Na príbehu ľudí, ktorí počas druhej svetovej vojny schovávajú židovského mladíka, sa odkrýva téma prostého ľudského hrdinstva, sily ľudskej slušnosti. Ukazuje sa, že aj malá prejavená slušnosť môže byť veľkým hrdinstvom a naopak, že niekedy prehliadnutá neslušnosť môže byť veľkou tragédiou. (RTVS)

Tominni

Jan Hřebejk vykročil po Pelíškách znovu zcela jiným směrem a natočil jeden z nejlepších českých filmů v novodobé české historii. Krásně ukázané české vlastnosti během druhé světové války. Hořké drama s perfektní kamerou má svojí sílu. Kdo je správný Čech, kdo kolaborant, kdo pomáhá.......Je škoda, že podobných filmů se u nás netočí více. ()

Bilky

Na pozadí okupácie JARCHOVSKÝ dokázal veľmi presne vystihnúť fšetky neduhy a charakterové vady bežných čechov, slovákov, maďarov či iných ľudov :) A fspojení s HŘEBEJKOM a kvalitným matrošom (rozumej hereckým) vznikol snímok ktorý svoje posolstvo nepodsúva a nediktuje ale naopak - len zhovievavo ukáže, akí naozaj my, ľudia, sme. A ftom je jeho krása a majstrovstvo. ()

krivkin

vrchol Hřebejkovy tvorby - takhle vypadá dobrý film, skvěle zahrané postavy, napětí, emoce, dobrý příběh...tenhle film ve mě zanechal velmi silný zážitek, opravdu nevím co bych vytkl..... ()

mr.bredok

Opravdu velmi zdařilá sonda do povahy českého národa. Asi nejlepší Hřebejkův film. Hlavně strhující finále příběhu je nezapomenutelné a obrovsky lidské. ()

route60

Jan hřebejk a jeho Musíme si pomáhat je film který asi už nic co natočí jen tak nepřekoná, Bolek Polívka a ostaní herci hrají skvěle. ()

megajalec

Pomalší rozjazd, ale ten záver, keď dej gradoval, tak to bola paráda. Pekne vykreslené postavy, rovnako aj dobre zahrané. Výstižne podaná doba. Komédia ani je, skôr mrazivo silná dráme ()

swinevenca

Jakkoli mě filmy z tohoto období baví, tak tentokrát jsem vyhlížel konec. Pozoruhodný příběh a herecké výkony, ale celkové pojetí tohoto filmu mě nijak neoslovilo, rozmazené, rychlé záběry mě naopak strašně vadily. Mrzí mě to, ale ***. ()

yatan

Nadherny a uprimny cesky film z oskarovym Polivkom a pribehom. Zial uprimne musim zhodnotit, ze priama umera nespada na vedlajsich hercov, kamery, rezie a podobnych technickych detajlov (s vynimkou Duseka). Myslim ze film ma mega potencial a keby bolo viac penazi a chopil by sa ho niaky big daddy zo zapadu bol by to jeden z najlepsich filmov vobec..Musime si pomahat je takto len skromnou a nenapadnou vypovedou z radov pribehov, ktore vznikli v najhorsej dobe..spojenie tragedie a humoru tymto sposobom dokaze snad okrem Hrebejka len Benigni.. je to ale v niecom predsa len vynimocny film.. ()

Prochy84

Vynikající scénář, výborná režie a skvělé obsazení. Hřebejk se zapsal díky Pelíškům a Musíme si pomáhat nesmazatelně do historie českého filmu. Odstartoval sérii filmů, kdy válka je jakoby na pozadí a pouze dokresluje lidská dramata. Děj se zajímavě stupňuje a vyústí ve finále, které se diváka dotkne. Nevím jak to režisér dělá, ale já mu ty jeho filmy prostě věřím. ()

BenchPress

Jan Hřebejk natočil během dvou let dva naprosto skvělé filmy. Po Pelíškách a po době komunismu si vybral téma 2. světové války. Pelíšky byly o něco uvolněnější, ale tady to byl účel ukázat divákovy hrůzy z těchto let. Naprosto neskutečně zachycený příběh plný skvělých myšlenek. Herecké výkony byly jedna báseň. Bolka Polívku moc nemusím, ale tady ukázal, že je to jen a jen moje zaujetí a že herec je to neskutečný. Anna Šišková se do této role opravdu hodila a hl. hrdinovi zdatně sekunduje. Jako jeden z mála bych, ale podotkl i perfektní herectví Jaroslava Duška, který v tomto filmu dostal poměrně dost prostoru a využil ho. České lvy jsou v tomto případě zcela zasloužené, ale zeptat se musím. Komu jinému by v tomto roce měla akademie udělit Oscara, když ne tomuto? Neuvěřitelný film. 5/5. ()

dadinka

Žil jednou jeden obyčejný pán s brýlemi. Ten pán byl hrdina... Z novodobých českých filmů hodnotím plným počtem bodů tři - Pelíšky, coby pro mě v mnoha ohledech dokonalý snímek, Nudu v Brně, která přesně vyjádřila hořkosladkou křehkost všední reality života, a právě Musíme si pomáhat. Na rozdíl od dvou předchozích filmů se na něj už ale nikdy znova nepodívám. Dokonale ukazuje atmosféru života za války, ten všudypřítomný ochromující strach v ulicích i za zdmi domů, o němž se mi doposud zdá v nočních můrách. Ústřední čtveřice herců podává uchvacující výkony ve filmu o tom, jak hrozný a nespravedlivý dokáže život být. A o tom, že mezi námi žijí bezejmenní neznámí lidé, kteří se rozhodli udělat správnou věc, ač jim přinesla jen pohrdání, utrpení a strach. Strach, ten je v Musíme si pomáhat všudypřítomný a šíří se z obrazovky i ke mně. Při scéně s esesákem prohlížejícím auto jsem trnula strachy, při záběrech na poválečné pouliční lynčování v duchu křičela a při závěrečném vyvrcholení "tak kde máte toho schovaného Žida?" jsem musela na chvíli odejít z místnosti, protože jsem to prostě nezvládala. Uf. Vynikající film, který na mě má vliv dodnes. ()

Joostas

Naprostá pitomina.Vězeň z Osvětimi prchne přes kus Evropy do rodné Prahy a ukryje se v domě rodičů.V roce 1942.Postavy vytmelené podivným scénáristickým kitem.Je ale těžké vybrat si takové téma a chtít pobavit. ()

m.xFuck

Škoda, že ty nejdrsnější momenty nejsou scénaristicky dost podchycené. A Polívka je taky úplně nezvládl. Kdyby a no dal bych pěkných pět hvězd. Jinak je to rozhodně dobrý film, akorát jsem se stále nerozhodl, jestli je Dušek hajzl kolaborantska nebo ne... A doufám, že ten šulin co je odpovědný za to, že jsou české filmy vedeny pod anglickými názvy si zarazí do oka tužku a zajde na to... ()

nikus120

Napätie, slzy, a ani smiech určite pri tomto filme nechýbajú. Navonok nevyzeral pre mňa lákavo ale po pozretí som musela uznať že je skvelý. ()

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

18.01.2007

Americká filmová akademie už oznámila užší výběr pro nominace na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Z šedesáti tří filmů vybrala devět titulů, které se ještě poperou o místo v nominační… (viac)