Matrix Resurrections

• USA The Matrix Resurrections (viac)

Dvadsať rokov po udalostiach Matrix Revolutions žije Neo zdanlivo obyčajný život ako Thomas A. Anderson v San Franciscu, kde mu jeho terapeut predpisuje modré kapsule. Ani on, ani Trinity sa navzájom nespoznávajú. Morpheus mu však ponúkne červenú kapsulu a znovu otvorí jeho myseľ svetu Matrixu. (Continental film)

greath

Nie len bratia Wachowski stratili gule, ale aj celá trilógia. Pri tomto štvrtom filme si mala Lana Wachowski zobrať modrú pilulku, nie červenú a nemala sa púšťať do ďalšieho Matrixu. ()

kenkaku

Nejdřív lehce opáčko. Dle #3 je v reálném světě Neo slepý a v komatu (nebo mrtvý vyčerpávajícím soubojem kde definitivně porazil Agenta Smithe) a Trinity prakticky mrtvá na tuty (nebo, že by dnes už nebylo prošpikování nějakou tou železnou tyčí smrtelné?). A pokud vezmu Wachowski za slovo, platí i to co se odehrálo i následně v Matrix Online (protože Matrix je/byl podle nich multi-platformová záležitost) = mrtvý je i Morpheus (zemřel při snaze získat Neovo tělo). Takže (i kdybych bral, že hra neexistuje protože ji ke konci hrálo jen cca 500 lidí) sakra, co má být TOHLE!? Parodie? Vztyčený prostředník Hollywoodu? Výsměch všemu z té části života (Wachowských) s penisem? Dvě zcela rozdílné poloviny filmu. Nejdříve shodí vše co budovali/y (včetně #4) a pak se snaží vše “napravit” a dát tomu co se děje překotně smysl. I za cenu, že ufikne koule Neovi (a přišije Trinity). Ta scéna se společným skokem byla výmluvná dost. A co ty debilní čachry s časem (a postavami)? Dokud se neuklidním a nerozmyslím, zda TOHLE potřebuju vidět ještě jednou, víc než dvě dát nemůžu. ()

Metal Lord

Tak mám za sebou předpremiéru nového Matrixu. A co za sebe říct? Že ten film rozhodně stojí za shlédnutí. Ale hezky popořadě. Když se objevily první zvěsti, člověk byl docela rozpolcen v tom, jestli se těšit, nebo obávat s tím, že ten příběh prostě zakončen byl. Ano, Matrixverse, nebo jak to nazvat, určitě nabízí spoustu příležitostí k dalším příběhům, proto navazovat na původní trilogii nedávalo úplný smysl. První trailer tehdy taky moc nepřesvědčil. Nicméně premiéra se blížila, tak proč si neudělat názor osobně? A musím říct, že jsem z kina neodcházel úplně zklamán. Ano, na původní jedničku, která má dnes už kultovní status, to asi mít nebude...ostatně já ji stejně viděl i s odstupem, ale v kině jsem si ji po letech díky Projekt 100 dokázal vychutnat i po letech. Ale zpět k novince, na jedničku to nedosahuje, ale rozhodně to co se týče zpracování a obsahu je mnohem lepší, než zbylá pokračování původní trilogie. Při sledování je vidět spousta narážek na jedničku, hodně se na ní odkazuje a občas ji i vědomě vykrádá, ale to je záměr, jelikož film postupně vysvětluje, proč tomu tak je. Film vám sice nenabídne nic revolučního, jako byl v tehdejší době "bullet time", ale umí využít už zaběhnuté věci a prezentovat je tak, že vás ten film dokáže bavit. Dobře je uveden i "staronový" Smith a vysvětlena je i odlišná verze Morphea. Asi bych se krotil s některými recenzemi, které prohlašují, že jde o "film roku", ale určitě to je jedna z nej událostí roku, která stojí za shlédnutí. A pokud tu budou dva tábory? Co naplat, i Avatar dosud rozděluje publikum.  Za mě to vidím tak na 8/10 ()

