Dole hlavou

• Česko Kapsy plné dynamitu (viac)

Nenosí kolty a své nepřátele kosí účinnějším způsobem... Juan Miranda je chladnokrevný zloděj a šéf početné rodiny, která se živí okrádáním náhodných pocestných a přepadáním dostavníků. V době, kdy kolem něho doslova „vře“ mexická revoluce, zajímá se jen o to, jak rychle naplnit vlastní žaludek. Zlomyslná náhoda mu jednoho dne postaví do cesty muže, s jakým se ve svém životě ještě nikdy nesetkal: John H. Mallory jezdí na motocyklu, z ničeho a nikoho nemá strach, přímo ďábelským způsobem zachází s dynamitem a dělá jen to, co chce. Na rozdíl od všech členů své tlupy Miranda rázem pochopí, že to je ten správný člověk, který mu může pomoci splnit dlouholetý sen. Tím není nic jiného než vykradení velké banky v městě Mesa Verde. A tak se pokusí Johna H. Malloryho pro svůj záměr získat. Ten však má naprosto odlišné plány, o nichž ale příliš nemluví. Přesto se cesty obou rozdílně uvažujících mužů spojí… Western natočil producent a režisér italského původu Sergio Leone, který se proslavil tím, že na jedné straně bořil zaběhnutá schémata žánru (ve filmech Pro pár dolarů, Pro hrst dolarů navíc, Tenkrát na Západě), aby jim současně vrátil původní jednoduchost a humor. Také v tomto příběhu, v němž revoluce v Mexiku a motivy terorismu mají důležité místo, rozhodně nechybí drsnost, neotřelý pohled na westernové postavy, prvky nadsázky i černě laděná komika. Hudbu napsal známý skladatel Ennio Morricone. Postavu svérázného a nevypočitatelného Johna H. Malloryho ztvárnil James Coburn (Sedm statečných, Náš muž Flint), úlohu živočišného Juana Mirandy vytvořil Rod Steiger (Zastavárník, V žáru noci, Takhle se s dámou nejedná). (Česká televize)

Radek273

Vážné téma, zpracované nadmíru kvalitně, ostatně jak Sergio Leone předváděl po celou dobu své tvorby. Možná trochu rozvážnější průběh podobný snímku Hodný, zlý a ošklivý, nicméně opět ztvárněno s neobvykle hlubokým citem, který je vyjádřen "jen" a pouze výrazy hrdinů. No, a pak ta skvostná hudba..! ()

Ironhead

Skvělej film, až na ten kulomet MG 42 (krom dalších zbrani ale tenhle kousek nejvíc bije do očí), který patří do trochu jiné doby a nemá tam opravdu co dělat. Kdyby ho v té době Mexikánci měli ve výzbroji, mohli by ovládnout půlku Světa a ne jen vyhrát/prohrát revoluci :_) ()

zigy

Leone je mistr sepětí hudby a obrazu a nejinak je tomu zde , hlavní motiv (šonšon) je opět chytlavý...., má to nápady a styl, jen trochu rozvleklé. ()

PTuranyi

Netradičný westernový príbeh Juana a Johna zasiahnutý mexickou revolúciou. Juan je drobný bandita, ktorý so svojimi deťmi a bandou prepadáva dostavníky. John je odborník na výbušniny pracujúci pre ťažiara v strieborných baniach. Ich cesty spojí Juanov sen o banke v Messa verde. Z bankovej lúpeže je nakoniec revolúcia a oslobodenie politických väzňov.  Juan sa tak stáva hrdinom proti svojej vôli. Lenže nič netrvá večne a čoskoro sa musia utekať pred presilou. Sergio Leone sa vyžíva v dlhých záberoch a detailoch, takže si užijete čítanie emócií z tvári hrdinov spojený so skvelou Moriconneho hudbou. ()

GCaesar

Zajímavý western s dobrým dějem, revolucí a kapsami plnými dynamitu. Bohužel hudba filmu mě opravdu tedy vůbec nenadchla a místy se dala najít dost nesmyslná místa, což z mého pohledu film dost sráží a hodnotím proto na 3/5. ()

