13 hodín: Tajní vojaci v Bengázi

• Slovensko 13 hodín: Tajní vojaci z Bengházi (viac)

Jedenáste výročie útoku na Dvojičky sa teroristické komando operujúce na severe Afriky rozhodlo „osláviť" útokom na americkú ambasádu v líbijskom Benghází. Jej zamestnanci síce už predtým tušili, že se niečo chystá, tajné služby však ich pocit ohrozenia nebrali do úvahy. Kvôli tomu sa pracovníci ambasády ocitli tvárou v tvár obrovskej presile prakticky bez väčšej ochrany. Keby v oblasti nepôsobila skupinka „bezpečnostných analytikov" (bývalých elitných mariňákov), nemali by žiadnu šancu. „Bezpečnostní analytici" hodia za hlavu všetky odporúčané postupy a nariadenia a rozhodnú sa brániť ambasádu do poslednej kapky krvi. (Cinemart SK)

Scraffy

Akcia, akcia, akcia a zasa akcia! Keď už si myslíte, že sa situácia upokojuje, tak príde veľké BUM! a akcia pokračuje. Parádne zvládnutý film na ktorom nie je ani moc čo vytýkať. Len by som vypichnul, že vo všetkom tom zmätku nie je moc poznať, že ktorý je ktorý a to obzvlášť, keď majú na sebe prilby. Potom aj keď niekto zomrie, tak na miesto toho, aby ste ho oplakávali, tak sa len snažíte v tom zmätku vlastne zistiť, že kto to má už za sebou. Inak je to ale pecka film, ktorý je nabitý akciou. ()

papadoce

Michael Bay nie je žiadny dialógový mág či šaman. O tom žiadna. Problémom je to vtedy, keď sa rozhodne, že medzi všetky bojové scény vloží siahodlhé dialógové okná, ktoré sú nudné a únavné bez výpovednej hodnoty. A potom tu máme ešte také miestne krátke poznámky (akože vtipné) počas bojov alebo aj spomínaných dialógov, ktoré tomu svojou miernou stupiditou skôr ubližujú ako pomáhajú ale rozhodne nepobavia. Toľko k negatívnej stránke prevedenia. K samotnému príbehu, každý džihádistický ťaman si skôr či neskôr zaslúži guľku. A ono história ukazuje, že radšej skôr. Neviem či to takto funguje naozaj, ale vo filme mi ich počínanie pripomínalo netaktické pobehovanie mravcov na chodníku, ktorí majú svoj malý svet a ešte netušia, že dvaja osemroční chlapci idú hrať hru kto ich bude mať na topánke nalepených viac. Občas dostali akože logický nápad, ktorý keď sa im podarilo zrealizovať tak na 60 percent tak už patrili medzi top 5 bojovníkov za to svojho džina či za čo vlastne zabíjajú (podľa mňa mnohí sami nevedia za čo). A potom tu máme samotné bojové scény. Prevedené typicky po Bayovsky, teda vysoká kvalita ak máte Majkla a jeho kameru radi. Myslím, že práve preto film okupuje u-cti-hodných 77 percent. Naozaj som na vážkach medzi tromi a štyrmi, možno ako ešte nikdy, ale veď nakoniec dobré to bolo. A všetci herci boli sympatický rovnako ako ich postavy. Tak teda dobre, nech to tu nekazím. ()

Maniik88

Michael Bay natočí také pecky ako Skala, Armadegon, Ostrov a potom na druhej strane otrasných x dielov transformerov. No a tento film bol dosť otrasný tiež. Hrozne dlhý, efekty mizerné..pri prestrelkách tie prskavky, no asi to bude nižším rozpočtom. Páčili sa mi napäté scény, keď išli mestom a zastavili ich hadráci so samopalmi a guľometmi, alebo sprevádzanie agentov žvanilov v teréne. No to samotné bránenie "tajnej" základne bolo úplne bez napätia, emócií, grdácie. Proste hadráci bežia ako ovečky proti guľometom. Potom si dajú pauzu, pozberajú ďalších skúsených mudžahedínov a zase to isté. Nechápem, prečo až na konci zobrali mínomety. Partička vojakov sympatická. No keď sa človek zamýslí, čo to tam robili, prečo tam boli, nie je vam ich ľúto. Za to film oceňujem. Ako zobrazil zavedenú demokraciu v praxi. Keď si na trhu môžete kúpiť bazuku vedľa pomarančov, keď vás na ulici v pohode zastrelia a ureží vám hlavu a všetkým to je u prdele. Keď je v krajine tak veľa militantných skupín, že ani neviete, ktorá je s vami a ktorá proti vám a keď je všade chaos. V podstate všade kde vkročí americká čižma nastáva chaos, k moci sa dostávajú najhorší diktátori a masoví vrahovia, trpí ľud a je im mnohonásobne horšie ako predtým. No a ako bonus tu máme v EU nájazdy migrantov, ktorí prichádzajú odkiaľ? No z Líbye.. Všetko raketoví inžinieri, ktorí zhadzujú ľudí pod vlak, sekajú sa na ulici katanami a proste robia na západe príjemné kultúrne, stredoveké obohatenie. ()

