Na príbehu ľudí, ktorí počas druhej svetovej vojny schovávajú židovského mladíka, sa odkrýva téma prostého ľudského hrdinstva, sily ľudskej slušnosti. Ukazuje sa, že aj malá prejavená slušnosť môže byť veľkým hrdinstvom a naopak, že niekedy prehliadnutá neslušnosť môže byť veľkou tragédiou. (RTVS)

kuri-noha

Po Pelíškách, kdy se mohlo zdát, že se dvojice Jarchovský-Hřebejk sama sebe už ani nemůže překonat, se tak stalo. Trochu odlehčené Pelíšky vystřídalo temnější drama z období druhé světové války. Ten diamant navíc, který Musíme si pomáhat má oproti dříve zmiňovanému filmu, tkví v jeho názvu a tedy i v silném poselství. Skvělý, civilní Polívka jakožto opravdový hrdina. ()

Slahy94

Výborné herecké výkony pánů Polívka, Duška a mnoha dalších, docela zajímavý příběh, bohužel ne moc dobrá stylistika filmu, nevyvážená kamera, příšerná hudba a spousta zbytečných, někdy až zcela absurdních scén, které jako by se tam vůbec nehodily. Škoda, mohl to být docela dobrý film. Těžko věřit, že tento film byl nominovaný na Oscara. Troufám si tvrdit, že tentokrát si mistr Hřebejk utrhl příliš velké sousto. ()

Martin96

Reálně chovající se postavy, plné emocí aniž by je někdo musel ždímat násilím. Silný příběh obyčejného hrdinství. Jeden z mála českých filmů na světové úrovni. Výborný Polívka i Dušek. ()

Sansnom70

Našli jsme doma zapomenutzé DVD, tak jsme si ho pustli místo koukání na hokej. Oba s manželkou jsme byly nadšeni výkony ale i humorem který ve filmu byl. Nebo spíše nám to v dnešní době přijde humorné ale v té době jim šlo opravdu o životy. Skvěle natočené a skvělé herecké výkony ()

Bubulatko

Bolda Polívků je ve filmech většinou takový šášula. O to větší překvapení bylo, že svou roli zahrál tak, jak bych to do něj nikdy neřekla. Smutný příběh o smutné minulosti a Hřebejkovi se podařilo osolit jej špetkou půvabného humoru aniž by zdegradoval vážnost dané tématiky. Klobouk dolů. Nejlepší český film za poslední 20ku let. Ano, jak již bylo zmíněno, Oskara by si zasloužil. Doteď totiž nechápu Oskarové ocenění filmu Život je krásný od krypla Benigni. Ubohost první kategorie žumpního přeboru. ()

datel13

Nutně musím zvednout dávný hodnocení o jednu hvězdu. Film, na kterej jsem měl dlouho chuť se znovu podívat, páč mě onehdy moc nebavil, přestože mám černohumornou válečnou tematiku (tady jen mírnou, s tím humorem) poměrně dost rád. Páč už mi není dvanáct nebo v jakým věku jsem byl, když jsem film onehdy viděl, dovedu líp chápat motivaci postav. Tehdy jsem se s žádnou ani omylem neztotožnil, nebyly mi sympatický, páč jsem nepochopil ten záměrnej mix český malosti a drobnýho hrdinství. Vlastně tento film o velice drsnejch věcech je podává hodně soft formou – největší sado je zastřelení psa Alíka ustupujícím nacistou. A ono… to nějak není špatně. Je to českej film se svým českým stylem a poetikou – není potřeba násilí a tuna mrtvol. Dost dobře zahranej film, jen zbytečně dlouhej. To je na první pohled viditelný mínus. Nazi Dušek mě ale opravdu hodně bavil. A závěr je taky silnej, z dětství jsem si ho pamatoval poměrně dost přesně. A to včetně pro mě dost záhadnýho camea Richarda Tesaříka z Jojo bandu v roli důstojníka Revoluční gardy. Onehdy v době premiéry měl film kolem sebe až přemrštěný haló – s odstupem času se ale na něj poněkud zapomnělo a přijde mi teď nedoceněnej. ()

Troniq

Po letech viděno v "nemocničním filmovém klubu hyperbarické komory"...předtím snad jen v kině se základkou. Vlastně to bylo jako poprvé, dívat se na celý snímek jinýma, než dětskýma očima. Někdy se stydím, že se trochu české scéně vyhýbám...a tohle je ten případ. Polívka je stejně jeden z nejlepších našich herců co kdy před plátnem stáli. Anna Šišková jemnější než kdykoliv předtím. Krásné drama, na které můžeme být hrdí. ()

Sashmen13

Na tenhle film jsem spadnul náhodou a nestačil se divit, jak moc je dobrej. Je to lehce (hezky česky) humorizovaná realita toho, co bylo. Místo hodin dějepisu o protektorátu bych pustil tenhle film. Jen ten anglickej překlad názvu mi přijde trochu slabej. Musíme si pomáhat vystihuje podstatu mnohem lépe řekl bych. ()

RexT

Silný film. A nejvíc mi překvapil Polívka, zde dost vystoupil ze svého obvyklého profilu. Dušek také skvělý. Před chvílí jsem se podíval podruhé, po letech. Zaujal mi týdeník hned na začátku - 1.chyba: Kuřáka na čas pro povinné zatemnění upozorní zabzučení digitálek (v roce snad 45?!). 2.chyba - Pepi Bican, 5000 gólů, v zápase Slavia-Viktoria, i podle kulis na Letné, kde tehdy Slavia působila. Ovšem když ten gól dá, na ukazateli naskočí domácí-hosté 0:1... :) ()

srek

Podle mne je to nejlepší film, který byl v posledních třiceti letech natočen. Scénář je naprosto realistický a zároveň absurdní tak, jako je život sám. Úplně věrně zobrazuje různé lidské charaktery. Exceluje postava Jaroslava Duška. Takových lidí bylo, je a bude. Všechny, i ty vedlejší postavy jsou zahrány výborně, uvěřitelně. Tento film by měli promítat ve školách. Jenom škoda, že neproměnil Oskara. Když jsem si zpětně zjišťoval, co tehdy v oskarovém klání vyhrálo ... myslím, že tento film byl rozhodně lepší. Určitě 5*. ()

Feacher

Asi jsem dodnes neviděl film, kde by byl takový střet komedie a antikomedie. Velmi dobře vymyšlené i zahrané, velmi citlivě režijně vše zvladnuté na výbornou... aspoň co se konkurence českých filmů týká. Zasloužených 5*! ()

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

18.01.2007

Americká filmová akademie už oznámila užší výběr pro nominace na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Z šedesáti tří filmů vybrala devět titulů, které se ještě poperou o místo v nominační… (viac)