Príbeh služobníčky

• Česko Příběh služebnice (viac)
USA, (2017–2025), 57 h 27 min (Minutáž: 42–60 min)

Tvorcovia:

Bruce Miller

Predloha:

Margaret Atwood (kniha)

Hudba:

Adam Taylor

Elisabeth Moss, Alexis Bledel, O.T. Fagbenle, Joseph Fiennes, Max Minghella, Yvonne Strahovski, Samira Wiley, Amanda Brugel, Ever Carradine, Madeline Brewer (viac)

Adaptace klasického románu spisovatelky Margaret Atwood Příběh služebnice vypráví o životě v dystopickém Gileádu, totalitní společnosti na půdě někdejších Spojených států. Republika Gileád, která se potýká s ekologickými katastrofami a ztrátou lidské plodnosti, je ovládána zvráceným fundamentalistickým režimem, který militantně volá po "návratu k tradičním hodnotám". Jako jedna z mála žen, které jsou ještě plodné, je Offred služebnicí v rodině Velitele. Ženy z této kasty jsou nuceny k sexuálnímu otroctví v rámci posledního zoufalého pokusu znovu zalidnit svět. V této děsivé společnosti musí Offred obezřetně manévrovat mezi Veliteli, jejich krutými Manželkami, hospodyněmi Martami i ostatními Služebnicemi – z nichž všech kdokoli může být špiónem Gileádu – a to s jediným cílem: přežít a najít dceru, která jí byla odebrána. (HBO Europe)

BranuliQ

Je naozaj uspokojivé, že v dnešnej dobe ešte vznikajú seriály, ktoré vo mne dokážu vyvolať toľko pocitov a emócií. The Handmaid's Tale je jedným z nich. Je to originálne, skvelo zahrané (vládne najmä neuveriteľná Elizabeth Moss) a filmársky dokonalé. Škoda len toho veľkého množstva nie príliš zaujímavých flashbackov, ktoré snáď v prípadnom pokračovaní nedostanú toľko priestoru. Aj tak sa však jedná o jeden s najlepších seriálov tohtoročnej sezóny s naozaj mrazivou a temnou atmosférou, tak dokonale vybudovanou, až sa na to človeku naozaj ťažko prizerá. 1. SÉRIA: 85% Séria druhá neubrala na plyne, práve naopak. Seriál zachádza do ešte drastickejších detailov, nebojí sa byť ešte surovejší a odvážnejší a čo je najdôležitejšie, Elizabeth Moss zachádza ešte ďalej a predvádza snáď jeden z najlepších ženských výkonov, aké som za poslednú dobu videl. Prosím ďalšie ceny, tých nikdy nie je dosť. Jednu výhradu ale predsa len mám. Nemám ani tušenie, kam sa dej bude uberať v sérii tretej a po konci aktuálnej sezóny mám strach, že tvorcovia sa v príbehu budú tak trochu opakovať. Dúfam, že sa mýlim. 2. SÉRIA: 95% ()

BigJohn02

Důmyslně propracovaný systém Republiky Gileád v perfektním seriálu s šeredkou v hlavní roli nosnice, která působí v rodině Velitele Freda a jeho studené manželky. Typickou postavou je gestapácká děžurná Teta Lydie, která to myslí dobře a ve své jednoduchosti věří, že koná dobro ve jménu svého zvráceného pojetí Boha - archetyp primitiva, tolik potřebného pro všechny totality od nácků přes komouše až po Talibán a Isis. Příběh celkově působí jako antiutopická reakce na současný pomatený feminismus. Lituji všechny, co to viděli na ČT v češtině - ztráta dabingem je v tomto případě devastující. - V průběhu 4. série musím ubrat na svém hodnocení - příběh se neustále rozpatlává a rozblemcává - na 6. díl se skoro nedalo koukat, jak se to táhlo. Neustálé pohledy do ošklivýho ksichtu rozervané Bětky Mossové jsou až nesnesitelně ubíjející. Ona vždycky několik minut čumí jak půl prdele z roští, a pak z ní vypadne nějaký moudro, no a pak zase čumí - a to přes celou obrazovku. brrr... Seriál začíná dost unavovat - z celého srdce si přeju, aby to byla poslední série. Ale je mi líto se na to vyprdnout, když už jsem tomu věnoval tolik času. - Z tý šerednosti Elisabeth Moss začínám být nešťastnej - Bože, mít tu moc a stroj času, okamžitě bych vzájemně přeobsadil role June a Emily! ()

Utnapishtim

Kdysi jsem někde viděl karikaturu, na které Vladislav Vančura říká pacientovi: Vy máte pryč žaludek a srdce, potřebujete lék. Předepíši vám svou kúru - silnou literatůru. A tohle je přesně to samé, jen nejde o literatůru (tedy alespoň v této podobě), ale o seriál, silný jak vitriol. ()

margita figuli

psychologicky horor najhrubsieho zrna, na niektore sceny by som najradsej zabudla, no ale neda sa. inak zavislacina. clovek to pozera,lebo dufa, ze dobro konecne zvitazi. no ale tie vitzstva su iba ciastocne a male, dufam, ze druha sezona ich donesie viac. ()

Akinaz

Napínavé, mrazivé, stále houstnoucí atmosféra...ani chvilka klidu. Naprosto dokonalé. Skvěle natočená adaptace románu Margaret Atwood, která se na svou dobu ujala nelehkého tématu a vytvořila tak brilantní nezapomenutelné dystopické dílo. ()

gogohogofogo

Parádně mrazivá atmosféra, stupňující se tempo a dramatičnost, napětí, že by se dalo krájet. Představitelka hlavní role není zrovna můj typ, ale hraje skvěle a není zdaleka sama. Hned několik postav má dokonale vymyšlené charaktery včetně dílčích příběhů a osudů, které doplňují a vykreslují skládačku děje, plného zvratů a překvapení. Do toho všeho výborně pasuje hudba, složená z hodně atraktivních songů, které nepochybně vydají na velmi slušný soundtrack. Důvodem, proč jsem nedal všech 5 hvězdiček, je závěr. Neuznávám podle mne hloupou módu nedokončených, otevřených konců, resp. "nekonců", kdy není jasné, jak to vlastně dopadlo, takže... "Počkejte si na 2. řadu aneb Pokračování příště". Tvůrci vyšponovali děj do nejvyšších obrátek a pointu "vtipně" vynechali. Mně osobně tím dost pokazili dojem z celého seriálu, když místo potlesku za sérii famózně poskládanou do strhujícího příběhu mne napadlo jenom po anglicku - WTF!? ()

MM1979 odpad!

Nerozumím tomu hodnocení - svět se zbláznil. Je to nudná blbost! Nezajímavé postavy, nesympatická herečka a pomalé tempo. Nereálný a nefunkční svět plný děr. Hrajete si na umělecké kritiky nebo proč těch 5 hvězd??? Za mě sračka - druhej díl už nepustim!!! ()

Alhazred

Pomalé, intímne, mrazivé. Dystopia, ktorá znepokojuje o to viac, ako začína byť v súčasnej dobe uveriteľnejšia. Hlavne kamera a herecké výkony hlavných predstaviteliek sú neskutočné. Prvá séria 100%, druhá 90%. ()

Rathe

Ženám se v 21. století konečně daří získat rovnost a tenhle seriál ukazuje krutou fikci, jak rychle by se mohly ocitnout na kolenou. Nápad seriálu je úchvatný, ale ta myšlenka je vlastně velmi strašidelná a vlastně by to úplně snadno mohla být budoucnost společnosti. Jakmile lidem neklape něco, tak se uchýlí k největším zvěrstvům, co může být. Strašně mě mrzí, že Elisabeth Moss mi pořád nějak nesedla do hlavní role. Ale na druhou stranu, její herecký výkon je tak perfektní, že ona vlastně je nožem, co krají atmosféru ve svém domě. Někdy se díl žene s dějovou linkou kupředu. Jindy se otáčí k vybudování nedýchatelné atmosféry. Nicméně je to pokaždé fenomenální. A ještě je potřeba vyzdvihnout kompozici obrazů, která je pro lidské oko neuvěřitelnou slastí. Symetrie scén mě doslova vytrhla nejednou dech z úst (když jdou třeba služebnice středem ulice). A nevím, jak to autoři udělali, ale moje emoce řvali všemi směry - např. když si služebnice sdělovaly svá pravá jména - v současném světě je to absurdní, ale Příběh Služebnice to tak geniálně vykreslil, že já byl naprosto šťastný, když k tomu docházelo. Je taky zajímavé vidět Alexis Bledel v jiném světle než v Gilmorových Děvčatech. A já se do ní v tomto seriálu naprosto zamiloval. 1. - 2. série: 100% ()

verunecek

napínavý jak kšandy, ale nektere sceny jsou natahovane jak ksandy az přespříliš... bylo mi uplne jasny ze bude 3.serie uz od 10.dilu 2.rady velmi zajímavý příběh, jak lze převrátit bibli... to se ukazuje uz dlouho, ze interpretovat bibli lze různými způsoby, ty fanatické jsou ty nejohavnější co může člověk vymyslet.. napsané to bylo pred více jak 2tis. lety stejně se to lide nenaučili cist v metafore, ale doslova... ()

honza.kuzel

Ve jménu víry se už odehrálo a stále odehrává mnoho špatného, takže se není až tak těžké nechat vtáhnout do příběhu této "post apokaliptické šílenosti" jménem Gileád. Ten se vrací stejně tak k původním hodnotám, jako drsným fyzickým trestům a přesně dané hierarchii společnosti v pozadí bezprecedntního řešení problému porodnosti. Nicméně, co se týče filmařiny, tak ta je to vskutku vyjímečná. Jestli Elisabeth Moss nejede nyní nadoraz, tak už nevím kdy jindy, většího psycho-záporáká než tety Lydie snad není a všemu zdatně sekunduje pár Waterfordů se svým šoférem. Některý díly a scény opravdu zaráží do křesla. Snad jsem si i přál aby to druhou sérií skončilo - pokud možno tak alespoň částečným hapyendem. Neskončilo! ()

stret

Oceňujem predlohu, ktorá nie je lineárna. Fikcia je realistická a prepracovaná / značné podozrenie z feministickej agendy zabalenej do sci-fi šatičiek. Stvorená pre vykresľovanie ženského sveta - ženou. Hlavná postava ma celý čas neuveriteľne srala. Menej (ale závažne) svojou šerednosťou - tá je realistická, viac svojim správaním, patetickosťou, nevnímaním reality, prepaľovaním emócií keď zrovna na to nie je čas - môže to byť dielom režiséra / režisérky. Výborne hnusáka zahral Fiennes, a skvelý a charizmatický bol Max Minghella. ()

Thimpu

Potíž č.1: On je to v podstatě takový „moderní středověk“, kde ženy jsou utlačovány na úkor mužského pohlaví, a to možná ještě ve zvrácenější podobě než v tehdejších dobách. Těžko se tomu světu však věří (nemyslím tím jen mizerné kulisy). On ten přechod mezi středověkem a novověkem také v minulosti netrval chvilku. V dnešní době moderních technologií by zřejmě těžko byla zavedena tak krutá cenzura, o ekonomické hodnotě Giléadu nebo jeho hlavních ideologických cílů nemluvě. Když by byl příběh zasazený o 100 let později od jakéhosi toho převratu, bezpochyby věřím, že by i vojáci pánbíčkařili stejnou vervou jako v seriálu. Potíž č. 2: Seriál je založený hlavně na tom posadit vás co nejhlouběji do křesla, aby vás emočně vyčerpal. Jenže, a to hlavně pro mužskou populaci, se mohl jevit tenhle přístup „příliš na sílu“ – těžko se mi vstřebávalo, co ženy aktuálně v daný moment cítily a jak jsou podle toho scény natočené – prostě jsem to v mnoha případech nepochopil, a co bylo ještě horší, někdy to vážně bylo otravné, že jsem těžko udržoval pozornost. Zatímco některé scény si přímo vyžadovaly zdlouhavé provedení tak, aby vás udržely v napětí, a jejich tvůrci je skvěle vychytali, v některých případech bylo tempo seriálu nudné, neúměrně a zbytečně pomalé. Především v mnoha utahaných flashbacích by se opravdu hodilo zrychlit tempo. Zřetelný byl přitom záměr tvůrců seriál co nejvíce natáhnout (např. díl 02x11). Potíž č. 3: Z psychologického hlediska jsou velmi dobře vykresleny ženské hrdinky, problémem jsou ale mužské postavy, kterých se seriál věnuje v tomto ohledu minimálně. Černobílé vidění považuji u ztvárnění podobných apokalyptických snímků za vůbec to nejhorší a velký amatérismus. Stručně řečeno – pánové jsou tam v mnoha případech vyobrazeni jako ti „neschopní, neznalí všeho a zlí“ (třeba matka June nebo její černošská kamarádka Moira mě v tomto ohledu neskutečně iritovaly), zatímco ženy jako ty „co jsou za každých okolností lepší.“ Vadil mi feministicky ztvárněný obraz téhle společnosti ne z důvodu, že bych ho nechtěl přijmout, ale že mi je doslova tenhle obraz vnucován – přitom seriál má velký potenciál na to, aby si každý svůj obrázek udělal na základě svého názoru. Těžko jsem prostě věřil například hlavní hrdince, že by byla zrovna ona tou silnou ženou, která spasí svět, co na světě zvládne každou útrapu. Prostě nebyla. A nebo jestli se o tvůrci snažili, tak to neudělali nejlépe. A nebo se o to vůbec nesnažili? Pak jsem nechápal, proč je tak černobíle vyobrazeno mužské pohlaví. Potíž č. 4: V seriálu se nevyvíjí (nebo neskutečně pomalu) charakter postav, ale pouze vztahy mezi jednotlivými postavami. Výsledek byl takový, že jsem si v podstatě nenašel nikoho, komu bych v seriálu vyloženě fandil – možná až na tetu Lydii, která si stála vždy za svým, naopak však dokázala ukázat i lidskou stránku takové hodné babičky. U ní jsem viděl strmý postup vpřed. U ostatních charakter nový, pak zase starý, pak zase nový… A takhle stále dokola. Potíž č. 5: Středověké způsoby páchání zla na lidech (v tomto případě žen) je už, dle mého názoru, neskutečně obehraná písnička. Pakliže si HBO myslí, že čím krutější a hustopřísnější scény mučení uvidíme, tím více se obohatí celková atmoška, tak mám opačný názor. Lid je tím už ze všech jiných seriálů přehuštěn (nebo aspoň já), nechme toho aspoň v tomto zajímavém příběhu! Ale suma sumárum přes všechny tyhle vyjmenovaná negativa: Příběh služebnice skvěle reaguje na dnešní situaci všudypřítomného zrovnoprávnění žen a mužů a jakési celosvětové feministické nálady. S hereckými výkony (a to ani s hlavní hrdinkou) jsem neměl problém. Mrazivá atmosféra na oko diváka mocně a hororově dýchá. Celkový námět a scénář na jedničku s mínusem. A provedení v globálu vážně není špatné, když pominu všechny nesrovnalosti a díry v příběhu a hodím je za hlavu. Nakonec jsem se poměrně dobře bavil (2 série). Ale pustit si seriál znovu od začátku? Ne. () (menej) (viac)

farinelli77

Mnoho povyku pro nic. Všeobecné nadšení tedy po prvním dílu nesdílím. Děkuji některým komentářům za upozornění, že ll.série je ještě nudnější. ()

krysarr

Dalsi "moderni" lepsoserial... stravit pomalu 22 hodin cumenim na neustale opakovane zabery na nekam cumici ksichty, skoda drahocenneho casu. Klidne by vystacil film. Vystrihat z toho tahla cumeni hlavni postavy nekam, na nekoho, nekde, pri chuzi po schodech, pripadne par stouchani nebo hekani a sem tam nejakou hlubokou uvahu o hovne, tak to ma hodinu a pul a ne pres 2 serie :) Opravdu se moderni filmarinou rozumi strcit nekomu kameru pomalu do drzky a delat dvouminutovy zabery pri cemkoliv? Hodnotit nebudu, pac jsem videl jen par dilu, ale pres 3* bych se stejne nedostal, sorry jako ()

zorrra

Sledujem mnoho serialov a musim povedat,ze toto je jediny serial,pri ktorom som zazila tie najintenzivnejsie pocity,vratane nenavisti,bezmocnosti,ale aj lasky,priatelstva,spolupatricnosti,...obe serie vo mne zanechali velky dojem a napriek tomu,ze som to dopozerala pred tyzdnom,neprejde den,aby som si na ten serial nespomenula. Tesim sa na tretiu seriu a som zvedava,ako sa to dalej vyvinie. Za mna 100 % ()

Fanoušci Marvelu pociťují únavu, tvrdí nová studie

Fanoušci Marvelu pociťují únavu, tvrdí nová studie

20.11.2022

Watchmeni vedou Emmy nominace

Watchmeni vedou Emmy nominace

28.07.2020

Televizní akademie oznámila své nominace pro 72. ročník cen Emmy. Ty se každoročně udílejí nejlepším seriálům, minisériím, televizním filmům a zábavním pořadům, přičemž jejich výběr probíhá na… (viac)

Najdou Daredevil a spol. nový domov?

Najdou Daredevil a spol. nový domov?

13.02.2019

Nemusíte být zrovna fanoušky, aby se k vám dostala zpráva, že tři z pěti Marvel/Netflix seriálů jsou mrtvé. Situace okolo Daredevila a zbytku Defenders se vehementně řeší už dlouhé měsíce, a přestože… (viac)

75. Zlaté glóby - výsledky

75. Zlaté glóby - výsledky

08.01.2018

V losangeleském hotelu Beverly Hilton byly uděleny 75. Zlaté glóby, kterými Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu oceňuje každý rok nejlepší filmové a televizní počiny. Nejúspěšnějším filmem… (viac)