Matrix Resurrections

• USA The Matrix Resurrections (viac)

Dvadsať rokov po udalostiach Matrix Revolutions žije Neo zdanlivo obyčajný život ako Thomas A. Anderson v San Franciscu, kde mu jeho terapeut predpisuje modré kapsule. Ani on, ani Trinity sa navzájom nespoznávajú. Morpheus mu však ponúkne červenú kapsulu a znovu otvorí jeho myseľ svetu Matrixu. (Continental film)

massdonfel

Toto je opravdu potupa co zde předvedly. nebo předvedl ? už to nedělali bratři spolu ale jen jeden.. Už i trailer mě neupoutal. Na film jsem se díval bez jakéhokoliv očekávání, od filmu jsem nic nečekal  a k tomu co jsem dostal.. nemam slov. Na tomto filmu není nic pozitivního. K tom těch pár nostalgických hlodů.. 3/10 ()

Luk Skywalker

Je to Matrix. Očekávání jsem radši velké neměl, neboť jsem nevěděl co od přeoperované sestry po tolika letech čekat. Začátek je sice takový, že bych potřeboval taky psychoterapeuta, ale pak se to rozjelo a vcelku mě to bavilo. Nějaké výtky mám třeba, že Trinity je nová Vyvolená nebo něco takového, ale na druhou stranu v Matrixu je vše možné. Že některé postavy chybí či byly nahrazeni jinými herci bylo vysvětleno. Jestli to má být "reboot" série, i když se od dřívějších dílů rozhodně nedistancuje, tak to není špatné, ale kultovní a legendární je pouze jednička. ()

P.J.2

Za ty roky, co jsem na Matrixu vyrostl jsem si na něm stal závyslým. Když ostatní koukají na Pottera, já si pouštím příběh Nea a neustále v něm nacházím něco nového. Z kultu se stala součást života a pořád se ho nemůžu nabažit. Původní trilogie, ať už na ní má spousta lidí kecy, je pro mne jako celek prakticky dokonalá. Proto jsem na čtvrtý díl čekal jak na smilování. No po shlédnutí se mi trošku rozsypal domeček z karet. Na filmu je něco dobře ale hrozně moc špatně ale i to něco dobrého občas na pár vteřin ukázalo že duo Wachowskich bylo geniema ve svém oboru, bohužel jen půlka režie dělá ve výsledku i půlku filmu, což je hrozná škoda protože potenciál pokračovat zde byl skutečně velkolepý. Jako zarytého fandu mne napadá minimálně tucet nápadů, jak příběh MAtrixu kreativně rozvíjet, načež tvůrci se snažili jet tak nějak na jistotu.  Chápu že hlavní hrdinové už nejsou nejmladší ale skutečně musí souboje působit jako ze seriálu Xena? SOuboje tu byly třešničkou na dortu filosofie ale tady je to do očí bijící paskvil, který kazí celkový dojem, přičemž myšlenka nebyla až tak špatná ale byla hodně špatně natočená a zpracovaná. Opravdu jsem se snažil najít nějaká velká pozitiva ale bohužel.... ()

Gediman

No... mám z toho smíšené pocity. Na jednu stranu tu jsou zajímavé nápady, např. pokročilá technologie a spojenectví s některými Stroji, vzkříšení hrdinů je poměrně dobře okecáno a Analytik je cool padouch, na druhou stranu - vizuál působí levně, choreografie bojových scén je o ničem, neustálé odkazy (hlavně) na první film mě rušily, soundtrack je poněkud nevýrazný a návrat Smithe je asi nejzbytečnější věc v historii kinematografie. Tenhle film vážně vůbec nemuseli točit, trilogie končila výborně. Více v mé audiorecenzi. ()

