Celovečerný dokument s hranými scénami Králi videa podrobne mapuje scénu dovozu, kopírovania a dabovania západných filmov v socialistickom československu a okrajovo aj v Poľsku a Maďarsku. V dobách, keď bolo nemožné zohnať filmy západnej produkcie do oficiálnej distribúcie, jestvovali skupiny ľudí, ktoré dovážali, amatérsky dabovali a distribuovali medzi ľudí nahrávky týchto filmov na VHS páskach. Dokument však sleduje aj linku „spravodlivosti“, policajtov, ktorí mali za úlohu týchto pirátov a dabérov chytať. V dokumente vystupuje množstvo známych mien vtedajšej videoscény, z ktorých sa neskôr stali publicisti, režiséri, speváci, prekladatelia, majitelia videopožičovní. Okrem rozhovorov dokument ponúka aj množstvo hraných „retro“ scén, aby si ľudia, ktorí tú dobu nezažili, vedeli predstaviť ako to všetko fungovalo. V neposlednom rade by sme chceli týmto dokumentom vzdať poctu všetkým tým „Anjelom kultúry“, aj vďaka ktorým sme mohli vyrásť a začali milovať film. (Continental film)

Soweek

4,5*. Torrenty, warrezy, ulozto, webshary...dneska to jde to snadno. Má láska k filmům ale začala přesně tady. Rychlodabované Komando jsem viděl jako kluk nejmíň 50x, německé porno byla modla a Zdeněk Troška měl ještě trochu charakteru. Nostalgii v dokumentu střídají výbuchy smíchu z úryvků špatně nadabovaných filmů a na konci Vám i ta slza ukápne, když zavzpomínáte na zlaté časy, kdy se dostat k novému filmu vyžadovalo přeci jen trochu úsilí. Jsem poctěn, že dokument o prvních filmových pirátech jsem mohl vidět v pirátské verzi. :-) A teď prosím druhý díl o počátku pálení cédéček! ()

vitekpe

Ja v te dobe zil, spoustu filmu s rychlodabingem jsem videl u kamose, jehoz rodice meli video. :) P.S.: i dnes jde ze znameho ceskeho uloziste stahnout par filmu s rychlodabingem, kdybyste to chtel nekdo videt. ()

Silwer

Absolutni dokonalost a maly vylet do doby kterou asi vetsina zdejsich recenzentu ani nepamatuje... Jooo takhle zacala vasen ke kinematografii ()

KoRner

Dokument od fanúšikov pre fanúšikov, nič viac. Ocenia to tým pádom ľudia, ktorí  to zažili, ale pre ostatných tam nie je pridaná hodnota. Mňa doba rýchlodabingu pre môj vek iba len tak "lízol" záver, ale tiež som si rád zaspomínal spolu s pánmi v pokročilom veku z dokumentu, ktorých sa podarilo nájsť. Z tejto anonymity mi prišli vtipné prezývky, ktoré rychlodabéry dostali ako "šeptal", či "vŕískal" a pod. Najviac ma dostal dabér, ktorý nevedel po anglicky a predsa prekládal filmy. Ale ako potvrdili všetci zúčastnení, našťastie je tá doba už preč. ()

borec999

Veľmi pekný dokument, ktorý umožnil aj mladšej generácii (ako napr. ja) ktorá v danej dobe nežila pochopiť ako a prečo vznikali rýchlodabingy a ako sa kedysi "načierno" pozerali filmy zo západu, ktoré u nás boli vďaka režimu zakázané.  Chronologicky odrozprávané(začiatky, vrchol, situácia po prevrate a koniec niekedy okolo 98. spojený s príchodom kvalitného profesionálneho dabingu a množstvom videopožičovní)  a to priamo aktérmi ktorý sa na pašovaní,distribúcii a dabovaní filmov podieľali, s množstvom zaujímavostí, inside informácií a vtipných momentov naokolo (kto a v akých podmienkach tvoril samotný dabing bolo viackrát vzhľadom na dnešnú dobu veľmi úsmevné). Najlepšou pasážou Králov videa bol pre mňa však záver, v ktorom samotní aktéri s odstupom času hodnotili túto éru a veľký kontrast(fanatici zažraní do tohto fenoménu dodnes vs ľudia ktorí to chápali ako nutné zlo vs ľudia ako Hejma ktorí otvorene hovoria že dnes by do toho už asi nešli). Naozaj pútavý a zaujímavý dokument- teda hlavne pre fanúšikov kinematografie a najmä zobrazovaných filmov. 80% ()

Zagros

Králové videa jsou skvělý projekt, na který jsem se s chutí podíval, i když jsem tu dobu nezažil. Prožil jsem si jen lehké dozvuky v podobě některých videokazet. Přesto jsem sám u Králů videa a jejich vzpomínek cítil nostalgii. Rychlodabing byl ve své době úžasný fenomén, který by snad dnešní mládež ani nepochopila. Ta kvalita obrazu a většinou i dabingu byla technicky i obsahově strašná, přesto na to všichni koukali jak na zjevení a byli za to rádi. Historky z tvorby rychlodabingu dokáží skvěle pobavit a snaha o zasazení do kontextu doby se také počítá k dobru. Tehdy u nás autorský zákon neexistoval, nikdo podobné věci neřešil, nijak jinak se k filmům nešlo dostat a tak se pirátilo ve velkém. Kdybych tu dobu zažil na vlastní kůži, je to jasných pět hvězd, takhle jsou to „jen“ skvělé čtyři a jednoznačné doporučení všem filmovým fanouškům. Určitě se podívejte, jak před pár desítkami let vznikala láska k filmům u celé jedné generace. ()

Vaklaf

Už dlouho jsem se u dokumentu takhle nebavil. Výborný jak ve formě, tak v obsahu. Jediná nevýhoda je, že jsem tu dobu přímo nezažil, protože video jsme měli až někdy po 95., tudíž jsem nevýskal nadšením tolik, jako kolega Flipnic vedle. Ale i tak doporučuju všem. ()

Hanys_

Na rychlodabingu jsem vyrostl. Ale že by mi tady ukápla slza, to asi ne. Prostě jen zajímavý dokument o tom, jak banda nadšenců po večerech, víkendech dabovala v obýváku vhsky, a z toho pak vyplývaly vtipné situace, kdy jde slyšet třeba manželku. 6.5/10 ()

F.W.Colqhoun

Mám výčitky, že jsem to promítal z DVD. Pro mě začalo až Komandem v roce 1990, promítaným prvnímu stupni ZŠ ve školní jídelně. Zhruba poslední třetinu éry VHS šílenství, nočního nahrávání obskurních titulů z filmového klubu ČT2 a tvůrčích překladů jsem nicméně ještě zažil. Všežravou atmosféru časů, kdy apetit po filmech dráždil jejich nedostatek, Králové evokují zdatně, i když je otázka, jestli si něco takového jako nemožnost obstarat vytoužený titul dokáže streamující/torrentující mileniál alespoň v hrubých obrysech představit. Jako dokument-forma je to trochu horší. Když mluví zajímavé hlavy (Hejma, o jehož angažmá v byznysu jsme neměl tušení; Fuka, o jehož účinkování v byznysu jsem tušení měl; Roma Holý, mimo jiné moderátor kultovního Kinoboxu; překvapivě zajímavý Troška), nebo při sestřihu nejobskurnějších překladatelských výkonů, dá se to, ale přes veškeré nelíčené nadšení všech zúčastněných se poněkud jednorozměrný tvar ke konci trochu okoukává. Nemluvě o kašírovaném pohrdání pornografií - k tomuto tématu kupodivu poučeného 'sběratele' Holého promluvit nenechali. ()

Wishkah

Skvělý dokument, který má svých pár dramaturgických chybiček, ale nahrazuje to srdíčkem. Nezávislá dokumentární komedie, dělaná pro nadšence i laiky. Člověk se dozví něco z historie, něco o technice a vyslechne si spoustu historek a bizarních momentů z rychlodabingové historie. Už se těším na DVD ()

Rozjimatel

3,5  Tak toto je nostalgia jak sviňa! Film, ktorý ma vrátil do dôb mojej mladosti, kedy kraľovali videokazety. Film o láske k filmom, ktorá často prechádza až do posadnutosti. Film nabitý zaujímavými informáciami. Divák sa dozvie, ako sa pašovali videokazety zo západu, ako sa pirátsky kopírovali, rýchlo-dabovali a mnoho ďalšieho. Proste všetko možné o dobe videokaziet, ktorá sa z dnešného pohľadu môže javiť ako bizarná. ()

Renfield

Veškerá má posedlost začala právě takovou verzí Komanda, která hrála všemi barvami. V oněch dobách jsem měl tu čest i s Dokončovatelem, za to Přisprostlé tancování mě minulo, naštěstí... mohl na tom mít svůj podíl i Neočekávaný návrat Impéria! Hold stejně jako byl jedinečný rychlodabing, byly jedinečné i překlady názvů dnes kultovních filmů. Tvůrci se na vše dívají s velkým nadšením, ale také s nadhledem. V rozhovorech zdaleka není jen jeden pohled na věc, je tu minulost i současnost. Vyprávění "zúčastněných" je velmi zajímavé, já osobně hltal především část kolem pašování videokazet! Vše je navíc pojato velmi vtipně, ať už jde o samotný rychlodabing, či historky s tím vším spojené. Králové videa jsou dokumentem opravdu královským, neměl by si ho nechat ujít žádný filmový fanoušek! 80% ()

mira007

Dokumentární film o historii rychlodabingu v Československu. Pro pamětníka jistě retro fantastická záležitost, pro ostatní něco málo historického exkurzu. Počátek v sedmdesátých letech ještě na kotoučové pásky , ale neskutečný rozmach s příchodem videa a videokazet. Před rokem 89 to mělo partizánský odbojový feeling zakázaných věcí, po roce 89 feeling pirátství, kdy se filmy z kina dostávali zrychlenou cestou do domácností. Výpovědi dabérů včetně celebritních Hejmy a Neffa, fandů filmů jako Roman Holý a jednoho kriminalisty. PS: Až tento dokument mi vysvětlil, proč VHS drtivě porazila BETA od Sony, která byla první. ()

Piri

Moje detstvo. Dodnes mám zopár týchto rýchlodabingov na VHS. Strašný voiceover, ťažký hardcore :) Avšak sú aj svetlé výnimky, ako legendárny 36 komnát Shaolinu, kde to lepšie znelo a malo to väčšiu šťavu ako neskorší profesionálny dabing. Tam to ten rozprávač aj prežíval. Na jednej strane to bola vášeň, ale zadarmo to nerobili a autorom filmov žiadne % nešli. Keby sa na tomto všetci dohodli, všetko to mohlo byť legálne, časom im mohli distribútori poskytnúť oveľa lepšie kópie. Také hrozné, takmer nepozerateľné, kópie sme našťastie nemali, dnes sú však v podobnom stave od častého prehrávania. Dnes je to až smiešne, čo sa všetko robilo, lebo iné možnosti neboli. Dnes hypermoderná doba a priblbé EPG nevie nahrávať ako staré analógové VCR s PDC/VPS/ShowView, bez reklám, a nič nikto nezmeškal, aj keď program začal neskoršie. Dnes to nevie žiadna DVB mašina, lebo nie sú stanovené normy a televízie nič také nerobia. Moje kombo Funai má podporu VPS/PDC a pre DVB má zaujímavú metódu STTL, pomocou stopy pre titulky môže rekordér prijímať príkazy z DVB stanice, to však u nás nikto nepodporuje. A to som si fakt naivne utopicky myslel, že keď príde éra DVB, že to bude ako s DVD, a budem si prepínať medzi jazykmi a titulkami, to logicky kvôli licenciám nie je možné. A tiež nikto nerátal, že bude problém dostať záznam z mašiny do PC a bude sa všetko kódovať. ()

simply

Jako dítě 90. let mě chytla vlna nostalgie jenom při zmínce o videopůjčovnách, jinak mě doba rychlodabingu naprosto minula. Chtěla bych vidět alespoň jeden celý film v tomto stylu. Podle jednotlivých ukázek, to muselo být tak strašné, až to bylo skvělé. ()

husokachna

Nostalgie je mrška ošidná. Hrany zaoblí, odstíny vybarví, na duši pohladí. Tak i já, ač stále v srdci mlád, přesto pamětník rychlodabingu a zázraku jménem VHS jsem si Krále videa užil. Je dobře, že tenhle dokument vznikl a pro někoho, kdo tuhle dobu vůbec nezažil a nepamatuje, to může být pořádný kulturní šok. Jako takové zakonzervování základních informací tedy funguje, dál mám ale pár problémů. Pro člověka, který tu dobu pamatuje, film hodí do placu pár vtipných historek a nic moc navíc mu nedá. Pro neznalce zase imho klouže příliš po povrchu a nedokáže pořádně vykreslit neopakovatelné kouzlo té doby, kdy se člověk byl schopen koukat na jeden film 30x dokola, neměl nic a přece měl v tu chvíli všechno bohatství světa. Hrané pasáže, které měly posloužit jako nějaká ilustrace, působí spíš jako vata a ty děcka, co si hrály na Commando mě skoro otrávily. Verdikt? Ač výsledek dokumentování a bádání beru trochu jako promarněnou příležitost, bavil jsem se, určitě doporučuji, minimálně jako podporu nadšencům, kteří tenhle projekt dali dohromady a jako vtipnou a docela zábavnou sondu do nedávné historie, která není moc dlouhá a nudit v podstatě nestihne. Dávám tři dobře rostlý nechutný homo Trošky. PS: Vím, že se autoři snažili dohledat jednotlivé rychlodabéry a očividně se to asi moc nepovedlo. Víc než ne moc dobrý hraný pasáže by mě možná zajímala historie tohoto snažení a neúspěchu. ()

Dunadan

Zábavná, poučná a najmä mega pútavá retro jazda, ktorú dozaista ocenia nielen nadšenci kinematografie. Z projektu navyše srší obrovské nadšenie tvorcov a ich láska k tejto ére, čo sa pri sledovaní dokáže ľahko preniesť aj na samotného diváka. A hoci toto bláznivé obdobie zasiahlo do môjho vtedy ešte mladého života iba veľmi okrajovo, na niektoré prekladateľské perly s úsmevom spomínam dodnes. Králové videa si všetko to promo aj finančnú podporu fanúšikov skutočne zaslúžili a ja som nesmierne rád, že som ich mohol zaradiť aj do osobnej TOP 10-ky za minulý rok. 9/10 ()

nonick1

Dnes jen těžko představitelná záležitost: Terminátor 2 tajně natočen na kameru v německém kině a s německým dabingem pouštěn v českém (domácím) kině, které se tehdy sestávalo z VHS přehrávače, CRT televize a spousty kamarádů, včetně dětí kolem gauče. Český rychlodabing musel být pořešen jaksi on line přímo na místě samém :-) ()

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD