto je to ale stále úplně jiná westernová liga. ()

Evander

Giů la testa je Leoneho jednoznačně nejslabší počin. Ani hlavní hrdina si mé sympatie nezískal a to je u westernu docela problém... ()

strikeman

James Coburn a Rod Steiger jsou snad nejprapodivnější dvojicí, co kdy brázdila písek divokého západu - přesto to může fungovat a taky funguje, když se taktovky ujme božský Ennio a všemu šéfuje nedostižný Sergio. Nebýt těch zpomalených flashbacků, které mi jediné moc nesedly, možná bych šel i do plného hodnocení... 80% ()

BOURQUE

Ďalší westernák od majstra, avšak teraz je to odlišné ako tie svetoznáme diela. Podľa mňa toto dielo od S. Leoneho je „najkrvavejším a najbrutálnejším“ a to zo všetkých strán. S. Leone sa nebojí zobraziť druhú tvar revolúcie a spraví to nekompromisný spôsobom. E. Morricone opäť potvrdzuje, že v tematike „western“ je najväčším umelcom všetkých čias. Dvojica J. Coburn (parádny výkon) a R. Steiger je skvelý, ale predsa len charakter R. Steigera by mal hrať E. Wallach. PS. Pre potenciálnych divákov odkazujem: „Hlavu dolu!!!!“ Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

agassi68

Leone skrátka vie točiť westerny najlepšie. Má to dej, myšlienku, akciu, skvelú kameru a hudbu, vždy výrazných hereckých predstaviteľov. Tu som mal trochu obavy lebo známe mená z jeho predošlých filmov tu absentujú. No Coburn a Steiger nesklamali.. ()

MickeyStuma

Sergio Leone a Ennio Morricone. Tato jména ve spojení už hovoří za vše. Máme tu další drsný a zároveň zábavný spaghetti western, který opět slibuje podívanou, jakou známe už od dob dolarové trilogie či z naprostého filmového spaghetti westernového fenoménu 'Tenkrát na Západě'. A tady vlastně nastává takový malý zádrhel. Svojí atmosférou, technickými postupy a zábavným aspektem snímek nemá čím překvapit. Ale to vůbec neznamená, že by to byl v daném žánru špatný film. Ba naopak. Opět se zde ukazuje naprostá Leoneova genialita v plné velikosti. Sestřih obrazů a zvuků stále vytváří neskonale skvělou podívanou, která patřičně hýbe dějem. Máme tu dvě hlavní postavy. Obyčejného, a jak se říká, vyčůraného, zlodějíčka, a tzv. mistra dynamitu využívající své schopnosti ku prospěchu svému. A jejich příběh se odvíjí na pozadí mexické revoluce, což dává šanci také dramatizaci a politickému poselství. To vše smíchané s patřičnou dávkou humoru. I tak scény poprav mexických revolucionářů šokují stejně intenzivně, jakost scény německého holocaustu u jiných snímků. Je to však jen nutný doplněk pro lepší uchopení doby, kdy se děj odehrává. Nechybí tu samozřejmě ani nelogické situace. Například scéna, ve které se uprostřed ničeho opravuje prostřelená motorka. Ale proč s tím otrávit. Snímek není tak známý, jako ty výše zmíněné, což je vcelku škoda. A jen tak pro zajímavost. Zahrál si tu i italský herec Rik Battaglia, kterého známe převážně z několika německých mayovek v rolích padouchů. ()

Rathalos

Stary dobry western od legendarneho rezisera,ktory sa preslavil natacanim tohto zanru,trosku ma mrzela prva polovica filmu,ktora bola ukecana,malo akcna a nudila,ale v tej druhej sa to rozbehlo a niektore sceny su nezabudnutelne,k tomu vsetkemu vyborne herecke vykony Jamesa Coburna a Roda Steigera,ktori boli skveli...:-) ()

tranquill

"Já nechci bejt hrdina, já chci peníze...peníze!" A nakonec to bylo osobní... Už dávno jsem se zmiňoval, že westerny nemám rád, ale Leoneho pohled na ně je prostě jiný. A až na tu délku jde o režijní, kamerový a tradičně i Morriconeho hudební skvost. ()