clump

Omlouvám se za TLDR, ale máme tu novej Matrix a dobu svátečního rozjímání, musí to prostě ven. Následuje nepříliš souvislej výtok mých myšlenek a trocha doporučený četby okolo názoru, že jde o pozoruhodný a podle mě dobrý pokračování. /// Matrix Resurrections to nemá u diváků úplně snadný a poněkud rozpolcený jsou i reakce kritiky. Pro mě je to ale jeden z těch filmů, co poskytujou potěšení i dávno po opuštění sálu a jako takovej mi udělal radost jako už chvíli žádnej jinej. /// Den po návštěvě kina jsem snímek zhodnotil takto: Dojmy ze čtyřky den poté jsou víceméně pozitivní, i když o bezmeznym nadšení asi mluvit nelze. Nicméně mi ten film je něčim velmi sympatickej navzdory určitý nevyváženosti, některým divným volbám a kupodivu nepříliš objevným bojovým scénám. Ale je to solidní mindfuck, je to příjemně divný a zároveň poctivě navazující na předchozí díly. Předpokládám, že při dalších shlídnutích se film víc otevře… (Update po dalších shlídnutích najdete na konci.) /// Za známku kvalitního a plnokrevnýho pokračovaní Matrixu považuju, že se k filmu i po dalším týdnu rád vracím a baví mě číst recenze, rozbory a názory ostatních. Na Matrixech se mi totiž vždycky líbil nejen vizuál, ale právě i jejich (pseudo)filosování, koketování s existencialismem, ontologií, buddhismem atd. nebo jejich určitá podvratnost. Například podvracení role mesiáše, která se ukáže jako jen další součást systému kontroly, což je vedle všech těch filmů o osudem vyvolených hrdinech osvěžující (to mi připomíná, že obdobný motivy jsou i v letošní Duně). Pro mě zkrátka tohle dumání, rozebírání a čtení analýz a komentářů vždycky ke značce Matrix patřilo a tvořilo součást celkovýho zážitku. /// Baví mě i formální rozbory od kinofilů jako třeba ty od Douglase na jeho blogu nebo Bluntmana na ČSFD, abych vybral něco aspoň z těch českých. Díky textům rozebírajícím dvojku jsem ostatně před lety objevil a oblíbil si Kamila Filu. /// Bylo prostě osvěžující vidět zas jednou velkofilm, na kterej člověk nemusí jen pasivně čumět, ale naopak je vhodný k němu přistupovat s jistou dávkou vstřícnosti a snahou o spolupráci. Ve skutečnosti by mě film jasnej jak facka hned na první dobrou a servírující to, co se očekává, spíš naštval a zklamal. Byť mi neni jasný, co by vlastně v případě Matrixu 4 mělo ono očekávaný být. Takže abych to nějak shrnul, já jsem s výsledkem spokojen a vlastně jsem s tímto nečekaně pojatym snímkem paradoxně dostal to, co jsem od pokračování Matrixu očekával, respektive v co jsem doufal. A i když akce už neni tak kulervoucí jako v předchozích dílech, raději zajímavej scénář a standardní akční scény než nevídaný, dechberoucí a vyumělkovaný souboje a nuda a prázdno prvních cca dvou třetin dvojky. /// K tomu ještě dovětek: Patřím k těm, který maj dvojku a trojku rádi, bez nich se mi zdá story nekompletní. Samotnou jedničku, i když je jako film jednoznačně nejlepší, považuju jen za první krok do většího světa, první stupeň osvícení, který ale samy o sobě nestačí a nelze se u nich zastavit. Hezky to popsal Kamil Fila v textu pro Respekt J̲a̲k̲o̲ ̲b̲y̲ ̲W̲a̲c̲h̲o̲v̲š̲t̲í̲ ̲n̲a̲t̲o̲č̲i̲l̲i̲ ̲M̲a̲t̲r̲i̲x̲ ̲p̲ř̲í̲m̲o̲ ̲p̲r̲o̲ ̲m̲ě̲, konkrétně v sekci Jaký máte vztah k druhému a třetímu dílu? Ačkoliv mě dvojka původně naštvala podivnou prázdnotou nepříliš funkčních prvních cca dvou třetin filmu a dodnes mám opravdu rád jen její finální akt (počínaje momentem, kdy hlavní postavy konečně získaj Klíčníka a jde se ke Zdroji) a rozhovor Nea a radního Hamanna (viz https://www.youtube.com/watch?v=Ny_mr3QX9Q8). Trojku pak vyloženě miluju, i když mám pocit, že jsem asi v menšině. /// Update po celkem třech zhlídnutích: S radostí oznamuju, že opakovaný zkouknutí film ustál a vlastně se mi líbil ještě víc. Při dalších shlídnutích líp vynikne, jak je dobře, čistě a elegantně vystavěnej. Definitivně si ho zařazuju mezi nejzajímavější pokračování ever. () (menej) (viac)

Folky

Je to sice nejzbytečnější Matrix, ve kterém jsem nenašel žádnou věc, kvůli které bych byl rád za jeho vznik (narozdíl od honičky na dálnici v Reloaded nebo závěrečný souboj Nea a Smithe v Revolutions), ale zábava je to dobrá, nenudil jsem se ani minutu a Jonathana Groffa chci vidět jako záporáka častěji, protože ten chlap svým charismatem vážně dotahuje Hugo Weavinga. ()

strikeman

Tak jsem se konečně odvážil pustit si čtvrtý Matrix. Mnoho jsem od něj nečekal, ale musím říct, že i mé nejhorší obavy byly překonány. Toto je snad nejpitomější a nejzbytečnější pokračování nějakého filmu, navíc po všech stránkách špatné (herecké výkony, režie, debilní scénář, hudba, až srandovní choreo soubojů). Asi nejspravedlivější by bylo dát odpad, ale tak nějak z nostalgie nebo úcty k Reevesovi nebo nevím proč dávám aspoň jednu frčku... 20% ()

tomik99

Nového dílu k uzavřené trilogii jsem se obával, ale jako správný fanoušek jsem si přečetl všechny možné teorie o návratu a postupem času mi začalo dávat smysl, proč se k Matrixu a Neovi znovu vrátit. Jak už to ale někdy bývá, fanoušci dokážou vymyslet lepší námět než je výsledný film. Prvních zhruba pětatřicet minut film šlape skvěle, servíruje nám něco nevšedního. Udělat z Nea počítačového programátora, který měl na starosti herní trilogii Matrix, kde on sám je hlavní postavou, je geniální nápad. I to pošťuchování o sequelech, praktikách Hollywoodu a obecně o dnešní době mi přišlo trefné, svěží a vedlo mě k zamyšlení, jak dnešní společnost funguje. Jenže jakmile jde Matrix „klasickou“ cestou, film se začne rozpadat. Dostáváme se prakticky k totožným scénám z původní trilogie, jen hůře provedených, čemuž nerozumím do teď. Podivná kamera, rychlý střih, nepřehledná akce – zvlášť to poslední je na původní trilogii tak vymakané a já se stále podivuji, jak akční scény u drahého blockbusteru mohou být tak hrozné a nepřehledné. Samotný příběh ale kromě pár dobrých nápadů ze začátku nemá moc co nabídnout. Zhouplo se to opět k zachraňování jedné postavy druhou postavou bez špetky většího smyslu či poselství. A to je zkrátka škoda. Film má pár zapamatovatelných scén a někdy i emocionálně silných, nemohl jsem se zbavit pocitu, že toto pokračování je zbytečné. Nikam nás nedostalo, nedonutilo nás přemýšlet a nepředstavilo nové (a hlavně dobré) postavy. Výsledek je jen ten, že jsme zpět na začátku s postavami, se kterými jsme začínali. Jen o dost staršími, kdy jejich akční scény vypadají divně, nevkusně a zastarale (a přitom u série „John Wick“ to funguje skvěle, čím to je?). Původní trilogie skončila úctyhodně, i tak ale její závěr volal po možném pokračování. Ostatně Vědma v samotném závěru mluvila o tom, že Vyvoleného ještě uvidíme. A všichni víme, že Stroje potřebují Vyvoleného jako pojistku, kdyby se nějaký program z Matrixu opět vymknul kontrole. Kupodivu ale tato dějová linka není vůbec prozkoumávána, Wachowski jako průměrná režisérka a ještě horší scénáristka (alespoň v posledních patnácti letech) už nemá tu šťávu, nemá tah na branku a nemá cit či chuť po něčem víc než jen nostalgicky vzpomínat a přehrávat nám (doslova) minulé filmy. Je to škoda, toto měla být událost roku. Příště by to chtělo s novým týmem a novými postavami. Matrix má co nabídnout, ale musí se vědět, jak na to. ()