TOPmoovie

tento film je o individualite. ak niekto neohodnoti na 5 hviezd - vtedy na zapade - , viem, ze nerozumie filmu a hudbe. o tomto filme by som to nenapisal, len viem, ze film vo mne zanechal skvely zazitok, nieco specialne co mi filmy nedavaju. moja velka sympatia k tomuto filmu! a opat...50% je hudba. ()

charles3

Čtyři pecky s tím, že až se mi to podaří vidět neořezané a s titulkama, půjdu na 5 a kdybych měl náhodou někdy štěstí vidět to na velkém plátně, půjdu i na 6 :-) Každopádně u mě šlo o dlouho chybějící dílek hned dvou skládaček - "Leone" (poslední jeho do té doby neviděný western) a "Morricone" (známá a suprová hudba, jenom jsem pořád nevěděl, ze kterého filmu). Dovedete si představit to nadšení, když se mi tímhle filmem (byť viděným na malé obrazovce, s ořezem a ne zrovna ideálním dabingem, navíc s rušivými vlivy okolo) obě tyto skládačky propojily... ()

Dupac

Na rozdíl od Tenkrát na Západě nebo dolarové trilogie se Fistful of Dynamite zdaleka netěší tak masové divácké oblibě. Důvodem je, že tenhle epos vyžaduje mnohem soustředěnějšího a pozornějšího diváka, než je u filmů s označením "western" obvyklé. Na pozadí westernových kulis totiž Leone rozvíjí svoji filozofickou úvahou nad morálkou, sociální (ne)spravedlností, nejednoznačností dobra a zla a relativitou hodnot v době revolucí. Nejen snaha o vážné sdělení v jinak spíše odpočinkovém žánru, ale i filmařina hodná jména svého režiséra dělá z filmu nadčasovou nedoceněnou událost. V době několikavteřinových střihů, kde veškerou práci udělá postprodukce, je balzám vychutnávat si dlouhé, pečlivě zinscenované záběry s mnohočlenným komparsem, do posledního detailu promyšlené, navíc podkreslené hudbou E. Morriconeho, tehdy stále v životní formě. Takhle dokázali a dokážou filmovat jen ti největší. ()

Agnostik

Sergio Leone i když nemá nijak rozsáhlou filmografii,tak přesto v ní najdete opravdové skvosty.Po legendárním a nejslavnějším kultu Tenkrát na západě je třeba i zmínit,i když v mírném závěsu další skvost a slavný western z J.Coburnem a R.Steigerem.V období mexické revoluce odehrávající se příběh nadchne skvělým dějem a i přes jistou skutečnost,že se svým způsobem vymyká zažitému westernovému stylu a linii se jedná o opravdový skvost pro jistou originalitu.5*si film zaslouží i když je bohužel či bohudík méně znám,než jiná díla mistra Leoneho. ()

leonskennedy

Film je to dobrej,ale proč proboha tak natahovanej?Zbytečně zpomalovaný záběry vzpomínek Coburna a taky trošku nepřehledný děj.Jinak akce je tam dost,ala znovu bych si to asi nepustil. ()

sk.Martin

Duck, You Sucker.. se rozhodně může rovnat se svými slavnějšími bratříčky (Tenkrát na západě a Hodný, zlý a ošklivý). Sázka na hereckou dvojici Coburn - Steiger dokonce předčila mé očekávání. Leone zde přidal i politický podtext. A opět, i zde Morriconeho hudba umocňuje filmový žážitek. ()

Bragi66

Podnětný ekologický začátek, kdy Rod Steiger močí do mraveniště. Pak zahřmí, jakoby mu to Pámbu chtěl vrátit. Až k tomu přepadení dostavníku to má westernový spád a říz. Pak se ale děj nesnesitelně rozvleče. Ty dlouhé záběry, jak je známe z jiných špagetywesternů, tady nefungují. Dekorace i rekvizity jsou perfektní, hudbu dodal také Ennio Morricone, ale nejede to. Kromě hlavních herců je to jen kompars a příběh opravdu nenese to revoluční ani etické poselství. ()

vinducha

Výborné , ale jelikož jsem dal 5 Tenkrát na západě , tady musim 1 ubrat , protože takové dokonalosti tento film nedosahuje . A jak zde píšou  někteří kolegové , vyskytly se ve filmu zbraně , které tam na rok 1913 neměly co dělat. ()

kotrlak

To nešlo dokoukat...špageťákům se povedlo snad jen 'Once Upon A Time In The West'. Tahle schíza už začíná tak povrchně vykalkulovanou šmírou že mě už ani nezajímalo co bude dál... ()