Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

AgnesDee

Mladší bráška se chová jako idiot, protože se tak chová jeho straší bratr. Starší bratr se chová jako idiot, protože se tak choval jeho otec. Kdyby nebyl Derek tak snadno zmanipulovatelnej, tak by vlastně nebyl film, protože by si zachoval svůj neutrální názor na afroamerické přistěhovalce a nic by ho nevedlo k tomu, aby se stal tím, čím se stal. A kdyby Derekův táta nebyl podělanej hloupej rasista, nedopadl by tak, jak skončil. Můžete mě všichni klidně říct, že by ho možná stejně zastřelili, ale kdyby Derekovi nikdo necpal do hlavy rasistický žvásty, tak by to jako útok na bílou rasu rozhodně nebral. Teda, pokud nebyl naprosto hloupej. Ale abych nebyla zlá, film krásně ukazuje, jak jsou rasisti naprostí idioti a neumí se na situaci podívat jinak, než "bílýma očima". A je hlavně dobře natočenej. Retrospektivy je tady víc než dost (hlavně vzpomínky na vězení by se daly alespoň tak o deset minut zkrátit). A na hlavní postavě se dá krásně demonstrovat, jak se všichni jenom nechávají zmanipulovat davem a poslouchají jak ovce jiné názory, které pak berou za svoje, aniž by na chvíli přemýšleli vlastní hlavou. Ale zaráží mě jedna věc: v tomto filmu se otevřeně mluví o rasismu, černoši se zde dokonce viditelně brutálními způsoby zabíjejí. Ale (možná nejsem dost informovaná) jsem se nesetkala s jakýmkoli názorem, že je tento film rasistickej a byl stáhlej z kin nebo měl problémy při premiéře. Ale jakmile natočí Quentin Tarantino protirasistický western, tak jsou z toho všichni hned podělaní říkají, jak je to strašně rasistický. To mi prostě nejde do hlavy. ()

0verseer

Škoda, že ten pôvodný záver, ktorý sa uvádza v zaujímavostiach o filme bol napokon vystrihnutý, myslím, že by sa do tej depresívnej vlny, v ktorej sa snímok niesol aj celkom hodil. Každopádne American History X má čo ponúknuť a patrí do skupiny filmov, ktoré nútia diváka po záverečných titulkoch spätne balansovať nad tým, čo videl a aký záver si s ohľadom na danú problematiku vyvodiť. Edward Norton si svojou rolou film doslova celý "ukradol" pre seba a opäť potvrdil svoju hereckú všestrannosť, takže piata * ide hlavne na jeho vrub, 9/10. ()

Ocelotr

"Zakousni se !" Scéna kterou nelze vymazat z paměti, neukazuje nic brutálního, brutalita je v tom co není vidět, ale přesto vám čas od času vytane na mysli. Tohle je ta hrůza, kterou filmy dokážou vyvolat, že vám to jede v hlavě i po deseti letech a čas od času si na to člověk vzpomene a jen se otřepe jako Bart Simpson, když vidí něco nechutnýho. ()

me_george

Zajímavé, ale přijde mi to americky nerealistické. A na nějakou zásadnější sondu, kladoucí neustále otázky ohledně rasismu, nebo dokonce dávající odpovědi, bych to neviděl. ()

Lyx

15 minút po filme a stále mám zimomriavky. Perfektné herecké obsadenie a perfektne podaný príbeh. Na nič viac sa momentálne nezmôžem. Povinnosť vidieť... Moje hodnotenie: 100% ()

