Star Wars: Epizóda V - Impérium vracia úder

• Česko Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (viac)

Nastaly temné časy pro Povstání. I přes to, že "Hvězda smrti" byla zničena, imperiální jednotky vyhnaly Rebely z jejich tajné základny a pronásledovaly je po celé Galaxii. Aby se vyhnula střetu s hrůzostrašnou Imperiální flotilou, skupina svobodných pilotů vedená Lukem Skywalkerem vybudovala novou tajnou základnu na opuštěné ledové planetě Hothu. Imperátorův pobočník Darth Vader, posedlý hledáním mladého Skywalkera, však vyslal tisíce sond do všech koutů vesmíru... (oficiálny text distribútora)

Mikino00

Nejlepší díl série opět překvapuje svou nápaditostí, neustávajícím tempem a spoustou akčních sekvencí. Nic z toho by samozřejmě nefungovalo bez výborného příběhu, který stále jen a jen graduje. Tento film vlastně rozšířil vesmír Star Wars (nové ikonické postavy, světy apod.), aby jej na konci spojil v nečekané rodinné rovině. Nutno říci, že i herci se oproti předchozímu dílu zlepšili, stejně jako vymizela mírná naivita dialogů. ()

jarmik

Pro většinu fanoušků nejlepší díl celých Star Wars. Pro mě skvělý, ale nedokážu říct, že nejlepší. I když trénink Luka mistrem Yodou je nezapomenutelný a protkaný dokonalými moudry malého zeleného poloboha. Každý to musí vidět, ale připomeňme si alespoň pro mě nejdůležitější z hlášek.: "Strach je cesta k temné straně síly. Strach vede k hněvu, hněv k nenávisti, nenávist k utrpení!" Zvlášť v dnešní mediální době je i v realitě extrémně pravdivou. ()

kamigava

Pro mě je pátá epizoda tím slabším dílem staré trilogie, ale přesto neztrácí na kvalitě. Praktické efekty jsou stále ohromující na tu dobu. Kam se hrabe digitál. ()

Renfield

Za kurz přežití v divočině, který Han předvedl téměř v úvodní scéně, by se nemusel stydět ani Děrsu Uzala! Luke zase dokazuje, že by se uplatnil i jako kovboj, i když pravda, spíše vesmírný kovboj. Zlikvidovat tímto stylem monstrózní AT-AT, jistě neumí úplně každý. Tanky jsou úchvatné, do detailu nádherně udělané, scéna pozemního útoku na Hoth, je z velké části právě díky nim opravdu velkolepá, prakticky srovnatelná s výborným závěrem, což je co říct. Tomu samozřejmě dominuje světelně šermířský souboj, který se tentokrát opravdu dá nazvat šermířským! Stále v rámci možností samozřejmě, avšak oproti Epizodě IV, je jeho provedení nesrovnatelně výše. Celý se navíc odehrává v nádherných interiérech, které mu na temné atmosféře ještě přidávají... to kdyby náhodou ona věta nestačila. Efekty, kulisy a lokace natáčení, jsou opět úchvatné, stačí vzpomenout například na Dagobah, na kterém se odehrává další z vrcholných scén, výcvik. Když jsem u novější trilogie kritizoval digitálního bojujícího Yodu, tady jsem s jeho pojetím velmi spokojen, Frank Oz je navíc výborný. A v rámci žánru výborný je i Harrison Ford, ono se toho moc hrát nemusí, když na to prostě máte. Je fakt, že i Mark Hamill v této epizodě docela hraje, avšak na Forda a jeho charisma prostě nemá. Je to znát především ve scénách, kde se více mluví, nebo ještě lépe vtipkuje! Hlášky a vtip totiž tato epizoda opravdu nepostrádá, což je rozhodně jejím velkým kladem. A málem bych zapomněl, právě zde mi možná nejvíce sedla fantastická hudba Johna Williamse. Epizoda V je hold tím nejlepším a stále nepřekonaným, skutečným Star Wars! 90% ()

Matros

Pravděpodobně nejlepší část ságy, kdy už nebylo nutné představovat divákům hlavní postavy a mohlo se skočit rovnou do akce. Ve filmu se navíc poprvé (nepočítám následné dodělání do epizody IV) objevil nejoblíbenější lovec lidí v galaxii - Boba Fett. Dost dobrý výkon na to, že tu má jen čtyři věty. Lucasova sázka na v té době neznámého režiséra Irvina Kershnera se vyplatila. ____ Dne 30.7.2020 jsem měl možnost vidět film na velkém plátně v multikině Cinema City Chodov a bylo to kouzelné. ()

H4ku11

Je výborné, keď záporáci vyhrávajú. Jednostranné víťazstvá dobra nad zlom, resp. nedôstojní protivníci vedia pokaziť celý príbeh. ()

rsimonyi

Troufám si říct, že Epizoda V. je nejlepší ze Star Wars, napínavá a špatně končí. Ty co ji viděli v kinech, museli prožívat 3 roky muka než se dozvěděli jak to dopadne v Epizodě VI. ()

thunnus

Asi nejlepší ze všech dílů SW. Skvělá hudba (Imperial march), skvělý Vader, vtipné hádky Sola a princezny, ale to je asi tak všechno. Fanoušci filmu by mě ukamenovali, ale je tu zase několik chyb (např. podezřele lehké nalezení Yody na Dagobahu) a i přes jistou snahu stále některé toporné dialogy. Nemůžu dát pět hvězd, nezlobte se ale **** ()

