Všichni dobří rodáci

• angličtina All My Compatriots (viac)

Film, ktorého dej sa odohráva v rozpätí viac ako desať povojnových rokov, je umelecko kritickým pohľadom na osudové zmeny českej dediny v tomto období, ktorej pohodou dýchajúca atmosféra sa končí na jar v roku 1948. Dedinčania sa delia na dva nezmieriteľné tábory, kedy sa do novopečení funkcionári dostávajú do sporu s miestnymi sedliakmi. Keď v úsilí o združstevňovanie dediny nepomáha agitácia, obetným baránkom sa stáva sedliak František, ktorý vytrváva vo svojom presvedčení aj keď už ostatní zlyhali. (STV)

Helmut02

Ač jsem období reálného socialismu nezažil a ani zažít nemohl, vím proč ho nikdy nechci zpět. Tento film, stejně jako Ucho, to krásně vystihuje. Pro mě určitě jeden z nejlepších českých filmů. Snad srovnatelný s některými filmy Karla Kachyni. Pro mě určitě lepší, než tolik opěvovaný Spalovač mrtvol. ()

Joeey

Beze sporu jeden ze zásadních filmů naší kinematografie s hodně vážným vyzněním (alespoň na mě tak působil) a trošku náročnějším zpracováním. Po prvním zhlédnutí si netroufám děj popisovat. Nelze však nevyzdvihnout výtečné herecké obsazení počínaje charismatickou titulní postavou v podání Radka Brzobohatého. ()

Carthorias

Zajímavý námět, film ale sráží špatná režie a přímo otřesný střih. Co by se možná dalo snést u Jasona Bournea se sem absolutně nehodí. Připadá mi, jako by filmu některé podstatné úseky chyběly, přičemž zbytečných scén je tam nějak moc. Po herecké stránce je to skvost, je ale velká škoda přílišné klipovitosti vyprávění. Ve změti krátkých obrazů, kde se postavy střídají jak na běžícím páse (Brzobohatý je na scéně prvních 10 minut, pak asi na hodinu zmizí, a zbytek filmu je zase jenom o něm, Brodský je tam zase prvních 40 minut a pak posledních pět atd.) je velmi těžké se v ději vůbec orientovat, nedejbože se do něj nějak pořádně vcítit. ()

Stíba

Rodáci zachycují život obyčejné české vesnice mezi lety 1945 a 1955. Jde tu především o zásah komunismu a kolektivizace do každodenního žití vesnice, to jak mění její obraz i chování lidí. Mezi trezorovými filmy je to asi nejpřímočařeji natočený film a film, na kterém je nejvíce vidět onen dopad na obyčejného poctivého člověka, rozvrat přátelství i pokles etických a morálních hodnot. Jasnému se povedlo poskládat charakterově pestrý repertoár povah a tak mezi občany vesnice najdete ty nejtypičtějí a nejvýraznější povahové rysy tohoto období. ()

truby

Opravdu výjimečný český film. Na svou dobu je velice dobře zvládnutý umělecky, technicky. Chtěl jsem dát 4 hvězdičky, protože tomu trochu chybí příběh, ale pro některé mrazivé, dojemné a opravdové momenty, nemůžu. Ten film je moudrý, trochu melancholický a má zvláštní kouzlo. ()

Kingjiri

Tolik oslavujících komentářů, nadšenejch diváků a zvolený téma slibovaly dechberoucí podivanou o zrůdnosti komunistickýho režimu. Spoustu divákům ke štěstí evidentně stačí, když je film "poetickej" a "uměleckej". Poetiku v tomhle případě dotváří uspávající básnickej komentář, předlouhý záběry z vesnickejch tancovaček a na spoustu ožralejch vesničanů, který maj větší problémy s alkoholem, než s nastupujícim režimem. Neni teda divu, že mi byly takhle podaný osudy hlavních postav vcelku ukradený a radši jsem koutkem oka sledoval premiéru novýho iPhonu, která mě ale zklamala nakonec ještě víc. Na pozadí "mistrovský" filmařiny se až v poslední čtvrtině začínaj konečně odehrávat zajímavější dramatický scény související s tématem. Bohužel maj ale žalostně málo prostoru a jejich dramatičnost mohla být mnohem větší (např. kdyby Františka popravili). Nedotaženej závěr už to taky moc nevytrh. Kdyby mi tenhle majstrštyk někdo pouštěl každej den, možná bych "to" komančům taky radši podepsal, dvě slabší hvězdy. ()

anitae

Tak jsem tomu dala po letech druhou šanci a bohužel mě to opět vůbec nechytlo, hodně blízký je mi třeba komentář uživatele canakja ()

Biopler

Tento kúsok má skvelú réžiu plnú nápadov, krásne poetické zábery a prostosť ľudu a prostredia je tiež navodená výborne. Mne však úplne nesadol. Dej bol veľakrát skratkovitý cez dátumové ohraničenia, chcel som si to viac užiť. Brodského postava sa v celej druhej polovici vyparila, aby sa zjavila až nakoniec... to mi tiež nesadlo. ()

Ozzy2

Tak vysoké hodnocení dávám pouze za výkony R.Brzobohatého ( ne toho idiota Gregora) a Waldu Matušku.Jinak jsem se u toho víceméně nudil.Škoda, že mi byl v osmašedesátém pouhý rok, to bych se na to díval úplně jinýma očima.Třeba můj oblíbenec Menšík mi tu lezl strašně na nervy.A farář předsedou MNV?Tak to fakt nedávám...... ()

FOCKE_WULF

Začátek je vtipný, komunisté mají schůzi v kostele, s doprovodem varhan jedou budovatelské písně. Když přijde farář, pohotově přepnou na katolický chorál "Chválu pějme, Moravané, nejsvětější matce Páně." Pak už je to jenom smutný a smutnější. "Dostali jsme se mezi mlýnské kameny a ty nás melou a melou.", jak řekl František varhaníkovi. ()

Razzor_82

"Zlá bylina nevyhnije." Takhle nějak vypadala kolektivizace zemědělství a vztahů na vsi. Přes úchvatné herecké obsazení to bylo na mě lyricky pomalé.  Chladně pohnuté lidské osudy mě nechali celkem bez emocí. 6/10 ()

Sosak

Antikomunistický, dost kritický a satirický film. Je tam plno buranů, vidláků a komunistů, což jsou křupani, kteří se serou kam nepatří (měli zůstat u lopat a hrábí). Nádherně věrně zobrazuje poválečnou dobu, která se ve filmech tak často nevyskytuje. Navíc tam můžete najít řadu karikatur vesnických charakterů v podání řady dobrých herců a spousty neherců, z nichž bohužel řada hrát opravdu neumí. ()

MeaCulpa

Jeden z nejpůsobivějších československých filmů vůbec. Krásná studie národních charakterů, která vcelku jasně ukazuje jací Češi vlastně jsou. S Jasného lyrikou jsem ze začátku měl trošku problém, ale u druhého sledování mě ty hudební vsuvky přestaly vadit. Film, který by se měl pouštět všem potencionálním voličům KSČM a vůbec by se měl v televizi opakovat častěji ()

Arequipa

Asi jsem se těšil příliš, protože tenhle film se mezi mé oblíbené - alespoň prozatím - rozhodně nezařadí. Přesto se vysokému hodnocení ostatních nedivím. I my, kteří jsme to nezažili si trošku dokážeme představit, jaké bylo "Buď podepíšeš nebo ..." Hercům nemám co vytknout, přesto mě film jako celek neoslovil. Zkusím za pár let znovu. ()

TICHOPAN

Jeden z kvalitních a hodně silných snímků...scéna s umírajícím "Pyřkem" v podání pana Menšíka je alespoň pro mne až mystickou. ()

Zemřel režisér a scenárista Vojtěch Jasný

Zemřel režisér a scenárista Vojtěch Jasný

16.11.2019

Ve věku 93 zemřel český režisér a scenárista Vojtěch Jasný. Mezi jeho nejznámější díla patří snímky Všichni dobří rodáci s Radoslavem Brzobohatým nebo Až přijde kocour s Janem Werichem. Jasný… (viac)

49. MFF Karlovy Vary coming soon

49. MFF Karlovy Vary coming soon

10.04.2014

Už za tři měsíce začne 49. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Podobně jako každý rok budou i letos v programu představeny retrospektivy několika osobností světového filmu. Diváci… (viac)

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

13.09.2012

Pouhý den před svými osmdesátinami zemřel ve středu 12. 9. jeden z nejvýraznějších českých herců druhé poloviny 20. století. Byl představitelem hlavně mužných rolí, drsnějších i těch, díky kterým byl… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011