Grimlok

Řekl jsem to stokrát a řeknu to znova...Wachovští sourozenci natočili jeden dobrej film, Matrix jedničku, ostatní jejich filmy stojí za hovno. ()

geek.ondra

Bohužel nedorazil čtvrtý Matrix ale jakýsi pokus o vyfuckování Hollywoodu s rádoby přesahem. Neskutečně nedivacký ale hlavně špatný film. Považuji za obrovskou odpornost to že si tohle hraní si na důležitý snímek dovolilo pošpinit něco tak výjimečného jako je Matrix. 3/10 ()

elessar04

Film připomíná puzzle, které do sebe absolutně nezapadají. Ten film nemá nic. Kamera v bojích jako by nestíhala. Postavy bez duše a charakteru. Náhrada za Huga Weavinga je příšerná. Nechápu, co to má znamenat… Klasika od Jefferson Airplane zmrvená, konec s duhou je na výsměch a samotná Trinity a Neo jako by zůstali ještě někde v minulém díle a celkově nevěděli, kde jsou a co dělají. Jediné pozitivum je soundtrack. Jinak horký kandidát na Zlatou Malinu. Po zhlédnutí se cítíte jako při vypočítání nekonečně dlouhé rovnice, která vyjde 0. ()

Ivo odpad!

Aspoň trošku stravitelných (nebo dokonce přímo potěšujících) nových filmů se zdá být v dnešní panlobotomické době kritický nedostatek - podobně jako třeba autodílů či polovodičů. Tento zoufale $$recyklovaný Transvestrix ovšem i v této ostré konkurenci poctivě a nekompromisně aspiruje na jeden z největších a nejdementnějších shitů tohoto roku - a to už je co říct! Gratuluji. Zdá se, že soudružce autorovi silně hrabe nejen v rozkroku, ale i v poněkud zmenšené dutině lebeční. Vyserá to celé jako by premiant lokální pomocné školy právě dostal k narozkám nejnovější verzi After Effects s dvanáctijádrovým procesorem a rozpálil do červena, dokola a do vesela náhodný generátor a kombinátor všech dostupných presetů i dokoupených pluginů (s prskající silvestrovskou pyrotechnikou od vietnamce v pozadí) a zároveň se při té příležitosti naučil ovládat i pokročilé kreativní zkratky jako například ctrl+c a ctrl+v (opakovaně aplikovatelné i pro starší soubory). Tento přiblbý blábol bez hlavy a paty juchá a sviští skoro 3 hodiny a kromě jiného též bezostyšně kopíruje i tuhle geniální Rambo parodii s poletujícími neprůstřelnými genderově i rasově korektně vyváženými agenty, morfiny, digi zoologickými příšerkami, hluboce filosofickými kecy i recyklovanými jolandami. A mezi výbuchy, mlácením, fackovacím bořením zdí a zeleným deštěm nezapomíná ani na unaveně dojemného a pusinkujícího se Karla Nea Máchu (tentokrát již se silně prodlouženým obličejem) a jeho lehce pozáruční samopalovou Esmeraldu v její sexy SM kožené uniformě. Na tohle je snad i poctivý kanalizační odpad krátký. Snad ještě za 9 měsíců nechystají tu povinnou pátou dávku. Budu se teď muset pro vylepšení nálady, kvality a intelektuálního koeficientu mrknout na některá z posledních mistrovských děl Zdeňka Trošky. Ale raději jen trošku :) ()

Johny M.

Vyrazil jsem do kina s velkou obavou, až nervozitou. Obavou z toho, že se mi 4ka nebude líbit, ba ji budu dokonce nenávidět. Nenechal jsem se odradit zdejšíma výblitkama a ještě že tak. Matrix je pro mě TOP už 2 dekády a tohle byla ta největší možná nostalgie. Snad jen blb by čekal nějakou další revoluci, to už podle mě po 20ti letech neskutečnýho posunu kinematografie ani nejde. Přesto je v Resurrections spousta novejch nápadů (Roj, zrcadla...) a nový trilogii bych se rozhodně nebránil. Příběh je trochu složitější a to je jistě pro spoustu lidí největší kámen úrazu (myšlení bolí), ale celek dává smysl a vše do sebe dobře zapadá. Původní trilogii nijak nepopírá, to jsou kecy!!! Přeobsazení Morfea je nakonec OK a pochopitelný. Film rozhodně nepůsobí nijak lacině, jak jsem se někde dočetl a kritizovat kostými, to je snad ještě větší ubohost, než papouškovat, jak je ten film děsně 'meta' (beztak většina ani neví, co to znamená). Akce tam je, není jí tolik, ale je solidní, i když choreografie v původní trilogii byla trochu někde jinde. Soundtrack je famózní, ve filmu ale možná trochu upozaděnej. Mých 5* neni nějaká fanouškovská povinnost, jsou poctivý, protože to, jak mě v samym závěru zamrazilo asi jen tak nezapomenu. ()

dudunecek

Asi jsem viděl jinej film, ale já jsem velmi spokojený. Nejen, že to Matrix posunulo v příběhu a motivech do nové dekády, ale zároveň Lana Wachowski si zde dělá prdel z Hollywoodu, sama ze sebe a z celé té mánie kolem sequelů. Má to hlavu a patu, narozdíl od Reloaded a Revolutions. 4 hvězdy jsou u mě na hraně, ale seru na vás. Brečte si, že to není "jako jednička", ale já dostal, co jsem chtěl. ()

bararich8

Velký špatný. Jedna z nejzbytečnějcíh věcí za poslední dobu. Jako těšil jsem se moc, ale vyšel z toho nepovedený recyklát, která je na to snad ještě pyšný. Vizuálně to vypadá hůře a příběh je naprosto umělý, nezajímavý, akce je také na dnešní dobu nijaká. Neil Patric jako záporák dobrý, ale jinak to opravu nic nepřináší. Možná si tak nostalgicky zavzpomínáte (film si totiž doslova půjčuje nebo znovuvytváří scény z jedničky) a donutí vás to pustit si původní trilogii. 2* ()

franzkfk

Prostředníček všem, kteří nekriticky masturbovali nad původní trilogií, a to je cool:) ----- Inteligentní pokračování, které rozvíjí nastavenou filozofii, respektive dokresluje prázdná místa. Ironií je ta haprující formální stránka. Docela obstojné intelektuální cvičení, ovšem průměrný film. ()

FanKalEl

Pravda je že ma to bavilo, i ked síce príbeh je slabý a zbytočný, spojiť a dopriať obom protagonistom šťastný koniec. Ono na papieri to znie ešte horšie ale vo finálnej verzii ked som to pozeral tak som tie scény a herecké výkony trávil príjemne. Čo ma jedine skutočne zaráža je motivácia hlavného záporáka, uskutočniť zmrtvychstanie Nea a Trinity aby mohol čerpať energiu z ich nedostatku a túžby byť spolu. Skutočne tu nápady neboli ale musím povedať že sa na to nepozeralo zle a postavy ma bavili. Za tú hlášku agenta smitha a následnú akčnú pasáž som bol milo potešený. Alebo celý ten dlhý úvod kedy sa Neo snaží dostať z Matrixu bol úplne v pohode spracovaný. "Vieš aký je medzi nami rozdiel, Tom? Ktokoľvek mohol byť tebou, zatiaľ čo ja som bol vždy kýmkoľvek." (65%) ()

RoneXxXD

Jsem někde mezi. Budu se opakovat jako mnozí z vás, ale věta "Film budete nenávidět, ale zároveň milovat" dokonale vystihuje vše, co chci říct. Tento film má hodně zajímavých nápadů, pár totálně příšerných, ale jako celek funguje. Mezi to, co hodnotím osobně velmi negativně je kolísavá kvalita. Jednu chvíli si řeknete: "Hmm, tak to bylo ku*va dobrý" a o 5 sekund později: "To je ale kktina". Taktéž naprosto chabá choreografie a akce tomu vůbec nepomáhá - délka filmu je přehnaná, resp. byla by v pohodě, kdyby min. 40 minut z filmu dohromady, neřešil naprosto useless věci a zaměřil se spíše na naše otázky během sledování jež si pokládáme. Upřímně, bych daleko radši nahlédl do psychiky Smitha než řešit nějaký chujoviny s tamní šéfkou města. Mám z filmu smíšené pocity, ale patřím spíše do té kategorie lidí, kterým se nový Matrix líbil a zcela naprosto chápu ty, jež mají opačný názor. 65%, 3/5 ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách