Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

tom912

Nevadí, že film pochází z roku 1998, protože tohle téma je v současnosti snad více diskutovatelným než kdy jindy. Tudíž, když se podíváte na film dneska, ze své kvality vůbec nepolevilo. Edward Norton ve své podle mě nejlepší roli (+ Klub rváčů). Atmosféra strhující, která vyvrcholí nečekaným závěrem, který mi vyrazil dech a nechal mě několik pár minut s otevřenou pusou. Klobouk dolů. 100%. ()

Henry Morgan

Tohle je film s naprosto skvělým hereckým výkonem Edwarda Nortona a i dalších. Je celkem šokující, tématicky přitažlivý a celkově dost dobře natočený s docela souvislým dějem. Žádné skoky a záseky. Jenomže i přes to přeze všechno se mi to zdálo poněkud nadhodnocené. 67. Nejlepší film? Proč? Nemyslím si, že by mi tam něco podstatného uniklo. Kdyby mi to někdo vyprávěl, tak bych řekl: "no,jo no, to je život!!" nic víc, nic míň. A film svým provedením a dramatičností mě teda nepřesvědčil o nějakém jiném shrnutí předestřených faktů. Je to prostě paradoxní, ale nijak zvlášť velkolepé. ()

danny_21

Už je tomu dávno, když jsem Kult viděl poprvé, ale zažral se mi hluboko pod kůži. Od té doby jsem ho viděl několikrát, pokaždé mám stejný pocit. Silný příběh s vynikajícím Edwardem Nortonem. Někdy stačí jen jiskra a z člověka se může stát nenávistný stroj, který dokáže zničit všechno kolem sebe, tak jako Derek. Hned několik vět a slov se mi vrylo do paměti, stejně jako černobílé flashbacky, zpomalené záběry, syrové, drsné scény. Bravo 100 % ()

greigor

Nedávno jsem kousek zahlédl v televizi a divil jsem se, jak je možné, že jsem ten film ještě neviděl celý, když o něm všichni tolik mluví? Konečně jsem to dohonil a musím říct, že to bylo přesně tak dobré, jak všichni popisovali, a že bych neváhal to doporučit někomu dalšímu. Skvělé drama o složitém tématu + výborný Norton = 4,5 * ()

10Domik10

Som rád, že som si konečne pozrel Kult hákového kríža a ešte radšej, že po dlhšej dobe môžem dať nejakému filmu opäť 5* a to asi nepotrebuje ďalší komentár. Snáď len ten koniec mohol mať inú zaujímavejšiu alternatívu, napr. stret a rozuzlenie zoči voči s hlavnou postavou, pretože aj tak to skončilo moralitou. Edward Norton tu je perfektný. ()

umbjaz

jsou lidi, co to moc nepochopili. pak jsou lidi co se díky tomu probrali. no a pak jsou lidi jako já, co se koukli protože nebylo zbytí a byl jsem docela spokojenej. jakožto levičák si to u mě vysloužilo solidní **** ()

vincchuppo

Poutavě vyprávěné, výborně zahrané, napsané a zrežírované. Až do tohoto filmu, jsem Nortonovi nepřikládal tolik hereckých bodů. Ale teď chápu, proč jej tak opěvujete. Je to opravdový herec. Myslím, že tento film by si lidé měli určitě pustit. Pustit si ho a popřemýšlet. Co jim za to vlastně stojí a co ne. Na konci filmu jsem čekal nějaké problémy mezi Derekem a jeho starými kumpány, o to víc mě zaskočil tento konec. Výborné, kruté a lidské, doporučuji všem. ()

Acrobat

Vieme snáď všetci k čomu ten kult viedol v rokoch 1933-1945 ( http://www.csfd.cz/film/275830-apokalypsa-2-svetova-valka/ ). Obnova nemysliteľná a odkaz filmu silný a pokojný zároveň. Varovaním je však aj to, aby sme pozornosť nezamerali len na mytologickú germánsku svastiku, ale aj kupríkladu Kosák, Kladivo...V dnešnom svete je nemožné, aby ste vyrukovali s myšlienkou čo aj najmenšej úcty a lásky k človeku ako bytosti. BUdete blázni, a tí, čo nepochopili svet. Na druhej strane plné ústa mieru, slobody, výhod, z dokumentov o vojne prichádza mladým nevoľno. Schizofrenické nálady fungujú, dojem slobody bledne, propaganda Východu a Západu berie slušné otáčky. Otázkou je nie kedy, ale tentokrát aký symbol povedie k....... ()

Doski

Dobrý film se silným podtextem. Výborný výkon Nortona a Furlonga. Amerika i zbytek světa s rasismem bude vždy bojovat. 82% ()

Ceberus

Nebudu se tvářit, ze to na mě udělalo nějak úžasně hluboký dojem, ale za zhlédnutí a zamyšlení to stojí. Furlong zahrál výborně (stejně jako v Terminátorovi) a jako bonus několik seriálových hvězdiček (ST:VOY, ST:DS9, Prison Break). ()

vikino1

I když nejsem rasista a fašista a kvůli náckům jsem neměl náladu si tohle dlouho pustit – tak v tomhle filmu je spousta věcí k zamyšlení. A jelikož jsem někde slyšel, že správnej příběh máte zakončit citátem, tak bych rád ocitoval jednoho z nejchytřejších lidí, co jsem za svůj život měl možnost potkat. „Dobrým lidem se špatná věc stát může.. Ale nemusí. Naopak – čím větší je člověk zmrd, tím víc může počítat s tím, že mu to osud nakonec vrátí ač se může snažit sebe víc.... Nejdůležitější je to, co si kdo vybere na začátku, pak to totiž nejde vrátit....“ ()

VanMagnifico

Vskutku drsný film o boji "bílí vs černí". Jsem přesvědčen o tom, že takovéhle věci se v USA opravdu děly, stejně tak o existenci neonacistických rasistických organizací. Film měl jednoznačnou myšlenku, jen ten konec byl už asi přes čáru. Brrr. Husí kůže. Vynikající kousek. 100% ()

Colour

Až dodatočne som si uvedomila komplexnosť tohto filmu. V podstate sa neprikláňa ani na jednu stranu, len sucho konštatuje stav, do akého sa krajina dostala a prevetráva ho z najrôznejších uhlov pohľadu. Poukazuje na mnoho problémov, od kriminality až po silené zamestnávanie černochov / hispáncov, aby sa nepovedalo, že sú diskriminovaní (to však neznamená, že sa mnohokrát skutočná diskriminácia nestala). Na druhej strane ukazuje, že cesta rasizmu či neonacizmu je nezmysel a človeka to veľmi ničí. Zobrazuje, prečo sa ním človek stáva, i prečo to nemá význam. Tiež ukazuje, že nie všetci černosi sú rovnakí, existuje mnoho správnych chlapov. Film má svoje nedostatky, neutiahnutý koniec, no za svoju komplexnosť mu dodatočne dávam 5* ()

LabySo69

Rozhodně to nepouštějte psychicky slabším jedincům, případně přátelům, který nemaj problém, nechat si čímkoliv vymejt mozek, protože pak se rozhodně stává první hodina pro takový lidi nebezpečná. Respektive pro nás ostatní se jejich případnej brainwash stává nebezpečným. Pokuď ale má člověk mozek, zjistí, že jde o skvělej, silnej filmek o něčem, byť je příběh opravdu malounko naivní. Ale poslání má - rasismus, nacismus a podobný zkurvenosti, jsou prostě zasraný svinstva, který by neměly existovat. ()

netWoor

Celej příběh mi přijde teda hodně krkolomně vystavěnej a nějaký moc velký poslání jsem tam teda neviděl. A ty nelogický věci. Náckovi vadí, že jinej nácek kšeftuje s mexikánem, ale sám žvatlá v prádelně s černochem a pak s nima hraje basket. No to určitě. A co ho vlastně změnilo? Netvrdím, že to bylo špatně natočený, ale že bych si u toho uslintnul, to určitě ne. I těch nudnech žvatlavejch pasaží doma je tam dost ... ()

ER

Byl jsem hodně překvapen, jaký rozměr tomu dal Edward Norton. Své ambice ukázal už v prvotním strachu,ale tady to snad ještě povýšil. ()