xLIGHTx

Ono to začne celé trochu nudne a čudne. A také to zostane asi ďalších tridsať minút. Je otázne, či v takomto drahom, očakávanom, prestížnom veľkofilme je dobrý nápad experimentovať s takýmto nematrixovským úvodom. Na film sa čakalo dlhšie, osobne som predpokladal potenciálne sklamanie po niektorých zvláštnych prvotných ohlasoch. Našťastie po prvej polhodine sa to preklápa do klasickejšieho Matrixu ako ho poznáme. A imho po zhliadnutí našťastie vnímam snímku práveže skôr ako dosť podarený film. Obrazový filter je akosi menej zelený a vizuálnych vychytávok a iných invencií je pomenej oproti predchádzajúcim počinom, ale dá sa to prežiť. Na hercoch je vidieť vek, ale stále vedia riadne zatriasť/otriasť kódom Matrixu. Fajn boli i dáke novinky a objasnenia v rámci tohto sveta a jeho fungovania, hoci možno mohlo byť toho viac. Hm, ako často sa môže človek tešiť na takýto typ filmu, až tak často isto nie a ešte k tomu v dnešných časoch, skrátka mne sa to páčilo (hoci možno idem názorovo proti prúdu) a aktuálna štvorka mi je asi osobne viac sympatická ako napr. M: Reloaded. Nie je to kvalitatívne určite na úrovni prvého filmu, to je jasné. Ale upútalo to pozornosť a Wachowskej som zhltol tú jej červenú pilulku, ehm, teda príbeh i s navijákom ;). Našťastie je tu stále prítomná klasická matrixovská romantika a je očividné, že vôbec nezhrdzavela. U mňa ako fanúšika tohto sveta za štyri zelené kódy, teda zelené hviezdy. ;) (Bežný divák, nefanúšik môže dať teoreticky o jednu hviezdu menej, je to samozrejme individuálne.) ()

Melios

Na štvrtý Matrix som sa podobne ako väčšina ľudí veľmi tešil. Výsledok mi síce odpálil hlavu filozofickými myšlienkami a premýšľaním tzv. "outside the box", no všetko ostatné spravil tak nejak priemerne. Príbeh ma moc nezaujal, postavy ma nechytili, prostredie mi prišlo celkovo nedotiahnuté. Herci hrajú svoje role aj po dvoch dekádach dostatočne verne, aby ste s nimi sympatizovali, no moju pochvalu si najviac zaslúži Neil Patrick Harris. Preto je celkom škoda, že má z hlavných postáv na plátne najmenej priestoru. Bola zábava sa na film pozerať a veľa scén sa ozaj podarilo, hlavne, keď sa príbeh obišiel bez Matrixu. Fan-service som uvítal, ale vo výsledku mi jeho množstvo pri pozeraní celkom prekážalo. I tak mi prišlo, že celý projekt trpí krízou identity, kedy nevie či vám chce naservírovať pokračovanie, soft-reboot alebo paródiu na pôvodné príbehy. Lana Wachowski je skvelá režisérka, no bez svojej sestry (podľa mňa) zvládla nový Matrix ukočírovať tak na polovičku. Tam, kde sa sestry v minulosti navzájom doplňovali dnes srší len prázdne miesto alebo priveľa dôležitých informácii, ktoré by si zaslúžili mať priestor na rozoberanie v celej novej trilógii. Aby som to zhrnul, som rád, že sa táto séria znova vrátila, ale nový diel som ani z nostalgie nepotreboval. To, čo bolo v 90. rokoch cool, ak sa príliš neobmení, bude v 21. storočí vyznievať nadmerne cringe. Nový Matrix sa zvládol modernej dobe prispôsobiť na trojku. Moje celkové pocity zhrniem citáciou užívateľa menom Nevka: „O nadšení se mluvit nedá, ale o zklamání taky ne.“... ()

Maynard.

