Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

MikeZ

Film o tom, jak se drsný nácek Edward Norton po pobytu ve vězení napravil a snažil se pokračovat v normálním životě. Ale nejen o tom. Tvůrci ve filmu probírají velmi závažná téma rasismu a celý snímek je natočen velmi sugestivně, takže se do všech těch událostí můžete dokonale vžít. Taky proč bychom neměli, tohle všechno se děje všude kolem nás, v reálném světě. Norton je naprosto úžasný a do své role se naprosto vžil. Edward Furlong tady hraje po Terminátorovi asi jedinou zajímavou roli své kariéry. A ten velmi nečekaný konec, který ukazuje tu pravou realitu mě opravdu dostal. 9/10 ()

Slado42

Jediné co bych tomuto filmu mohl vytknout je Edward Norton. Ne však proto, že by neuměl hrát, to v žádném případě, je to opravdu skvělý herec, ale do role neonacistického vůdce se mi vůbec nehodí. I při brutálních scénách nebo při odříkávání jeho rasistických urážek a podobných žvástů, jsem si stále říkal, že člověk jeho vzezření toho rozhodně není schopen. Do scén, kde však měl být za slušňáčka a hlavu rodiny, se ale hodil skvěle a v nich exceloval. ()

sskrblik

Hodně povedný drama o rasistech a taky jeden z důvodů proč nimi nebýt, poměrné věrný a drsný pohled na život typických příslušníků nazi. Snímek ukazuje, že názory hnutí skinheads jsou stejně rozporuplné jako pravdivé. Tenhle fim má rozhodně co říct a je touto tématikou jeden z nejlepších svého druhu! ()

PetrPan2

Výborný film, který vám vysvětlí, že nezáleží na tom, zda jste černí nebo bílí... svině jsou úplně všichni. Tradičně skvělý je Edwad Norton, ne jehož výkonech film stojí. Překvapil mě Ethan Suplee, kterého znám hlavně jako dobrotivého ňoumu ze seriálu Jmenuji se Earl, zatímco tady hraje postavu ze které jde opravdu strach. Můj oblíbenec Stacy Keach v roli nacistického mentora mě potěšil. Je to zatím jediná záporná role ve které jsem ho viděl a přeji mu, aby na stará kolena dostal velkou roli, ve které by mohl naplno zúročit své letité zkušenosti a um. ()

darek kartac

Výborný film s rasovým podtextem. Popisující situaci okolo roku 2000 v amerických státech mezi "Černými a Bílími". Škoda jen toho smutného konce, který ale k filmu patřil. 5* ()

Tereza666

Myslím si, že je naprosto zbytečné psát předlouhlé ukecané komentáře. Vše už bylo řečeno, a já dodávám pouze jediné - jsem v šoku ! ()

sheldonka.

Shlédla jsem na doporučení, a jsem za to vděčná. Podobně skvěle natočený film o rasismu se ještě jen tak dlouho neuvidí. Byla jsem naprosto nadšená výkony Nortona a Furlonga, kteří byli famózní do poslední minuty. Víc podobných filmů by to chtělo. ()

Prekarkar

Výborně zpracované, dobrá kamera, technicky hodně dobré, po herecké stránce nadstandard. I když je těžké uvěřit v zázračnou proměnu Dereka. Každý máme genově něco dané a to přelstít nelze. V každém případě hodnotím celek jako 5*. ()

VanTom

Film závažné téma rasismu a skinheadů sice poměrně zjednodušuje, ale stejně z těch extrémních názorů nemůže nemrazit. Přinejmenším velmi dobře zobrazuje enormní dopad na rodinu. Jenom mi to přišlo chvílemi nepatřičně natočené až jako antická tragédie (zpomalené záběry, chorály), ale ani celkový styl "reportážní" kamery s close-upy tváří mi neseděl. A už vůbec ne ten "šokující" závěr, který víceméně neguje celé předchozí vyznění. ()

Eleanor05

Možná, že v devadesátých letech působil film hodně krutě a drsně, ale pokud to poprvé vidíte až nyní, jako já, musí vám ta proměna hlavního hrdiny připadat směšná. Nebýt úplného závěru a flashbacků to místy působí jako pohádka, která je navíc extrémně návodná a až pedagogicky moralizující. ()

lykan9

Vždy jsem nadšený po shlédnutí tohoto filmu. Dokonale zpracované téma a výborné herecké výkony, kde exceluje Edward Norton. Jediné, co mě zaráží, je to, jak skončil Edward Furlong. V Kultu hákového kříže předvedl, že je velmi nadějný herec, ale přesto se po něm později slehla zem a počiny, které jsem s ním následně viděl byla jedna katastrofa za druhou. ()

Sany33

Počas celej doby môžeme sledovať psychologický vývoj postáv a obzvlášť posledná scéna filmu je veľmi silná. Zaujímavé je na celom príbehu aj to, že človek do posledného momentu filmu nevie, či bratov odsudzuje alebo s nimi súcití. American History X je teda veľmi ťažkou snímkou. Je potrebné sa na ňu psychicky pripraviť ale ak tak urobíte, dočkáte sa kvalitných hereckých výkonov, silného príbehu a nezabudnuteľného záverečného ponaučenia. 91% ()

Scar

Strhujúca dráma, ktorá v sebe nosí nielen neskrývané posolstvo, ale aj desivý obraz skutočného života vo svete. Edward Norton vás do deja vtiahne hneď v prvých minútach filmu, to však neznamená, že sa hlavým hrdinom stotožníte. Jeho charakter sa s vašimi emóciami zahráva a nechá vás pobehovať po bojovom poli zo strany na stranu a keď sa už zdá, že ste našli tú správnu polohu, znovu vás prekvapí niečím, čo zmení váš názor. ()

-ELFKA-

Originálny a silný námet + skvelý Edward Norton v hlavnej úlohe sú zárukou dobrého filmu. Kult hákového kríža sa zaujímavo rozbehne, potom sa však otočí a naberie úplne iný smer. Akoby chvíľu bežal v kolajách komornej drámy, potom namakaného krimi thrilleru a naspäť sa vráti k dráme a opäť naopak.. Najlepšie by bolo keby sa to všetko plynulo spojilo, ale to sa nestalo a niektoré miesta zostali hluché a nedotiahnuté. Ale aj tak má u mňa silné 4*.. ()

jitrnic

Trocha méně občanské nauky a trochu více nekorektnosti a mohl to být vynikající film. Škoda už kvůli skvělému Furlongovi a neuvěřitelnému Nortonovi ()

huli601

Veľmi zaujímavý príbeh. Ale myslím že ten koniec to nebolo ono. Preto strhávam jednu hviezdičku. Mám rád filmy, ktoré nám priblížia trochu život o ktorom my nemáme ani tušenia- ako tento. ()

ganz

Zájímavé, bohužel ale místy hrozně naivní. Zahrané a zfilmované je to skvěle, ale prostě nevěřím že by se tohle stalo. Člověk, který má evidentně úplně zatměno a hlavu si zaplnil všemožnými vysvětleními pro svou mentální inkompetenci se nezmění kvůli tomu že mu ve vězení pomůže jeden černoch. Každopádně jako výchovný film bych povině promítal už v 5. třídě na základce. ()

toyrider

O tomto snímku jsem nikdy neslyšel do doby, kdy nám ho k prvotnímu opovržení všech spolužáků pustila učitelka ve škole a musím dodat, že i fanoušci filmů typu Bulšit zůstali sedět s otevřenou "hubou". K ději:Co mě zarazilo, byl velmi neočekávaný konec, který nahrává k zamyšlení, zda Derekova náprava spolu s vytvářením diváckého úsudku k dané problematice nebyly zbytečné. ()

Warsheek

Téma, které mě velice oslovuje. Špičkové herecké výkony. Bez hluhých míst ve kterých bych se stihnul nudit. Skvělý film. 90% ()