Všichni dobří rodáci

• angličtina All My Compatriots (viac)

Film, ktorého dej sa odohráva v rozpätí viac ako desať povojnových rokov, je umelecko kritickým pohľadom na osudové zmeny českej dediny v tomto období, ktorej pohodou dýchajúca atmosféra sa končí na jar v roku 1948. Dedinčania sa delia na dva nezmieriteľné tábory, kedy sa do novopečení funkcionári dostávajú do sporu s miestnymi sedliakmi. Keď v úsilí o združstevňovanie dediny nepomáha agitácia, obetným baránkom sa stáva sedliak František, ktorý vytrváva vo svojom presvedčení aj keď už ostatní zlyhali. (STV)

Kochanski

skvělý film s dokonalou kameerou pana Kučery! myslím, že je to asi hodně dobový film, který mě už nechytl tolůik jako moje rodiče. Já třeba pro Elektrifikaci a Sověty potřebovala vysvětlení. ()

hazaba

Nádherný poetický film. Přestože se v něm moc nemluví, velice hutnou formou přibližuje atmosféru začátku kolektivizace. Jen mě překvapilo tolik záběrů na staré lidi, jakoby mladí vůbec nebyli. ()

sandis

Nevšední kousek z konce 60. let, jež velmi nemilosrdně a obdivuhodně, bez obalu, zrcadlí obraz poválečného Československa. 9/10 ()

RedDuck

Na vážné poetické filmy z oblasti vesnice moc nejsem. Charaktery jsou vykresleny pečlivě, ale pro mě film neměl tempo. Nebudu dávat víc, když se mi to nelíbilo. ()

tragos

"Protože seš prostě takovej." Věta Františkovy dcery podtrhuje fakt, že Vojtěch Jasný nechce pátrat po příčinách, ale chce nás zachytit -- a to se mu povedlo skvěle. Hlavně proto za pět. ()

ivamka

Nevím, proč z toho neudělali seriál o třinácti dílech? Celé moje mládí se lidi dohadují, jestli mají sedláci vlastnit pole, nebo jestli to má patřit družstevníkům, kdo seděl a kdo musel zdrhnout. Hlinomaz, toho přivezli z Prahy od Kalicha přímo do hospůdky, kde měl zahrát obyčejného člověka. Přitom jediné dobré chvilky byly v hospodě. Matuška tam zpíval, jak v kabaretu. Dobré byly záběry těch obyčejných lidí a všechny exteriéry. Ve filmu jsem pochopila tu malou českou blbost a ještě se o tom točí filmy. Tři hvězdy mají ti obyčejní vesničani a celá krajina. Film už nechci v životě vidět ani o něm slyšet. ()

bery71

Krásný poetický film a trošku naivní snímek, protože takovéhle Františky rovnou věšeli. Jen díky kvalitní režijní práci mohlo být dosaženo tak věrné atmosféry. Atmosféry strachu a nejistoty. Celý film ale stojí na vynikajících hereckých výkonech všech, opravdu všech postav. Nejlepší jsou asi herci záporných rolí, kteří hrají až děsivě. Scénář je skvěle dotažen a nic tedy nebrání skvělému nejen filmovému zážitku. ()

Radek.SCH

Šedesáté roky musely být opravdu hodně uvolněné, že se tu mohlo točit něco takového, protože tohle nebyla žádná skrytá satira, ale otevřená kritika celého tohohle absurdního režimu. Nějak mi ovšem unikal význam těch záběrů, ve kterých se nic nedělo (záběry na letící ptáky, na utíkajícího koně apod.) ()

Pavelpi

Film,který jsem poprvé viděl v roce 1969 a velice na mě zapůsobil.Příběhy vesnických lidí,přeměna vesnice na socialistickou a osudy sedláka Františka,který stál za svým je něco,co mi dlouhou dobu zůstalo v paměti.Když jsem film znovu viděl po roce 1989,všechno se mi znovu vrátilo.Herecké výkony pana Brodského,Menšíka,Brzobohatého znovu vytáhly do světa jejich varhaníka Otčenáše,Jořku s pyřkem a Františka.Jsem rád,že jsou z trezoru venku a můžou nám znovu připomenout ty staré časy dobrých rodáků… ()

Heavyman

Radosti a hlavě starosti sedláků v době, kdy šlo přátelství stranou. Velmi kvalitní film a naši báječní herci z kterých co ve filmu hráli už moc nežije. "Vždycky není tak zle, aby nemohlo být hůř, ale na druhou stranu nikdy není tak dobře, aby nemohlo být líp!!" ()

Rokle

Obsah je na tu dobu neuvěřitelně kritický, ale ta forma, díky které je toto dílo vynášeno do nebes, mi přišla hodně fádní a nikterak mi neumožnila se plně ponořit a prožívat osudy lidí v jedné malé obci. ()

Evander

Výborné herecké výkony (obzvláště Radoslava Brzobohatého) jedněch z historicky nejlepších českých herců, chvályhodná myšlenka, ale nic víc... Film mě přinejmenším hodně nebavil. Celkově jej považuji za neskutečně nadhodnocený. ()

loki5

Je to stále na hraně 4 a 5. Nemá cenu tohle nějak moc popisovat a rozebírat. Minimalistické dialogy a děj podávaný filmařskými prostředky za pomoci útržkovité koláže prokládané drobnými komentáři Martina Růžka. Zvláštní na tomto je jak málo tento film stárne. Kdyby mi někdo řekl že ho natočili letos věřil bych tomu. 85% ()

John8

Chapu ze klenot je klenotem z nejakeho duvodu, ale pro me je to jen posmesny pohled na vesnici a burany v ni ktery nen chlastaj a na splachovaci zachod koukaj jako na zázrak, nemam tenhle pohled proste rad, to a vicemene nesmyslne postupbe umírání jednotlivých postav, zaroven ale chapu jeho klady a cas id casu jsem se i zasmal. Velice schovivave 3 ()

GMVajgl

Vynikající film s politickou tématikou. Pěkně zobrazuje to, na co by se nikdy nemělo zapomenout a podněcuje touhu kopnout komunistu mezi nohy. Velmi těžké pokoukání. ()

Miki68

Velmi civilní, velmi uvěřitelné, smutné, krásné... Je vůbec možné vidět "Rodáky" a pak vhodit do volební urny hlas pro komunisty? ()

bolf!k

Povinně promítat ve školách. Jistě se najdou idioti typu ,,Kua, co to je?? To je nudaaaaa.´´ Ale (snad) větší části nabízí film ukázku komunismu s veškerou jeho ,,krásou´´.90% ()

Zemřel režisér a scenárista Vojtěch Jasný

Zemřel režisér a scenárista Vojtěch Jasný

16.11.2019

Ve věku 93 zemřel český režisér a scenárista Vojtěch Jasný. Mezi jeho nejznámější díla patří snímky Všichni dobří rodáci s Radoslavem Brzobohatým nebo Až přijde kocour s Janem Werichem. Jasný… (viac)

49. MFF Karlovy Vary coming soon

49. MFF Karlovy Vary coming soon

10.04.2014

Už za tři měsíce začne 49. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Podobně jako každý rok budou i letos v programu představeny retrospektivy několika osobností světového filmu. Diváci… (viac)

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

13.09.2012

Pouhý den před svými osmdesátinami zemřel ve středu 12. 9. jeden z nejvýraznějších českých herců druhé poloviny 20. století. Byl představitelem hlavně mužných rolí, drsnějších i těch, díky kterým byl… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011