Soweek

Scénář, z kterého by Fincher udělal 2h film, Scorcese 3h film a Refn 12h seriál. Ano, Refn opět dodává to, co se od něj čeká a od dob Drivu to dělá pořád stejně. Dlouhé pohledy do prázdna, 5ti minutový dialog, který dohromady obsahuje 4 věty, depresivní atmosféra, neonová světla a občasná explicitní brutalita. Vyčítat mu jeho repetetivnost ale rozhodně nemohu, jelikož dnes prostě neznám žádného režiséra, který by udržoval žánr moderního noiru při životě. Pokud nejste fanoušci žánru, nemá smysl, abyste se do tohoto vůbec pouštěli. ()

Devadesát Dva

Nenarazíte na show s pomalejším tempem. Spíš to ale působí jako rozkouskovanej film, nejdelší film, co jsem viděl (12h 34min, po Satanském tangu se 7h 30min, *edit přesně tak to i potvrdil Refn v rozhovoru v Cannes, "streaming is future and this is 13h long film"). V první půlce Refn kouzlí s postavama, hudbou, zápletkama, rozjíždí děsně sympatickou a unikátní podívanou, ve které se snadno a rychle dostanete ne přímo pod kůži, ale ze značné části do motivace a jednání postav (a že jsou to celkem pestré postavy a že nikde jinde na ně snad víc času nedostanete). To vše ale padá v druhé půlce, kde Nicolas nechal převzít svoji pověstnou onanii a tak trochu to ztratí ten 'drive' (Viggo and Diana OST Theme je samo o sobě úžasný), ale tak nějak se to ke konci rozjíždí spíše do stran, než uzavírá, jenže to je Refn, kterej si jede svoje, svoje nekonečný motivy, už od Drive. Ale i díky tomu je tohle jeden z nejzajímavějších počinů za rok 2019, ne-li nejzajímavější. Strašně rád bych tomu dal pět. ()

legatio

Záměrně extrémně pomalé tempo mi občas přišlo trochu na obtíž, ale někdy mi to zase připadalo naprosto super. Hrozně těžko se tenhle kousek hodnotí. Ale neměl jsem problém těšit se na další a další díl, což je samozřejmě asi to nejdůležitější. Tak nevím. Nechám asi trochu vyšší hodnocení, protože na pár scén určitě nějakou dobu nezapomenu a to se mi u průměrných seriálů nestává. A fakt, že naprosto každá postava byla totálně vyšinutá, je taky z mého zvráceného pohledu docela plus. ()

SpaceOdyseus

Veta - pauza - veta - pomala chuze k dalsi vete - pauza. Refn se s tim nesral a naserviroval nam opravdu rozvazne vypravenou pecku. Ze zacatku jsem se do toho musel chvilemi nutit, ale stale to za to. Byl jsem odmenen nejen uzasnym audiovizualem ale i skvelym temne noirovym pribehem plnym kartelu, zkorumpovanych poldu, parapsychologickych silenosti, koksu, sileneho absurdniho humoru a obcasneho mucenicka. Ja jsem opravdu spokojen, ale kdybych nebyl velky Refnuv fanda, tak se asi pres druhy dil neprokousu. ()

Disease

Do cca 6. dílu super, pomalé scény mi vůbec nevadily a Brubakerův scénář rozehrál parádní příběh... ... který se ovšem od cca 7. dílu začal pomalu ale jistě vytrácet, jsa převálcován stylizovanými tanečky a twinpeaksovskými moudry. Jenže tohle prostě není Lynch. ()

LordGrayDog

Meditácia. Hranica medzi odpadom a piatymi hviezdičkami je neskutočne tenká. Druhá časť bola čisté peklo a keby sa to v ďalších častiach nerozbehlo tak by som to po tretej časti vzdal a napálil tomu odpad . Treba to, ale vydržať a časom sa z toho stane droga (aspoň pre mňa). Neskutočne ukľudňujúca, podmanivá a v druhej polovici seriálu brutálna. Refn u mňa po tomto velmi poskočil. 10/10 ()

Shogin

Takřka stejně revoluční jako 3. řada Twin Peaks od Davida Lynche. Refnova rebelie je však rozhodně méně divácká, tudíž si tuhle v dějinách seriálové produkce asi nejpomalejší jízdu užijí opravdu jen vyvolení. Přesto garantuji, že ti, co vytrvají do konce, nebudou litovat. Refn dovedl svůj vizuální a atmosférický um k naprosté dokonalosti. Nemůžu se dočkat, kam nás zavede příště, nedá se pochybovat o tom, že to bude proti našim očekáváním. ()

warrenur

Vyjadril som sa uz k niektorym castiam, tak co-to iba zhrniem. Ma to velmi pekny vizual, podmanivu kameru a paradny soundtrack. Az teda na obcasne vyrusenie so zableskami a usi trhajucimi zvukmi. Noir z toho sem-tam citit a ma i spravnu atmosferu, avsak mnohokrat je len pre formu a pripadal mi sileny az otravny, neumerne predlzujuci urcity dejovy moment a epizodu samotnu. Postavy na scene vas na zaciatku oslovia a navnadia. Mnohe su osviezujuce, vela je i otravnych az absurdnych a nie kazdy povahovy prerod im uverite. Ked konecne dojde k zbiehaniu linii a konecne ma dojst k ocakavanemu stretu, zaverecny 30minutovy diel ponukne len akesi filozofovanie a par "lubivych kamerovych" zaberov a akciu ako z marvellovky. Serial mnohym urcite nesadne. Samemu sa mi viac pacili niektore konverzacie a hudobny doprovod ako cele opisne linie. Za mna, v ramci zanru len priemer. Cakal som rozhodne viac a rozhodne menej absurdit a neuveritelnej vaty. Hoci mnohokrat "vizualne peknej" vaty. ()

GOREGASM

Pro tyhle okamžiky miluju filmařinu nejvíce. Projekt, který se vám i měsíc po shlédnutí neustále v myšlenkách, snech a náladách vrací a nutí vás se zamyslet nad základními životními pravdami a emocemi. Můj osobní režisérský polobůh, Nicolas Winding Refn, mi podobně bezuzdnou tvůrčí lobotomii způsobil už několikrát a znovu mi katarze v řádu týdnů vnukává myšlenkou pustit si jeho Too Old To Die Young znovu. Jde totiž o opravdu těžký matroš a to i na Refnovy poměry. Zaroveň třikrát podtrhávám, že jde o ultimátní "Refnovinu", což pro neznalé tvorby tohoto dánského mistra znamená, že jde o atmosféricky dusnou a pekelně pomalu nasnímanou dvanáct a půl hodiny trvající šílenost zkoumající podstatu lidského bytí, která nemá pro diváka žádnou jistotu, naopak mu vnese do hlavy neklid a spoustu zneklidňujících myšlenek. Nic Refn umí brnkat na ty nejcitlivější struny našich vnitřních tabu a tady se mu to na ploše téměř třináctihodinového filmu daří intenzivně, opakovaně a do hloubky. Tvůrce s tak individuálním stylem vždy rozdělí diváckou obec s rázností mexické mačety na dvě poloviny, ale já patřím do té půlky, která jeho styl zbožňuje, protože intimita, zranitelnost a napětí, kterou jeho plíživé zkoumaní filmového plátna nabízí je místy pohlcující, dvojnásob při ohlušující symbióze se soundtrackem Cliffa Martineze, který zde odvádí výkon kariéry. Mrazí mě, jen když o tom píšu. Po prvním zkouknutí jsem toho více než plný. Zároveň pořád přemýšlím nad zklamáním, které jsem cítil v posledních dvou epizodách, které nedosáhly vrcholu osmé epizody, která totálně vyždímá divákovo očekávání a celého mě vyplivla do špinavého kouta zbitého jak psa. Ale právě proto chci druhou, třetí a možná i další projekci, protože tak rozsáhlý obsah v tak koncentrované intenzitě se najednou prostě pobrat nedá. Temný příběh, který nenabízí soudy, jen mnoho utrpení a pramálo naděje, ale i ta stačí a svět se stejně točí dál. 100% ()

Selixinho

Tak to mám konečně za sebou. Musel jsem jednotlivé epizody hodnotit individuálně, jelikož i zde platí, že každý díl je úplně jiný. Jsem velký fanoušek Refnovy tvorby, moc se mi líbil i jeho poslední filmový počin Neon Demon. Baví mě jeho styl, jeho karikaturické scény, neonové světla a atmosféru, která se dá krájet. U tohohle seriálu je to ale jako na horské dráze. Too Old to Die Young má vzestupy i pády. Když vezmu seriál jako celek, absolutně mi nedává smysl. Mám pocit, že Refn zde až do poslední chvíle nevěděl, co chce vlastně natočit. Protože když nad tím tak přemýšlím, některé dějové linky jsou tam naprosto k ničemu. Autor hudby Cliff Martinez mi připomíná mě, když se snažím složit nějakou hudbu na piáno - prostě, mačkám co chci a ono mi to časem nějakej ten tón hodí. Takže, co jsem si z tohoto seriálu vlastně vzal? Neony, pedofily, gayporno z Nového Mexika, rány bičem, problémy s mámou, nejbizarnější automobilová honička, Jesus, chrochtání tygra a svítící oči. ()

Jablek

Ultimátní záležitost. Hodně dlouho mi něco nesedlo tak, jako tohle. Já s Refnem rozhodně problém nemám a držím mu všechny palce! ()

Silhouette

První dojem z tohoto seriálu bych popsal jako mix třetí řady Twin Peaks a Narcos (a možná ještě Amerických bohů). Naprostá režijní a kameramanská dokonalost. Božsky stylové a hypnotické. Refn je estetický génius, není však žádný velký dramaturg či filozof. Umí točit, ale nemá co točit. Bohužel, obdobně jako u předešlého počinu Refna, scénař je z mého pohledu slabinou tohoto seriálu. Jednak už fakt nejsem zvědavý na mafiány, gangstery a sebeúčelné brutální násilí - už jsem toho viděl ve filmech přehršel a nějak se mi to okoukalo. Druhák, mám z toho filmu trochu nepříjemný pocit, že propaguje jednoduchá řešení složitých problémů ve stylu "už je dávno načase, aby všichni dobří lidi to dali dohromady a zabili všechny špatné lidi". Zpočátku to vypadalo jako zápletka či snad parodie této premisy, ale na konci seriálu se to až příliš blížilo vážně míněnému poselství. ()

Terminer

Nejlepší seriál za poslední dobu! A Refn dokázal, že má v záloze pořád zajímavé příběhy. Jenom mě mrzí, že se podle posledního vyjádření Amazonu nedočkáme pokračování. Co se dá dělat. ()

pushover

Po The Neon Demon NWF opět dokázal, že míří cestou kopírování Lynche a forma je pro něj důležitější než obsah, Amazon mu evidentně dal plnou svobodu. První tři díly jsou k nepřežití a u druhého jsem seriózně uvažoval, že to utnu. Nakonec se to dokoukat dalo, ale moc nevím co si z toho vzít. Nebýt těch nekonečných prvních třech dílů, dám za 4 * jen za vizuál. Stále doufám, že se ještě dožijeme něčeho na úrovni Drive. ()

argo.smile

Utahane prve 3 casti a posledne dve su uplne zbytocne. V strede sa nachadza bronz a striebro ale k zlatu to ma k*revsky daleko. NWR upada a ja si radsej pustim jeho trilogiu Pusher, One eye Mads a zakoncim Drive-om. ()

Faethorius

toto som vážne nečakal film rozdelený na časti. Noirová atmosféra aká tu dlho nebola. Vidno, že Nicolas je ovplyvnený Lynchom, Jarmushom, Mannom, Coenovcami. No všetko čo mám rád. Ťahá sa to ako sopel z nosa, veľmi pomaly ale vôbec sa pri tom nenudí. Samozrejme je to total žánrovka len pre fajnšmekrov kto čaká akciu bude sa nudiť. Tu treba pozorovať Navyše skvelá kamera od kameramana Sedem od Finchera a iných skvelých filmov. ()

Toolshed

Máločo v televízii ma ešte dokáže takto zasiahnuť. Maximálne minimalistické, maximálne zvláštne, maximálne hypnotické, maximálne nehollywoodske (ak ešte v súčasnosti pôsobí režisér, ktorý by si na takejto úrovni produkcie - akože Amazon, streaming, veľký seriál s globálnym dosahom - dovolil to, čo Refn v 8. epizóde, tak mi dajte vedieť). A zostane v hlave dlho, dlho, dlho. ()

Hekman

Pusher Trilogy patri k tomu nejlepsimu, co jsem mel moznost ze sveta filmu videt a prave kvuli tomu dam Refnerovi sanci vzdy, kdyz neco noveho natoci. Pomalejsi rozjezd mi taky ze zacatku vadil, ale kdyz clovek kouka dal, tak se do tohoto serialu zamiluje. Zatim serial roku. Pro me urcite lepsi, nez napr. prvni rada Temneho pripadu. Naloz dalsi Nicku ! ()

Refn chystá další seriál

Refn chystá další seriál

13.10.2019

Režisér Nicolas Winding Refn (Drive, Neon Demon) se chystá opět ponořit do světa televizní krimi. Pro HBO teď natočí adaptaci kultovní filmové série Maniac Cop. Děj se odehrává v Los Angeles, kde… (viac)

Refn uvede svůj seriál v Cannes

Refn uvede svůj seriál v Cannes

16.04.2019

Zatímco stále čekáme na kompletní seznam autorů a děl, které se letos objeví na filmovém festivalu v Cannes, server Deadline nyní přinesl informaci, že dánský režisér Nicolas Winding Refn (Drive,… (viac)