Mohl bych bejt zatraceně kritickej, uplně s klidnou hllavnou. Ale že sou ty Vánoce, tak budu hodnej... MAtrix je fenomén, o tom není pochyb. Jednička a trojka sou pro mě naprosto brilantní filmy se vší parádou, dvojka krapet pokulhává, ale krapet. Chápu, že Wachovka chtěla udělat nějaký další důstojný pokračování. Ale předem musela vědět, že s tímhle scénářem se velký divadýlko hrát nedá... Respektuju, že si vlastně udělala srandu sama ze sebe, což umí jen opravdoví velikání. Taky respektuju velký množství vzpomínek na trilogii. Očekával sem teda mnohem víc a větší akci. Trochu mi to připomínalo 2.díl Trainspottinggu, kterej ovšem dopadnul o poznání líp než tohle. Ale zklamanej nejsem a sem rád, že sem na tom byl v Centrálu, kam si to odpoledne našlo cestu dalších 7 lidí, což je velmi příjemný sedět v kině a neslyšet šeptající idioty rvoucí se popkornem .o) ()

Soweek

3,5* Filmu jsem se velice obával, ale nakonec musím říct, že se mi to vlastně líbilo a klidně bych si dal i pátý díl. Celá ta pointa proč vlastně přivést Matrix zpět k životu je velice chytře podaná a problémy, na které ukazuje jsou velice aktuální. Akční stránka je naprosto mizerná a pokud od filmu čekáte stejnou pecku v doprovodu cool soundtracku jako před 20 lety, tak na to rovnou zapomeňte. Film se přesunul více do filosofické roviny a já jsem s tím naprosto srovnaný. Celý tento jakýsi poloviční reboot/remake zestárnul stejně jako divácká základna a možná je i dobře, že už nevidíme hlavní (skoro šedesátileté) protagonisty dělat celý film bullet time. ()

BMAJTZ

To nejlepší co o tom můžu říci je, že to není úplně debilní, ale je to extrémně zbytečný počin. Samotný příběh není kdo ví jaký a bohužel ten meta wow efekt už tu taky dávno není. V porovnání se všemi třemi díly je to jednoznačně nejslabší kousek. ()

skinnee

Veľmi slabé 3*. Pred viac ako 20 rokmi som odchádzal z kina úplne odpálený z toho čo som videl. Za ten čas som zostarol ale Matrix nezostarol so mnou. Toto mi nemalo čo povedať. Bola to len povinná jazda. Videl som a ráno sa zobudil s čistou hlavou bez jediného obrazu v hlave z kina. Ide sa ďalej ale radšej so spomienkami z pred 20 rokov. Toto vypúšťam z hlavy - až toľko voľného priestoru na zbytočnosti tam nemám. ()

Ralna

Většina na Resurrections plive špínu. Co jste čekali? :) Ve mě to vyvolalo hromadu pocitů a byly moc v příjemném pořadí. Bylo to nostalgický, svěží, queer, taky byla jsem napjatá jak kšandy, když se měla Tifča rozhoupat a rozhodnout, co teda jako... a krátce na to jsem cítila znechucení, když skákaly botí bomby a nastala atmosféra jak v Resident Evil. Do toho pár proroctví, Mark-Zucker-Sack, sheeple a jiný dobře načasovaný záseky - za mě super zábava, poutavé akční scény od samého začátku, akce, romantika. Ano, bylo to hodně light, ve smyslu nenáročné, ale ta message tam pořád byla. Jen si vybrali jiný způsob, jak ji divákovi předat. Teď už jen čekám na ty duhy na nebi. ()

sedm.1

Abych byl upřímný, tak v případě tohoto filmu budu při jeho hodnocení možná až zbytečně moc přísný, ale pravdou je, že tento Matrix už skutečně neměl vzniknout. Já tedy nejsem nějaký fanatický vyznavač původní trilogie, nicméně v mnoha ohledech se bez diskuzí jednalo o přelomový filmový počin, a to ať už co se minimálně technické, či akční stránky týče, a první díl disponoval i nesmírně nápaditou a originální zápletkou, jenže to co spáchal/a Lana v této podívané, to mi hlava nebrala a já se musím přiznat, že zázrak jsem tedy sice nečekal, ovšem něco tak nedůstojného, nestravitelně nudného a otravného už vůbec ne. Ona tedy drhla zápletka už ve dvojce a hlavně trojce, nicméně zde vystavěné story je ryzí hrůza, kdy jsem zhruba od půlky naprosto rezignoval, o co zde tvůrcům vlastně šlo, což jen pak podtrhl úplný závěr, kdy jsem už jen vrtěl hlavou, v jakou popletenou patlaninu se to zvrhlo. Celý ten příběh je pak navíc strašná nuda, kdy se sem tam sice dostane ke slovu i nějaká ta očekávaná akcička, ale v porovnání s předchozími díly je to i v tomto ohledu příšerná slabota. Celé je to prostě strašně nezáživné, vůbec mě nebavily ani veškeré postavy, strašně moc se tu mluví a mluví a mluví, ovšem dojem z toho žádný, a atmosféra je pak jen prachsprostou vykrádačkou, bez jakékoliv inovace. A jelikož mě to ani trochu nebavilo ani po herecké stránce, tak já v podstatě nemohu zmínit jedinou věc, která by mě zde jakýmkoliv způsobem oslovila, tudíž opakuji, Matrix Resurrections neměl již vzniknout a pokud ano, tak od někoho, kdo by tomu dokázal dát alespoň nějaký řád, smysl a koule. Lana Wachowski tím tvůrcem ale rozhodně nebyl/a. Za mě se zkrátka jedná o strašný, ale jako opravdu strašný průser! ()

DavidS.

Nejlepší na novém Matrixu jsou záběry z původního Matrixu...Zbytek má vizuál sprejerů ze skateparku a pohádek indiánské babičky...Před lety jsem myslel, že nelze hůře dehonestovat vlastní odkaz, než se povedlo Scottovi v případě Alien: Covenant, ale to jsem se krutě zmýlil...Matrix 4 by byl strašný film, i kdyby šlo o cílenou televizní parodii... ()

bruceman7

Trilogie Matrixů patří mezi mé top sci-fi. Vlastně nic jiného si už poslední léta nepouštím tak často, jako tyto filmy. Proto jsem byl z dalšího pokračování opravdu nadšený. Ale jestli to bude úspěšné, to jsem raději nechtěl spekulovat. Teď po premiéře to můžu konečně zhodnotit. Bylo to dobré. Neřekl bych, že tak dobré, ale to nevadí. Až to uvidím někdy znovu, třeba si na to názor ještě upravím. Po technické (=grafické) stránce je to masakr, po dějové, no, spíš tam se mi pár věcí nezdálo. Nebo snad nelíbilo? Těžko říct. Příběh jsem asi pobral a svou logiku má - ale i zde platí, že bych si to dalším projetím rád utříbil. SPOILER ALERT! Chyběl mi tam Smith. Původní Smith. Ten je nenahraditelný. Absence Morphea je (vzhledem k ději) pochopitelná, ale nejlepší ze záporáků ever, ten mě mrzí. Ale budiž. Jako další nic moc věc mi přijde určitá "jednoduchost" (přímočarost?) poslední třetiny filmu (průběh záchrany Trin). Co by se jinde zcela jistě vys*alo, to zde šlo tak nějak jako na drátkách. Nejvíc mě však asi vadily stroje, co jsou na straně lidí - ne však tímhle, opět to vychází z nastíněného vývoje po trojce, v pořádku. Vadil mi ale jejich vzhled. Prostě už svým vzhledem plnily klišovatou definici hodných robůtků (a propos - docela mi to připadalo jak ze Star Wars). Dále - tématikou je Matrix vážná záležitost, tak nerozumím, proč tam byly zakomponované vtípky?? Ty si může dovolit McClane v Die Hard nebo Riggs v Lethal Weapon, ale Neo? To mi přijde prostě nepatřičné. Tolik asi k věcem, které mi přijdou negativní. Nicméně, i tak nemohu říct, že bych to zavrhl. Příběh je to dobrej, no už snad tím, že jsem ho snad i pochopil. Takže za první podívání dávám 6,5/10 ()

Silwer

Lana ztratila koule(hmm) a natocila si bezpohlavni film.. Jeste prvni hodinu jsem chtel nadavat,jak vetsina nepochopila rozsah ktery tam je..Jenomze pak film sklouzne k brutalni sterilni nude a kazdy pokec tezce boli..kdyz se prekuli do boje,tak je to neprehledne a pomale… Poslednich 30 minut je opravdu bolestiva podivana🙈 Nema cenu v tom hledat presah..Neni tam, Vyborny zacatek a kritika dnesni spolecnosti na konci…jinak stary Neo ktereho museli v bojovych scenach jen strihat a strihat a strihat..lepsi filmy tocila kdyz byla kluk..(jo to se dneska nesmi)😁 ()

666Carnage

Hele potom co jsem všude četl a slyšel, jsem čekal velký průšvih. Ono to docela funguje, ale jen do té doby než se rozhodnou zachránit Trinity. Jinak mi to bavilo a hlavně to jak si dělá Matrix srandu sám ze sebe. Vtipy a odkazy super, co mi ale vadilo byly přestřelky a souboje. Takový nemastný neslaný a nepřehledný, prostě o ničem. Muzika taky docela nuda na to, že jsem sjížděl dřív soundtrack od shora dolů a diky prvnímu dílu poslouchám teď hodně kapel. Příběh je docela dobrý a má i smysl dokud se nezačne měnit na romantickou parodoii. Film jsem určitě viděl rád a později si to zopakuji abych si všiml dalších věcí. Mohlo to dopadnout hůř, takhle je to lepší průměr. 60% ()

sQelle

Já vlastně ani nevím, co víc bych čekal. Doba Matrixu už je dávno pasé a nikdo už nebude nosit černé pláště a brýle. První polovina je zábavná a drží tempo se současnými akčními filmy. Druhá polovina začíná pokulhávat, asi už jen proto, že se zvolila digitální tvorba oproti skutečný záběrům. Lepší už to nebude a doufám, že si Matrix 5 tvůrci odpustí. ()