adamix

Nie je to nič prelomové, chcelo by to lepší dramatický spád, ktorý by vzhľadom na rozbehnutú dejovú linku vyrazil dych, každopádne jedná sa o skutočne zaujímavú snímku s príjemnými hercami, na čele ktorých stojí určite Edward Norton vo svojej životnej roli. Veľkým plusom sú aj retrospektívne vložky, čo viac prehĺbujú príbeh a ktoré viac vyzdvihujú Nortonovu auru. Za mňa 80%. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 8,5/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 83%, Audience Score - 96% | FDb.cz - 84.7% | Jasné Masterpeice režiséra Tonyho Kaye, který se zde konečně našel a ukázal nám hnusný pohled na hnusný rasismus i neonacismus, což ale nejsou problémy pouze v US. Navíc do hlavní role obsadil úžasného Edwarda Nortona, který přeměnu z chladkokrevného rasisty do poměrně citlivého a dobrého člověka zvládl výborně. K tomu mu skvěle sekunduje Edward Furlong a ostatní z obsazení se také neflákají. Někomu sice může připadat naivní, jak rychle se přeměnil ze skinheada do člověka sympatizujícím s afroameričany, a že nebyla žádná "válka" mezi gangem a ním, a že je poměrně očekávaný konec a po něm už nic... Ale nám to je u ......, protože jsme VIDĚLI úžasné drama s poselstvím, které se jen tak NEVIDÍ. 100% ()

Snagleo

Paráda! Když jsem se dozvěděl, že tento snímek budou dávat v televizi, tak mi bylo jasno, že si to nenechám ujít. Udělal jsem dobře. Kult hákového kříže je rozhodně ten typ filmu, který obsahuje spoustu zajímavých scén. Herecký výkon Edwarda Nortona je výborný, takže nominace byla jasná. Celý vývoj jeho postavy je dobře zobrazen. Ostatní postavy jsou ale nezajímavé, až protivné. Příběh je originální a i poučný. Kamera funguje dobře, takže scény též. U některých jsem dokonce musel zamáčknout slzu, jelikož film je (ačkoli se to na první pohled nemusí zdát) ponurý a smutný. Ve finále se jedná o skvělý film, který dokáže diváka vtáhnout do děje. 80% ()

mrclTV

Masívny film, ktorý výborne ťahá Edward Norton, ale tej jeho premene vo väzení som až tak veľmi neveril, prišlo mi to zjednodušené (vo väzení zistil, že jeho zásady až tak neplatia, začne si rozumieť s jedným černochom a ostatní skíni ho za to pomstia a už je zmenený? Neprišlo mi to úplne presvedčivé, že sa zmenil tak ľahko z toho fanatika čo bol pred tým). Štyri a pol. ()

Jendouch

Tak takhle si představuju poučný film, který by měli pouštět ve školách, aby si žáci uvědomili, že by "jsme na sebe měli být hodní"...a to je vlastně dobře. ()

Frix

Edward Norton je neskutečně talentovaný herec a bez něj by tento film byl bezesporu poloviční. Kvůli této roli Norton přibral 30 liber svalů - kdo z nás by byl něco podobného schopen udělat? Film samotný je velmi syrovým pohledem na neonacismus v USA, a v divákovi zanechá hluboký dojem dlouho po přejetí titulků. ()

Vojt Ittoh

Nadprůměrný film, který bych promítal v rámci školních představení. Natočeno velice přesvědčivě, jediné čím si nejsem uplně jistý je rychlý přechod Dereka, v podání skvělého Edwarda Nortona, z absolutního ultrapravicového radikála v normálně smýšlejícího člověka. Jinak velice kvalitní dílko režiséra Tonyho Kaye. ()

MaxPower

"Zakousni se do patníku!" Tak tenhle film, uz nikdy nechci videt. FUJ! Velmi sugestivni, ale strhavam * za to napraveni nacka, tomu prece nikdo nemuze verit. ()

Napoleon-B

Těžko hledat slova pro tak neskutečně drsný a pravdivý film. Je plný skvělých dialogů a úvah nad rasismem a divák má až pocit, že v průběhu filmu s hlavním hrdinou Derekem dospívá v názorech. Tento film se moc dobře popsat nedá opravdu se musí vidět Fakt mě dostal, a na konci sem seděl dost v šoku a zároveň na měkko. ()

SirGawain

Já vlastně ani nevím, co bych tomu vytknul. Je to perfektní film se zajímavým příběhem a skvělým Edwardem Nortonem mluvící proti nejhorší ideologii, která kdy byla vymyšlená. ()