Dole hlavou

• Česko Kapsy plné dynamitu (viac)

Nenosí kolty a své nepřátele kosí účinnějším způsobem... Juan Miranda je chladnokrevný zloděj a šéf početné rodiny, která se živí okrádáním náhodných pocestných a přepadáním dostavníků. V době, kdy kolem něho doslova „vře“ mexická revoluce, zajímá se jen o to, jak rychle naplnit vlastní žaludek. Zlomyslná náhoda mu jednoho dne postaví do cesty muže, s jakým se ve svém životě ještě nikdy nesetkal: John H. Mallory jezdí na motocyklu, z ničeho a nikoho nemá strach, přímo ďábelským způsobem zachází s dynamitem a dělá jen to, co chce. Na rozdíl od všech členů své tlupy Miranda rázem pochopí, že to je ten správný člověk, který mu může pomoci splnit dlouholetý sen. Tím není nic jiného než vykradení velké banky v městě Mesa Verde. A tak se pokusí Johna H. Malloryho pro svůj záměr získat. Ten však má naprosto odlišné plány, o nichž ale příliš nemluví. Přesto se cesty obou rozdílně uvažujících mužů spojí… Western natočil producent a režisér italského původu Sergio Leone, který se proslavil tím, že na jedné straně bořil zaběhnutá schémata žánru (ve filmech Pro pár dolarů, Pro hrst dolarů navíc, Tenkrát na Západě), aby jim současně vrátil původní jednoduchost a humor. Také v tomto příběhu, v němž revoluce v Mexiku a motivy terorismu mají důležité místo, rozhodně nechybí drsnost, neotřelý pohled na westernové postavy, prvky nadsázky i černě laděná komika. Hudbu napsal známý skladatel Ennio Morricone. Postavu svérázného a nevypočitatelného Johna H. Malloryho ztvárnil James Coburn (Sedm statečných, Náš muž Flint), úlohu živočišného Juana Mirandy vytvořil Rod Steiger (Zastavárník, V žáru noci, Takhle se s dámou nejedná). (Česká televize)

dANo

"Duck, you sucker!" pamätná hláška tohoto filmu v originálnom znení... Okrem tejto skvelej hlášky je však film zaujímavý aj svojim príbehom, ktorý majstrovsky graduje a v niektorých chvíľach prinúti diváka k hlbokému zamysleniu. Dokonalosťou oplýva aj réžia a hlavne hudba v podaní Ennia Morriconeho. Najlepšia scéna filmu je, keď Juan so svojimi synmi "prepadne banku" - skvelé, zábavné, ale aj veľmi emotívne. ()

Kubaso

Je opravdu velká škoda, že tento film se netěší (a nikdy netěšil) stejné oblibě, jako Leoneho starší díla. Bohužel byl ve své době v USA uveden pod dost nevhodným názvem (Duck, You Sucker) a navíc v brutálně sestříhané verzi. Někdy mám dojem, že tamní střihači plnili nějaký plán, či co, protože snad všechny italské filmy tam byly uváděny často zcela bezdůvodně ochuzené o nějakou tu minutu. Leone dokonce původně ani neměl zájem film režírovat, ale na naléhání Coburna se Steigerem s tím nakonec souhlasil. Ústřední dvojice v mnohém připomíná duo Eastwood-Wallach z filmu Hodný, zlý a ošklivý, leč tentokrát Leonemu zřejmě nestačilo klasické schéma bezejmenný pistolník bez minulosti versus zloděj bez svědomí, tudíž iniciativa studia v přeobsazení hlavních rolí se ukázala jako velmi dobrý tah. Je zajímavé sledovat, jak si Leone stále pohrává se stejnými tématy, ale v jiném poměru. Bylo-li Tenkrát na Západě v první řadě o pomstě a finální část "dolarové trilogie" o vynucené spolupráci (o přátelství těžko) naprosto rozdílných postav, tady jde hlavně o téma protiválečné, které režisér stačil nakousnout i v posledně jmenovaném filmu. Velká část děje se nese v notně odlehčeném duchu, čemuž napomáhá i lehce ironická, skvělá Morriconeho hudba. Když pak v ději přijde ostrý zvrat, účinek filmu se tím ještě zvýší. Coburn se Steigerem odvedli parádní práci, čímž případné srovnávání s Eastwoodem a Wallachem odsunují na vedlejší kolej. A Leone dokázal, že podstata westernů může fungovat v libovolných reáliích i s vpravdě bizardním pozadím (IRA, tanky, vykreslení mexické armády jako nelítostné fašistické chátry). Přestože nám ČT film nenabídla v podobě, jakou by si bezesporu zasloužil, velké Díky je na místě. Kapsy plné dynamitu jsou snímkem, který zraje s každým dalším shlédnutím k lepšímu a svým slavnějším předchůdcům nezůstává nic dlužen. P.S.: Steigerova definice slova "revoluce" by si zasloužila své místo v encyklopedii. Už jen proto, že by se na ní snad žádný filozof nezmohl. ()

