Tepepa

• Španielsko Tepepa... Viva la revolución (viac)

V Mexiku na počátku dvacátého století svádí partyzánský vůdce Tepepa (Tomas Milian) a jeho banda boj s nelítostným náčelníkem policie, plukovníkem Cascorrem (Orson Welles)... Anglický doktor zachrání mexického vůdce revoluce Tepepu ze spárů popravčí čety, aby se mu mohl osobně pomstít za smrt své snoubenky. Není to ale tak jednoduché, neboť revolucionář je oblíbencem obyčejných lidí a jeho verze událostí vrhá stín pochybností na jeho provinění. Lékař se nenechá zviklat, když se však opět rozpoutají politické boje, oba muži se ocitnou uprostřed rostoucího násilí. Navíc je pronásleduje nelítostný plukovník Cascorro, který je odhodlaný Tepepu znovu zajmout a udělat z něj odstrašující příklad pro všechny dělníky, kteří v něm vidí hrdinu. (Cinemax)

MR007

T.Milian se mi nelíbil snad v žádném filmu, z mého pohledu vyloženě kazí jinak výborné westerny. Tepepa je přesně ten případ. Skvělá hudba, dobrý příběh i režie, ale hlavní představitel jaksi neumí zahrát vážný výraz když je to třeba, když chce být vtipný tak není, jeho křečovité skeče by se hodily snad jen do silvestrovské estrády. Milian postrádá jakýkoliv cit pro vystižení okamžiku ať vtipného nebo smutného, je tedy velká škoda že byl tak často obsazován do jinak dobrých filmů. Jeho westerny jsou vždy pouhou parodií, u některých to vadí méně, u Tepepy je to vyloženě chyba. ()

Cervenak

Ľavicový western? Nuž, pokiaľ sú tí bojovníci za práva chudobných realisticky vykreslení ako zákerní podliaci, čo znásilňujú devy a strieľajú protivníkov do chrbta, ani mi to nevadí. Tvári sa to hlbokomyseľnejšie, než naozaj je, ale herci to držia v nadpriemere, réžia je tiež veľmi solídna a Morricone tradične vynikajúci. ()

PetrPan

Western, jehož devízou jsou na jedné straně vynikající herecké výkony Miliana, Steinera a zejména Orsona Wellese, jeho plukovníka Cascorra osobně považuju za jednoho z nejlepších záporáků v tomhle žánru, a na straně druhé se prakticky dvě hodiny prokousáváte glorifikovanými komunistickými ideály mexické revoluce. Celé se to navíc táhne jako hustý sopel při pořádné rýmě a na konci chybí ten pocit uvolnění z dobře vyškrábnutého hlenu. Čili jen pro výše zmíněné aktéry a také proto, že nechybí několik typických a dobrých zatroubení do kapesníku od pana Morriconeho nakonec za tři. ()

majo25

Atypický neowestern z mexického prostredia, ktorý rieši socialnu revolúciu tej doby. Welles v záporáckej úlohe je ťahákom a svoje si zastane, bohužiaľ nikto ďalší sa k nemu nepridáva. Viacero postáv na čele s Angličanom je zbytočných, človek si k nim ťažko nachádza cestu a iba naťahujú už aj tak rozťahaný dej. Viackrát som sa pristihol, že usínam. Svižnejšie tempo by veru pomohlo. Takisto viacero nelogičností, slabé flashbacky a kašlanie na detaily negovali celkové dojmy. ()

Mariin

Já nemám tyhle zappata westerny rád. Přestože tu hrají výborní herci (v roli rebela jako obvykle Tomas Milian), výborná hudba Ennio Morriconeho - ale je to moc dlouhé, anarchistické a předstírá to hlubší myšlenky. Ony tu ale de facto nejsou. Proto dávám přednost přiznanému brakovému westernu. A koneckonců, tohle vlastně ani western není. To je politizující, psychologizující film z období mexické revoluce. Sollimův "Resa dei conti" je přece jen lepší, hutnější a zábavnější. ()