Dobrý, zlý a škaredý

• Česko Hodný, zlý a ošklivý (viac)

Traja pištoľníci, nepriatelia na život a na smrť a každý z nich pozná len časť tajomstva, bez ktorého nenájdu skrytý zlatý poklad... Dobrý je Blondie /Clint Eastwood/ - pištoľník s veľkým zmyslom pre česť. Zlý je Angel Eye / Anjelské oko - hrá Lee Van Cleef/, sadistický nájomný vrah, ktorý vždy zasiahne svoj cieľ. Škaredý je Tuco /Eli Wallach/, hľadaný mexický bandita, ktorý sa stará len o seba. Ich príbeh sa odohráva na sklonku americkej Občianskej vojny: Nepriatelia Blondie a Tuco narazia na voz, plný mŕtvych mužov - jeden - Bill Carson - je ešte nažive. Carson im povie, že spolu s ďalšími chlapmi zakopal na cintoríne zlatý poklad. Krátko na to však umrie. Tuco sa od neho ešte stihne dozvedieť názov cintorína a Blondie - meno hrobu. Obaja sa teraz potrebujú, keďže každý vie iba časť tajomstva. Angel Eye, ktorý bol Carsonovi v pätách, sa o tom dozvie. Teraz už len potrebuje, aby ho tí dvaja priviedli k skrytému pokladu... Vedia, že musia zostať nažive, ale o poklad sa deliť nechcú... Podľa kritikov je to jeden z najlepších westernov vôbec. (oficiálny text distribútora)

d-corso

Společně s Tenkrát na západě, Velkým tichem, Pat Garrett a Billy the Kid, Divokou bandou, Dead Man a Proposition, pro mě tento film představuje to nejlepší a nejzásadnější, co kdy bylo v žánru western natočeno. ()

Xeelee

Ale jo, je to pěkně natočený, se skvělejma postavičkama a spoustou minimálně geniálních scén. Jako celek mě ale Hodný, zlý a ošklivý nijak za srdíčko nechytnul a navíc tam bylo dost vykonstruovanejch a přesně načasovanejch zvratů ve scénáři, aby vše mohlo zdárně pokračovat k onomu perfektnímu konci. ()

borsalino

Povinný a velkolepý snímek z kolekce spaghetti westernů Sergio Leona. Můžeme se tady tahat, který z těch tří spaggeťáků je lepší, ale to je asi tak všechno, co s tím můžeme dělat. Zvláště pak, když se hudby opět chopil Ennio Morricone a spustil mimojiné svou Ecstasy od Gold... ()

Ilicka

Završení dolarové trilogie, jehož některé scény si říkají o nesmrtelnost - především závěrečný souboj na kolty, nebo krátké exkurzy do občanské války. Navzdory táhlému tempu a obrovské stopáži vynikající filmový zážitek s tradičně nádhernou hudbou. ()

Havenohome

Píše sa rok 3875 po Kristovi. Deti majú hodinu dejepisu a práve preberajú dvadsiate storočie. Učiteľ im ukazuje na displeji elektronickej tabule zo zažltnutých plagátov naskenované podobizne Eastwooda, Van Cleefa a Wallacha. "Milé deti, posledné storočie druhého tisícročia, keď bolo ešte najmocnejším štátom sveta dnes zaniknuté USA, je známe najmä ako storočie filmu. Tento dnes neexistujúci druh umenia mal pre tú dobu podobný význam ako divadlo pre Antiku. Ročne sa produkovali stovky titulov, z ktorých sa však do dnešných čias zachovali len niektoré. Tváre týchto hercov sú z diela Dobrý, zlý a škaredý, ktoré je považované za vrcholný počin strieborného plátna." ................Nie Bergman a Fellini, ani Nolan a Fincher, ani Ejzenštein a Griffith, ani Lynch a Tarantino, ani Godard a Truffaut, ani Kurosawa a Ozu, ani Ed Wood a John Waters, ani Wilder a Ford, ani Spielberg a Lucas a ani Hitchcock. Všetci títo muži (a mnohí ďalší) sa stratia do zabudnutia. Sergio Leone je ten Homér dvadsiateho storočia. Dávno po tom ako zmizne zo sveta posledné kino sa budú ľudia hádať, či je geniálnejší film Dobrý, zlý a škaredý alebo Vtedy na západe. ()

Necrotongue

Tak jsem si po Hrsti a Pár dolarech znovu zreprízoval i tuhle Nesourodou trojici, a jak se podle mých předchozích komentářů / recenzí dalo jistě předpokládat, plný počet hvězdiček z původní nadílky zůstal neohrožen. Musím přiznat, že se v těch bezmála třech hodinách našly momenty, kdy jsem měl pocit, že poněkud ztrácím koncentraci, z toho mě ale vždy hbitě vyvedla hudba génia svého oboru. Sergio Leone se nedal zahanbit a proti předchozímu snímku znovu přihodil něco navíc. Kromě Clinta Eastwooda a Lee Van Cleefa jsem se tedy dočkal i toho notorického bídáka Calvery (to je marné, i kdyby hrál Eli Wallach jakoukoliv postavu, toho rabiáta mu už nikdo neodpáře), film měl ale i výrazně vymazlenější scénář a přes drsnou divokozápadní realitu obsahoval i několik až nečekaně dojemně lidských scén, při nichž se přitom vůbec netlačilo na pilu. Nerad bych se mýlil, mám ale silný pocit, že se zde použité oční souboje snaží marně napodobit už nejedno pokolení tvůrců jiho a středoamerických telenovel. No, nebudu to zbytečně rozmazávat; já jsem si snímek už poněkolikáté skvěle užil a jsem si naprosto jistý, že se k němu ještě nejednou vrátím (pokud mi v tom nezabrání selhání životně důležitých orgánů). / Poučení budou hned dvě, přičemž to první jsem drze opsal přímo od tvůrců filmu: "Na světě jsou dva druhy lidí; ti s nabitou pistolí a ti, co kopou." A to druhé: Film mi opět potvrdil, že se odborníci nemýlí v tom, že kouření zabíjí. ()

luka4615

Dokonalost. Již od úvodních titulků jsem byl zcela lapen do vrstevnatého příběhu, skrze nějž na mě dýchala atmosféra let dávno minulých. Za doprovodu ikonického soundtracku jsem s hlavními hrdiny prožíval neuvěřitelné dobrodružství o pomstě, zbytečné krvavé válce a zejména o honbě za pokladem nesmírné ceny. Slovutný Sergio Leone se v poslední části legendární "dolarové" trilogie doslova utrhl ze řetězu. Všechno je zde větší (epická bitva o most), propracovanější a zejména osudovější. A i když tento počin má ze všech tří dílů tu nejdelší stopáž, mě osobně snímek utekl až nepříjemně rychle. Nebojím se tedy napsat, že The Good, the Bad and the Ugly je jedním z nejlepších westernů všech dob. Tohle prostě musíte vidět! „Hey, Blond! You know what you are? Just a dirty son-of-a-b-!“ ()

Sawy

Sergio Leone byl prostě génius.Na to,abych si tím byl jistý,mi bohatě stačily tři filmy.Skutečně nevím,jestli je lepší Tenkrát na Západě nebo Hodný,zlý a ošklivý.Oba filmy jsou ukázkou režijního mistrovství a osobitosti.Kdybych si měl ale JÁ vybrat,který je mému srdci blíž,asi bych zvolil tohle veledílo.Proč?Ani sám nevím.Možná pro úžasné charisma málomluvného Clinta Eastwooda jako Hodného.Nebo pro maximálně záporného Lee Van Cleefa v roli Zlého.Pak taky pro Eliho Wallacha,který brilantně ztělesnil Ošklivého.Byl by hřích nezmínit jako vždy geniální a úžasnou (tady ale obzvlášť) hudbu Ennia Morriconeho,asi nejlepšího skladatele filmové hudby všech dob.Každý má určitě svůj nejoblíbenější western a já bych tedy nakonec zvolil film Hodný,zlý a ošklivý.Můj skromný názor.100 % ()

Katullka

Western? Ale probůh! Nakonec mi to hodilo jeden z nejlepších filmů, co mé oko zahlédlo a ucho uslyšelo. Neuvěřitelně natočené, skvělý scénář, ta kamera, ty scény. Naprosto unikátní. Clint Eastwood jako doslova krásný parchant, zamilovala jsem se. Hlášky typu: "S..ee...y..ou...la...te...r... Idi..." "Idiots, it's for you.." nebo "is it a joke?" " No, it's cable.." (nejsem si jistá přesnou citací). Konec byl naprosto ohromující! Hudba božská. Nevím co dodat. Skvěle strávené necelé 3 hodiny. Díky bohu za ně! ()