Brain-D

Film od Sergia Leoneho, který dosahuje skoro stejných kvalit jako dolarová trilogii a nechápu docela nízký počet zhlédnutí. Sice tam byly určitá místa, která jsem nechápal a musel přetáčet, co už. Nejvíc se mi ve filmu líbil James Coburn jako Demoliton man, kterej měl plné kapsy dynamitu a pořád je odpaloval. Rozhodně nadprůměrnej western. ()

pursulus

Co pro mne znamenají filmy Sergia Leoneho.¬         Vybral jsem si snímek Hlavu dolů jako svým způsobem důstojné zakončení tvorby významného tvůrce westernů 60. roků 20. storočí, italského scénáristy a režiséra Sergia Leoneho. Jeho skutečně poslední dílo, "Tenkrát v Americe" z r. 1984, bylo znehodnoceno zásahy producenta (viz tam opozn. uživ. gudaulina) a sestříháno o téměř celou polovinu(!) a já neměl možnost viděti je v nesestříhané podobě.¬                 Leoneho westerny (režíroval své vlastní scénáře) vznikaly v poměrně krátkém období mezi roky 1964 až 1971 a bylo jich pět: "Pro hrst dolarů" (1964), "Pro pár dolarů navíc" (1965), "Hodný, zlý a ošklivý" (1966), "Tenkrát na Západě" (1968) a "Hlavu dolů" (1971). Všechny více či méně povedeně nesou jeho jedinečný rukopis odlišující jej od podobné tvorby jiných tvůrců — ozvláštňující zábavné prvky, romantika příběhu spojená s pevně postavenými charaktery; třem z nich vévodí výtečná kamera Itala Tonina Delli Colliho a všechny pak doprovází hudba "na tělo" nadaného Itala Enniho Morriconeho, jejíž některé části se staly samostatnou legendou.¬                 Leone western od weternu rostl, vrchol spatřuji v "Tenkrát na západě"; následující "Hlavu dolů", zasazený do doby mexické revoluce před 1. svět. válkou, je velmi dobrý, ale není už tak celistvě, z jednoho kusu odlitý a míra romantismu je o něco větší, než by bylo vhodné. Snaha o uměleckou dokonalost sobě vlastními prostředky v Leoneho posledním díle, "Tenkrát v Americe", je ale naznačena už zde.¬                 Abych uvedl na správnou míru to, že Leoneho westerny — s výjimkou monolitu "Tenkrát na západě" — nehodnotím výše než jako dobrá až velmi dobrá díla, je mi uvésti výňatek z opoznámkování uživ. Maqa k "Tenkrát v Americe": "Leoneho westerny ze šedesátých let pokládám za sotva něco víc než pouťovou show sešitou sotva patrnými náznaky nějakého příběhu.". Právě nezvládnutý prvek opravdového přesahu díla směrem od zábavnosti a dobré komerce k hlouběji pojatému příběhu je mi tou překážkou udělení vyššího hodnocení. To mi však nebrání, smeknouti svůj klobouk a skloniti hlavu, by slzy v očích mých nikdo nespatřil, neboť revolucionáři nejsou vždy pouze drsní chlapi a nepláčí zásadně vždy pouze v jednom případě: když se dívají do tváře smrti. Když nejste přísných a zásadových povah, bývá to v životě často tak, že máte rádi a milujete právě nedokonalost — ale touhu si přes to ponecháte. ()

Spock

Film o mexické revoluci s typickými režisérovými záběry, které možná nefungují tak jak by měly. Lámal jsme si hlavu čím to je, jestli zasazením filmu do celkem netypické doby a nebo jen prostě špatným využití obvyklých spolehlivých záběrů, těžko říct. Faktem ale zůstává, že se mi po počátečním okoukávání podařilo s filmem solidně sžít a dobře se bavit. Téma revoluce je tady podáno z různých pohledů, viz. časté střílení revolucionářů, to na nádraží, kde je kosili po stovkách mě opravdu překvapilo, nebo četba Bakunina, proč ne. Dokonce jsme se i zasmál tomu, jak se ze zlotřilého Mirandy postupně stal revolucionář každým coulem a to chtěl na začátku jenom vyloupit banku a hned z něj byl hrdina revoluce, ono někdy stačí málo. :-) Myslím, že některá hodnocení, která film celkem dost odsoudily nejsou na místě, chce to nadhled a ne snahu film za každou cenu srovnávat s Tenkrát na západě nebo jinými podobnými autorovými počiny. ()

ABCD Marta

Budu se opakovat, ačkoli senilitou ještě netrpím, ale Leone to dokázal opět, zas a znova, i když chvíli trvalo, než jsem filmu Kapsy plné dynamitu na kobylku přišel, ale to již vem do ztracena čert, protože zážitek to byl více než úžasný, a to nejen díky herecké dvojici James Coburn a Rod Steiger, mezi nimiž to fungovalo na jedničku s hvězdičkou, ale i překrásně dojemné hudbě Mistra Morriconeho, která doprovází ode dne zhlédnutí mou maličkost téměř den co den. Scény veškerých soubojů, respektive přestřelek, a poprav jsou brilantně natočeny a všichni můžeme jen tiše plakat, že Mistr Leone nestihl natočit onen historický epos o Leningradu. A i když to zprvu tak nevypadalo a musel jsem si ten zážitek nechat nějakou dobu uležet v hlavě, k čemuž pomohl i denní poslech soundtracku, nakonec je z toho...atypická westernová bomba, kterou si rád zopakuji! ()

Autogram

Nielen kolty sú prokletě nízko, ale aj zápalné šnúry sú prokletě krátke a vlaky prokletě rýchle. A western je to nielen s koltami a výbušninou, ale hlavne s revolúciou a politikou. Ideály banditov sa menia ako sa mení svet a Leone to dal do filmu spolu s celkom inými prvkami na záver, ako dlhé pohľady na vyprahnutej prérii. Celkom ma tým nepresvedčil, pripomínalo mi to nejaký bežný akčný film s o niečo lepšou hudbou. –––– Revoluce je zmatek. Kde je zmatek, má člověk, ktorý ví, co chce, šanci to dostat. –––– Já nechci být hrdinou. Já chci peníze, peníze! ()

Molir

Sice ne tak znamy jako dalsi Leoneho filmy, ale IMO se jim vyrovna. Film odehravajici se v dobe revoluce v Mexiku na pocatku 20. stoleti, o dvou pulkach, prvni pripomina svym humorem Good Bad & Ugly, hrdinove jsou sympataci (mineno ze si je clovek oblibi, ne ze by je chtel v pribuzenstvu ;-) ), provadeji (si) ruzne radovanky, druha pulka je vazna a misty i opravdu hodne drsna (az dojemna). Co se deje tyce: Juan (Steiger) se zivi se svou pocetnou rodinkou prepadanim lidi cestujicich Mexikem. Do cesty se mu ovsem priplete i byvaly clen IRA Sean (Coburn), odbornik na vybusniny. Trochu si spolu zalaskuji a Juan po Seanovi chce, aby mu pomohl splnit jeho zivotni sen, totiz vyloupit jednu konkretni banku. Po mensich lapaliich skutecne banku prepadnou dostanou se dovnitr a... no proste si to sezente, libi-li se vam jineho Leoneho filmy, tak IMO nebudete zklamani :-) ()

