Celovečerný dokument s hranými scénami Králi videa podrobne mapuje scénu dovozu, kopírovania a dabovania západných filmov v socialistickom československu a okrajovo aj v Poľsku a Maďarsku. V dobách, keď bolo nemožné zohnať filmy západnej produkcie do oficiálnej distribúcie, jestvovali skupiny ľudí, ktoré dovážali, amatérsky dabovali a distribuovali medzi ľudí nahrávky týchto filmov na VHS páskach. Dokument však sleduje aj linku „spravodlivosti“, policajtov, ktorí mali za úlohu týchto pirátov a dabérov chytať. V dokumente vystupuje množstvo známych mien vtedajšej videoscény, z ktorých sa neskôr stali publicisti, režiséri, speváci, prekladatelia, majitelia videopožičovní. Okrem rozhovorov dokument ponúka aj množstvo hraných „retro“ scén, aby si ľudia, ktorí tú dobu nezažili, vedeli predstaviť ako to všetko fungovalo. V neposlednom rade by sme chceli týmto dokumentom vzdať poctu všetkým tým „Anjelom kultúry“, aj vďaka ktorým sme mohli vyrásť a začali milovať film. (Continental film)

helljahve

Áno, som jeden z tých čo zažil dobu pirátskych VHS a rýchlodabingu. Pamätám si dodnes ako sme začiatkom 90. rokoch čakali, kým sa raz za mesiac objavil v poštovej schránke korešponďák s odkazom: Budem v takú a takú hodinu pred Priorom v Poprade. A už sa išlo. Nenápadný človiečik s veľkou cestovnou taškou a v nej kvantum Vhs po vtedy nehoráznych 250 kčs. Človek ktorý v žiadnom prípade nevyzeral ako pirát, ale mal prehľad. Chcete horror, akčný....? Mám tu super film s vychádzajúcou akčnou hviezdou ( Studený ako kameň). Nepoznali sme, nebolo odkiaľ. Ale dajte, slepo sme mu verili, veď bol to pre nás Boh. A už to išlo, doma celá rodina + susedia, naše video Akai, ktoré otec neviem kde zohnal za skoro 15000kčs. Obraz hrozný, farby lietali, do toho jeden nejaký akože dabér.... krásne spomienky, ktoré pochopí len ten kto tú dobu zažil. No a čo k dokumentu... Nebudem sa tu hrať na nejakého kritika, tu vidno, že to bolo robené z láskou od Vás pre Nás. Som rád, že sa to partii nadšencou podarilo zrealizovať, a priblížili nám obraz tej doby hlavne z pozícií rýchlodabérov. Ja som si to vychutnal, dokonca aj moja manželka, ktorá keď vidí film s rýchlodabingom, tak sa len uškŕňa :-) Díky chlapi, aspoň na chvíľu som vďaka Vám mohol byť o nejakých cca 30 rokov späť v čase!!! ()

castor

„Dillone, ty hajzle jeden!“ Kamarádův táta jezdil s kamionem a ze Západu kromě videopřehrávače vozil skvosty. Kamarádova matka si vedle v kuchyni vychutnávala vodku a z krabičky vytahovala jednu cigaretu za druhou. A my v tom kouřovém oparu sledovali všechna ta legendární béčka. A objevili žánrové filmy. Přelom osmdesátých a devadesátých let. Úžasná doba, ač mladší ročníky nemůžou chápat. Filmy coby jediný záblesk světla uprostřed „opony“. Rambo, Terminátor, Komando. Dokument (za mě překvapivě ignorovaný ve své kategorii na Českých lvech) se věnuje celému fenoménu pirátských videokazet, včetně jejich získávání, množení a památnému rychlodabingu á la banda nadšenců se vrhne na jednohlasný dabing bez ohledu na to, zda na to má techniku či jazykové schopnosti. Ano, stejně jako špatně namluvený kus i s okolními zvuky (manželka se diví, že muž ještě nevynesl koš) navíc v mizerné obrazové kvalitě, má i tenhle dokument své mouchy. Nejdříve je krapet uskákaný a až později se zaměří na zajímavé historky, jasnou dramaturgickou strukturu přesto nemá, určitě bych uvítal víc souvislejších postřehů od pánů, kteří danou dobu formovali (Šaroch, Fuka, Hejma). Tvůrci si mohli odpustit i rádoby domácí videozáznamy, kterak se famílie chystají na hromadné sledování filmových pokladů. Přesto je to dělané s láskou. Hříšný tanec aneb Přisprostlé tancování. Láska k filmu je věčná. Okouzlující vzpomínka, díky za ni. ()

Xmilden

Filmově se nějaké extra pecku nejedná, přeci jen je to dokument. Ale v informační rovině mě to Králové videa bohatě vynahradili. Čekal jsem trošku více ukázek z "vylepšených" filmů. Pravdou nicméně je, že tohle už dnešní mladí nedokážou pochopit, na jaké nejen obrazové hrůznosti se divák musel koukat, aby se dostal co nejblíž k Arnímu, Van Dammovi nebo Rambovi. To byly opravdu zlaté časy! Krásné dětství a jsem moc rád, že mě ho Králové videa připomněli. 75% ()

DJ_bart

"Já bych tě zmrdal!" ______ 'Králové videa' splňují takový ten specifický kolorit fascinující dokumentární sondy do jedné bizarní subkultury, tentokráte do komunity českého amatérského rychlodabingu - mezi něž patří takový osobnosti jako Franta Fuka, Ondřej Neff, Zdeněk Troška anebo takovej kretén jako trikolórista Ondřej Hejma - a celkově jde o nostalgický vhled do časů, kdy vypalování VHSek a pirátění filmů za éry socialismu byl ikonický punc své doby, ne-li rovnou národním sportem. Přesně sem navíc sahají kořeny Pirátského manifestu 🏴🖤 ()

Shakers

Určite dokument, ktorý nie je na škodu. Pamätníkov poteší a nepamätníkov, možno zarazí do sedačky (ne)kvalita dabingu. Sám som mal zopár filmov s rychlodabingom, pamätám si na dvojku Predatora a Votrelcov. Vtedy to bolo to najlepšie na trhu a boli sme radi, že tomu rozumieme aspoň s polovice a môžeme si užiť kvalitné americké filmy. Čo sa týka samotného dokumentu, je tu hromada informácii o tom, ako sa to dabovalo, predávalo, zháňalo, prekladalo, nahrávalo a podobne. Zopár informácii ma skutočne pobavilo, hlavne tie preklady čo boli mimo (Terminator - Dokončovatel), no nemôžem povedať, že by ma to nejako vo veľkom zaujalo. Každopádne som rád zaspomínal, na dávne časy minulé. 70% - 3* ()

filmfanouch

Většina z mladších generací už dnes vlastně dost možná ani neví co to termín rychlodabing znamená, přesto ale éra rychlodabingu zůstává zásadní kapitolou filmového světa naší země a především se stal rychlodabing pojmem, který právě ve většině starších filmových fandů probudil to pravé fanouškovství a divácký filmový zápal. Česká kinematografie je sama o sobě plná výrazných titulů, pořád ale platí, že ty zásadnější filmové milníky většinou pochází odjinud (většinou USA). Většina americké produkce ale v období Československa pod vládou Komunistické strany prostě neměla šanci a tak právě přišli do hry rychlodabingy. A tuhle éru se ve svém dokumentu pokusila přiblížit čtveřice Lukáš Bulava, Petr Svoboda, Peter Pavlík a Igor Kovács a zároveň je nutno dodat, že většina z této čtveřice nejsou zkušenými filmaři. To ale vůbec nevadí, protože má tahle čtyřka ráda filmy. A to sakra hodně. Králové videa možná nejsou mistrovskou dokumentární filmařinou spadlou z nebes, jsou ale osobití a především je opravdu poznat, že jsou tvůrci filmoví fandové s velkým obdivem k fenoménu rychlodabingu a vzdávají mu zde neskutečnou poctu. Víceméně amatérský spolek filmařů tak stvořil něco neskutečnýho. Dramaturgicky jsou Králové videa naprosto parádně vystavěni. Začínají a končí tam kde by téma fenoménu rychlodabingu mělo, různé kapitoly od klasických filmů po pornofilmy otevírají a zavírají postupně a především za mně platí, že by se tvůrcům mohlo dařit do pojmu rychlodabingu rychle zapojit i lidi, kteří předtím ani víceméně nevěděli o co jde. Jak už to u těchto filmových poct bývá tak bude tábor rozdělen na dva tábory- 1) ten geekovský, který prostě jenom bude hotový z naprosto bravurně zvolených filmových kultovních momentů s přispěním velmi brutálně vtipných hlášek z rychlodabingu a 2) ty, kteří jednoduše ocení skvělou retro práci, která možná není dokonalá v tom nejlepším slova smyslu, tvůrci si ale drobné výtky za mně vykupují velmi jasným srdíčkem, které do výroby filmu dali. Králové videa jsou plní vtipných historek a především velmi zajímavého tématu, které se naštěstí prodává skvěle a především Králové videa opravdu fungují jako úžasná komedie, která má ale s humornou stránkou i stránku informativní. Je to geniální ukázka toho jak člověku trochu nabiflovat hlavu a zároveň ho přitom velmi solidně pobavit. Peter Pavlík jakožto střihač do pozadí občas velmi trefně zasazuje střihy z kultovních klasik jako Uprchlík, Scorseseho Mys hrůzy nebo Blade Runner a vždy to perfektně ladí s tím o čem se právě vypráví. Zároveň Králové videa velmi často přeskakují a nepůsobí to chaoticky ale naopak svižně a především se vybrali ty nejlepší možné ukázky rychlodabingu. Do toho všeho Králové videa obsahují velmi dobře zpracované ilustrační záběry a už jen touhle očividnou výraznou prací Králové videa ukazují, že mají skutečně daleko k průměrnému amatérskému filmu nějakých náhodných chlapíků. Ať už dojde na komentáře Františka Fuky, Ondřeje Hejmy nebo Ondřeje Neffa (který na éru rychlodabingu ze všech králů videa zanevřel asi nejvíc až to vlastně zamrzí) tak to skutečně stojí za to především proto, že králové videa mluví s velkou otevřeností a takový Hejma se zde velmi svěřuje o pocitech tehdejších a pocitech aktuálních po letech. Králové videa jsou prostě projektem se srdíčkem, který bohatě vynahrazuje všechny menší nedostatky a servíruje tak vlastně jeden z vrcholů české dokumentaristiky posledních let. Myslím to zcela upřímně a především opravdu cením fakt, že tvůrci vytvořili tento film proto aby připomenuli, že rychlodabing existuje a proč tak zásadní je. Už i proto si Králové videa zaslouží podpoření a obrovský úspěch, který by tvůrce případně mohl nakopnout k podobnému projektu o nějakém podobném zásadním důležitém filmovém domácím tématu. A především také proto, že jde nejenom o nejlepší film na kterém se kdy podílel Zdeněk Troška ale také proto, že jde o nejlepší dokument o rychlodabingu všech dob. Že potřebuje speciální Director´s Cut Justice League? Svět spíše potřebuje čtyřhodinový Director´s Cut Králů videa! () (menej) (viac)

Big Bear

Tenhle dokument je poctivou poctou. Poctou těm všem, kteří zprvu z nadšení, díky svým schopnostem, možnostem, později pak kvůli penězům (nedělejme si žádných iluzí) zažehli tu jiskru zájmu  v některých z nás o západní  kinematografii. Jsem si jist, že nejeden dnešní velký fanda do filmů dávno před tím, než se začaly filmy nějak zásadněji dělit na žánry, začal právě na videokazetách na čemkoliv, mne z toho nevyjímaje. Tehdy bylo jedno na co koukáte. I sebepitomnější akční béčko bylo neskutečně bezva. Jednak jste při sledování měli pocit něčeho vyjímečného co jiní zoufalci nemohli zažít a pak cokoliv ze západu bylo logicky nejlepší. Tomu ani recitační pořad Alfréda Strejčka či tajemník Pláteník prostě nemohli konkurovat. Pro mne to byla samozřejmě hlavně Amerika a způsob života tam. Oblečení, pití z plechovek, ale i design... Hltal jsem vše. Libila se mi americká auta, trucky Kenworth a Peterbilt, americká armádní technika... I sebeblbější film z USA (a že jich se šlo), byl boží, protože byl z USA. Až později jsem si začal všímat, že země kde se film natáčel není garantem kvalitního pokoukání. Ale to bylo až později, protože pokud si dobře vzpomínám, první věci co jsem viděl na videu byly pecky jako Rambo, Conwoy, Missing in Action, Čelisti... A samozřejmě i první péčko, kdy mi málem vypadly oči z důlků :-)... Inu i tohle byl západ a bylo to sakra o deset levelů něco jiného než tátova svlíkací sklenička s vnadnou slečnou dovezená kýmsi z dovolené v Turecku... :-). Měl jsem tu kliku, že u nás dole v baráku byla zelenina. A její vedoucí bydlel o patro pod námi. Dnes se někdo možná ošklíbne, ale modří dobře vědí, že takováhle funkce byla za komančů zlatej džob. Některého zboží nebylo vždy zrovna přehršel, pokud vůbec bylo. Banány, pomeranče, mandarinky, později kiwi a ananas... Kdo chtěl dětem na Mikuláše udělat radost, musel být s panem vedoucím za dobře. Jinak by měl radost někdo jiný, kdo by taky byl za dobře s panem vedoucím. A tak se takový vedoucí dostal k věcem, ke kterým se jiní nedostali. Pro mne byla klika, že jsem k nim domů byl jednoho dne pozván na tzv. video. Já už věděl co to je. Známý našich dělal v diplomatických službách a jezdil tehdá až kamsi do Afriky. A tam u něj doma jsem tu věc poprvé viděl. I ty hranaté kazety co se do toho strkaly a ano, byla to kreslená Sněhurka, která byla mým prvním viděným filmem na videu...  Od těch dob jsem byl vždycky nadšený z jakéhokoliv pozvání ke komunikliv na video a i jsem často loudil u našich návštěvy těchto šťastlivců. Až někdy v roce 1989 se podařilo tátovi ze Západního Německa přivézt video značky Fischer. A asi 6 videokazet. Na jednu kdosi sestře nahrál Hříšný tanec a od té doby jej nenávidím. Zbláznila se do toho. Tehdy jel doma 24/7 než to i naši zatrhli, protože jsme z toho po týdnu všichni lezli po zdi  a i dnes bych bejby odcitoval nejednu pasáž... :-). Vzpomínám si na jakýsi ustrašený článek, který rozebíral škodlivost videa. Lidé nebudou chodit do přírody, ale budou si ji pouštět doma a to bude škodit jejich zdraví, byla jedna z myšlenek... No, kdyby dotyčný věděl, že se mezitím kdesi experimentuje s nějakou světovou sítí a montují první osobní PC, asi by šel sám raději na procházku do přírody... :-). Měl jsem také pár kazet s rychlodabinkem, nenapadlo by mne, že dnes bych měl sběratelský kousek ve skříni... :-). Vše to šlo do konťáku v den, kdy zdechlo video a bylo už tak nějak jasné, že vládu převzaly nafurt DVD... :-). No, to je historie...  Jsem rád, že jsem byl u toho, svým způsobem to bylo zajímavé a ta radost, když kamarád přinesl kazetu s novými filmy... Tu už dnes těžko někdo zažije a kdo to zažil, ví o čem mluvím! Dávám 5 kopií Ramba 1 ! * * * * * () (menej) (viac)

sheen

Tato doba mě lízla jen mířně, pamatuji si jen jeden film Ponorku od W. Petersena, otec měl vypůjčené video a u nás v obýváku parta nadšenců :) Mě chytla až ta vlna kvalitních dabingů kdy jsem mohl vidět T2, Ramba, Přepadení v paficiku a další pecky. Je to určitě dobře zpracovaný dokument, hlavně teda pro filmové nadšence a těžká nostalgie, mladší ročníky to nemůžou pobrat. Sám jsem přispěl na Startovači, bohužel tam můj nick není uveden v titulcích, neuvedl jsem informace pro doručení odměny :( ()

Cappuccino

Rýchlodabing bol možno kedysi mainstreamom, no teraz už určite nie je. Mladšie ročníky, vrátane mňa, o ňom vedia buď skutočne málo, alebo prakticky nič. O to viac ma teší, keď tvorcovia takúto tému pre relatívne úzku cieľovku dokázali spracovať štýlom, aby na tvárach pamätníkov vyvolali úsmev, a mladé publikum skvelo pobavili (množstvo skvelých historiek a nie príliš vydarených pokus o dabovanie). Dozvedel som sa čosi nového, zároveň sa dobre zasmial a i keď som sa do daného obdobia nedokázal úplne dokonale vcítiť, odchádzal som z kina výsledne veľmi spokojný. ()

Ruut

"Jsou to šílenci, úchylové, magoři . Nechápu jak něco takového může dnes někoho bavit." Upřímnost je někdy nejvíc ... ()

HAL

Škoda že v devadesátkách už to docela ztrácí drajv, a přitom když už autoři šli takhle blízko k současnosti, tak vůbec nazahrnuli i srovnání českého homemade dabingu k podobnému stylu dabování který se dodnes jede v zahraničí. Jinak ale úžasný pohled na z dnešního pohledu obskurní, ale v té době veledůležité dovozce západní kultury k nám. A rozmilý milostný dopis všem akčním brakům. 8/10 ()

Vančura

Toto mě minulo podobným způsobem, jako třeba před časem dokument Fenomén VHS. Marná sláva, ale tu éru jsem nezažil, dnešníma očima mi přijde dost příšerná, a celkově je pro mě těžko hledat si cestu k něčemu, co je zde podáno pro mě tak nezáživnou formou, že jsem u toho skoro usnul. V pár momentech jsem se pobaveně uchechtnul, ale to nadšení pro VHS a rychlodabing se na mě stejně nepřeneslo - dost možná kvůli tomu, že dabing prostě odjakživa z hloubi duše nesnáším. ()

2-Xtreme

Po technickej stranke asi na urovni rychlodabingu z 80s. Ale samozrejme ocenujem snahu priblizit tu dobu mladsim divakom. Chybal tam drive, nieco viac nez staticke rozpravanie par nadsencov. ()

pornogrind

V podstatě stejnej komentář i hodnocení jako u krátkometrážního dokumentu VHSRip: Lesk, bída, pirátův syn a jeho video(2013). Nostalgie jako prase.... VHS, video, otřesnej obraz a jednohlasný rychlo dabing. Chrochtal jsem si blahem.... ()

dr.horrible

Ja som ročník 87 a video sme mali doma až v druhej polke 90.tych rokov, a ak sa správne pamätám, v rýchlodabingu som videl len Pretty Woman (Miro U.) a nejakých samurajov (Mišo T.). Ale aj tak. Toto je relikt doby. Je to autentické, informačne obsiahle, zábavné a strašne nostalgické. Slza v oku prakticky celý čas. Super práca, chalani. Díky. ()

Anderton

Jeden z mála tunajších dokumentov, kde sa divák ani na okamih nenudí. Nemôžem hovoriť za tých, ktorí túto dobu nezažili a bude im pripadať, že sledujú dokument z alternatívnej reality, ale mám dojem, že práve preto by mohli Kráľovia videa osloviť v podstate každého. Za posledné štvrťstoročie sa totiž posunula doba zhruba o toľko, čo od doby kamennej po renesanciu, ale verte, že všetko, čo uvidíte, je pravda. Možno sme sa mohli dozvedieť ešte o niečo viac, ale materiálu bolo natočeného dosť a asi sa objaví na nejakom nabúchanom sprievodnom disku. ()

Kothy

Naprosto unikátní fenomén, který bude určitě pro lidí mé generace velkou záhadou, ale těm starším připomene staré dobré časy. Lidem narozeným po roce 90 to asi nic neřekne, ale ti starší se s tímto fenoménem doby určitě setkali. Dnes už to asi nemá moc prostoru, ale zřejmě se pořád pár nadšenců najde. Dokument nás dostává do doby, kdy se hollywoodské pecky prostě jinak sehnat nedaly a lidi museli improvizovat, pokud je chtěli vidět. Díky tomu vznikla tato unikátní subkultura, která se na hraně zákona zhruba deset dokázala takhle přiživovat a bavit. Najdeme tu spoustu rozhovorů jak s dabéry, tak s fanoušky těchto kazet a filmů. Tak nějak nahlédneme pod pokličku toho, jak to tehdy probíhalo a dozvíme se různé pikantnosti. Muselo to být jistě zajímavé, ale nějak to jde mimo mě. Určitě jsem ale rád, že jsem to viděl a měl sem možnost tuto věc poznat aspoň takto. "Někteří lidi si díky tomu postavili nový barák." :D ()

PetrPan

Náš první videopřehrávač bylo DAEWOO za tehdy neuvěřitelné peníze, které můj otec našetřil a mám neodbytný pocit (musím se zase zeptat), že ho koupil už v roce 1989 těsně před pádem železné opony. Ale ať je ten časový údaj jakýkoliv, pořád si vzpomínky na dobu rychlodabingu, videoburz a pirátských videokazet dobře pamatuju, taky aby ne. Éra pirátských videokazet de facto poprvé definovala můj filmový vkus a nutno říct, že se za ta léta sice trochu změnil, ale přesto na většinu (s)hitů téhle éry nedám dopustit. To nadšení s jakým jsem tehdy vytvářel svou či spíš rodinnou sbírku videokazet, pečlivě sepsaný seznam či spíš katalog s mnoha informacemi o daném filmu, s výstřižky a fotografiemi. Nejdřív to byli známí a kamarádi rodičů, kteří zapůjčili první kazety, potom návštěva rozličných burz a utrácení mnohdy nehorázných peněz, seznámení se s distributorem a nákup na základě aktualizovaných seznamů přímo od něj, zaručoval nám alespoň jakous takous kvalitu, poté první rozvoj videopůjčoven a vlastně vlastní pirátská činnost po zakoupení opět šíleně drahého videorekordéru, kdy jsem šílené kopie přehrával prvními kopiemi z již "profesionálně" dabovaných originálů, pořízení prvních dekodérů a pak to pokračovalo i s nástupem dalších médií, CD a DVD disků... A v roce 2004 jsem se registroval na ČSFD... Všechno tohle a v mnohem větších detailech se mi při sledování tohohle parádního dokumentu vybavilo. Pro pamětníky a nadšence dokonalé, pro ostatní, kteří alespoň trochu přičichli k pravému fanouškovství k těm pohyblivým obrázkům , určitě alespoň zajímavé a úsměvné. A strašně fajn je i to, že dokument nestaví videopiráty na nějaký piedestal slávy či odporu k režimu a příjemným překvapením je i upřímnost vlastních aktérů. "Jo, byl to ve své podstatě hlavně tvrdej byznys, nic víc." Pět pruhů přes obrazovku jede... ()

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle ČSFD