Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

vito_corle

Kult hákového kříže je dramatický film, který by se měl povinně pouštět ve školách, aby mladší věděli, co je nacismus, fašismus. Co se z člověka stane, když věří ve zlo. Poučný film, ze kterého až mrazí. Norton byl skvělý, jako nácka ho musel každý nenávidět. Jako napravenému člověku mu zase fandíme. ()

molcan2

Tento film ma všetko. Príbeh sa stavia veľmi originálnym a silným, ale jemným spôsobom a je to dobrý príbeh. Celý príbeh je uveriteľný, žiadne nepravdepodobné zápletky sa nekonajú. Herecké výkony sú skvelé, hlavne Edward Norton. Bol som ohromený. ()

mls

Po prvom zhladinutí tejto drámy som dosť pochyboval o tak rýchlej premene Edwarda Nortona, nepripadalo mi to reálne. Lenže psychlógia postáv v tomto filme je prepracovaná tak ukážkovo, že bolo len otázkou času kedy pochopím, že Nortonovej premene na dôveryhodnosti nič nechýba. A postava Edwarda Furlonga je taktiež psychologicky úplne dokonalá a symbolizuje vlastne každého skinheada. Ten film skrátka absolútne vyjadril môj postoj k danej skutočnosti a mimo iného bol natočený veľmi krásne. ()

RottenFox

Filmy na téma rasismu v dnešní společnosti jsou velmi zajímavé, ale mě osobně American History X moc nezaujal. Myslím, že je mnohem zajímavější sledovat agresivní partu vymydlenců z Austrálie v Romper Stomper než "inteligentního" nácka v tomto filmu. ()

achaja

Timhle filmem se Edward Norton vyšvihnul mezi mé oblíbené herce. Dechberoucí film, dechberoucí děj a dechberoucí konec. Tenhle film mě prostě dostal. ()

petrrr

Už první vteřiny tohoto filmu mě upoutaly na tolik, že po celý zbytek filmu jsem ani jednou nemrkl a hubu otevřenou dokořán... z filmu jsem byl nadšený a Edward Norton se role ujal tak jako nikdo jiný a s plným nasazením zahrál roli na výbornou. 89% ()

Eluin

Tohle by měl sledovat snad každý frustrovaný teenager.... Oceňuji herecký výkon Edwarda Nortona. Velmi dobře na mě s touto tématikou zapůsobil také film "Bílé lži". Docela by mě zajímaly reakce nějakých pravicových extremistů na tento snímek :-). ()

tragos

Kvalitní herecké výkony, dobrá kamera a režie, skvěle zvlátnuté první dvě třetiny filmu. !Spoiler! Bohužel poslední třetina (naivní přerod obou hlavních hrdinů) a hlavně konec všechno předešlé snažení nemilosrdně potápí. Zakončit takovýmto způsobem film o rasismu je podle mého důkaz nejen toho, že scénárista netuší, kudy ven z toho, co si v průběhu filmu "nadrobil", ale především toho, že vlastně ani neví, co chce svým příběhem sdělit; hlavně, že tam jsou nějaké emoce. Vážně škoda, viz Houdini. ()

finn

Film silný v jednotlivých scénách i jako celek. Edward potvrdil velké herectví a druhý Edward junior mu nezaostával. American History X má navíc konec z kategorie těch, co tušíte, nepřejete si ho a když přijde, nečekáte ho. Divím se, že Tony Kaye nemá další režijní zářez. ()

*Colorado

Wov. Opravdu syrově realistický film o tom, kde Ameriku tlačí bota nejvíc - přímo doma a sice v otázce rasismu. Hodně drsná výpověď o tom, jak sami Američané ctí demokracii a to, že jsou si všichni rovni, aneb nic není černobílé. Když už jsem vyzdvihoval jak je film uvěřitelný, tak musim čpět chválou na Edwarda Nortona, který je naprosto famózní a přitom tak realistický, já jsem mu tu postavu nevěřil, já jsem ho bral jako Dereka. Musim říct, že mi film zůstal ležet v žaludku a hodně dlouho jsem se nad ním zamýšlel a rozjímal, proč na světě rasismus vlastně je, když to není nic hezkýho a hlavně to nic dobrého nepřináší. 100% stojí za shlédnutí! ()

Rázlik

Když běželi závěrečné titulky, tak jsem jen tupě zíral do monitoru. Skvělá ukázka toho, co může neonacismus a rasismus způsobit a také možnost toho, že se dá z toho i vykopat, ale všudypřítomné vzpomínky na dobu kdy Darek (Edward Norton) byl "skiňákem" zůstanou. Nehorázně smutný a pro mě překvapivý konec, čekal jsem úplně jiný. ()

Akana

Nemůžu si pomoct, čekal jsem víc vzhledem k pověsti, která tenhle film předchází. Určitě jde o skvělé, strhující a neotřele podané drama. Bohužel se nepodařilo úplně eliminovat americký sklon k zjednodušování a frázovitosti. Především názorové proměny obou hlavních postav jsou nevěrohodně rychlé (u Dannyho) a totální (u Dereka). Tím pádem je z toho tak trochu pohádkový příběh s tragickým koncem, který má ovšem opravdu grády. I když zase z hlediska dramatické sevřenosti jsou možná ty ideologické piruety ospravedlnitelné. Naprosto bez výhrad se zato stavím k výkonu Edwarda Nortona, ten neměl chybu. ()

sadlokan

Jak už někdo řek,lidi se nemění,jenom se přetvařujou.A v krimu,mezi samejma černejma?To se z něj každopádně musel stát přímo Černej panter! ()