Na príbehu ľudí, ktorí počas druhej svetovej vojny schovávajú židovského mladíka, sa odkrýva téma prostého ľudského hrdinstva, sily ľudskej slušnosti. Ukazuje sa, že aj malá prejavená slušnosť môže byť veľkým hrdinstvom a naopak, že niekedy prehliadnutá neslušnosť môže byť veľkou tragédiou. (RTVS)

Lendak

Najúprimnejší a asi najviac český film, ktorý tu kedy bol. Nie preto, že by sa tam riešili hlavne české veci, hlavne český soundtrack atď., ale kvôli tomu, ako skvelo ukazuje mentalitu Čechov. Skvelé výkony, hlavne Polívka so svojím úprimným, a nevinným výrazom to celé podtrhuje. Kebyže tam nebola taká hrozná kamera, a hudba (lebo v niektorých momentoch ma tá hudba vytrhávala z pozornosti) tak by to bolo úplné. VERDIKT:8,5/10. ()

nasqyy

Česká kinematografie nezklamala, minimálně ne domácí publikum, a tím mám na mysli Čechy a Slováky. Film zpracovává tehdejší život v Protektorátu, ale především drobné lidské osudy. Název filmu napovídá, co by lidi měli dělat a také že dělali. Ale v neprospěch režimu? To už každý nedokázal. Jak dokáže jeden dobrý skutek za druhým pomoci na konci vám, je za mě myšlenkou filmu. Herecké výkony Boleslava Polívky, Jaroslava Duška a Anny Šiškové jsou brilantní. Díky těmto hercům lze opravdu cítit, že se jedná o český film. Záběry a střihy dokonale doplňují celou scénu. Rozhodně doporučuji všem, kteří se zajímají o období 2. světové války. Můžete tak vnímat pohled a přístup Čechů na tehdejší dobu. ()

F2003F

Mňa to nie, že nedostalo, ale dosť zdesilo z pohľadu ako veľmi stačí divákom citová téma a zvučné mená k vrelému prijatiu. Rovnako ako napríklad u Pianist si väčšina ani nemá odvahu priznať značné nedostatky filmu kvôli spoločensky predpokladanej neakceptovateľnosti za daný obsah. Nič výnimočné som na tomto výplode nepostrehol. Každý element pôsobí rušivým spôsobom, či už po hereckej alebo výpravnej stránke. Csongor celé zle, akoby ani nebol správne vedený, Anna ešte celkom ujde, ale Bolek totálne bez efektu, nevydáva zo seba takmer žiadne emócie, nepričiňuje sa o výsledný dojem a aj keď sa snaží zážitok iba kazí. Natočené nepresvedčivým štýlom, kamera pôsobí obyčajne (miestami ako ručná) a strih tiež čistá hrôza bez citu. Zato tónovanie farieb s filtrami a súlad kostýmov s prostredím či výzory postáv vyznievajú príjemne v atmosfére, kým sa nezohľadní celý zvyšok. Ambiciózna stávka na istotu bažiaca po významných oceneniach, no (podobne ako neskoršia Správa) bez duše a hĺbavosti, ktorá by z toho tvorila zapamätateľné a funkčné dielo. Výsledok je natoľko umelý až remeslom pôsobí ako študentský film. Pokus o dobové zasadenie Hřebejkovi mocnevyšiel, pritom Pelíšky mám moc rád. ()

Pasternak

Tento český film bude v budoucnu stejně stežejní dílo, jako Hoří, má panenko od Miloše Formana. Uvidíte, protože tragikomika je prostě to nejlepší, co Češi dovedou. Boleslav Polívka, Anna Šišková, Csongor Kassai, Jaroslav Dušek, Jiří Pecha, Simona Stašová, Martin Huba, Jiří Kodet, Aleš Březina, Petr Jarchovský, JAN HŘEBEJK = N.E.Z.A.P.O.M.E.N.U.T.E.L.N.É. Je zde místo pro úsměv i slzy. Tento film mohu vidět kdykoliv. Velice mě taky překvapil originální úvod alias dobový zpravodaj. Skvělé, skvělé, SKVĚLÉ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ()

xander

Vydarené ale na 5 hviezdičiek to nieje. Herci sú vynikajúci, hlavne Bolek Polívka, Anna šišková, Jaroslav Dušek, Csongor Kassai a Martin Huba. Napriek tomu som sa občas trošku nudil ale záver je fantastický. Aj kedˇ Bolek Polívka je môj naj-český herec na 5 hviezdičiek to nieje. ()

Georgeo2

Dalsi dokaz toho, ako dokaze byt cesky film asi tak 100x hodnotnejsi ako vacsina blockbusterov...Skvely scenar, rezia, herecke vykony atd. Vadili mi len niektore spomalene zabery a rozhodne som necakal taky happyend-aj ked je jasne, ze v duchu som si ho prial...:)) ()

shinlove

Nejsilnější film o 2.světové, co byl u nás natočen. Na druhém místě budou Všichni moji blízcí, ale tohle je něco, co bere dech! Jednoznačně film roku 2000 a jediný, ze kterého jsem nadšen v režii Jana Hřebejka! 5* ()

SpeedyL

Kdyby nebylo toho závěru, neubránil bych se 3*. Opravdu dobrý výkon předvedl Jaroslav Dušek. Líbila se mi i Anna Šišková a Csongor Kassai. S Bolkem ve vážném filmu jsem se na začátku musel trochu poprat, ale nakonec mne mile překvapil, i když prostě on a vážná role... No nevím, jestli je to "to pravé ořechové". Atmosféra byla dosti odlehčená na takto závažnou problematiku. Nehodnotím to jako negativum, ale mohlo se s ní rozhodně více pracovat ve smyslu drsných scén a odlehčených, aby film ve výsledku nepůsobil šedě. Hodnocení pěkných 75%. ()

Martinek

Asi nejlepší Hřebejkův počin. Pohled na válku zase tak trochu z jiné strany, rozpor mezi zbabělostí a odvahou. Zachránit něčí život a vystavit tak všanc svůj (a nejen svůj) vlastní, toť dilema. Na film se vždy rád podívám znova, musim ocenit především hudbu a taky pana Duška. ()

Sumy

Nevím čím to je,ale v každém Hřebejkově film na mě působí hutná atmosféra podobná jen jeho filmům ať už jde o Pelišky či Pupendo.Každý ji má jinou přitom hned poznám režisérův rukopis.Rozhodně jde o nejtalentovanějšího tvůrce českých filmů dneška. ()

Africanus1

Ještě než začal natáčet blbosti jako Pupendo, Medvídek nebo Nestyda, ukázal Jan Hřebejk poprvé a obávám se i naposledy svůj um, a výsledkem je skvělé drama z období protektorátu v čele s výborným Bolkem Polívkou. ()

zawa

Bolek Polívka předvedl, že neumí jenom být komediální herec, ale umí zahrát i velmi dobré drama. jednozačně nejlepší Hřebejkův film. ()

Neel

Poněkud zvláštní až silně zdrcující zápletka. Nicméně na kvalitě filmu nijak neubrala, naopak Hřebejk a Jarchovský opět dokázali, že jsou mistři svého oboru. Polívka i Dušek jsou pro tyhle filmy úplně stvoření, vážné téma s místy komediálními prvky. Perfektní. ()

Lucyane

Hodně drsný film...mě celkem překvapil, protože jsem čekala nějaký plitký děj a opak byl pravdou...Samozřejmě musím vyzdvihnout herecký výkon Bolka Polívky, který si u mě napravil reputaci po těch svých rádoby vtipných rolí z jiných českých filmů...Musíme si pomáhat tak řadím mezi špičku českého filmového umění. ()

zurivymlok

Vynikajicí český film. Vyhradu mám snad jen k stylu režie a hudby na konci - myslím, že se to dalo natočit mnohem dramatičtějí. Polívka byl vynikajicí stejně jako ostatní herci. Oscara by si to jistě zasloužilo. Bohužel to tehdy stálo proti snímku Tygr a drak, což je zrovna tak nádherné dílo a oscara získalo také opravněně. ()

Alister

Velice humanitná film se zaobírá podrobně charaktery svých postav. Nic jim nevičítá, pouze tklivě vykresluje jejich cestu za vykoupnením se ze svého svědomí. Přičemž dějovou houpačkou v cítění a chování postav je na pozadí se odehrávající 2. sv. válka, jejíž vývoj je dobře patrný na vztahu Josefa a Horsta. Ponižováný Josef Čížek je charakterním mrzoutem, který uš od pohledu dává svým povalečským zjevem a vystupováním zdánlivě tušit, že je tím posledním člověkem od něhož bychom se dočkali činu, který tak zásadně naruší jeho stereotypní styl života. Avšak je to právě on, kulhavý a neplodný ztroskotanec, který v sobě nachází odvahu riskovat sebe. Má-li Josef ve filmu občas pochybnosti o svém hrdinském zkutku, je mu oporou jeho hezká a citlivá, avšak naivní žena. Dokonce ani u Horsta, kterého hraje Dušek z příkladnou slizkostí, nelze tvrdit, že by byl postavou absolutně postrádající charakter a i za ten trošek je na konci filmu, v poměrně emocionálně silné scéně, odměněn. Scénou vubec nejsilnější pro me byla ta s Jiřím Pechou vyděšeně a zároveň nevěřícně hledícím do vzdalující se kamery, která ho jakoby zanechávala samotného v otázce o vlastní vině a morální odpovědnsoti za svou nečinost. ()

saaaky

Filmy z období okupace Hitlerovským německem a zvláště filmy o životních příbězích lidí žijících v těchto podmínkách jsou mi velmi blízké. A proto byl tento film pro mne opravdovou pastvou a zážitkem, čímž si jednoznačně vysluhuje 5 hvězdiček. Bolek Polívka zahrál neuvěřitelnou roli, perfektně ji ztvárnil a celý film má opravdový židovský podtext a je odkazem pro současnost, ale i budoucnost. Pojednává o kruté pravdě, násilí páchaném na židovsských bezbranných obětech a zároveň poukazuje na strasti i slasti života s uprchlíkem ukrytým v domě a čekání, kdy někdo zaklepe, ozve se rána a voják vzkřikne : " Halt! " ... Film je opravdu perfektní a patří k těm nejlepším na českém kinematografickém plátně. Bravo! ()

giacobbe

Místy dobré, místy násilně dojímavé, místy zbytečné improvizování . Efektování pomalejší snimkovou frekvencí a zpomalením bylo příliš. ,,Nechte toho umění já chci vidět." ()

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

18.01.2007

Americká filmová akademie už oznámila užší výběr pro nominace na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Z šedesáti tří filmů vybrala devět titulů, které se ještě poperou o místo v nominační… (viac)