Matrix Resurrections

• USA The Matrix Resurrections (viac)

Dvadsať rokov po udalostiach Matrix Revolutions žije Neo zdanlivo obyčajný život ako Thomas A. Anderson v San Franciscu, kde mu jeho terapeut predpisuje modré kapsule. Ani on, ani Trinity sa navzájom nespoznávajú. Morpheus mu však ponúkne červenú kapsulu a znovu otvorí jeho myseľ svetu Matrixu. (Continental film)

adamix

Presný opak toho, čo robí prvý Matrix a solídne obe pokračovania takými unikátnymi. Prehra na všetkých frontoch. Keanu herecky totálne zlyháva, zvyšok osadenstva taktiež (Groff nesiaha Weavingovi ani po členky), postavy maximálne otravné (Niobe, Merovingian, Neo, nový Morpheus), akcia ťažkopádna, bez iniciatívy alebo aspoň náznaku priemernosti, scenár pritiahnutí za vlasy a po famóznej techno hudbe, ktorá dominovala v pôvodnej trilógii, ani stopy. A ešte si to bude robiť srandu zo seba a z produkčnej firmy, aby ste sa na tom pousmiali a všetky tie (pravdepodobne naschvál) prešľapy tolerovali. Na tomto filme sa dá nájsť toľko záporných vlastností, ale nemá cenu ich všetky dopodrobna opisovať. Nasratí fanúšikovia alebo len ,,náhodní sledovatelia" to všetko pravdivo zhrnuli vo svojich dlhých komentároch. Budem sa tváriť, že táto ohavnosť nikdy nevznikla a nijako nenadväzuje na moju obľúbenú trilógiu. Nechcem žiadne pokračovanie. A obom sestrám Watchovským by mali zakázať tvoriť filmy. Jedna slabá hviezda za CGI efekty a jeden dobrý joke - Neil Patrick Harris tu hrá zlého Neila Patricka Harrisa. Za mňa 20%. ()

Hawaj

Velké nesnáze v domově důchodců střihnutý lehkou zombie apokalypsou, aneb když už nejsi shopen jít dál, tak vykrádej sama sebe a opakuj se a hlavně nezapomeň přinést fanouškům všechny postavy zpět i když to bude bez chemie. Znova vařený nudle už nejsou ono. Celkově to na mě už nepůsobilo jako epický biják z kina, ale jen jako velkorozpočtovej TV film jehož scénář má na svědomí fanoušek. ()

jirkaslava

No prostě není Matrix jako Matrix. A holt už není Wachowski jako Wachowski.... Se ztrátou pindíka přišpa i ztráta daleko bolestnější. Celý film mi přišel jako by vařil z vody již jednou uvařenej čaj. řekl bych že Matrix vykrádá sám sebe. ()

instageek_cz

Mé nadšení z nového Matrixu začalo opadat s prvním trailerem. Obrovsky mě iritovala volba songu White Rabbit od Jefferson Airplane a další odkazy na Alenku v říši divů. Šlo o tu nejlacinější, nejprofláklejší symboliku, která se dá u příběhů tohoto typu v dnešní době použít. Takže už z téhle volby na mě sálala určitá lenost a začal jsem se obávat o výsledek. Přeci jen, časy se fakt mění. Návraty hereckých legend do jejich nejslavnějších rolí leckdy končí tak, že se člověk musí rozhodnout to prostě ignorovat a dělat, že se to nikdy nestalo (viz sequelová trilogie Star Wars...). Většinou pak coby fanoušci nadáváme na nové tvůrce, kteří s našimi ikonami zachází jak kdysi cizí děti s našimi hračkami – bezduše s nimi mlátí o sebe a ještě se u toho tupě smějí. U „Matrixu 4“ vzbuzovalo naději, že režii i scénář nadále obstarává alespoň jeden ze sourozenců Wachowských. A jak to tedy dopadlo? V první řadě se mi líbila Carrie-Anne Moss alias Trinity!! Každý jsme viděli XY fórků o tom, jak Keanu Reeves nestárne, ale také Moss dokázala zastavit čas a vypadá fantasticky! A stejně tak i hraje, až si člověk říká, jaká je škoda, že jí v podobně velkých rolích a filmech nevídáme častěji. Jde o výrazný, dost originální typ ženské hrdinky, a nečekal jsem, že bude až takhle super, že jí uvěřím drsnost i křehkost úplně stejně jako kdysi. Reeves JE Neo! Občas herci při comebacích do svých slavných rolí působí zvláštně, jako jiné postavy. Nikoliv Keanu, on je znovu stoprocentním Vyvoleným. Bitky díky „wickovské“ průpravě zvládá stále levou zadní a chemie mezi ním a Trinity je i o 20 let později živá, silná. Bohužel tím nějaká větší chvála končí. Ve skrytu duše jsem doufal v nostalgický akční nářez, díky němuž bude značka Matrix zase cool. Pravda, nostalgie funguje a u záběrů z „jedničky“ jsem pociťoval nejvíc emocí. Ale jinak je tu spoustu věcí špatně. Celý film je natočený úplně obyčejně, chybí jakýkoliv wow efekt. O trikové bombě á la bullet time si můžete nechat zdát. Akce je fakt totální průměr, ničím nevyniká, což považuji za největší hřích tvůrců. Vizuál mi přišel dost mdlý a „wallpaperovské“ záběry bych spočítal na prstech jedné ruky. Matrix je ikona, tohle zkrátka mělo být mnohem stylovější. Přesto je návrat do světa Nea a spol. docela zajímavou podívanou a určitě vás bude bavit zjišťovat, co a proč se tu děje jinak. Jenže v určitém bodě vyprávění se zařadí zpátečka a vše prostoupí pocit déjà vu – tohle už jsme přece jednou viděli! A tak se z Matrix Resurrections stává spíše Matrix Restarted. A to je prostě sakra málo. Recenze jsou slabé, tržby z kin ještě horší. Je to smutné, ale myslím, že tahle „čtyřka“ skončí v propadlišti dějin, kde bude dělat společnost mnoha dalším očekávaným sequelům, které nikam nevedly. Hodnocení: 5,5/10. PS: Koluje konspirační teorie, že celý film je tak slabě natočený schválně, že tím Wachowská vlastně paroduje to, co zamýšlelo studio vytvořit i bez její přítomnosti. Pokud je to pravda, tak mi to přijde jako nešťastná volba, která tak jako tak její zbožňované dítko spíše poškozuje.     ////      Další recenze nejen na filmy čtěte na Instagramu, profil instageek_cz , díky!:) () (menej) (viac)

pity odpad!

Po 15 minutách vypnuto. Tohle nikdy nemělo vzniknout. Keanu zapomněl, že nehraje v dalším dílu Johna Wicka. Připomínalo to lacinej, nepovedenej dokument o Matrixu. ()

MyrnaAlec

Madhause roku, zatím. Pokud rezignuji na smysl toho všeho, dalo se místy ocenit, co všechno je možné s dnešní animací a technikou natočit. Třeba roboti a litací věci byly fakt super. První hodina docela šla, pak jsem uvažovala, že odejdu, ale to bych přišla o červenou knihovnu na závěr. ()

PlysovyMacko

Film opakuje scény z pôvodnej trilógie a odkazuje na ňu. Čakala som, že tvorcovia dej niekam posunu, nie ze ho okopiruju - Nea presvedčia,  že žije v neskutočne svete, dostanú ho z liahne a potom rieši lásku k Trinity. Akcia je výborná. Najviac sa mi páčil analytik a Smith. Filozofické presahy išli v matrixe vždy mimo mňa, takže za mňa je to akčný film, ktorý doji trilógiu. ()

jprmusic

Je zajímavý číst tu všechny ty odborný recenze. Já teda žádnej filmovej vědátor nejsem, jen se mi v původní trilogii prostě líbil ten milostnej vztah Nea s Trinity a všechny ty blbinky okolo. Takže mě novej Matrix docela nadchnul, líbilo se mi logický a chytrý navázání na první tři filmy a drobné vady ( trochu moc ukecaný pasáže, trošku slabší hudební složka) jsem tak nějak v klidu přešel. ()

Sharleen

Prvý Matrix je a zostane pre mňa neprekonateľný svojou myšlienkou, originalitou, hercami, efektami, hudbou.. skrátka všetkým. Dvojka rozdelená na dve časti bola veľmi slušným pokračovaním, ale vrátiť sa po 18-tich rokoch bol veľký risk, ktorý z môjho pohľadu až tak veľmi nevyšiel. Priveľa obrazových odkazov na predchádzajúce diely, ktoré síce potešia oko, ale bolo ich zbytočne veľa. Keanu je klasa aj vo svojom veku a klobúk dolu pred stále neskutočne dobre vyzerajúcou Carrie-Anne Moss. Z nových hercov mi sadol najviac asi Jonathan Groff ako Smith, naopak nový Morpheus je slabý. Postrehla som tu aj zopár hercov zo seriálu Sense8, z dielne súrodencov Wachowskych. Celkovo dlhá stopáž na to, že tu nebol ani jeden vyslovene strhujúci moment. Body plus za to, že sa Lana Wachowski vyhla terajším povinným hollywoodskym klišé, ktoré nasilu pchajú úplne všade. ()

kubilov

Nejsem žádný die hard Matrixu, ale mám to rád, je to skvěle natočená a velmi originální trilogie, která posunula vývoj kinematografie jako máloco jiného. Nemám rád ty, kteří zbožňují jedničku a kritizují dvojku a trojku, protože bez pokračování by původní díl nedával nejmenší smysl. Trilogie to byla velmi umně odvyprávěná a velmi obstojně zakončená. Když jsem během let slyšel, že chce Warner mermomocí natočit čtyřku, byl jsem proti, po dvaceti letech se vracet do stejného světa, který již byl zakončen, mi nedávalo nejmenší logiku. Proto mě hrozně mile potěšilo, jak se s tím Lana Wachowski vyrovnala, jak sdílela podobný názor, jak se jí do toho nechtělo, jak to mírně schodila, ale zároveň natočila nejlepší možné pokračování, které v logice původní trilogie a se započtením dnešního světa šlo vůbec natočit. Metamatrix je především neodolatelná romance, (doufejme) poslední návrat do tohoto světa a krásné sebeironické vyznání se vlastnímu životnímu dílu. Dát méně než 4* by byl hřích a nepochopitelné nepochopení. ()

Vykuk odpad!

To se snad ani nedá popsat, co je tohle za zhovadilost a jak strašně mizerně je to natočené, zahrané.. jediné, co mě při sledování napadlo bylo, že kdyby to byla součást animatrixu (takový ten animák, kde byly příběhy z prostředí Matrixu), tak by to asi mohlo fungovat, ale jako Matrix 4 s živými herci velká špatná.. nebo spíš velký průser. ()

Midar

Rádoby promyšlená zhovadilost s lacinými efekty, příšernou akcí, lenivými hereckými výkony, nulovou hudbou a neexistujícím napětím. Tak nějak by se dal ve zkratce nový Matrix popsat. Sakra a já si tolik přál, aby se to i přes všechny ty rozporuplné ohlasy a otřesné trailery nakonec povedlo. Bohužel to ale dopadlo vlastně ještě hůře než jsem čekal. První hodina je úmorná nuda, ve které se v podstatě nic neděje. Rádoby hluboké myšlenky nebo nějak zajímavé meta odkazy nejsou a nebo jsou, akorát jsem asi zrovna spal, když na ně přišla řada. No a to neustále problikávání scén z původní trilogie? To je vrchol bezradnosti tvůrců, kteří viditelně vůbec nevěděli, co a jak chtějí vlastně natočit. Druhá půlka pak sice, dejme tomu, hezky pracuje s tím, jak moc se vlastně skutečný život od třetího dílu posunul. Na druhou stranu 2/3 nápadů nebo nových myšlenek je buďto nedotažených nebo prostě jen extrémně líných a hloupých. Finále je pak ubíjející nuda, ve které jsem vlastně vůbec nechápal motivace jednotlivých postav. A udělat z toho v jádru dojemný příběh o osudové lásce. Jako vážně? Těch pár záběrů, kdy se Neo a Trinity drží za ruce a zasněně na sebe čumí někomu stačí? Nikdy víc...upřímně závidím všem, kdo z kina odcházel nadšený...tohle bolelo... ()

Tellgas

Uch. Tohle je težký. Moc těžký. Je to sračka? Je to dobrý? Proč je to určitě dobrý jen tam, kde se nebojuje? je to sračkodivný v akčních scénách schválně? (myslím že ne, proto jen průměrné hodnocení). Nestudoval jsem technologie produkce, ale je to natáčený i na HFR kamery? je to odvážný nebo hloupý?  Všichni nadávaj na "meta". To je rozhodně to nejkvalitnější na tom filmu. Je to decentní, konstrukce příběhu je dobrá, námět taky, dejme tomu i scénář, kterej startuje novou trilogii, defakto způsobem jako SW 7 předchozí filmy. Ale okatěji, chytřeji a hlavně lépe.  Jenže jsou tam prostě okamžiky, kdy si člověk prostě musí říct: Kurva! to ne!  Jinak jako film velmi originální. Velmi kontroverzní. Velmi dobrý restart/reboot. Ale Matrix = bullet time. Bullet time! BULLET TIME a musí bejt midfuck! OMG! WTF! a bohužel nebyl. Byl jen sračkoidní. Jako všechny akční scény. Ale nebyl to sračkoidní film. I když velmi těžkej film ()

Solverino

Dvě hvězdy z nostalgie, jinak jedna a s odřenýma ušima! Je to nuda a strááášně se to táhne, jak odpoledne ve starobinci! Efekty, které dneska uchvátí snad jenom retardované a strašně barev, hopsání dědouška Nea a babičky Trinity, samozřejmě s krutopřísnejma hláškama. No slabota všech slabot! Ještě že jsem na to nešel do kina, to bych trpěl jako zvíře. Na takovej film by měli být v kinech křesla s eutanázií, to se jinak nedá vydržet jedině s ovladačem v ruce a s přetáčením vpřed zamáčknutým do ovladače. Ale přežil jsem to a nikdy více! ()

Kanalizato

Na prvni shlednuti me to zklamalo. Druhy pokus o shlednuti skoncil 3x usnutim, je to tak zoufale pleplacane barevne, neoriginalni homogeni vykradacka, plna zbytecnych scen, postav a monologu ze u toho nejde neusnout :( ()

hadoskorpion

Horsie ako matrix 1 ale trochu lepsie ako 2. Hlavne  polovica spomienky predchádzajúce casti, spoiler: toto že vyvolena aj ona pripomina z filmu: Nepriestrelný mních  že vyvolení nie je jeden.  Ak nepriatel trilogie Matrixu nemusi uplne nepriateľ môže tvoj spojenec len dočasne. Koniec spoiler. Preto hodnotím 4* ktoré len tak prešli   lebo zaujimave retrospektive chýbalo mi tam vela veci ktore z ineho pobavilo. ()

Plasta

Tohle je fakt špatný. Když chvilku budu předstírat, že nevím proč tenhle díl vznikl a hodnotit fakt jen to dílo, nemůžu si přestat klást otázku proč proboha je tam tolik nevynucených odkazů na uplynulou sérii? Desítky okamžiků během filmu Vám připomenou, že to důležité jste už viděli před 20 lety a stále dokola se tak přemáháte to vůbec dokoukat. Proč se to aspoň nesnažilo tvářit důstojně? Proč ty trapné pokusy o humorné momentky? Proč Morfeus nosí oblek Dana Nekonečného? Proč jsou bojové scény tak nepřehledné?  Proč tam vlastně byl agent Smith? Proč Merovignan vypadá jak vágus? Proč, proč, proč? Mám po tomhle filmu víc nezodpovězených otázek než na konci seriálu Lost. Blbá hláška na shrnující recenzi k blbému filmu: Nový Matrix už nemá koule stejně jako jeho autoři. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách