Na príbehu ľudí, ktorí počas druhej svetovej vojny schovávajú židovského mladíka, sa odkrýva téma prostého ľudského hrdinstva, sily ľudskej slušnosti. Ukazuje sa, že aj malá prejavená slušnosť môže byť veľkým hrdinstvom a naopak, že niekedy prehliadnutá neslušnosť môže byť veľkou tragédiou. (RTVS)

BStone

Nádherný a neuvěřitelně silný film o životech lidí za války, o tom, že věci nejsou vždy tak, jak zvenčí vypadají. Koncert Polívky s Duškem a i další herecké obsazení skvělé, úžasná režie i hudba. Spolu s Pelíšky a s Pupendem to nejlepší co Hřebejk natočil. Jeden z nejlepších českých filmů a je skvělé, že od června dostal tento klenot kvalitu kterou si zaslouží na nosiči blu-ray. 100% ()

olivertris

Jeden z All-time nejlepších klasických Českých filmů, kvalitou srovnatelných s Pelíšky a Svěrákovkama. Samozřejmě, existujou i tací, jenž by byli schopní argumentovat, že tento film těží z válečného tématu, a snaží se působit citově na duši stejně, jako Schindlerův seznam, takže má jakože "máct" že je dobrý. Takovým lidem šlápnout na palec, svázat je, dvě hodiny mučit, hodit je do sudu se šváby, nechat marinovat půl hodinku, poté postupně oddělovat končetiny, neexistuje protiargument, že tento film není dobrý. Herecké výkony jsou přesné a hezky ukazují, jak se lidé cítili během druhé světové války, jaký dennodenní stres museli zažívat, a jak my, jakožto generace Non-válečných lidí se máme skvěle, že se nekontroluje majetek, a nevyvražďují lidé, kteří se státu nelíbí. Zároveň musím smeknout před charakterem Duškem, který znovu a znovu dokazuje, že je pravděpodobně nejlepší český herec. Dávám 10/10, perfecto ()

Máraˇ5ˇ

Wau, tohle že je relativně nový český film? Smekám, tohle má světové parametry. Samozřejmě místy je trošku vidět, že ten rozpočet se nedá srovnávat s Pianistou a podobně, ale... Napětí, emoce, špičkové herecké výkony, humor, to všechno tam je. ()

Verbudrak

Pro mě druhý nejlepší český film po Sekalovi. To, že jsou oba z války, bude jen náhoda. Spojuje je spousta jiných věcí, hlavně to, že v nich funguje úplně vše, od castingu až po herecké výkony, a to jak jednotlivě, tak v celku (a také přítomnost nečeských herců, to ovšem už taková náhoda není). Úplně bezvadně to tady taky samozřejmě po celou dobu neběhá, ta rozmazaná kamera při osvobození, aby divák nevnímal odfláklé detaily a chybějící (a chybující) kompars, to je dost amatérské, stejně jako podivný mix žánrů doprovodné hudby (vesměs nepůvodní), silný slovenský přízvuk Šiškové nebo třeba... jaké že emoce vlastně hraje ten Tesařík?... Ale co už. I tak je tento film o parník lepší než jiné Hřebejkoviny, a to jsou Pelíšky a Pupendo hodně dobrý záležitosti. No a je to o světelný roky lepší než jakákoli Svěrákovina. Srovnávám je jen kvůli oceněním, co Svěrači sbírají a mnohem lepší filmy ne. Jinak by to ani nestálo za zmínku. Takže dík pane režisére za každou minutu tohoto filmu! P. S. Věčná škoda, že Jarda už dnes přestal hrát a dal se na ezo blábolení, druhého takového budem dlouho hledat. ()

Clowie

Tohle je film, na který musí mít člověk chuť. Poprvé jsem to vzdala u tichých, ale o to dramatičtějších diskusí u jídelního stolu. Palčivě jsem si uvědomovala hroznou situaci židovského uprchlíka a jaké riziko podstupují manželé, kteří ho ukrývají. Neměla jsem nervy na to sledovat to dál. Zase jsem to zkusila po nějaké době a najednou jsem byla vtažena do děje, že jsem napětím nedýchala. A užívala si skvostný námět, scénář a herecké výkony hlavních postav. Je to film o konkrétní rodině, o jejím hrdinství, o pochybách, o malých lidských starostech. Je to o vážných věcech, a mezi tím problesknou malé grotesky: Dej si tuhle kuklu. Vypadám jako střevlík! Jenže pak jde zase do tuhého: Ty se se mnou loučíš? Je to riskantní, víš? Vidíš to, jak si najednou rozumíme? Tak tam nechoď, kdo tě nutí. Neudělali jsme pro ně dost? Je to film o tom, jak se musí člověk rozhodovat, a jak na jeho rozhodnutí záleží jeho další život a lidí v jeho okolí. Herecký koncert v podání Boleslava Polívky a Anny Šiškové. A Jaroslava Duška. Děkuji! Pro mě Oscar za námět, scénář, režii, obě hlavní i vedlejší role. ()

Korpy22

Dojemný příběh z doby války, který nám přináší pohled na to, jak muselo žít spousta domácností. Práce s tím, že každý měl dvě tváře a snažil se přežít. Obsazení Polívka a Dušek v hlavních rolích je zde velmi působivé. Mají velmi procítěné herecké výkony a já jim to prostě věřím. Celý film, vás bude provázet jedna myšlenka a to, jak nechutný ten systém byl a k čemu všemu člověka donutil. Hrůza, zmar a strach, který ale není vykreslený šedou atmosférou filmu, ale prostě situacemi takovými, jaké byly. Musíme si pomáhat a to v jakékoliv době. ()

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

18.01.2007

Americká filmová akademie už oznámila užší výběr pro nominace na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Z šedesáti tří filmů vybrala devět titulů, které se ještě poperou o místo v nominační… (viac)