Lukoboss

Za mě jedno z největších filmových zklamání vůbec! Matrix (1999) považuju za kultovní, ve své době a ve svým žánru naprostej průlom, filmovej svět se tenkrát otřásl v základech a hodně sci-fi, akčních následníků z toho čerpalo (popř. čerpá) i nadále. Další dva díly zmiňovat nebudu, to je poměrně zbytečný, ale pořád na tom byly mnohem líp než tohle... Je to těžký a nepíše se to lehce. Dlouho se mně nestalo, abych se po 15 minutách u filmu nasral, protože jsem byl schopnej predikovat, co se stane (a tohle se mně bohužel povedlo pak ještě několikrát), ale dokonce po půl hodině jsem uvažoval nad tím, že se na to vůbec nebudu dívat! Celkově první hodina je úplně o ničem, resp. vracíme se neustále k předchozím dílům pomocí různých flashbacků a dalších známých scén (a opět zejména z "jedničky", z těch dalších dílů nic moc, což dokazuje, že už tam to svou sílu nemělo), což sice může působit nostalgicky, ale troufám si tvrdit, že fanoušci kultovky tohle fakt nepotřebujou. Pak teda přijde ta další část, která je ale neuvěřitelně plochá, nudná, bez nápadu, neustále máte pocit, že už jste to někde viděli (vykrádačka sebe sama je opravdu pitomě smutná záležitost). "Novej" Morpheus se snaží, ale na L. Fishburna nemá, stejně jako uhlazenej manekýn J. Groff namísto H. Weavinga to prostě uhrát nemůže, to fakt nejde. A čím víc se divák dostává do finále, tím víc namísto akčního sci-fi dostává červenou knihovnu, kterou ale u žánrovýho potomka nikdo sledovat nechce. Navíc z bratra se stala sestra (proti tomu nic, ať jsou všichni šťastní a spokojení, ale tady si myslím, že to svoje vlivy má, co se týče náhledu na celou věc a problematiku) a do toho tlačí ze všech stran veškerý škatulkování a korektnosti, který obecně ničí umění jako takový, protože vystavujou mantinely svobodné tvrorbě. A pak přijde závěr, kde jsem si vůbec nebyl jistej, jestli dobře vidím a slyším - teď budu parafrázovat: "Paint the sky with rainbows and be openminded!" WTF!? Já jsem se chtěl dívat na Matrix a ne na propagandu! A třešničkou na dortu je titulkovej song od těžce levicových RATM, kterej ale není původní, ale musí ho evidentně a nutně do coveru přezpívat nějaká dáma (skupina Brass Against "is a collective group of musicians who share the goal of creating music to inspire social and personal change"). Nic proti genderům, ať se každej cití, jak chce, potřebuje a je šťastnej, ale do prdele... je tohle fakt nutný!?!? P.S.: Jinak pojatej bullet-time je fajn, technický zpracování CGI samozřejmě taky, ale je to zoufale málo na lepší hodnocení. ()

KoRner

Skoro mesiac po zhliadnutí mám pocit, že vo mne dozrel čas napísať čosi k pokračovaniu môjho milovaneho Matrixu. Film, ktorý ovplyvnil moj vkus nielen, čo sa týka videa, ale aj hudby. Proste kult a tu hned v prvej polhodine sa ho snažia zosmiešniť a to vrátane bullet timu, ktorý svojho času definoval žáner. Je to urážka, ktorú neodpustím. Návrat Nea a Trinity, hoc nelogický je fajn, ostatných už ani tak nie. Z Niobe je čarovným prútikom zástankyňa pravidiel, Morpheus je úplne iná postava, Smith zbytočný a bitky neuveritelne pomalé. Čo sa stalo s tmavým zeleným filtrom? Prečo to vyzerá tak lacno? Čo sa stalo s Neovími schopnosťami? Prečo sú také dôležité postavy v tých svojich truhlach robotmi absolútne nestrážení? Tri hviezdičky za to, že cítim, že tam čosi dobré je, ale rozmyšľať nad tým nebudem, lebo nemám chuť hľadať to vo filme, ktorý ma urazil. ()

Milano33

"After all these years, to be going back to where it all started... back to the Matrix." The Matrix Resurrections je znovuvzkriesenie legendárnej filmovej série, ktorá v mnohých ohľadoch výrazne predefinovala kinematografiu ako takú, a v zásade aj celú popkultúru. Predovšetkým prvý diel The Matrixu je po všetkých stránkach naprosto revolučným filmom, ktorý si oprávnene získal svoj kultový status. Pôvodný The Matrix chápem ako dielo, ktoré prostredníctvom kulervúcej akcie dokázalo predať divákovi množstvo progresívnych myšlienok, ktoré boli vrámci vtedajšieho Sci-Fi žánru istotne priekopnícke. Čo teda povedať o štvrtom pokračovaní tejto ikonickej akčnej značky s podtitulom Resurrections? Úprimne povedané, je pre mňa naozaj nesmierne náročné sa vyjadriť k niečomu, čo je až takto neuveriteľne rozporuplné. The Matrix Resurrections je z môjho pohľadu buď nadčasovým snímkom, ktorý skrátka len netrafil tú správnu dobu, alebo kompletne nefunkčným filmovým konštruktom, ktorý sa rozpadá ako domček z kariet. Tento nový The Matrix je vo svojej podstate šialeným experimentom, ktorý skôr ako plnohodnotným pokračovaním je reinkarnáciou tých samých vecí. Prvá polovica sa točí v začarovanom kruhu, je plná referencií a narážok na predchádzajúce filmy, a javí sa ako zúfalá snaha od režisérky Wachowskej hrať na nostalgickú strunu . Táto časť je síce hodne meta a bizarná, keďže sa v nej zabieha do satiry až sebaparodovania, avšak prekvapivo je aj celkom dobre fungujúca. Lana Wachowski sa totižto pokúša o akúsi kritiku a reflexiu dnešnej filmovej tvorby a do istej miery aj Matrix univerza. Vrámci tejto "reflexie" sa zámerne snaží poukázať na problém, že veľké filmové štúdia chcú za každú cenu točiť stále nové a nové pokračovania k zabehnutým značkám, a že Hollywoodu v dnešnej dobe citeľne chýba originalita a kreativita. Režisérka si v žiadnom prípade nedáva servítku pred ústa, a svoje názory i presvedčenie prezentuje pomocou meta (sebareflexívneho) humoru. Tieto navonok zaujímavé myšlienky sú v konečnom dôsledku úplne zametené pod koberec, nakoľko druhá polovica filmu spravila z The Matrix Resurrections presne ten typický sequel, ktorý tak veľmi rada kritizuje. Režisérka si v tomto smere neskutočne protirečí. Myšlienkový presah a filozofická rovina tohoto zvláštneho počinu je celkovo veľmi rozporuplná. Myšlienky z pôvodnej trilógie, ako napríklad binárne pojatie sveta, či paradox medzi slobodnou vôľou a osudom, samozrejme fungujú excelentne aj tu. Keď sa však Lina Wachowski rozhodne vniesť do sveta Matrixu niečo svojské, zväčša to postráda zmysel. Príklad: ľudské pocity sa ovládajú ľahšie než fakty. WTF? No ja teraz neviem, či to mám len ja tak, ale mne sa vždycky zdalo, že práve emócie sú to, čo robí z ľudí tak nepredvídateľných a impulzívnych. A fakty sú naopak nemenné a exaktné, takže by sa mali dať čisto teoreticky vykalkulovať. Ale aby som režisérke iba nekrivdil, tak aj ja musím uznať, že čo sa wordbuildingu a pojatia mytológie sveta týka, tak konečne dostávame odpovede na mnohé nezodpovedané otázky. Svet sa od filmu The Matrix Revolutions výrazne posunul vpred... bolo nám ukázané, aký veľký dopad na osud ľudstva a strojov malo Neove rozhodnutia sa obetovať... že to vyvolalo reťazovú reakciu, ktorá podnietila vznik nielen nového Matrix cyklu, ale i odštartovala občianku vojnu medzi synthientmi. No a konečne sa dostávam k technickej stránke filmu, ktorá je za mňa veľkým sklamaním a fiaskom. Žiaľ, The Matrix Resurrections nie je žiadnou vizuálnou bombou ako je predchodcovia. Po audiovizuálnej stránke to vôbec nepripomína pôvodnú trilógiu, za čo môžu do veľkej miery zlé zvolené CGI, farby a filtre. Akcia je tiež strašne neprehľadná, otrasne natočená a hrozne zostrihaná. Akčné scénysa tu poriadne ani nenechávajú dýchať a tak je náramne ťažké sa nechať do nich vtiahnuť. Choreografia scén je takisto tragicky neoriginálna a s nulovou snahou o hocijakú inováciu. Do filmu sa vracia Keanu Reeves ako Neo s vizážou Johna Wicka a Carrie-Anne Mosso ako Trinity. Z ústrednej trojice postáv iba Morpheus bol preobsadení. () (menej) (viac)

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách