Matrix Resurrections

• USA The Matrix Resurrections (viac)

Dvadsať rokov po udalostiach Matrix Revolutions žije Neo zdanlivo obyčajný život ako Thomas A. Anderson v San Franciscu, kde mu jeho terapeut predpisuje modré kapsule. Ani on, ani Trinity sa navzájom nespoznávajú. Morpheus mu však ponúkne červenú kapsulu a znovu otvorí jeho myseľ svetu Matrixu. (Continental film)

Klajondr

"Look how they massacred my boy". Hláška z legendárního Kmotra, která dokonale popisuje, co tohle pokračování udělalo s celou sérií Matrixu. První díl patří k mým nejoblíbenějším filmům a vidět tuhle hrůzu... to je prostě čistá bolest. Absolutně nechápu, proč čtyřka vznikla. Třetí díl měl perfektní zakončení a tak to mělo zůstat. Tohle je jenom uměle protáhnutý příběh předchozích dílů, který hodně hraje na nostalgii. Ale to je tak všechno. Přidejme k tomu fakt, že tam z původního osazenstva zůstal jen Neo s Trinity a průser máte na světě. Sorry, tohle se fakt nepovedlo a budu jenom rád, když na to rychle zapomenu. A teď mě omluvte, jdu si spravit chuť původní trilogií. ()

ktL

Takhle relativizovat kult je hloupé. Velké filmy mají být epické a uhrančivé, nesmí se na nic vymlouvat. V tom tkví jejich filmovost. Jako pokračování proto nový Matrix selhal, pošlapal své předchůdce. Jako Nematrix však celkem obstojí a překvapí svou hravostí. ()

Ceberus

Předchozí trilogie měla velké štěstí na obsazení (Reeves, Mossová, Fishburne, Weaving) a také v tom, že výborně trefila období, ve kterém přijít - v době vrcholu debat o umělé inteligenci či robotice, kdy se počítače stávaly mainstreamem. Fishburn a Weaving se také byli ochotni vrátit, ale vůbec nechápu, jaktože Lana Wachovská nedokázala s Weavingem najít vhodné termíny natáčení a Fishburnovi prý dokonce návrat ani nenabídla. Věřím, že s nimi by film dosáhl alespoň na čtyři hvězdy. Nutno ale uznat, že jejich absence není jediným negativem. S výjimkou jakéhosi probourání tzv. "čtvrté zdi" v podobě narážek na vznik čtvrtého pokračování Matrixu film nenabízí nic nečekaně originálního (dobře, tak ještě skákání osob z mrakodrapů) a spíš se raději schovává do ověřených replik a scén zrecyklovaných z předchozích filmů. Na druhou stranu Carrie-Anne Moss (snad se nebude zlobit) naštěstí v pohyblivých obrázcích nepůsobí tak staře jako na statických fotkách. A jedinou nově vytvořenou pozitivní novinkou oproti staré trilogii je Neil Patrick Harris, <SPOILER>který tedy ukázal, že umí hrát i záporáka. A to jsem ještě pod nánosem homelessáckého makeupu nepoznal postavu Merovingiana z dvojky a trojky, protože v českém dabingu neměl francouzský přízvuk.</SPOILER> ()

Smejki

Myšlenkově nejnadějnější dílo série od svého počátku. Zpracováním se bohužel podnapile provrávorá, projde skleněnou tabulí a pak žuchne z 30. patra na chodník. ()

Pavel82

Absolutní scénáristická impotence, 100% recyklát sebe sama, nesympatické postavy, směšné efekty a nejtrapnější akce, kterou si jen dokážete představit. To je Matrix 4. Nefunguje tu vůbec nic. Dokonce ani ta romantická linie, na kterou jsem sázel. Proč tam furt panebože všichni běhají po těch zdech? Není k tomu absolutně žádnej důvod. Fan servis se stal nakonec tím největším zabijákem, protože všechny památné scény tu samozřejmě musí být znovu vidět. Sterilněji to ale snad ani nešlo. Bylo vidět, že by tak strašně chtěl navázat na genialitu jedničky, ale jen paběrkuje v jejím stínu a jako malá nadržená čivava dotěrně násilní její nohu. Chtěl bych říct, že to Keanu zachránil, ale chytl se do Wachowski pasti, protože uvěřil, že se z tohoto tématu dá ještě něco zajímavého vymáčknout. Jako já... Nedá. Wachowski mu k tomu totiž nedá nic čeho by se dalo pořádně chytnout. ()

DD

Tak moc to nechtelo byt generickym sequelem az je z toho neco horsiho. Cele to pusobi levne, jako fanfilm, osudovost nebo tiha pribehu na nule a audiovizual je skutecne televizni. 2/5 je max. ()

Bounded

Pokračovaní uzavřeného příběhu, které je ve všem horší než jeho předchůdci. Minimum přehledné akční choreografie, vyprávění pokulhávajícího děje, který se vleče v dialozích a zároveň si ani nedá práci s vysvětlením toho, co že je vlastně cíl všech těch mini-postav. Proč že jsme měli potřebu se vrátit, kromě toho, abychom z toho vyždímali více peněz? Někoho zachránit? A co dál? Z celého úvodu je cítit křečovitá snaha o to "být současný" a mít meta přesah, která ale nepřináší vůbec nic nového proti originálu a docílí jenom toho, že se neustále přistihujete u toho, že "opravdu koukáte jenom na pop-kulturní film". Nejvíc ale zamrzí to, že aby byl film vůbec schopný navázat na své předchůdce, neustále dojí rámování akčních scén z jedničky (a v horším provedení - viz náboje vrtulníku), a co je horší, i na vás pouští flashbacky z originálu, jako by se snažil říct: "Podívejte, my jsme taky Matrix, a na tohle navazujeme, ale zároveň chytře parafrázujeme." Slovy Mikýře: "akorát že vůbec." Je to podprůměrný akční film, podprůměrná love story a průměrně kontroverzní film s veskrze ochuzenou výpravou a slabší hudbou. Upřímně bych daleko více ocenil kdyby to byl romantický epilog bez akce, než aby se film snažil postihnout všechny roviny. Neustále jsem čekal, kdy přijde nějaký ten wow moment nebo plot-twist, až se nakonec v sále rozsvítilo. Zkouknout o den dříve nejlepší scény z trilogie se ukázalo jako chyba. Přišel jsem s hlavou otevřenou a přáním mít nový Matrix rád, ale odešel jsem jenom víc zabedněný. Věci, které i tak potěšily: Reevesovi i Moss to ještě stále hodně sluší a funguje jim chemie a ten happy dovětek jim vlastně nelze vůbec nepřát. Vizuál dvojice Ressurection podů byl výborný. ()

BFG2000 odpad!

Lana Wachovski doslova ztratila koule a je pro Matrix je to obrovská rána. Nějak nechápu, co se stalo. Někteří se už při trailerech děsili barviček, namísto zeleného nádechu původních filmů. To je ta úplně poslední věc, která by mně na novém filmu vadila. Ale vadilo mně snad vše ostatní. Ten příběh je tak ujetý, že to snad není ani možné. Ty prostřihy do původních filmů jsou jako pěst na oko. Zahrané to je příšerně. Herce to snad ani nebavilo. Zpomalovačky jsou naprosto o ničem. Jsou tu jen proto, protože je to Matrix. Režisérka si je vůbec nevychutnala a člověk se při nich spíše nudí. Divné hrátky s FPS pak už jen vyloženě otravují a překáží. Hudba… ty motivy z původní trilogie ok, ale absence jakékoliv hudební podkresové pecky je další silná rána pod pás. Lokace jsou buď nevyužité nebo zcela mimo. Např. ve vlaku se dalo čarovat, ale nic. Ten jakýsi rozpadlý a naprosto neuvěřitelný (ve špatném slova smyslu) barák, to bylo jako co? Ta naháněčka sterilními ulicemi mezi mrakodrapy, fuj. A vůbec. Když už jsem použil to slovo sterilita, tak to je asi to pravé slovo, které celý film dokonale vystihuje. Ale víte, co je vůbec tím nejhorším? Že Matrix Resurrections postrádá jakoukoliv zapamatování hodnou scénu. Kde jsou ty propracované „Kung-fu“ mlátičky, ty špičkové přestřelky či auto-moto honičky? Kde je vše, co jsme milovali na původní trilogii? Je to chladné. Vlastně ani nevíte, komu fandit. Neo je otravný, Trinity nevyužitá, Smith je naprostý „WTF“! Ne, teď vážně. Celá ta linka se Smithem, to si jako Lana ujížděla na houbičkách? Poslední pěst na oko, která mě napadá, jsou ti „transformeři“ na lodi. Neil Patrik Harris také nemá co nabídnout. Zcela zbytečná postava, byť se tváří, jakože je důležitý a vše se točí kolem něj. Linka s Nairoby také vesměs jen otravná. Co je třeba také zmínit, tak je několik dost nepovedených pokusů o vtip, které jen ruší a naprosto se nehodí. Hodně, opravdu hodně jsem se těšil. Ale hodně, opravdu hodně jsem zklamán. Tohle je za mě propadák ne roku, ale snad desetiletí. Tohle mohl být další milník ve světě akčního filmu, ve světě sci-fi, ale je to film, po kterém zůstávají jen oči pro pláš. PS.: Neo s dlouhými vlasy a plnovousem je vážně krok vedle. Jinak Matrix Ressurection také krásně dokazuje, že akční film potřebuje silného záporáka. Zde záporák prakticky žádný nebyl. Ta absence Hugo Weavinga je tristní a je to jen další hřebík do rakve. Když zde vidím těch 56%, tak musím dát jen 2*. Když tak ale přemýšlím proč, tak vlastně nevím, zač bych je dával. Proto jsem si řekl, že dám jen jednu. Ale ani tu, nevím, zač bych dal. Byť tedy dost nerad. Musím dát odpad. Tohle je nejvíc zbytečné a nepovedené „pokračování“, jaké jsem kdy viděl a to jsem viděl snad všechny Čelisti! Nebýt původní trilogie, je to zajímavý akční sci-fi za 3*. Ale původní trilogie a s ní i velká očekávání tu je. Takže za mě – smůla! ()

celticek odpad!

Nedalo se na to dívat, bylo to utrpení. O závěrečném předělaném songu od RATM Wake up mluvit ani nebudu. Nevěřil jsem vlastním očím a uším. Hůř to udělat nejde. ()

oldy

Bylo jasné,že první díl se nepřekoná. První půlka měla zajimavou myšlenku,že Anderson vytvořil Matrix jako hru. To se mi libilo. Druha čast už byla spiš Matrixova. Ti co tu haži odpady,že to nema nic společneho s Matrixem a podobně jsou k smíchu. Hlavně že jste měli erekci u noveho Spidermana :D  Za mě 7/10 ()

mauro

něco jako školní sraz, trocha nostalgie a vzpomínání, ale přeci jenom ta vaše spolužačka vypadala před dvaceti lety líp... ()

Crosshair

3,5* Je to asi zbytecne pokracovani, kde stredobodem je lovestory Neo/Trinity. Vubec me to vsak jako vetsinu tady neurazi a uprimne vubec nechapu stezovani na audiovizual ( kor po covid pauze), ktery je za me spickovy. Nove postavy jsou fajn a spojeni s puvodni trilogii ok. ()

MasterD

Parodie, která se nikdy nemůže vyrovnat předchozím dílům Matrixu. Ne nutně kvůli příběhu, ale také kvůli (ne) kvalitě hudby a hereckých výkonů, respektive volbě herců. Cítím se jako u sedmé epizody Star Wars. Překombinované a příliš digitální. Bral bych to jako epilog po sérii Matrixu, jako bonus na DVD / Blu-Ray. Ale nikdy jako samostatný film. Podíval jsem se na to jen proto, že táta je fanoušek Matrixu a chtěl to vidět, sám bych se na to ani nedíval. Opravdu Bčková zápletka jak z videohry, 60% ()

RAFT

Tak , máme zde už čtvrtý díl matrixu které nám natočila Lana.Dlouhých osmnáct let jsme čekali na čtvrtý díl .A jak to vlastně dopadlo ,no vcelku jakš takš .Abych řekl, pravdu moc nadšený z filmu nejsem .Možná jsem čekal od filmu daleko víc .Zkrátka doba matrixu je už asi pryč .My starší si raději pustíme lepší celou trilogii ,která je daleko lepší než tenhle díl.Ve filmu herci zestárly ,tak proč si neudělat ,takový matrixový -školní sraz.Nostalgie a vzpomínky na trilogii je ve filmu dostatek.Hugo  Weaving a Fishburne ve filmu dost chybí ,velká škoda že, nebyli ve filmu.A jestli další díl raději ne .Zlatá trilogie ta to je jiné kafé. Za mě 65% ()

GameboyNES

neměl jsem žádný očekávání, předpokládal jsem digitální mrdník a kecy o hiovně. Platit za tohle v kině byl bych dodně nasranej a napálil odpad. Tu vyřezanou piču už by k filmování pouštět neměli. ()

Flory14

Matrix je kult, nepřekonatelný, filozofie, nadčasové,.... . To vše o něm lidé říkají. Původní film snad nemůže být více svatý a má opravdu velkou fanouškovskou ochranu. Já osobně mám moc rád celou značku. Ano i dvojka a trojka mě bavili a přišli mi super ( byť samozřejmě jednička vede). Je asi všem jasné proč vzniklo pokračování a při oznámení jsem nebyl zrovna nadšen. Nicméně mě v rozhovorech Lana Wachowská přesvědčila o tom, že čtyřka není zbytečná. Po shlédnutí musím uznat že víceméně by ani vzniknout nemusela ale je sakra odvážná. Asi jsem ovlivněn hlavně první části ale ta byla opravdu vynikající a dost drzá. Lana tu krásně vysvětlila proč film vznikl a dost čumím že jí to prošlo. Druhá třetina filmu už je klasicky pokračování, nicméně mi změny většinou seděli a musím uznat že měli hlavu a patu. Což není vždy u pokračování zaručené. To asi největší rozhodnutí co filmaři udělali v cánonu mi tedy tolik nesedlo ale rozumím mu. Bohužel pak přichází poslední třetina filmu která brzdí celý snímek. Je zde velká akce který je úplně tuctová a řekl bych že dost zbytečná či lépe rečeno úplně bez šťávy. Neo je zde superman ale bez sebemenší konkurence. Tudíž jen sledujeme jak mydlí každého o sto šest a jemu samotnému se nic neděje. Já Matrix mám rád za myšlenky než-li za akci, proto mi nevadí že není nějak extra inovativní ale že bude úplně bez nápadu, to mě zklamalo. Neo a Trinity se zde zajímavě posouvají a aby snímek dokázal mytologii více rozšířit tak i oni dostanou svůj vývoj. Ostatní postavy nedostali tolik prostoru kolik by asi potřebovali proto je težké o nich něco říci. Snad jen k postavě N.P. Harrise. U mě velice dobře fungovala a jestli některá nová postava by potřebovala více prostoru tak je to tahle. Pokud by měla značka jet dále prosím ať on má svůj prostor. Potěší a často překvapí návraty starých postav. Co mi rozhodně přišlo zajímavé jsou záběry ze starších filmů, na někoho to může působit lacině mě to však dost bavilo. Momentálních 54% je za mě dost krutých a chápu občas rozporuplné reakce ale i tak si myslím že by snímek neměl být tak nízko. Já sám jsem nevěděl kolik mám dát hvězd. Na jednu stranu tu je skvělý začátek který ale může působit i dost zvláště a pak si říkám " nenechal jsem se opít rohlíkem?". Pak je tu konec který je prazvláštní a může srazit dost bodů. Nakonec jsem se rozhodl pro trochu protekční a dost ušmudlaný 4 hvězdy. Asi hlavně za tu kritiku hollywoodu a zajímavými nápady. PS: Keanu kvůli těm dlouhým vlasům jsem v tobě toho Nea často neviděl! ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách