Slasher

NWR v dokonalé tvůrčí volnosti, svět se točí čistě podle jeho pravidel. Max spokojenost mi nenávratně zkazil už první druhý třetí díl, který sice (okay) seznamuje, pomalinku nabírá momentum a napětí, nicméně nemá v sobě poklady a ani teď zpětně neměním názor, že bych brutálně zrychlil a zkrátil. Ale čert to vem, "trpět" se vyplatí, pak to najednou sepne, nabere směr, je už vesměs lahoda a multi-žánrový refnovský koktejl magického realismu, uhrančivých audiovizuálů, absurdit, hyper-násilí, chladu a krutosti, incestních fantazií, vadných postav, ujetých humorů a Mex-Americana kultury. Takže zatímco redakce Variety (x) a jí podobní brečí, za mě ta nej meditačka od Návratu do Twin Peaks. 85% ()

POMO

Noirový losangelský polda, po nocích čistící svět od hnusu nejhnusovitějšího. Ponuré, atmosferické, drsné, v záblescích připomínající Lost Highway i 8MM, s dráždivým odkrýváním nejtemnějších sexuálních tabu. Tohle nebude seroš, ale plynulý 15-hodinový film, ultimátní refnovina pro zvědavé a otrlé. Žádné plavání po načačkaném povrchu jako v Neon Demon, ale plynulé rozvíjení znepokojivých dějových linek, kterých chcete až musíte být svědkem - pokud na to máte nervy a žaludek. V Cannes byla s velkou parádou promítnuta 4. a 5. epizoda, ze kterých první představila klíčové postavy a druhá vcucla do cinematicky pohlcující extáze postavené na atmosféře, šoku a napětí. Odkrývání zvrhlosti a špatnosti světa záporáků s touhou diváka po krvavém zůčtováním, s nepředvídatelným vývojem a vtipnými režijními vsuvkami. Výstřední Cliff Martinez, za kamerou mistr Khondji od Se7en. Chladné skladiště, tmavé bary, vyschlé pouště, zapadlé uličky LA. Pestrobarevné neony. Fašisti, satanisti, sadisti a násilníci. Best of Refn! [Cannes] ()

verbal odpad!

Reportáž z natáčení: „STOP!!! Kurva, toč tou hlavou pomaleji, Telere vole, s takovou by scéna, jak se bezúčelně rozhlížíš kolem, mohla trvat míň než 10 minut, a artoví hnědopichové mi pak budou vyčítat, že jsem superficiální ignorant a má audiovizuální interpretace kvintesenciální fadesy je přinejmenším insitní. Navíc mám smlouvu na třináct hodin nesnesitelné prudy, tak čím to mám, do prdele, vatit, když si tu hraješ na Bleskmekvína!!!“ „Soryjako, Windigo, ale jestli budu kroutit ještě pomaleji, mám strach, že upadnu do katatonie a už se neproberu.“ „Jo, to je nápad! Tomu říkám procesní improvizační kreativita! Dokruť a pak hned strni. S filosoficky zádumčivým kukučem. Tak na 15. Ne, radši na dvacet minut, kamera se ti na celou tu dobu přisaje na xicht a tadyhle Martinéz k tomu zatím bude hrát na pilu. No pecka, ti ufoni se z toho úplně poserou, bude to ještě atmosféričtější, než kdyby čuměli, jak jim rostou nehty. Umělecky, samozřejmě. Tak pojďme na to, sjedem to tak dvěstěpadesátkrát, já pak vyberu tu nejpomalejší, hodím přes to hnědej filtr a můžem na tu stěžejní scénu tohohle dílu, třicet minut do blba tlemícího negra. Totální neonoár!!! Už Ofluse…., Olusmasa…., Olumnosu …, Omokuklu…, kurva, budu mu radši říkat Kunta Kinte, prostě už mu zabraly ty svalové relaxanty, co jsme mu včera napíchali do xichtu? Tak klapka! Klapka, povídám!!! Kde je, kurva, klapka???!!!“ „Poslal jste ji předevčírem pro kafe, když jsme 15 hodin snímali ten hrbol v omítce.“ „Starfucks je za rohem, to ho jela sklízet na Kostariku, neboco?!“ „To ne, ale specificky jste si vyžádal rigidní štáb, údajně aby se prý genius loci exekuce prolnul do díla samotného. Tak má paní chodítko a únavovej syndrom a kameraman je narkoleptik.“ . Onanistický psychotik je zpět v plné artové nádheře nehumánního audiovizuálního teroru! U naprosto strhujícího prvního dílu, kdy jsem přes to zběsilé tempo skoro nestihl, jak během těch plných 89 minut frenetických desetiminutových záběrů na stěny, auta nebo staticky zírající figuríny mezi 57. až 58. minutou zastřelili mouřenína, což bylo událostí večera, jsem obrostl mechem, o třicet cenťáků mi porostly vousy, z akvárka mi zdrhnul slimák, od hlavy k patě mě celého pokryl slizem a mezi nosem a bradou jsem měl schlíplou pavučinu plnou mrtvých much. Tudíž by mě ke zhlédnutí druhého dílu, nedejsatan dalších, přinutila pouze mrtvice, obrna, neuroleptický maligní syndrom, kvadruplegie nebo masochistická deviace. Jsem totiž Too old to die bored. ()

dO_od

// Seriál pro lidi s fetišem v podobě sledování ultra dlouhých záběrů v nesouvislém pořadí s postavami na kterých nezáleží a dějem který nikam nevede. Bullshit roku a gratuluji Refnovi k převzetí trofeje pro nejprázdnější a nejzbytečnější seriálovou tvorbu, jakou jsem kdy viděl. Cenu mu slavnostně udělí David Lynch, následně si oba podají ruce a společně už doufám potáhnou do h*jzlu. (3* tu jsou hlavně kvůli jedné boží honičce a taky proto, že jsem neměl to srdce dát většině jinak solidně zpracovaných epizod ten pocitovej odpad, neděkujte) ()

3DD!3

Osobní zpověď režiséra o tom, že muži si zaslouží zemřít? Nebo metafora na nikdy nekončící souboj dobra a zla? Cesta plná zabíjení, dlouhých pohledů a bizarních intermezz s tančícími Mexičany nebo (plyšovým tygříkem) vrčícím tátou buď uchvátí nebo ji hodíte do odpadu ještě než se rozjede. Nejnormálnější prostřední pasáž by ale bez problémů mohla fungovat jako samostatný film. Místy TOO OLD TO DIE YOUNG připomíná starší Kitanovy filmy, jen místo Japonců jsou tu Mexičani. + Fantastická Khondjiho kamera a vypulírovaný vizuál, kde každý záběr vypadá jako do nejmenších detailů vyladěná fotka na instagram. Příběhově Brubaker s Refnem míchají realistické vyobrazení násilí s mystikou podobnou komiksové Fatale. Některé dílčí scény jsou hodně vtipné a originální (kartelová TV a 25000 lajků), z jiných je člověku málem fyzicky špatně. Martinezova hudba dokonale ladí k neonovému ladění a často na bedrech nese velkou část onoho bizáru, který se na obrazovce odehrává. Teller hodně dobrý, ale plní čistě požadavky tvůrců, jako všichni zúčastnění. Nepřijde mi to ukončené, ale nečekám, že kdy uvidím druhou řadu. ()

Davies182

"Hrstka bude mít všechno. Většina nebude mít nic. Protože tak už to v životě chodí. Svět je nespravedlivý." NWR se spiknul s jedním z nejdrsnějších (nejen comicsových) scénáristů na světě, a zplodili spolu surreálnou, třináctihodinovou nenávistnou epopej na téma ztýrané ekologie (bohatý vyšinutý otec), vzkvétajícího násilí (Císařovna Smrti), policejní korupce a brutality (ukecaný Teller), podprůměrně inteligentních feministek a moderního vraždění presumpce neviny (úderný monolog ve finální epizodě). Dvě čtvrtiny lidí nerozdejchají už samotnou pomalou stavbu jednotlivých epizod v čele s úmorně natahovanými dialogy a fetišistickými kamerovými oblety scén, ta třetí pak divácky zdechne v polovině, když zjistí, že je režisér prostě magor, a všechny postavy jsou mu vyloženě u prdele (zajímá jej opravdu pouze vyobrazené poselství, nikoli emocionální katarze). No, a to pořád ještě nejsme na konci! I ty nejneohroženější Refnovy fanoušky pak totiž nekompromisně sejme očistné finále s jednou z nejsugestivnějších tvůrčích zpovědí, přetavenou v kyselý plivanec do tváře všem "v nitru zlým a nezodpovědným lidem". TOO OLD TO DIE YOUNG je Refnovým osobitým Stromem života pro policajty a zloděje. Slovy režiséra samotného je "televizní streamování hudbou budoucnosti, a třináctihodinové komplexní filmy něčím, po čem ve skrytu duše dlouho toužil." I když jsem si zdaleka neužil každou (to vážně nelze) minutu tohohle monstra, sežvejklo mě to fakt mocně. Teď už sem konečně přesvědčenej o tom, že jsem příliš starej na to, abych umřel frustrovanej. NWR uklidňuje. ()

KlárkaS

Love it or hate it. NWR ukazuje fakáče na všechny a na všechno a dělá si to tak, jak chce, a v jakym tempu chce!. Děkuju Amazonu, že někomu dá skoro 13 hodin prostoru natočit tuhle jízdu! V televizi by to ustálo akorát pilot a okamžitý zrušení a hejt ze všech stran, ale my si díky týhle momentální kreativní volnosti můžeme užít morálně ulítlou ultra neonovou podívanou s mrazivým soundtrackem, cool deadpan herectvím a tak samolibou kamerou, že budete frustrovaní, ale zároveň (snad) nadšený jako nikdy! <3 ()

sochoking

Priznám sa, že ku koncu už sa to nedalo vystáť. Odporný ksicht Yaritzi, Jena Malone a jej idiotské kecy o Karkulke a jablkovom koláči, Viggou kašel a vôbec, celý Refnou skurvený exhibicionizmus už mi pil krv! ()

Visáč

Do polovice fajn slowburner a plnohodnotná kolaborácia Refna s Brubakerom. Miestami okato napodobňuje experimentálnu poetiku tretej série Twin Peaks, ale vem to čert - má to grády. Od šiestej epizódy to však morfuje do refnovskej onanie (čti: snobskej maniery), v ktorej je málo Brubakera, málo Khondjiho (posledné tri epizódy robil Diego Garcia) a priveľa Refna. Finále v podobe sekvencie, ktorá vyzerá jak vystrihnutý outtake z filmu Roberta Rodrigueza (level: Tenkrát v Mexiku) to naťahované rozpliznutie veľavravne rámcuje. Refnovi došli prachy, priznal sa v Cannes... Neprekvapilo by ma, keby za tento nihilistický trolling schytal od exekutívy Amazonu honorable mention na internom blackliste. ()

Arsenal83 odpad!

Neskutočne uťahaná sračka, čo to akože má byť? Keby som to desaťkrát zrýchlil tak Teller by stále len pootvoril ústa a beznádejne pozeral do blba ďalej. Neuveriteľné, že niekto z filmu, ktorý môže mať hodinku a pol urobí seriál na 15 hodín, ale to je len relatívne. Pocitovo je to tak dva roky.. Nič sa tu totálne nedeje, dialógy o hovne. Toto môže dopozerať do konca len človek s dvomi životmi. ()

ScarPoul

Dlhú dobu to malo pre mňa nesporné kvality. Skvelá atmosféra, uhrančivá hudba a zaujímavé postavy tej odvrátenej strany sveta. Mal som pocit, že je to miesto, ktoré rád navštevujem, lebo mi je za iných okolností skryté. Rád som sa do neho vracal a užíval si tie dlhé scény a toporné monológy. Celú tú atmosféru a nediváckosť - čo sú veci, ktoré mám úprimne rád. Ale 8, 9 a 10 diel ma z toho rozčarovania prebral. Odrazu prišla nie len zmena atmosféry ale aj túžba šokovať. Ale len náznakovo. To čo mi v iných dieloch neprekážalo, mi zrazu prekážať začalo. A je to len tým, že sa skrátka Refn rozhodol nedokončiť svoj príbeh adekvátne v rámci šachovej partie, ktorú sám rozohral. Môže sa odvolávať na experiment a na to, že chcel vidieť čo všetko streamovacie média dokážu uniesť, ale plejáda nechutných postáv nakoniec pôsobí samoúčelne. Je to veľká škoda, lebo to malo pre mňa obrovský potenciál. Nekoná sa druhý Neon Demon ale skôr Only God Forgives. Už sa do toho sveta vrátiť nechcem. Je nudný. Čo je vzhľadom na to, že je do toho zapojení aj Brubaker celkom zvláštne. Škoda. 60% ()

Kaluž

Queer noir toho nejtěžšího kalibru. Ultrapomalá vizuální onanie bez špetky jakékoli svěží invence či zajímavějšího vtažení do děje. Nesmlouvavě přímočaré, dětinsky brutální a narativně vykastrované na samou dřeň. David Lynch na tuhle srágoru za hurónského smíchu z vysoka močí. A já se k němu přidávám… ale na odpad to ještě není, bo ta nejvyšší kněžka smrti je celkem kost. ()

Eldrick

Mohl z toho být nadupaný 3-hodinový celovečerák, ale díky Refnovu egu je z toho rozplizlá série čitající 10 dílů s tím, že skoro každý má stopáš celovečeráku. Divim se, že Amazon něco takovýho vůbec zaplatil. Asi netušil, co z toho nakonec vyleze. Série má několik vrcholů a minimálně 3 epizody jsou opravdu žrádlo. Refn je klasicky silný vizuálně, ale obsahově je to těžkotonážní sebeonanie jako u ONLY GOD FORGIVES a THE NEON DEMON. ()

IceQueen

POMO ma svojim komentárom rozpálil tak, že som k televíznemu prijímaču usadala s rozšírenými zreničkami a motýlikmi v brušku. Žiaľ, po prvej epizóde mám pocitovo bližšie skôr k verbalovi. Na druhej strane, musím sa priznať, že mi šéfove sugestívne slová neodbytne víria v hlave, takže asi dám Refnovi ešte šancu uspokojiť ma v ďalšom kole. Možno sa nám spolu podarí objaviť ideálne tempo. Ako mi raz jeden gentleman povedal "neponáhľajme sa, máme celú noc". Alebo to bolo "Nezastavujeme, máme zpoždění!"? ()

M.i.k.e

kdo viděl cokoliv od Refna a nemohl tomu přijít na chuť,ať se TOTDY vyhne velkým obloukem.Jde totiž o typickou Refnovku se vším všudy,takže nechybí místy extrémně pomalé tempo,dlouhé záběry bez dialogů,brutalita a uhrančivý vizuál.V čem se ovšem tenhle kus absolutně vymyká všemu a na co je třeba se opravdu připravit je fakt,že jde o Refnovku,která má víc jak dvanáct hodin,takže to chce hodně trpělivosti a odříkání aby se tím divák prokousal.Pokud existuje někdo,kdo byl schopný to dát v jednom kuse,měl by dostat medaili za statečnost...70% ()

Topco

Seriál-meditácia. Pre milovníkov štylizovaného násilia, stoicizmu, neónov a Cliffa Martineza... Refn si urobil vlastnú neo(n)-noirovú sériu, ktorá je rozhodne len pre pripravených! Po Only God Forgives a The Neon Demon opäť nachádza rovnováhu vo vizuálnej štylizácii (ktorú najviac vychytal v kultovom Drive), no na druhej strane zasa výrazne spomaľuje a tvrdošijne zaradzuje hypnotický, prvý rýchlostný stupeň. Nakrútil si tak 13-hodinový, po-ma-lý, (vy)štylizovaný krimi film; rozdelený do 10 častí (v rozpätí 31-97 minút!), čím narušil klasické seriálové rozprávanie. Balansovanie medzi brakom a umením pokračuje a mnohými je označované za pózu a onaniu. Celkovo však ide o skvelý dôkaz, že hranica medzi „odpadom“ a plným hodnotením môže byť naozaj veľmi tenká. Doporučujem len pre Refnových skalných fanúšikov. ()

Cedr

Poutavá noirovka, která chytne stylizací a nepustí dokud to nedokoukáte. Ani za boha si s ročním odstupem ale nevybavím o čem to vlastně bylo. ()

Qitek

Neskutečně nudné, zároveň fascinující a mistrovsky uspokojivé v momentech. Ať vyhrává v mnoha či vícerověcech forma, tohle Refn a jeho nejcyničtější, nejpochmurnější neo-noir western pro 21 století. Nejen, že to nikam nespěchá, ale vyloženě vás svým tempem dusí, aby vás pak profackoval takovým způsobem, že ať budete s celkovým výsledkem spokojeni nebo ne, budete se k němu v hlavě vracet. Čím víc to ve mě zraje, tím víc jsem spokojenej. Až na start - první myslím dva tři díly, to má neuvěřitelnou atmosféru a drive. Vcucne a i kdyby jste přetáčeli, tak zasáhne. Moc. A můžete na něj nadávat jak chcete. Minimalisticky bombastické. A všechny ty dlouhé a na první pohled táhnuté záběry jak hovězí vývar dávají postavám tentokrát opravdu nějakou hloubku. Alespoň mě to tak přišlo. Škoda jen toho ( bůh ví proč ) finále ( o kterém se říká, že prostě došli prachy ). ()

Yoda sama

Refn neonoir vie. Je len obrovská škoda, že vo svojom trinásťhodinovom opuse ide kariérne najviac na pól plynu. Všetko, čo na ňom mám rád, všetka brutalita, filozofovanie, pózerská artová esencia a dokonca aj komédia vyšumia do tej obrovskej časovej bubliny, ktorej zúfalo chýba tempo. Cením ako dielo a experiment, minulo ma to ako zážitok. ()

Refn chystá další seriál

Refn chystá další seriál

13.10.2019

Režisér Nicolas Winding Refn (Drive, Neon Demon) se chystá opět ponořit do světa televizní krimi. Pro HBO teď natočí adaptaci kultovní filmové série Maniac Cop. Děj se odehrává v Los Angeles, kde… (viac)

Refn uvede svůj seriál v Cannes

Refn uvede svůj seriál v Cannes

16.04.2019

Zatímco stále čekáme na kompletní seznam autorů a děl, které se letos objeví na filmovém festivalu v Cannes, server Deadline nyní přinesl informaci, že dánský režisér Nicolas Winding Refn (Drive,… (viac)