Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

vandamator

Špičkový film v hlavní roli s excelujícím Nortonem, o tom, že si jsou všechny rasy rovny. Režisér se nebál, ukázat tuhle velmi vážnou a aktuální problematiku surovým způsobem, což se mi velmi zamlouvá. Opravdu silný snímek, který vám, zůstane v hlavě delší dobu a možná vás donutí popřemýšlet o svém dosavadním životě a jednání. Jasných 5* a vřelé doporučení všem. ()

F2003F

Hneď po prvom som si to proste musel pridať do top10. Po druhom treťom nanajvýš potvrdené a navyše každým ďalším je to úplne iné spektrum toku myšlienok pohľadov názorov. Kvality remesla by som neporovnával s ničím, je to bezkonkurenčné v rámci obsiahnutej témy, ktorej svojim prednesom v uvedomelosťou nič iné v žánri nesiaha ani zďaleka po päty. V prvom rade sa film hlboko zaryje do pamäti vďaka úžasnému výkonu Nortona v životnej úlohe, no v druhom… veď posúďte sam. Za mňa najlepšia dráma o uvedomení samého seba, rasizme a PREDSUDKOCH ()

Danny Nolander

Řeknu to takhle - je to špica! Příběh je naprosto skvělý, Norton je skvělý, atmosféra je skvělá! Zřejmě mám slabost pro filmy, kde se část děje odehrává ve vězení. Celá ta dlouhá pasáž, která se věnuje Derekovýmu pobytu v lochu, je nejlepší z celého filmu. Trochu jsem zavzpomínal na Vykoupení z věznice Shawshank či Zelenou míli. Velmi mě bavilo to vracení se v čase, kdy nám Danny vyprávěl něco z Derekovy minulosti. Musím jen říct, že mi na konci scházelo nějaké větší rozuzlení s neonacistickou komunitou. Na druhou stranu to donutí diváka alespoň přemýšlet, co se asi tak po vraždě jeho bratra stalo. Že by totéž, co po vraždě otce? ()

Majkl91

Jistý Japonec s maminkou z Moravy se spoléhá na to, že mnoho lidí české populace tenhle film nevidělo nebo jsou prostě jen doživotně zatrpklí, a tak si na tom postavil politickou kariéru. A vůbec toho prospěchářského imbecila nezajímá, že další jed plodí další jed, což v "lepším" případě končí nepovedeným teroristickým útokem českého důchodce, v horším případě závěrečnou scénou tohoto filmu. ()

Fender

Na filmu se mi opravdu velmi líbí, jak realisticky působí, film tím získává jistou autentičnost a díky tomu jsem každou scénu hltal. Výkon Edwarda Nortona je naprosto vynikající a uvěřitelný, prokazuje, jak skvělým hercem skutečně je. Také se mi velmi líbí, jak film působí neutrálně, že se nesnaží vykreslit postavy jen na ty dobré a na ty špatné, díky tomu může divák lehce proniknout postavě do duše, vnímat jeho pocity a nejen ho pouze soudit, i když je to holohlavý nácek. Myslím, že je zde krásně vykresleno, jak nenávist může zničit naprosto vše, nejen okolí agresora, ale i jeho samotného. ()

Kushina

Film o tom, jak špatná rozhodnutí, která jste provedl provází váš život i po tom, když se od nich snažíte oprostit a stát se novým člověkem. 85% ()

Dvojirakri

Násilí a zloba plodí zas jenom další násilí a zlobu. Ti kteří volají po použití násilí proti jakémukoli jednotlivci nebo skupině obyvatel, měli by si nejdřív zkusit jaké to je být na druhé straně, stejně jako hrdina tohoto filmu. Pokud je člověk inteligentní a bylo na něm spácháno násilí, poučí se z toho a dál ho nešíří. Když člověk inteligentní není, stává se šiřitelem. Když tedy předseda nejmenované české strany tvrdí, že byl v Japonsku terčem šikany a v Česku vyvolává zlobu vůči přistěhovalcům, Romům, Ukrajincům atd., buď je to lhář a žádné šikany se na něm nikdo nedopustil, nebo to není inteligentní člověk. A takových případů by tu v poslední době bylo víc... ()

507

Film zobrazuje snahu vylíčit problém rasismu v jeho syrovější formě. Hlavně první čtvrtina filmu se opravdu nese v tomto duchu. Natočeno je to velmi působivě, obraz přispívá k dokreslení děje. Černobílé prostřihy jsou na filmu asi vůbec nejzajímavější. Bohužel lze však filmu vytknout dva větší nedostatky. Jedním jsou zbytečně opakované obrázky ze života v prostředí rasismu a domácího neporozumění. Divák to již viděl a proto je to trochu únavné a nudné. Druhý nedostatek bych viděl v zakončení. Je sice pěkné, že film neskončil tak jak se nabízelo (smrt hlavního hrdiny), ale zakončení je nedotažené. Pokud měl závěr vyznít otevřeně a tak trochu nevysvětleně (vrátka do případného pokračování?), tak se to povedlo. ()

PavHer

Tenhle film mám hodně rád a viděl jsem ho nespočetněkrát. Hodně realistický pohled na rasovou nenávist v Americe, se skvělým Edem Nortonem v hlavní roli rasisty, který prošel vězeňským očistcem a s křížkem po funuse se snaží přivést na správnou rovinu i svého bratra. Fuck off nazi! "Život je příliš krátkej na to, abys neustále někoho nenáviděl..." ... 95% ()

Werewolf2

Kult hakoveho krize je uz proste kult. Edward Norton by zaslouzil oscara. Kamos, co to videl, si dokonce vyholil hlavu, nechal narust bradku a knirek a zacal poslouchat Landu. Asi se mu to dost libilo :-) ()

Jay---

Velice pozoruhodný pohled na rasismus v USA.Ukázka zaslepenosti a nenávisti mladého muže k menšinám,která se postupem času především díky pobytu ve vězení mění v racionální pohled na svět a opovrhování svou minulostí.Konec filmu, kdy je mladší bratr hlavní postavy zastřelen mladým členem černošského gangu poukazuje na začarovaný kruh této problematiky.Vynikající výkon Edwarda Nortona,jenž stvárnil hlavní roli. ()

Sonny

Jeden z nejlepších filmů na toto téma, který jsem viděl. Myslím, že by ho měli pouštět povinně ve školách :-) Perfektní herecký výkon E. Nortna. Film vám vezme dech. ()