Ne__Ty

Nikdo snad nepochybuje o tom, že Sergio Leone je král westernů. A tímto opusem to jen potvrzuje. Zatímco první půlka se podobá Dolarové trilogii, druhá se nese v úplně odlišném duchu. Smutnějším a výpravnějším a lehce připomínajícím Tenkrát na Západě. Ta první „westernovější“ první část dává spoustu nápověd k tomu, co přinese druhá. A přestože je polovina přeťata rázně jako revoluce kulomety, tak spolu části souzní i díky Morriconemu (opět), flashbackům do minulosti Malloryho a neopakovatelnému stylu Pana režiséra. ()

ArdathBay

Šam, šam. Nadmíru povedená záležitost. Už urinátní začátek naznačí, že se nejedná o "další" western. Juan a Johny to je povedená dvojička. Špičkový humor, výborné flashbacky chlapíka, který nejezdí na koni, ale na.... a ..no prostě vše. Sergio nenatočil mnoho filmů ( podobnost se Stanleyem čistě náhodná ?), ale každé jeho dílo a ještě s kongeniálním Morriconnem - to je francouzsky řečeno - malá smrt. S.E. verze filmu je povinností. ()

BMAJTZ

Klasicky Leone a to znamena profesionalne udelany film. Bohuzel par vytek bych mel. Stopaz jako takova mi vubec nevadi co mi ale vazne vadilo byly flashbacky bohuzel ty na me mely rusivy vliv a jeste zaver vyustil tak nejak moc strizene. Jinak jsem spokojen i kdyz tohle uz vazne neni western ala stara skola, doba se nam posunula a mesty se prohani auta a motorky. Nemuzu rici, ze by me tahle doba nejak zvlaste nadchla jsem spise na klasicke drevene barabizny, saloony a piskem zavate pustiny. Pokud na tenhle film pohlizim spise jako na dobrodruzny tak jde vylozene o skvely film. ()

OughJay

"K zemi, troubové!" :)) Leone s Morriconem se nezapřou. Ty dva se prostě hledali, až se našli. Kapsy plné dynamitu kvalitou nedosahuje dolarový trilogii, ale i tak jsem se výborně pobavil. Rod Steiger mi chvílema připomínal roli Eliho Wallacha z Hodný, zlý a ošklivý, jen škoda, že místo Jamese Coburna tady nebyl Clint... Jenže kvůli Clintovi by pak museli předělat konec, protože ten je nesmrtelnej... :)) Ani Coburn ale nezahrál špatně. No nejlepší scéna byla, když si ty dva vzájemně ničili motorku a karavan... :D Naprosto právem je Leone na vrcholu mejch oblíbenejch režisérů. I když dávám "jen" 4*, neskutečně dobře se mi na to koukalo a klidně si to zas někdy pustim znova... :) ()

ranp

Zajímavý snímek, který však trochu trpí svou přílišnou délkou a nevyrovnaností. Sergio Leone měl obrovský talent "rozehrát" film tak, že se člověk přímo nemohl dočkat toho, co bude v jeho dalším průběhu následovat. Bohužel se mi ale zdálo, že ve druhé půlce už tomuto filmu docházel dech a to je škoda. I tak jde o slušný snímek, nicméně Tenkrát na západě i Hodný, zlý a ošklivý jsou někde jinde - mnohem výš :-) P.S. Ennio Morricone excelentní jako vždy.. P.S.2 James Coburn měl skutečně výjimečný chrup :-D ()

Maynard.

Ovšem, tohle se Sergiovi opět povedlo. A co taky čekat jinýho od chlapíka, kterej byl očividně v původním životě pistolník. Opět se mu náramně povedl herecký výběr, obě hlavní postavy mají velikánský charisma. Hudba jako vždycky brilantní, ono po pravdě nic jinýho se ani od Ennia čekat nedá, ten prostě skládá tu nejpodmanivější westernovou hudbu. Co se mi hodně líbí, tak že nás Sergio zavede do Mexika v dobách divokého západu (zatím jsem žádný jiný film z tohodle období a z tohodle státu neviděl), kde vládne totální chaozz. Domorodci jsou hromadně a systematicky vyvražďováni, něco podobného jako když si náckové podmaňovali Evropu, brr. Stejně to musel bejt děs a hrůza být domorodec, který se kouká jak nějací cizáci masakrují vše co se jim postaví do cesty. Jo, ke konci filmu je tam blbost, páč po jednokolejce jedou dva vlaky za sebou (cca 3 hoďky po sobě). A po těch 3 hodinách nasměrují banditos ten 1. vlak proti druhému (kvůli čelnímu střetu). Ale já se ptám, jak by na jednokolejce otočili vlak v poušti? :o) Cha, a mám tě Sergio :o) ()

casioa....

Trochu iný western...Nie je to "dolárová" trilógia, dokonca to nie je ani "vtedy na západe" alebo "vtedy v amerike". Ale, je to proste Sergio a Ennio, i keď tento raz v trochu inom vidaní. Tento vizuál sa zrejme všetkým nepáči, no mňa zaujal. Počas prvej hodiny som to síce chcel vypnúť, a do komentára napísať "nemastné neslané", ALE - vydržal som, a stálo to za to. Nič podobné...som ešte nevidel, a zrejme už ani neuvidím. Westerm ŕíznutý mexickou revolúciou s kvapkou IRA whiskey---že ste nič podobné ešte nevideli? Nevermind...máte šancu práve pri tomto westerne ;-) ()

KoRner

Skôr vojnový film z čias občianskej revolúcie o jednom nepravdepodobnom kamarátstve než typický western. Veľmi dobrá ústredná dvojka, ktorá je proste vždy v nesprávnom čase na nesprávnom mieste, čo z nich spraví hrdinov revolucionárov. Dal by som silné 4*, ale Sergiova precízna réžia ma prinúti dať 5. ()

Devadesát Dva

Že James Coburn je mrzutý chlapák s charismem, co nedělá kompromisy jsem věděl pokaždé, co jsem ho spatřil. Ale tady překvapil a působil naopak nebývale pozitivně, jak se smál, zatímco nechával vyletět všechno do povětří (pyromaniaky ve filmech zbožňuju). Trochu se tu možná pozapomíná na úžasného Roda Steigera, který hlavně v první půlce určitě předvádí to nejlepší. Oba herci v hlavních rolích nemohli být zvoleni lépe a vše naservírováno v ladnější, půvabnější a nostalgičtější režii. Sergio Leone umí do dvou hodin a pár scén (momentů) nacpat víc o životě nějaké postavy (John H. Mallory), než řekne osm sérií nějakého seriálu. A tak se pozná mistr. Dvě hodiny utečou jako voda. Po tomhle jsem si už Leoneho musel přidat do TOP. Jednoduše, takový půvab, jakým oplývají jeho výtvory, na ten už dnes nenarazíte, stejně jako jsem u Leoneho zatím neobjevil slabý výtvor. Fistful of Dynamite patrně nedosahuje ladnosti a perfekcionismu, který mnozí jedinci vidí v Dollarové trilogii či v opusech Tenkrát na západě nebo Tenkrát v Americe, ale zato je poměrně osobitým výjevem (dle mého) a vypovídá o Leonem hodně. Je to ten typ filmu, co víte, že nedosahuje výšin svých bratříčků, ale stejně se na něj podíváte znovu a určitě radši, než na ony bratříčky. Leone mě naučil dát westernům znovu šanci, protože i v nich se může objevit někdo, kdo vytváří zcela svébytné a unikátní dílo, jakoby kulisy byly jen jakýmsi nepodstatným symbolem. ()

eagle-eye

Další z geniálních Leonových majstrštyků... Podat film takovým způsobem jako Leone doposud nikdo nedokázal a to si vystačí základními filmovými prostředky jako je kamera, hudba, herci... Úchvatná podívaná od začátku do konce. ()