Lacike

Tento western ma bavil už aj na prvý pokus a na druhý som skoro až nadšený. Príbeh o hľadaní zlata troch postáv je vlastne komorný, ale odohráva sa na pozadí veľkých udalostí vo veľkolepom spracovaní. Toto už bol regulérny blockbuster. Striedajú sa klasické scény v ktorých stoja proti sebe 2 až 3 postavy s veľkolepou vojnovou vravou so stovkami štatistov. Trošku divne na mňa pôsobí to rozdelenie podľa názvu filmu. Eastwoodov dobrý mi nijak extra dobrý nepripadal. Jedna tu z ústrednej trojice zabije najviac ľudí a hlavne on ako prvý podrazí škaredého, takže tá jeho miestami až krutá pomsta je ospravedlniteľná. A z celej trojice je Eastwoodova postava najplochejšia. Na zlej strane je znova charizmatický Lee Van Cleef, ktoré si okrem toho, že vyvraždí nejakú tú rodinku a neváha mučiť skaredého, vystačí s tým, že znova vyzerá neskutočne cool. Celý film si tentoraz pre seba ukradol škaredý Eli Wallach, ktorý tu neustále gúľa očami a ksichtí sa jak potkan. Jednu chvíľu som ho mal chuť nakopať do zadku a ďalšiu som ho celkom ľutoval. Fakt vydarená postava. Okrem tejto trojky tu sú prakticky už len štatisti, ktorí sa len na chvíľu mihnú. Videl som predĺženú verziu, takže tempo je znova pomalé, v pištoľníckych súbojoch pri nekonečných prestrihoch na xichty by som mal čas uvariť si aj dve kávy, a pri viacero scénach som mal pocit, že ich Leone naťahuje len kvôli hudbe. Alebo žeby hudba zachraňovala ten jeho štýl? Nech už je to tak či onak, tak tentoraz aj keď samotný film je u mňa  za silné štyri hviezdy, tak na tú piatu to povyšuje práve legendárna famózna Morriconeho hudba. Zo všetkých jeho soundtrackov mám práve tento najradšej a môžem ho počúvať donekonečna. Vďaka hudbe pre mňa tento film pôsobí podobne ako napríklad Barbar Conan. Ako obrazový videoklip k dokonalej hudbe. P.S: ten výbuch mosta je grandiózny a jak ten balvan len tesne netrafil Eastwooda, tak som si hovoril jak ich to napadlo a jak to vlastne urobili? A ono to bola náhoda, ktorá sa mohla tak ľahko skončiť tragicky. Leone sa s ničím nesral. P.S. 2: Dabing ČT je fakt vydarený a v tom novom remástery vyzerá film jak nový. Bolo to jak pozerať nový film v štýle akým sa už dávno nenatáča. 9/10. ()

hendrich6

Parádní western, kterému je ale co vytknout.Celkem nerad se dívám na dlouhé filmy, ale samozřejmě to občas překonám, ale 150 minut už je docela hodně.Některé scény, i přesto že tu všichni říkají že ne, byly dlouhé a zbytečně natahované.A taky mi byla velmi nesympatická postava Lee Van Cleefa, asi proto hrál Zlého.Jinak na druhou stranu úžasná hudba, která se přímo hodila do tohoto filmu, můj oblíbený Clint Eastwood, celkem dobrá zápletka a parádních posledních 10-15 minut, zvlášť scéna kdy stojí všichni tři naproti sobě. Ve finále musím říct, že se mi film líbil víc než Tenkrát na Západě, ale nejlepším westernem pro mě zůstává Butch Cassidy a Sundance Kid. 85 % ()

ScarPoul

Pre mňa jeden z najlepších filmov aké kedy vznikli. Perfektné skĺbenie všetkého, čo na tomto žánri milujem. Leone je majster rozprávač. Necháva svoje postavy obývať bezútešný svet podvodov a hriechu a koketuje s morálnymi posolstvami, krásou, priateľstvom a krvavosťou. Eli Wallach podá svoj herecký vrchol a Eastwood tradične na jednotku. Morricone s jeho ecstasy of gold spôsobuje zimomriavky aj po toľkých rokoch. Jeden z tých filmov, ktoré som videl ako mladý a potom som sníval o tom, že do toho sveta raz vojdem. A vždy keď si ho pozriem, objavujem stále ďalšie a ďalšie klenoty. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

23.11.2023

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

Není to vyloučeno. Obzvlášť když režisérem by měl být flexibilní Curtin Hanson, který před dvanácti lety oslnil stylovou kriminálkou L. A. – Přísně tajné. Zhruba stejně dlouho si Jerry Bruckheimer… (viac)