Emzet

Stejně dobrá (ne-li lepší) paráda jako jednička (čtverka). Kráčející tanky na ledových pláních Hothu, Oblačné město, Solo v karbonitu či scéna "Jsem tvůj otec", jedna z nejlegendárnějších filmových scén vůbec. Krása. ()

Salmayo

Kurňa nevím, chvílemi geniální a za okamžik totální sra*ka, ty přiblblý skřeky žvejky a tý plechovky mě přiváděli k šílenství. ()

Gagner

Skvostné pokračování skvostné série doplněné o mnou postrádané emoce a vztahy v prvním díle. Nejtemnější a asi i nejlepší epizoda z již tak úchvatné série. ()

IsaacNewton

Po skvělém čtvrtém dílu bylo pro následující díl těžké, aby se mu vyrovnal a na nového režiséra (příliš nerozumím, proč začal najednou točit Hvězdné války někdo jiný a i 6. díl režii změnil) čekal nelehký úkol. Nutno poznamenat, že Irvin Kershner se ho chopil dokonale- natočil ještě o fous lepší film než Novou naději a zařídil tak, že Impérium vrátilo úder opravdu ve velkém. Psát o úchvatné hudbě Johna Williamse nebo o úžasném obsazení (Mark Hamill, Harrison Ford a další) nebo dokonce o výpravě a na danou dobu nevýdaných efektech by byla ztráta času- to, že jsou dokonalé, ví snad každý. Pro mě je tento film spolu s Pomstou Sithů (hrome, proč se mi líbí zrovna ty filmy, kde vyhrává Temná strana :-) ) nejlepší z Hvězdných válek, takže dávám jasných 5 hvězd... ()

JK-Stinger

Pravděpodobně nejlepší díl z původní trilogie, proto ho volím do svých top 10. Úžasný začátek s bitvou o Hoth si pamatuju už od dětství, když jsem příběhu ještě ani za mák nerozumněl, ale vím, že se mi to hrozně líbilo. Díl je asi nejtemnější z celé série (pravda, válcuje ho nejnovější 3.epizoda, ale tohle bylo první:) a zřejmě proto má pro mě takové kouzlo. Star Wars byly prostě prvním sci-fi filmem, který mě dostal a naladil na další vlnu tohoto žánru. Díky pane Lucasi, ať Vás provází síla.... ()

raky5

Ukameňujte ma, ale mne sa to nepáči. Celé STAR WARS idú mimo mňa, no patrí to k "filmovému vzdelaniu". To je jediný dôvod, prečo som sa to vôbec unúval pozrieť. Film vo mne nevyvoláva žiadne emócie, dialógy v podstate ani neexistujú alebo sú plytké. Polovicu filmu tvorí vrčanie Chewbaccy a pípanie R2. Celý film je o tom istom. Darth Vader už má na dosah dopadnutie lode s Hanom, ten mu utečie a potom znova a znova. Vždy sa smejem na tom, keď počujem, že Leia je hlavnou protagonistkou erotických snov mnohých chlapov. Možno Natalie Portman v novších častiach, ale Carrie Fisher teda určite nie. Dávam 2 hviezdičky, z toho 1 je za Yodu. ()

betyn

Pro mě a taky pro většinu ostatních nejlepší díl celé vesmírné ságy.Nicméně na plný počet bodů to nebude,určitě je zde vidět posun vpřed a to i díky lepšímu příběhu než mají všechny předchozí díly.Především ale vyzdvihnu hudbu,za kterou byl i film ohodnocen Oscarem,vpřed šli také vizuální efekty,hlavně souboje se světelnými meči dostali úplně jinou šťávu a to je ode mne asi tak vše..jak už jsem psal v recenzi na předešlý díl,fanoušek Star Wars určitě nejsem :-). ()

Hepy13

Ačkoliv nejsem fanoušek, dnes už legendární vesmírné ságy. Tak musím říct že Impérium je skvělá podívaná. Zatímco čtvrtá epizoda strašně nudná, tedy až na konečný souboj. Tak Impérium je pořádnej nářez už od začátku, nechybí ani pár hlášek od Harrisona Forda. Hudba zůstává samozřejmě pořád perfektní (hlavně u Imperialistů). Zatímco u Nové naděje jsem hodnocenímu nerozumněl, tady ho naprosto chápu! ()

RomeroIsGod

Nesmrtelná klasika a v dětství moje nejoblíbenější filmová série společně s Bondem. Nemá cenu nic psát, všechno tu už bylo řečeno. Kdo neviděl jako by nebyl. 100% ()

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

Bude Villeneuve u třetích dílů Duny a Sicaria?

05.02.2024

Začněme tím podstatnějším. Za pár týdnů se všichni budeme nadšeně kochat obřími červy ve druhém díle Duny, který zadaptuje zbytek první knihy od Franka Herberta. Sága z pera slavného spisovatele ale… (viac)

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams

13.06.2023

Ve věku jednasedmdesáti let zemřel americký herec Treat Williams, většině diváků známý zejména díky ztvárnění jedné z hlavních rolí v muzikálu Vlasy režiséra Miloše Formana. Smutnou zprávu médiím… (viac)

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

George Lucas se dočká vlastního dokumentu

17.09.2021

Duchovní otec Hvězdných válek George Lucas se dočká vlastní dokumentární série. Šestidílný dokument zaměřující se na Lucase a společnost ILM pak točí Lawrence Kasdan, scenárista Impérium vrací úder a… (viac)