Najt

Tohle jsem odkládal asi 2 roky, možná 3 roky. celou dobu to mám na exteráku, ale ne a ne pustit. No byla to veliká chyba, protože tenhle film je naprosto parádní. možná, že kdybych věděl, že to je od Baye, tak bych se na to podíval dřív, ale nějak nebyla nálada na boj s vychrtlíkama někde v prdeli světa. No po zkouknutí jsem byl velmi překvapen, je to solidní jízda, perfektní efekty a atmosféra a to Bay umí. Graficky věrná předloha reálných událostí, zkrátka řečeno, tohle je prostě filmové Call of Duty Modern Warfare, nebo nový filmový bratříček Black Hawk Down. Nádhera // 4,5* ()

Rimland

Vida. Když se Bay zrovna nezaobírá natáčením xtého robotího digibordelu, dokáže pořád vyprodukovat kvalitní akčňák. Tenhle navíc boduje výbornou kamerou a notně sympatickým obsazením ústřední specnazácké šestky. A i ty bayovské patosovité oslavy amerického geroismu se tu drží překvapivě na minimu. ()

V1ctor_

Jelikož mám od mistra Baye zhlédnutou celkem pestrou paletu snímku, troufám se považovat za odborníka co se týče jeho tvorby. Netřeba zmiňovat originálně přehlednou akci, tohle není ironie, které výsledná kamera zaznamenávající všechny akty z více úhlu ve výsledku jen mírně napomáhá k dosažení již tak perfektním záběrům. K obsahu filmu, všichni víme, že správnou demokracii nenastolíte jen ozbrojeným převrácením režimu, v tomto případě režim Muammara Kaddáfího, a přejmenováním státu na demokratickou zemi. Islámské anarchisti, kterým nejde o nic jiného než vyhnat americké stoupence ze své posvátné země a převrátit opět režim totiž nic a nikdy neodradí. Snímek se opět, a to podle pravdivých událostí, alespoň tak to prezentují autoři, zabývá reálným ozbrojeným konfliktem v již demokratické Libyi, kde se hrstka, rozebráno více do detailu šest, bývalých mariňáků utká s mnohými, více než sto, bezskrupulózními a radikálními Islámisty. Jména oněch vojáků si bohužel a to i bezprostředně po filmu již nedokážu vybavit, nejspíše nějaká vnitřní nesrovnalost a chyba v postřehu diváka, každopádně to asi není podstatné. Dostalo se jim, a to přes mé očekávání, závěrečného poděkování od strýčka Sama i v samotném filmu. Postavy řeší jak konflikt ve které jsou přítomny, tak si současně najdou chvíli i na rozebírání jejich civilních životů, rodin, dětí, globálních problémů a mnohdy do toho zakomponují i nějaký ten humor. O akci, jak jsem již zmiňoval, je postaráno a vám nezbývá nic jiného než sledovat reálně vypadající moderní konflikt Američanů, ve kterém nedisponují jejich technickými vychytávky a stíhačky nechali odstavené někde kde se na ně nepráší na letišti, proti jejích typickému a už i přirozenému nepříteli. ()

mac000

Naprosto úžasné akční drama. Michael Bay je zde opět ve formě z doby vzniku "Skály" a natočil film, jehož dvě a půl hodiny utečou (po první "zahřívací" půlhodině) v jedné nekončící akční scéně. Ani jeden z protagonistů není hereckou hvězdou, což je také dobře, protože film nemá jednoho či hlavní hrdiny, hlavními postavami jsou všichni protagonisté. ()

B_Dup

U takových filmů by měl Michael Bay zůstat. To mu svědčí. Skvělá podívaná inspirována skutečným příběhem, při které se divák nenudí. P.S.: Mně to nepřehledné nepřipadalo a ani s rozeznatelností "vousáčů" jsem neměl jakýkoli problém. Možná proto, že sám jsem "vousáč"... ;) ()

Echoes

Cajk, nová éra válečných filmů ve svém skvělém světle. Oproti svým "sourozencům" je však 13 hodin koukatelné od začátku do konce a jeden se i dokáže vcítit do předkládané situace (a nějak tak s těma amíkama sympatizovat), což je pro mě osobě nový a tím i zajímavý prvek u těchto snímků. ()

george82

Naprostá paráda. Díky takovým frajerům USA stojí na nohou. Bay tu opravdu ukazuje svůj um a dává vědět, že nepatří do starého železa. S přibívajícími minutami se stupňuje napětí i akce a zároveň neskutečně ostrý a nekompromisní přístup bývalých členů speciálních jednotek. RESPEKT. ()

Lkn

Každý kdo ma rad tvorbu Michaela Baye musi u tohodle filmu napadnout jedna otazka. Proc porad toci tu sracku transformers. Tohle je presne typ filmu kteri jeho fanousci chteji videt. ()

stone

Absolutní chaos. A to, že nechybí v závěru hrdá sentimentální slza, je jen třešničkou na tom americkém přepáleném dortu. Jednou stačilo. ()

Mykhaluu

Ač divoce orientální, tak téměř komorní, místy krutě nepřehledné drama skupiny pracovníků soukromé bezpečnostní agentury, kteří pomáhají chránit buňku CIA v Libyi. Co čert nechtěl, na dohled od jejich stanoviště se nacházelo diplomatické zastoupení U. S. (pro mě ne zcela jasného statusu), které bylo přepadeno místními nevojenskými jednotkami. Pracovníci bezpečnostní agentury v nepřehledné situaci provedli bojovou evakuaci diplomatické mise, žel dva lidé, ambassador a pracovník IT nepřežili. Po stažení na základnu CIA však příběh nekončí a rozdivočelí lidé s ákáčky se jali dobývat i tuto. Profesionální výcvik a zkušenosti (v neposlední řadě technika pro noční vidění) umožnili efektivní obranu i při absenci těžkých zbraní. Žel, ke konci použili útočníci minometnou palbu, která stála život dvou pracovníků bezpečnostní agentury, včetně jednoho z týmu posil z Tripolisu. Film je natočen s nechutně propracovanými efekty a drsně napínavě. Herci, scénář, vše hezky funguje, kromě scén kdy se snaží hlavní postavy komunikovat se svými rodinami (za což je jedna hvězdička dolů) a utekl jak hrom! ()

vieriX

Tohle je typický Michal Bay, který si mezi novými Transformery odskočí natočit něco svého a jak z oblibou říká malý projekt. Tentokrát si vzal na mušku skutečnosti co se stali v Lybii a natočil to prostě jako Bay takže žádný strach o akci ani o vlastenectví.Samozřejmě postavy nejdou tak do hloubky ale to už člověk prostě musel vědět. Hodně dobrý film. ()

Romeroo

Nejlepší film co natočil Michael Bay od doby Ostrova a Skály. Akční scénky skvělé a dechberoucí. Čekání na druhou vlnu útoku zvládnuté do nejhlubšího zákoutí divákova očekávání. Bravo Míšo, vyprdni se na ty roboty, tohle byla totiž vzpomínka na to, že dokážeš natočit biják co má grády i s tím škaredým patosem.... ()

RafaKrakal

Za poslední dobu nejlepší film Michaela Baye. Přes celkem robustní stopáž film kvapí svižným tempem, po celou dobu poctivě dávkuje napětí a je prost hluchých míst. Velice povedený byl i casting, kdy chemie herců skvěle funguje a je jedno, že se nejedná o žádná herecká esa. Jediné co jde filmu vytknout, je snaha Michaela Baye proniknout do nitra postav a sdělit divákovi jejich vnitřní pocity, což vskutku není jeho silná stránka. Celkově však Bay ukázal, že se dá za celkem málo peněz udělat velkolepá filmová podívaná, navíc na motivy skutečného příběhu, a kritikům dokázal, že filmové řemeslo ještě nezapomněl. Pro mě osobně velice pozitivní překvapení, které si zaslouží pěkných 85% ()

jafuska

Užasný film, kde je jasně nafilmovaná surová realita, mezi vojáky, kteří bojují na té správné straně, Film, který má strhující minuty filmu od začátku do konce, ()

Ernie_13

Skvelo natočené. Politiku nechajme stranou. Samotná udalosť sa asi lepšie nedala natočiť. Michael Bay prináša divákovi akciu z prvej línie. ()

Affleckové a Rudá četa

Affleckové a Rudá četa

31.08.2017

Ben Affleck se po necelé dekády režírování u Warner Bros. vydává ke konkurenci. Jeho nový projekt se jmenuje Red Platoon a natočí ho pro studio Sony, které s ním určitě prahne po oscarových… (viac)

Mizerové 3 s novým režisérem?

Mizerové 3 s novým režisérem?

10.06.2015

Michael Bay má plné ruce práce. Momentálně točí akční thriller 13 Hours a do budoucna ho chce urvat hned několik projektů. Nejhlasitěji o něj bojují válečný akčňák Sabotage, sci-fi Time Salvager a… (viac)